جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
آرايش قدرتمند نیروهای انقلاب براي نجات اقتصاد
 بررسی سه لیست اصلاحات، اعتدال و اصولگرایان/ کدام یک دغدغه معیشت مردم دارند؟!   

غيبت اقتصاد‌دان‌ها در ليست اصلاحات و اعتدالگرايان حامي دولت نشانه بي‌توجهي به معيشت مردم و اقتصاد است.

به گزارش ندای اصفهان ، لیست مدعیان اصلاحات و اعتدالگرایان حامی دولت در حالی رونق اقتصادی را کلید انتخاباتی خود برای ورود به خانه ملت معرفی کرده است که نه تنها برنامه‌ای در این زمینه ارائه نداده‌اند، بلکه در مجموع این دو لیست حامی دولت یازدهم حتی به اندازه انگشتان یک دست هم اقتصاد‌دان حضور ندارد و عمده کاندیداهای این لیست‌ها افرادی با گرایش سیاسی هستند، در مقابل، لیست ائتلاف بزرگ اصولگرایان تهران، همراستا با رسالت اصلی خود یعنی بهبود معیشت و اوضاع اقتصادی، ۱۰اقتصاد‌دان ، ۱۰نفر کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی و۱۰نفر با گرایش سیاسی را در خود جای داده است.

تحلیل سه لیست انتخاباتی موجود یعنی اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان که هر دو حامی دولتند و همچنین ائتلاف بزرگ اصولگرایان تهران به خوبی نشان می‌د‌هد که گرایش کلی این لیست‌ها چیست و این گروه‌ها با چه هدف و منظوری خود را برای شرکت در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آماده کرده‌اند.

  اصلاح‌طلبان بازهم بی‌توجه به اقتصاد

در شرایطی که تقویت اقتصاد و معیشت مردم بیش از هر چیزی برای کشور و دلسوزان نظام جمهوری اسلامی اهمیت دارد، نمایندگان لیست اصلاح‌طلبان حامی دولت در آرایش انتخاباتی خود کما فی‌السابق، به دنبال توسعه سیاسی هستند، زیرا ۲۲نفر از اعضای این لیست دارای گرایش سیاسی و (هفت نفر)فرهنگی و صرفاً یک نفر اقتصاددان در این لیست حضور دارد.

آرایش انتخاباتی اصلاح‌طلبان نشان می‌دهد این طیف اولویتی برای اقتصاد و معیشت مردم قائل نیست که البته تعجبی هم ندارد، زیرا اصلاح‌طلبان در دوره‌ای که در مجلس و دولت حضور داشتند، صرفاً به دنبال توسعه سیاسی بودند که در آن زمان هم به دلیل افراط در مباحث سیاسی هم در بخش سیاست مشکلات عدیده‌ای خلق کردند و هم در بخش اقتصاد.

این در حالی است که حمیدرضا جلایی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در بخشی از یک مصاحبه که روزنامه آرمان آن را منتشر کرده، گفته است: «اقتصاد ایران یک اقتصاد رانتی است. اصلاح‌طلبان قولی به منظور حل مشکلات نمی‌دهند!»

این اظهارات در واقع تکلیف مردم را صادقانه معلوم می‌کند که اصلاح‌طلبان هیچ برنامه‌ای برای آینده اقتصادی کشور ندارند و هر وقت که این طیف سیاسی در مورد بی‌تفاوتی به اقتصاد و معیشت مردم مورد پرسش قرار گرفت با بیان عناوینی چون «اگر مرگ موش هم توزیع شود، مردم برای گرفتن آن صف می‌بندند!»، «‌مردم لشکر قابلمه به دست‌ها هستند» مردم ایران را به دلیل چالش‌های معیشتی مورد تمسخر قرارداد.

سر لیست این طیف که عارف می‌باشد طی روزهای گذشته عنوان داشت که به‌دنبال راه‌اندازی مجلسی است که فقط دولت را همراهی کند و به دولت گیر ندهد، این اظهارنظر نشان می‌دهد که همراهی در رانت‌های دولتی یکی از اهداف این جریان است.

در این بین در شرایط کنونی که تحریم‌ها و ناکارآمدی‌های دولت یازدهم، اقتصاد را در رکود عمیق فرو‌برده است و سفره‌های مردم به گواه بانک مرکزی در دولت یازدهم ۲۰درصد کوچک‌تر شده است و اشتغال جوانان تحصیلکرده به یک معضل اساسی بدل شده است، اصلاح‌طلبان واقع‌بین هم می‌دانند که حضور چنین طیفی در مجلس کمک چندانی به حل مشکلات اقتصادی مردم و کشور نخواهد کرد.

  اعتدال اقتصاد را در گل فرو برد

از سوی دیگر، لیست تحت عنوان اعتدالگرایان حامی دولت هم تنه‌اش به تنه اصلاح‌طلبان خورده است زیرا ۲۳ نفر از اعضای این لیست دارای گرایش سیاسی، سه نفر گرایش فرهنگی و سه نفر نیز با گرایش اقتصادی هستند، متأسفانه در شرایطی این لیست نزدیک به دولت به خوبی به حقایق اقتصادی واقف است و بهتر از هر کسی می‌داند که خانوار و دهک‌های میان‌درآمدی و پایین‌درآمدی با چه دشواری‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنند که  این لیست هم به جای ترکیبی اقتصادی جهت بهبود شرایط اقتصادملی و تقویت بودجه خانوار عملاً فریفته سیاست شده است.

البته تعجبی هم ندارد که اعتدالیون به جای اقتصاد توجهشان به مباحث سیاسی باشد زیرا از ابتدای دولت یازدهم تا‌کنون این طیف فکری اقتصاد کشور را معطل برجام کرده‌اند؛ این در حالی است که این گروه کلید حل مشکلات اقتصاد ایران را در کشورهای خارجی جست‌وجو می‌کند و در شرایطی که رئیس دولت یازدهم اعتقاد داشت با رفع تحریم‌ها همه مشکلات مردم از معیشت گرفته تا آب خوردن آنها حل می‌شود نه تنها تا‌کنون در اقتصاد کاری از پیش نبرده است بلکه بهبود اوضاع اقتصاد را امری بسیار سخت و زمانبر معرفی کرده است و این وعده‌های پی در پی برای بهبود معیشت مردم حسن روحانی و اعتدالیون را در اذهان عمومی جامعه سردار وعده‌ها عنوان کرده است.  در این بین سر‌لیست جریان اعتدالگرا که مطهری می‌باشد در مصاحبه‌ای با ایسنا در خصوص طرح سبد کالای دولت یازدهم با تکرار ادبیاتی مشابه اصلاح‌طلبان گفت: «ما مردم خود را می‌شناسیم. اگر الان بگوییم که فلان جا جارو توزیع می‌شود همه می‌آیند و صف می‌بندند.» همین اظهارات وجه اشتراک دولیست اصلاح‌طلب و اعتدالگرا را در بی‌تفاوتی به معیشت مردم جامعه نشان می‌دهد.

یکی از بزرگ‌ترین انتقاداتی که بین مردم به اصلاح‌طلبان و حامیان دولت (اعتدالگریان‌) مطرح شده، این است که گویی این طیف‌ها بیگانه از مشکلات مردم بوده و تمام هم و غم خود را روی سیاست قرار داده‌اند. فقدان تفکر اقتصاد‌اندیش، نبود باور اقتصاد مقاومتی و مهم‌تر از همه پررنگ نمودن شعار «ما نمی‎توانیم» و تکیه بر اندیشه اقتصاد لیبرالی و اعتقاد به اصالت فرد و سرمایه در اقتصاد این دو طیف سیاسی را مرعوب افکار و کالای بیگانگان ساخته است.

  اصولگراها و دغدغه اقتصادمقاومتی

در این بین، لیست اصولگرایان که شعار خو‌د را بهبود معیشت و اقتصاد معرفی کرده است در لیست خود ۱۰ نفر از برجسته‌ترین اقتصاد‌دانان کشور که در حوزه نظر و اجرایی دارای سبقه روشنی می‌باشند جای داده ا‌ست و البته در ترکیب خود۱۰ نفر با گرایش اجتماعی – فرهنگی و سایر اعضا را از میان کارشناسان سیاسی انتخاب کرده است، از این منظر که ائتلاف اصولگرایان در آرایش لیستی خود هر سه حوزه اقتصاد، فرهنگ و سیاست را به یک میزان مورد توجه قرار داده‌اند.

بسیاری از کارشناسان وصاحبنظران مسائل سیاسی، ‌اقتصادی و اجتماعی با گرایش‌های متفاوت، ترکیب لیست اصولگرایان را ترکیب متعادل‌تری نسبت به سایر لیست معرفی کرده‌اند. سر‌لیست این جریان حداد عادل است که از سیاسی شدن مجلس آتی ابراز نگرانی کرده است و این طیف طی دو سال و نیم گذشته پیوسته منتقد سیاست‌های غلط اقتصادی دولت در زمینه اقتصاد و سایر حوزه‌ها بوده است در این بین طیف اصولگرا با انتقاد از دولت یازدهم و بیان این واقعیت که کلید حل مشکلات اقتصادی ایران را باید در تقویت تولید ملی جست‌وجو کرد در زمینه اقتصاد، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را چراغ راه خود قرار داده است و براین باورند که اگر جلوی اشرافی‌گری، ویژه‌خواری، فساد سیستماتیک و نهادینه شدن تفکر اقتصاد لیبرالی در اقتصاد ایران گرفته نشود، کشور با یک تهدید جدی رو‌به‌رو می‌شود.

فروزنده دهکردی یکی از اعضای ائتلاف بزرگ اصولگرایان تهران با بیان اینکه ۲۰ محور اقتصادی برای بهبود اوضاع اقتصاد ایران تهیه و تدوین شده است، توجه به معیشت و اقتصاد ایران از طریق اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را برای حل تمامی مسائل اقتصادی کشور راهگشا می‌داند.

انتهای پیام/
منبع: جوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز