پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
گفتگو با دکتر سید مجتبی خیام نکویی کاندیدای مجمع اصولگرایان اصفهان
 بخشی نگری و کمبود کارهای گروهی ضعف کارآمدی مجالس گذشته بود   

ظرفیت نیروی انسانی موجود در دانشگاههای این شهر توان حل مشکلات اصفهان به ویژه در حوزه های آلودگی هوا و مسائل زیست محیطی را تا حدودی دارد ولی مشکلی که هست متأسفانه دانشگاه مسیر خود را دارد می رود و حوزه های اجرایی هم مسیر خود را می روند.

طلایی-عزیزیان، ندای اصفهان/

در ادامه مصاحبه با کاندیداهای مجلس این بار سراغ دکتر سید مجتبی خیام نکویی رفتیم، تا با سوابق و عملکرد ایشان آشنا شویم در ادامه به بررسی سوابق کاری ایشان می پردازیم:

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس.

مسئول نظارت و ارزیابی بر علم و فناوری نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی.

معاون فناوری و نوآوری معاون علمی و فناوری رییس جمهور

بیش از دو دهه حضور در جهاد سازندگی بیرجند، خراسان و اصفهان

معاون آموزش و تحقیقات جهاد سازندگی استان اصفهان

بنیان گذار پژوهشکده بیو تکنولوژی و کشاورزی ایران

رئیس آموزشکده فنی شهید فارسی

رئیس مرکز تحقیقات منابع طبیعی و علوم دامی استان اصفهان

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان کشور، استان اصفهان و استان البرز

تنها ایرانی برنده جایزه محقق برتر کشورهای عضو اکو در سال ۸۷

مدیر نمونه و نمونه وزارتی در سال ۸۵

چهره ماندگار استان اصفهان در حوزه علم و فناوری در سال ۸۶

عضو هیئت امنا و کمیته دائمی پارک علم و فناوری پردیس ریاست جمهوری

باالغ بر ۷۲ مقاله ISI و مقالات متعدد داخلی و خارجی

دانشیار دانشگاه با حدود ۳۷ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

ih

ندای اصفهان: با توجه به این همه سوابق علمی چه شد که تصمیم گرفتید وارد مجلس شوید ؟

خیام نکویی : من مهندسی ام در رشته کشاورزی است و فوق لیسانس رشته اصلاح نباتات و دکتری بیوتکنولوژی کشاورزی دارم. تصورم این است که یکی از بخشهایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته چه در اصفهان و چه در کل ایران مسئله کشاورزی است. از طرفی باید تولیدات بخشمان با توجه به افزایش جمعیت تأمین­کننده نیاز باشد. الان چیزی حدود ۱۱۰ میلیون تن تولیدات بخشمان است که باید به حدود ۲۰۰ میلیون تن در سالهای آینده با توجه به ازدیاد جمعیت افزایش پیدا کند. من سه دهه حضور در حوزه کشاورزی را دارم و چون از جهاد کشاورزی شروع کردم فکر می­کنم با این تجربیات بتوانم به کشور کمک کنم. از طرفی هم از وقتی در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری قرار گرفتیم، شرکتهای دانش بنیان را در دستور کار خود قرار دادیم و با توجه به این که راه برون رفت از شرایط و مشکلات موجود اقتصاد مقاومتی است و مؤلفه اصلی آن اقتصاد دانش­بنیان است و ظرف چهار سال هم همکاری­های خوبی با شرکتهای دانش بنیان داشتم فکر می­کنم بتوانم در این موارد کمک کنم.

ندای اصفهان: با توجه به سوابق علمی در حوزه کشاورزی برای بحث آب و هوای آلوده اصفهان برنامه اجرایی دارید؟

من معتقدم که ظرفیت نیروی انسانی موجود در دانشگاههای این شهر توان حل مشکلات اصفهان به ویژه در حوزه های آلودگی هوا و مسائل زیست محیطی را تا حدودی دارد ولی مشکلی که هست متأسفانه دانشگاه مسیر خود را دارد می رود و حوزه های اجرایی هم مسیر خود را می روند. در مواقعی که این دو به هم نزدیک شده­اند، یعنی صنعت حل مسائل خود را در دانشگاه جستجو کرده و دانشگاه تلاش کرده که مشکلات صنعت را در اولویت خود قرار دهد اتفاقات خوب و مبارکی افتاده است. ولی متأسفانه ما شاهد آن هستیم که علی­رغم اینکه سالانه تعداد زیادی پایان نامه و رساله در سطح کارشناسی ارشد و دکتری دراین خصوص انجام می­شود، ولی اینها قابلیت اجرا برای حل مشکلات استان را ندارند. به نظر من دانشگاههای ما باید به سمت دانشگاههای نسل سوم و چهارم یعنی دانشگاههای کار آفرین بروند دانشگاهی که محل عمده تأمین بودجه آن صنعت باشد نه دولت، که اگر این اتفاق افتاد خود به خود دانشگاه در صدد بر می­آید که مشکلات صنعت را کم کند.

ندای اصفهان: شما در دور قبل نامزد جبهه پایداری بودید چه شد که این دوره در لیست مجمع اصولگرایان قرار گرفتید؟

بنده عضو جبهه پایداری نیستم و فقط در دوره قبل مورد حمایت این جبهه قرار گرفتم. در این دوره نیز بعد از سالهای سال یک حرکت مبارکی بین گروه­های اصولگرایی که در اصفهان وجود دارند شکل گرفت و به اعتقاد من باید همگرایی و همدلی و همکاری خودمان را افزایش دهیم به خصوص که در این دوره که تأکیداتی مقام معظم رهبری داشتند این بود که افراد علاقه­مند به نظام و انقلاب لیستی بدهند که بتواند تأمین­کننده نظرات مردم باشد و افرادی باشند که تکیه به غرب و امریکا نداشته باشند و تلاش کنند که بر مبنای توانایی های درون نظام بتوانیم شاهد رشد روز افزون بنیه علمی کشور باشیم.

ندای اصفهان : عملکرد مجلس نهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

از نقاط ضعفی که ما در طول ادوار مختلف و مجلس نهم داشتیم می­توانم به موارد زیر اشاره داشته باشم: بخشی نگری و فقدان نگرش کلان ملی و منطقه ای، فرد گرایی و کمبود کارهای گروهی در مجلس نهم، غفلت از آئین نامه صحیح و دقیق و وظایف نظارتی نمایندگان، کم توجهی به مسئله ازدواج و اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان، کم رنگ شدن نقش مجلس در مذاکرات منتهی به برجام که با بندهای ۹ گانه رهبری برای تعیین اجرا منتهی شد و البته نقاط قوت زیادی هم داشت که مورد توجه مقام معظم رهبری هم بود.

ندای اصفهان : نمایندگان دوره های مختلف مجلس اصفهان و تأثیر گذاری آنها را چگونه ارزیابی می کنید؟

جواب به این سؤال نیاز به یک کار پژوهشی دارد و اگر من یک جواب سطحی بدهم جواب صحیحی نخواهد بود ولی می­توان گفت متأسفانه از یک همگرایی در نمایندگان اصفهان تقریباً برخوردار نبودیم به طوری که این همگرایی منجر به هم افزایی شود. ببینید این که سلایق سیاسی متفاوت باشد چیز غریبی نیست، ولی اینکه در مسائل و معضلات اصفهان شاید اگر نمایندگانی بودند که متمرکز می شدند و مشکلات را حل می کردند امروز ما شرایط اصفهانمان متفاوت بود. بنابراین باید گفت که این عدم هماهنگی فکری در معضلات استان بود که مثلاً موضوعی مانند آب اصفهان را از جایگاه اصلی خود دور کرد.

ندای اصفهان : با توجه به اینکه شما یک شخصیت علمی هستید ، رشد علمی کشور را در دولتهای دهم و یازدهم چگونه ارزیابی می کنید؟

رشد علمی کشور متوقف نشده است و ادامه دارد ولی شتاب رشد علمی در دولت یازدهم کم­تر شده است، چیزی که مقام معظم رهبری تأکید داشتند این بود که از شتاب رشد علمی کاسته نشود و با همان شتاب رشد علمی ادامه پیدا کند.

ندای اصفهان : دلیل کاهش رشد علمی در دولت یازدهم چیست؟

شاید دلیلش این است که کمتر در این حوزه دغدغه داشته­اند. من معتقدم که این حوزه که این همه مقام معظم رهبری تأکید می­کنند و یکی از حوزه هایی است که می تواند کشور ما را در قله­های علم و فناوری دنیا قرار دهد، لازمه آن این است که این در اولویت قرار بگیرد و دغدغه دولتها شود. من در شرایط موجود فکر می­کنم که اگر دولت این را دغدغه قرار دهد می تواند به همان شتاب رشد برسد ولی ما شاهد هستیم که در سالهای اخیر شتاب رشد علمی کاهش پیدا کرده است.

ندای اصفهان : نظرتان راجع به تصویب برجام در مجلس نهم و تأثیر هیئت رئیسه در تصویب آن چیست؟

من یک جمله عرض کنم که آن چیزی که در مجلس تصویب شد تأمین­کننده نظر نظام و مقام معظم رهبری نبود و به همین جهت ایشان مجبور شدند آن بیانیه ۹ ماده ای را بدهند. اگر مجلس وظیفه خودش را در این حوزه به خوبی انجام می­داد نیازی به تکمله مقام معظم رهبری برای اطمینان حاصل کردن از اجرای برجام و ضمانت اجرایی آن نبود.

ندای اصفهان : بعضی این تصمیم را تأثیرگذاری مجلس می دانند نظرتان چیست؟

آن چیزی که مسلم است نفس کار برجام و مذاکرات است که اگر مقام معظم رهبری در کلیاتش موافق نبودند اصلاً به جریان نمی­افتاد اما آن نکته­ای که هست این است که به نظر من اگر نمایندگان وظیفه خودشان را به خوبی انجام دهند نیاز نیست که ما در صحنه­هایی از مقام معظم رهبری هزینه کنیم ، این فقط محدود به برجام نیست چون ممکن است موارد دیگری هم در آینده با آن مواجه شویم ؛ اگر قرار باشد مصوبه­ های حساسی که مجلس باید در آن ورود کند تأمین­ کننده نظرات نظام نباشد و رهبری ورود پیدا کنند، این نشان از این است که مجلس کار خودش را به خوبی انجام نداده است. بنابراین من تأکیدم این است که کل مجموعه مجلس، اعم از هیئت رئیسه و نمایندگان باید به گونه­ای عمل کنند که تأمین کننده نظرات نظام باشد.

ندای اصفهان : با توجه به نکته ای که فرمودید نمایندگان مجلس اصفهان هم افزایی نداشتند اگر وارد مجلس شدید و هر ۴ نفری که از اصفهان نماینده شده­اند در مورد یک موضوعی نظر واحد داشته باشند و شما نظری مخالف آنها داشته باشید به نظر آنها عمل می­کنید یا نظر خودتان؟

من در حوزه­هایی که خودم کارشناسم نظر خودم را ارجح می دانم به همه دوستان، با کمال احترامی که نسبت به همه آنها دارم. ولی در جایی که تخصصم نیست ترجیح می­دهم از بدنه کارشناسی و تخصصی استفاده کنم. به همین جهت من معتقدم نمایندگان مجلس در صورتی موفقند که یک عقبه و اتاق فکر کارشناسی دائماً آنها را تغذیه کند و گرنه همین اتفاق می­افتد که نماینده بدون هیچ پشتوانه کارشناسی رأی بدهد.

ندای اصفهان : آیا کانون های قدرت و ثروت در اصفهان وجود دارند و تأثیر گذار هستند ؟

کانون های قدرت و ثروت همه جا هستند ولی اینکه در اصفهان از نمایندگان حمایت می­کنند یا نه را من نمی­دانم. به هر حال منافعشان اقتضا می­کند در یک مقطعی از نماینده ای حمایت کنند ولی اگر مواردی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است رعایت شود می توانیم آسیبها را به حداقل برسانیم.

ندای اصفهان : نظرتا ن را راجع به کلمات زیر بفرمایید.

خیام نکویی: راجع به افراد نپرسید چون ممکن است اشکال هم داشته باشد به طور کلی در جریان مدیریت های کشور هرکسی با مقام معظم رهبری، اعم از روحانی و غیر روحانی، زاویه پیدا کند ما با آن زاویه پیدا می­کنیم.

مجمع اصولگرایان اصفهان : اتفاق مبارکی که اگر استمرار پیدا کند می تواند منجر به یک وحدت پایدار شود.

اصلاح طلبان اصفهان : به نظر من انسجام لازم را ندارند برای فعالیت های سیاسی و جایگاه تأثیر­گذاری در حل مشکلات مردم ندارند و اقبال مردم روی آنها نیست.

برجام : با تکمله­ای که آقا فرمودند می تواند در صورت اجرا تأمین­کننده بخشی از نظرات نظام در حوزه هسته ای باشد.

تیم مذاکره کننده هسته ای : زحمتشان را کشیدند ولی مثل همه چیز که بی اشکال نیست انتظارات بیشتری از آنها می رفت و می توانستند تأمین­ کننده بهتری برای نقطه نظرات نظام باشند. به نظر می­رسد در این زمینه ما آنچه که دادیم از انچه گرفتیم زیادتر بود.

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  به آنچه حضرت آقا میفرمایند عمل کنید همین کافیست صادقانه وخالصانه
  0  0
 2. ناشناس گفت:

  به آنچه حضرت آقا میفرمایند گوش بسپارید وعمل کنید خالصانه وصادقانه
  0  0
 3. ناشناس گفت:

  هر کی هر کاری دلش بخواد میکنه و گوش کسی به حرف دیگری بدهکار نیست
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز