چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
گزیده مهم ترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های پنجشنبه ۶ اسفند؛
 حذف یارانه به خاطر داشتن پراید!/ دولت سرگرم انتخابات است، ‌از گرانی‌ها خبر ندارد/ سریال تخلفات انتخاباتی وزارت نفت/ دولت تنظیم بازار شب عید را به دقیقه ۹۰ موکول کرد   

به گزارش ندای اصفهان ، گزارش روزنامه‌ها نشان می‌دهد دولت همچنان در حال حذف یارانه اقشار کم‌درآمد، به جای پولدارها و ثروتمندان است.

* آرمان

– کمبود دستگاه ایکس ری، دلیل قاچاق میوه از گمرک

این روزنامه حامی دولت درباره نحوه و رود میوه قاچاق به کشور اینطور نوشته است: در هفته‌های گذشته بازار میوه از میوه‌های قاچاق پر شد و گمرک در بخشنامه‌ای جدید میوه‌های وارداتی را موظف به عبور از ایکس‌ ری کرده است. معمولا برخی اظهارات این است که قاچاق با کالایی که وارد می‌شود متفاوت است. به همین علت بررسی کردن کالای وارداتی با نوع محصول توسط ایکس ری راحت تر از این است که کالا را تخلیه کنند و آن را نگاه دارند.
بسیاری از اقدامات خلاف مانند عمل قاچاق عملا به این صورت جلوگیری می‌شود. اگر مغایرتی در زمان بررسی کردن کالا مشاهده شد، می‌تواند باز کردن کالا و جزئیات بیشتر را هم به دنبال خود آورد. قاچاق میوه مانند دیگر محصولات و کالا‌های ممنوعه موضوع تازه‌ای نیست که کشور به تازگی با آن مواجه شده باشد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم به همین دلیل تاسیس شد.
با توجه به اینکه طی هفته‌های گذشته سوالاتی درباره اینکه چرا گمرک قبل از قاچاق میوه‌ها این اقدام را انجام نداد، مطرح شد، باید گفت که گمرک این اقدام را در سال‌های گذشته انجام داده و برای تاکید، استفاده از ایکس ری را در بخشنامه‌ای ارائه کرده است. به هر حال تعداد دستگاه‌های ایکس ری در مرز‌ها کم بوده و گمرک با تاکید بر این مساله به دنبال همه‌جانبه‌شدن این طرح است.
متاسفانه امروز، همه مرز‌های کشورمان مجهز به ایکس ری نیستند و باید هر چه زودتر این اقدام صورت گیرد. بنابراین قاچاق از برخی مرز‌ها با این طرح کاهش خواهد داشت. باید در تمامی مرز‌های ورودی و خرجی کشورمان این تجهیزات آماده شود تا از قاچاق بی رویه جلوگیری شود. به کارگیری ایکس ری باعث می‌شود که ورود و خروج کالا‌ها به صورت قانونی با سرعت بیشتری انجام ‌شود. درباره میوه‌های تابستانه‌ای که در روز‌های اخیر به کشورمان قاچاق شد، نظارت بیشتر گمرک مدنظر است.

* جام جم

– حذف یارانه به خاطر داشتن پراید!

روزنامه جام جم از تداوم حذف یارانه اقشار کم‌درآمد خبر داده است: طبق تبصره ۲۰ قانون بودجه امسال، دولت موظف است «خانوارهای پردرآمد را براساس شرایط اقلیمی، بعد خانوار، محل سکونت و میزان درآمد تعیین و یارانه آنها را قطع کند»، اما شواهد نشان می‌دهد که این حذف به دهک‌های نیازمند رسیده؛ گویا سازوکار مناسبی برای حذف یارانه افراد وجود ندارد.
به گزارش جام‌جم، دولت مکلف است افراد پردرآمد را از فهرست یارانه‌بگیران حذف کند تا با کسری بودجه مواجه نشود، اما تعداد حذف‌شدگان ـ که طبق آخرین آمار حداکثر سه میلیون نفر است ـ نشان می‌دهد هنوز تعهد دولت به صورت کامل عملی نشده و از سوی دیگر، معیار مشخصی هم برای حذف یارانه اعلام نشده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد وزارت رفاه به عنوان متولی حذف یارانه‌، به صورت تصادفی این کار را انجام می‌دهد و افرادی از این فهرست حذف می‌شوند که نیاز مبرمی به دریافت یارانه دارند.
دولت معتقد است افرادی از فهرست یارانه‌بگیران حذف می‌شوند که دارای درآمدهای میلیاردی هستند، اما تماس‌های مکرر عموم مردم و حضور آنها در دفتر روزنامه جام‌جم نشان می‌دهد که این افراد از درآمد بالایی برخوردار نیستند و حتی برخی از آنها درآمد زیر یک میلیون تومان دارند.
برخی کارشناسان بر این عقیده‌اند که ‌دولت باید عملکرد خود را به صورت شفاف اعلام کند، زیرا‌ اگر قرار به اجرای قانون است، باید شفافیت در اجرای آن حاکم باشد و گزارش آن به دست مردم برسد. دولت باید خیلی شفاف معیارهای حذف پردرآمدها را از طریق رسانه‌ها به مردم اعلام کند تا افراد کم‌درآمد خیالشان راحت باشد که یارانه آنها قرار نیست قطع شود…
این افراد می‌گویند پولدارتر از ما نیز وجود دارد، اما احتمالاً دولت برای حذف یارانه پردرآمدها نیز فرق می‌گذارد و معیار مشخصی برای حذف یارانه ندارد.‌ حال عملکرد دولت ابهاماتی را در رابطه با بانک‌های اطلاعاتی شناسایی میزان درآمد این میلیاردرها ایجاد کرده است. آنچه از گفته‌های مردم معلوم است دولت معیار مشخصی برای حذف یارانه پردرآمدها ندارد.
آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران درخصوص عدم شفافیت دولت در مورد حذف یارانه پردرآمدها در گفت‌وگو با جام‌جم تصریح کرد: دولت نباید به صورت آدرسی یا تصادفی بر طبق منطقه مسکونی، یارانه مردم را حذف کند و منتظر بنشیند که آیا اعتراضی پیش خواهد آمد یا خیر؟
وی افزود: دولت باید خیلی شفاف معیارهای حذف پردرآمدها را به مردم از طریق رسانه‌ها اعلام کند تا افراد کم‌درآمد و فقیر خیالشان راحت باشد که یارانه آنها قرار نیست، قطع شود. این‌که یارانه فردی حذف می‌شود و در سامانه به وی اعلام می‌کنند شما دارای خودروی گران‌قیمت هستید، اما همچنان اعتراض وجود دارد، مشخص است که یک پای این ماجرا می‌لنگد.
بغزیان ادامه داد: اگر دولت معیار مشخصی برای حذف یارانه داشته باشد و به طور قطع بگوید که درآمد شما نیاز به یارانه ندارد، قطعا فرد معترض قانع خواهد شد.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: دولت برای حذف یارانه پردرآمدها باید به حساب‌های مردم سرکشی کند.‌ همچنین حساب افرادی را که مالیات می‌پردازند، بررسی کند.‌ البته این شرط مستلزم شناسایی و دریافت مالیات از همه فعالان اقتصادی است.‌ این استاد دانشگاه تهران گفت: عملکرد دولت تاکنون نشان داده که کارهای خود را به صورت آزمایشی انجام می‌دهد، اما باید قبل از هر کاری جزئیات آن را بررسی کند و قبل از اجرا گزارش آن را بدهد.‌ همچنین بعد از اتمام کار نیز باید گزارش کار ارائه کند.‌

* جوان

– دولت سرگرم انتخابات است، ‌از گرانی‌ها خبر ندارد

روزنامه جوان از رها شدن بازارها خبر داده است:‌ امسال در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، برخلاف سال‌های گذشته گویا آنقدر دستگاه‌ها مشغول فعالیت انتخاباتی هستند که انواع شوک‌های قیمتی در بازارها را نمی‌بینند، گویی بازار به حال خودش رها شده و جایگاه نهادهای نظارتی نیز به دلیل موازی‌کاری دستگاه‌ها تضعیف شده است و میوه‌های ممنوعه هم همچنان در بازارها می‌درخشند.
خبرهای رسیده از بازار حاکی از آن است که قیمت گوشت قرمز در یک هفته اخیر از ۳۱‌هزار تومان به ۳۵ هزار تومان افزایش یافته است، قیمت برنج ایرانی و خارجی نیز با رشد ۲ هزار تومانی مواجه شده و در این میان انتشار اخبار مختلف مربوط به میوه‌های وارداتی و قاچاق نیز بر نابسامانی بازار دامن زده و انواع میوه‌های زمستانی داخلی را تحت‌الشعاع قرار داده به طوری قیمت سیب و پرتقال حدود هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان و نارنگی نیز تا ۳ هزار تومان افزایش قیمت داشته است، البته قیمت سیب‌زمینی و پیاز این روزها به اوج خود رسیده است.
فعالان بازار معتقدند که هیچ اتفاق خاصی این روزها نیفتاده، فقط دلالان و سودجویان با بهره‌گیری از ضعف دولت در نظارت بر بازار و قیمت‌ها، کالاها را چندین دست خرید و فروش می‌کنند تا به سود دلخواه‌شان دست یابند، چراکه رشد قیمت‌ها در روزهای پایانی سال موجب بالا نگه داشتن قیمت‌ها در سال جدید خواهد شد و بستری فراهم می‌شود برای رشد مجدد قیمت‌ها در سال ۹۵.
برخی از فعالان بازار نیز، رشد قیمت‌ها را سیاسی می‌دانند و معتقدند که روند رشد قیمت‌ها و واردات برخی مواد مصرفی عمدی بوده و برای زیر سؤال بردن عملکرد اقتصادی دولت یا مجلس است، اما کارشناسان اقتصادی با تأکید بر غیرعادی بودن بی‌ثباتی قیمت‌ها معتقدند که هیچ شوک اقتصادی این روزها به‌وجود نیامده، اما دولت تمام توجهش را به انتخابات معطوف کرده و از بازار داخل غافل شده است.
البته برخی از کارشناسان اقتصادی نیز برای اظهارنظر در خصوص افزایش قیمت کالاهای مصرفی در روزهای اخیر علاقه‌ای نداشتند و برخی نیز گرانی کالاها را جو رسانه‌ها عنوان و رشد قیمت‌ها را نیز تکذیب می‌کردند…
احتمالاً دولت مشغول انتخابات است و کنترل قیمت‌ها و قاچاق کالاهای مصرفی چندان مورد توجه نیست، اما پیش‌بینی می‌شود که با تداوم این روند در هفته‌های پایانی اسفند و رشد نقدینگی، قیمت‌ها رشد کرده و بالا بماند و ضمن رشد نرخ تورم، قیمت کالاهای اساسی نیز در سال آینده با گرانی مواجه شوند و نتایج مثبت کاهش تورم در سال‌جاری از بین برود.
به نظر می‌رسد که در شرایط کنونی که دولتمردان بهبود معیشت اقتصادی را در سال آینده وعده می‌دهند، هیچ دلیلی برای رشد قیمت‌ها جز فعال شدن دلالان در دوران پساتحریم وجود ندارد و صاحبنظران بی‌تفاوتی دولت را در گرانی‌های اخیر و رها‌سازی بازار را غیرمنطقی می‌دانند.
اکنون این سؤال مطرح است که آیا مجلس جدید و نمایندگان منتخب مردم می‌توانند با کمک دولت، آشفتگی بازار و رشد قیمت‌ها را در سال ۹۵ کنترل کنند، یا اینکه همچنان وعده‌های انتخاباتی مانند دوره‌های قبل به فراموشی سپرده شده و دولت و مجلس به موازات یکدیگر حرکت خواهند کرد؟

– سریال تخلفات انتخاباتی وزارت نفت

جوان نوشته است:‌ در حالی که طبق بخشنامه وزیر نفت، حضور مدیران وزارت نفت در برنامه‌های انتخاباتی ممنوع اعلام شده بود، تعدادی از مدیران این وزارتخانه به طور رسمی به حضور در کمپین‌های انتخاباتی و دفاع تمام قد از برخی کاندیداها در مناطق نفتخیز جنوب پرداختند.
به گزارش «جوان»، از چند ماه پیش بود که زمزمه حمایت ویژه وزارت نفت از چند کاندیدای مجلس و حذف چهره‌های اصولگرا در استان خوزستان شنیده شد که وزیر نفت در مقابل این زمزمه‌ها بخشنامه‌ای رسمی صادر کرد که مدیران نفت را از حضور در انتخابات منع کرده بود، اما حمایت ویژه مدیران شرکت‌های حفاری و مناطق نفتخیز از دو کاندیدا به طور عجیبی سانسور شد. به عنوان نمونه حیدر بهمنی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری در یک همایش انتخاباتی به طور ویژه از کاندیدای شهر رامهرمز حمایت می‌کند یا امین محمدی مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران در همایش انتخاباتی غلامرضا تاجگردون کاندیدای اصلاح‌طلب حوزه گچساران حضور پیدا کرده و از وی دفاع می‌کند.
این در حالی است که چهره‌های منتقد بیژن نامدارزنگنه در استان خوزستان به طور ویژه‌ای تخریب شدند و فعالیت‌ها به سود رقبای اصلاح‌طلب آنها سوق پیدا کرد. وزیر نفت روز گذشته در پیامی ویدئویی که در گروه‌های تلگرامی دست به دست می‌شد با دعوت از مردم برای حضور در انتخابات به طور تلویحی از مردم خواست به یک جریان خاص رأی دهند. وی در این ویدئو می‌گوید اگر می‌خواهیم مجلس محل «بد زبانی» نباشد در انتخابات شرکت کنید و به فهرست «کامل» رأی دهید چون برای تحقق اهداف پسابرجامی به آن نیاز داریم. براساس این گزارش تمامی نامزدهای مورد نظر زنگنه برای حضور در انتخابات یا رد صلاحیت شده یا صلاحیتشان احراز نشد که به همین دلیل مدیران تابعه وزارت نفت به دفاع از چهره‌های نزدیک به دولت و اصلاح‌طلب پرداختند. براساس قانون و بندهای ۲ و ۲۵ ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان، این کار یک تخلف آشکار است، ولی مدیران نفتی بدون هیچ واهمه‌ای از تخلف به‌راحتی در همایش‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان حاضر می‌شوند.

* جهان صنعت

– دولت تنظیم بازار شب عید را به دقیقه ۹۰ موکول کرد

این روزنامه حامی دولت از نحوه کنترل بازار انتقاد کرده است: با وجود اینکه چیزی به فرا رسیدن عید نمانده و در آخرین روزهای سال ۹۴ هستیم، تازه مسوولان به فکر تنظیم بازار افتاده‌اند. این در حالی است که از ابتدای سال در مراکز خرده‌فروشی، میوه‌های خارجی به صورت تر و تازه و با قیمت‌های بسیار بالا در مناطق مختلف عرضه می‌شد و محصولات کشاورزان داخلی روی دستشان باد می‌کرد.
البته میوه‌های قاچاق گران‌قیمت خیلی وقت است، به راحتی وارد کشورمان می‌شود و در ملاءعام به فروش می‌رسد، اما چندی پیش در پی واردات گسترده این میوه‌ها به بازار میوه و تره‌بار، توجه مسوولان تازه به سمت این موضوع جلب شد و به نظر می‌رسد در پی راهکاری برای تنظیم بازار هستند تا بلکه در سال آینده، بازار محصولات کشاورزی بدون حساب و کتاب رها نشود و سودجویان با واردات میوه‌های خارجی و فروش آن به قیمت‌های آنچنانی، پول زیادی به جیب نزنند.
به دنبال بالا گرفتن اخبار مربوط ورود غیرقانونی میوه از مبادی رسمی، این بار سازمان توسعه تجارت طی بخشنامه‌ای به گمرک بر اجرای قانون «تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» تاکید کرد.
همچنین قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی به تازگی گفته واردات هرگونه میوه به کشور ممنوع بوده و بازرسان و ناظران سازمان حمایت و تعزیرات موظف به جلوگیری و برخورد با عرضه میوه‌های قاچاق در سطح عمده‌فروشی و خرده‌فروشی شدند….
سازمان توسعه تجارت طی بخشنامه‌ای ابلاغی به گمرک بر اجرای موضوع قانون «تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» تاکید کرد. این ابلاغ مجدد قانون تمرکز کالاهای کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی در حالی اتفاق می‌افتد که پیش از این در خصوص واردات روغن‌خام شایعاتی مبنی بر صفر شدن تعرفه روغن و حذف مجوز واردات از وزارت جهاد کشاورزی مطرح شد که واکنش مسوولان وزارت جهاد کشاورزی را درپی داشت به طوری که عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی نه‌تنها تعرفه‌ها را پابرجا دانست بلکه اظهار نظر خارج از وزارت جهاد را در این باره غیرقانونی دانست و متخلفان از قوانین وارداتی موجود را تهدید به برخورد قضایی کرد.
واکنش مسوولان وزارت جهاد کشاورزی در حالی بود که بعد از آن سازمان توسعه تجارت طی اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب کاهش تعرفه روغن، حذف لزوم دریافت مجوز این کالا را از وزارت جهاد کشاورزی تایید کرد و آن را در راستای جلوگیری از افزایش قیمت روغن نباتی مصرفی مردم، بر اساس ماده «۱۰۳» قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر حذف یکی از اسناد غیرضروری که در مسیر واردات روغن‌خام مورد نیاز برای تولید انواع روغن نباتی وجود دارد، دانست.
اما در نهایت به نظر می‌رسد تاکیدات وزارت جهاد کشاورزی به حق نظارت خود بر تجارت تمامی کالاهای کشاورزی و به طور مشخص تجارت، تولید و بخش صنایع تبدیلی دانه‌های روغنی و روغن خام، منجر به ختم این کشمکش به نفع این وزارتخانه و تصریح بر این حق توسط سازمان توسعه تجارت ایران با ابلاغ قانون «تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» به عنوان تبصره «۳» ماده «۴۰» آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات شد.

* همشهری

–  تعطیلی نیمی از قانون حذف یارانه پردرآمدها در سال ۹۴

همشهری از تخلفات دولت در اجرای هدفمندی یارانه‌ها گزارش داده است: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است که در سال‌جاری باید طبق مصوبه مجلس یارانه ۶میلیون نفر قطع می‌شد اما دولت یارانه ۳میلیون نفر را قطع کرده است. علی ربیعی اذعان کرده است که مصوبه مجلس در قانون بودجه سال‌جاری به اجرای کامل نرسیده و نیمی از آن عملی شده است.
از طرفی کسری تراز پرداخت یارانه‌ها موجب گلایه مسئولان دولتی شده است و از سوی دیگر حذف افراد غیرنیازمند از لیست یارانه‌ها که به صرفه‌جویی در پرداخت یارانه‌ها می‌انجامد، به درستی اجرا نشده است. نمایندگان مجلس در تبصره ۲۰قانون بودجه، دولت را مکلف کرده‌اند که حذف افراد غیرنیازمند از دریافت یارانه را به‌گونه‌ای دنبال کند که مجموع پرداختی یارانه نقدی در طول سال از ۴۲هزار میلیارد تومان به ۳۹هزار میلیارد تومان کاهش یابد. برای صرفه‌جویی ۳هزار میلیارد تومانی در پرداخت نقدی یارانه باید یارانه ۶میلیون نفر آن هم از ابتدای سال قطع می‌شد اما روند حذف یارانه افراد از سوی دولت به‌طور تدریجی انجام شد و به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکنون آمار حذف‌شدگان از لیست یارانه به ۳میلیون نفر رسیده است…
احمد میدری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگویی با خبرآنلاین اعلام کرده است که «هم‌اکنون همه دولت اسیر شده تا بتواند پول یارانه‌های نقدی را بدهد.» وی در توضیح برنامه دولت درباره حذف یارانه‌بگیران می‌گوید: «بارها در مورد حذف یارانه‌های نقدی صحبت و حتی طرح‌های مختلفی مطرح شده است، اما چیزی که در نهایت مجلس تصویب کرد، حذف یارانه ۶میلیون نفر بود.» میدری متذکر می‌شود که «ما ظرفیت این را داریم که این ۶میلیون نفر را حذف کنیم و تا پایان سال احتمالا ۴میلیون نفر از لیست یارانه‌ها حذف می‌شوند.»
او اعلام کرد که مواردی همچون ارزش معاملات ملکی، خودرو، نوع شغل و ترکیبی از دارایی‌هایی که در دولت شناخته می‌شود به غیراز حساب‌های بانکی، در تعیین افراد غیرنیازمند به یارانه مؤثر است.
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت چندی پیش اعلام کرد که همچنان بیش از ۷۵میلیون نفر یارانه دریافت می‌کنند و دولت در بهمن‌ماه ۳هزار و ۴۰۰میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت کرده است. براین اساس دولت در طول سال حدود ۴۱هزار میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت خواهد کرد که نشان از اجرایی نشدن مصوبه مجلس درخصوص رساندن میزان یارانه پرداختی به ۳۹هزار میلیارد تومان دارد. وزرای اقتصادی کابینه نیز در چند نوبت از دشوار بودن پرداخت یارانه سخن گفته‌اند و آن را عذاب الیم یا مصیبت عظما خوانده‌اند اما با وجود این، حذف یارانه افراد غیرنیازمند مطابق آنچه در قانون آمده به‌عنوان راهکاری برای کاهش فشار به دولت، عملیاتی نشده است.

* وطن امروز

– زنگنه نمی‌تواند نفت ایران را بفروشد!

وطن امروز از ضعف دیپلماسی در استراتژیک‌ترین وزارتخانه اقتصادی کشور گزارش داده است : شیوه دیپلماسی وزارت نفت، اکنون این ذهنیت را متبادر ساخته که زنگنه و همه یاران او در تلاشند تا از چهارراه طالقانی بازار جهانی نفت را به کنترل خویش درآورند. این درحالی است که فعالان بازار نفت معتقدند ضعف دیپلماسی وزیر نفت باعث شده است تا حق افزایش تولید نفت کشور در دوران پساتحریم نادیده گرفته شود. وزارت نفت ایران اعلام داشته، چنانچه صادرات نفت‌خام خود را در سال آینده به بیش از روزانه ۲  میلیون بشکه برساند، این  بدان معناست که یک میلیون بشکه دیگر به ظرفیت تولید خود افزوده است.
بنابراین اگر به ازای یک میلیون بشکه  نفت، میانگین بهای طلای سیاه۵۰ دلار در هر بشکه  محاسبه شود، سالانه ۳۷ میلیارد دلار به درآمد کشور افزوده خواهد شد. رقمی که لااقل با این وضعیت صنعت نفت کشور در عرصه بین‌الملل،  امری بعید به نظر می‌رسد.
مدیر امور بین‌الملل  شرکت ملی  نفت ایران هم پیش‌بینی کرده که در اسفندماه  سال جاری  حجم صادرات نفت خام  ایران به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه افزایش یابد. او هنوز اشاره‌ای نداشته که با رفع تحریم، آیا رقم وعده شده دایر بر افزایش  تولید بلادرنگ  ۵۰۰ هزار بشکه‌ای محقق شده یا خیر؟ اما پرواضح است که پاسخ همچنان منفی است.
ایران برای بازگشت به بازار جهانی نفت با چالش‌های بزرگی دست و پنجه نرم  می‌کند. بویژه اینکه بازگشت ایران به بازارهای جهانی  نفت منجر به افزایش عرضه بیشتر نفت شده که این خود یک دست‌انداز بزرگ‌تر برای صندوق خالی از درآمدهای نفتی کشور محسوب می‌شود. ایران تا اینجای کار و از محل افت صادرات نفت خود در یک سال اخیر بیش از  ۲۰ میلیارد دلار از دست داده است. با این همه برای بازگشت به سطوح بالاتر جدول سازمان اوپک در شرایط کنونی، ایران چاره‌ای جز افزایش تولید نخواهد داشت. افزایش تولیدی که با دست‌انداز‌های فنی و سیاسی بسیاری روبه‌رو بوده است. «تکنولوژی ضعیف و قدیمی»، چاه‌های با عمر بیش از ۵۰ سال و ضریب بازیافت پایین، تخلیه  نیروی انسانی کارشناس از بدنه وزارت نفت و تنگنای مالی شدید، دست وزارت نفت را برای تحقق  افزایش تولید بسته و نفس صنعت نفت کشور را به شماره انداخته است. بیژن نامدارزنگنه بیش از هر زمان دیگری حتی در طول  ۲۳ سال وزارت خویش، تحت فشار بوده و این فشار‌ها  به مرور از او،  فردی کم‌طاقت و انتقادناپذیر ساخته است. با این همه وزارت نفت چاره‌ای جز مهیا کردن زمینه بازگشت باصلابت ایران به صدر جدول اوپک ندارد. اما آیا در شرایط کنونی ژنرال‌های  تحت فرمان زنگنه، توانایی هموار کردن این راه ناهموار را دارند؟ تلاش شبانه‌روزی اعضای سازمان اوپک منجر به تولید روزانه ۳۲ میلیون بشکه نفت شده که این امر جدای  از ایجاد ۲  میلیون بشکه مازاد در بازار و افت شدید قیمت نفت، فضا را برای بازگشت ایران بشدت تنگ هم کرده است….
مقامات ارشد وزارت نفت ایران  ازجمله معاون بین‌الملل وزارت نفت و مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران  هیچ توفیقی در اقناع طرف‌های مقابل برای کاهش تولید نفت و  بازگشت  سهم ایران به بازار نداشته‌اند. از نگاه دست‌اندرکاران امر، دیپلماسی کنونی وزارت نفت به دیپلماسی انتحار شباهت بیشتری  داشته تا دیپلماسی پویا و فعال. نمونه بارز دیپلماسی فعال در شرایط  کنونی در سازمان اوپک را می‌توان کشوری  چون ونزوئلا قلمداد کرد که  برای افزایش  تولید خویش پای وزرای نفت و خارجه  خود را هم به وسط کشیده و اکنون به جای ایران به جریان محور در حلقه تصمیم‌سازی  بازار نفت اوپک مبدل شده است.
نقشی که تا همین چند سال قبل از آن برعهده ایران بوده است. در عوض، تنها استراتژی مدیران ارشد وزارت نفت دمیدن در شیپور افزایش تولید آن هم بدون تحقق رقم اعلامی بوده که همین امر هم به عاملی برای رقابت بیش از پیش رقبا مبدل شده  است.

* کیهان

– یکسان‌سازی نرخ ارز باز هم به تعویق افتاد

کیهان نوشته است:‌ در حالی که اواخر دی‌ماه، رئیس کل بانک مرکزی وعده تک‌نرخی شدن ارز تا شش ماه آینده را داده بود اجرای این وعده را به شش ماه دوم سال ۹۵ موکول کرد.
یکی از وعده‌های اقتصادی حسن روحانی قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری «تک‌نرخی کردن ارز» بوده و است؛ این وعده که از سوی رئیس کل بانک مرکزی نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف بانک مرکزی بارها تکرار شده ابتدا قرار بود در سال ۹۳ اجرایی شود ولی تا امروز محقق نشده است.
ماه گذشته و بعد از اجرای برجام ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی اعلام کرد تا شش ماه آینده این امر (تک نرخی شدن ارز) محقق خواهد شد؛ رئیس کل بانک مرکزی اواخر دی‌ماه سال جاری در حاشیه نخستین اجلاس فعالان اقتصادی غیردولتی در جمع خبرنگاران گفته بود: بنا داریم نرخ ارز را در بازار تک نرخی کنیم اما این مسئله امری زمان‌بر است و لازم به ذکر است که تا شش ماه آینده این امر محقق خواهد شد.
سیف در حالی وعده تک‌نرخی شدن ارز تا شش ماه آینده را داد که پیشتر گفته بود «گرچه مقدمات اجرای ارز تک‌نرخی فراهم است ولی اجرای این سیاست منوط به مهیا شدن شرایط بین‌المللی برای نظام بانکی است.»
وی قبل از این بارها گفته بود که بانک مرکزی شش ماه بعد از لغو کامل تحریم‌ها نرخ ارز را در بازار تک‌نرخی خواهد کرد.
سیف دلیل اجرایی شدن ارز تک نرخی بعد از پنج تا شش ماه از اجرای برجام را عملیاتی شدن ارتباطات کارگزاری‌ها دانسته و می‌گوید: «ارز تک‌نرخی نرخی تغییرناپذیر نیست زیرا نظام ارزی کشور شناور مدیریت شده است و نرخ با واقعیت‌های اقتصادی باید تطبیق داده شود.»
وی البته در یک برنامه تلویزیونی این را هم گفته بود که «نرخ واقعی ارز نرخی است که بتواند در اقتصاد اشتغال ایجاد کرده و تولید را حرکت دهد ضمن اینکه نرخ غلط ارز به اهداف ضربه می‌زند و چند نرخی بودن نرخ ارز نیز مفاسدی را ایجاد می‌کند، بنابراین بانک مرکزی خواستار نرخ واحد است.»ضمن آنکه رئیس‌جمهوری که طی یکی دو هفته گذشته میهمان بانک مرکزی بود به سیف دستور تک‌نرخی شدن ارز را داده و گفته بود بانک مرکزی باید ارز را طی شش ماه نخست ۹۵ تک‌نرخی کند، اگر نشد این سیاست تا شش ماهه دوم سال آینده باید اجرایی شده باشد.
بعد از آنکه وعده تک‌نرخی شدن ارز بار دیگر در هفته‌های اخیر از سوی مسئولان دولتی و بانکی تکرار شد و البته فعالان اقتصادی بیشتر به وعده تک‌نرخی شدن ارز تا شش ماه آینده امیدوار شدند ولی‌الله سیف از نظر خود برگشت. وی که پیش از این گفته بود ارز تا شش ماه آینده (تیر ۹۵) تک‌نرخی می‌شود روز سه‌شنبه در همایش تبیین برنامه ششم توسعه رسما زمان اجرای این وعده را به تعویق انداخت و از یکسان‌سازی نرخ ارز از نیمه دوم سال ۹۵ خبر داد.

انتهای پیام/

منبع : مشرق

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز