چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
گفتگو با علیرضا لطفی شاعر و کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی
 اگر فرهنگ مردم درست میشد برجام و دولت یازدهم را نداشتیم/ مجلس بنگاه معاملات نیست   

برای هر دقیقه ای که نماینده مجلس روی کرسی بهارستان می نشیند چقدر هزینه میشود و اگر درست دکمه را فشار ندهد چقدر فاجعه به بار می آید؟ ان شاء الله اگر راهی مجلس شدیم مجلس را از لحاظ مکانی و فکری به جایگاه خودش بر می گردانیم

ندای اصفهان- حسین عزیزیان:

علیرضا لطفی فرزند کاظم متولد ۱۳۴۲ کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی در خانواده ای مذهبی تولد یافت. پدر وی کارگر کارخانه بافناز بوده و به واسطه مستأجری به نام علیرضا پوربزرگ که در خانه پدری اش ساکن بود به شعر انقلابی گرایش پیدا می کند و همراه با بچه های مسجد محمد آباد و بابا علی عسگر خیابان شیخ صدوق در تظاهرات دوران انقلاب شرکت داشته است.

در دوران دفاع مقدس با ورود به بسیج مستضعفین و با دیدن شهادت بچه های محل به صورت داوطلبانه به جبهه اعزام می گردد و در اولین اعزام در عملیات فتح المبین حاضر می شود. وی در عملیات خیبر در تاریخ ۴/۱۲/۶۴ در منطقه پاسگاه زید به اسارت نیروهای عراقی در می آید. علیرضا لطفی در لشکر ۱۴ امام حسین (ع) و گردان یازهرا(س) نیز حضور فعالی داشته است.

در اردوگاه نیز ضمن تحمل رنج اسارت به فعالیتهای فرهنگی پرداخته و به گفته خود این جمله حضرت امام را سرلوحه کار سیاسی قرار می دهد که فرمودند: «آزادگان ذخایر انقلابند»؛ علیرضا لطفی یکی از بزرگترین دلایل حضورش در انتخابات را همین جمله می داند. وی تا کنون حدود ۳۸ جلد کتاب به رشته تحریر درآورده است.

در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی با وی در منزلش به گفتگو می نشینیم.

علیرضا لطفی

  • ندای اصفهان- آقای لطفی از سوابق سیاسی خود بگویید؟

علیرضا لطفی: همزمان با ورود من به سپاه جامعه به دو طیف چپ و راست تقسیم شده بود. طیف چپ در جاهایی حسابی چپ می کرد و طیف راست پیرو ولایت می نمود و معتدل تر بود. من بیشتر متمایل به طیف راست بودم تا هرچه جلوتر آمدیم و جریانات سیاسی را دیدیم متوجه شدیم که اشکالات طیف راست هم دست کمی از طیف چپ ندارد، حالا هم که یک خط سومی پیدا شده، به نام جریان اعتدال.

بر این اساس باید علایق خود را به باند و گروه خاصی نسبت ندهیم و صرفا به حبل الله تکیه کنیم. من یک بیت شعر سروده ام:

نه چپ، نه راست، نه اعتدال            فقط خدای متعال

آن کسی که می تواند گره از مشکلات مردم باز کند خداوند جل و اعلاست.

  • ندای اصفهان- ملاک شما برای حمایت از آقایان احمدی نژاد و جلیلی چه بود؟

– ملاک همخوانی نامزدها با فرمایشات رهبری بود. من وقتی دیدم که آقای خاتمی، علی رغم اینکه آقا مراقبت می کردند که به ایشان توهین نشود، ولی ما شاهدیم که بیشترین جفاها به فرهنگ این سرزمین در همان ایام شد، بی بند و باری ها و توهین به مقدسات باب شد و نتیجه این شد که برویم سراغ یک شخصیتی که فارغ از جریانات چپ و راست بیاید و یک حرف مستقلی بزند و خودش را وابسته به گفتمان انقلاب بداند. من هم وقتی دیدم فردی با این ملاکها همخوانی دارد من از او حمایت کردم. بیشترین فعالیتم هم برای آقای احمدی نژاد بود و پشیمان هم نیستم.

  • ندای اصفهان- نظرتان راجع به مجمع اصولگرایان و وحدتی که به وجود آمده چیست؟ چرا شما به نفع لیست اصولگرایان کنار نرفتید؟

– من از اول خط خودم را از بقیه جدا کردم. وحدت باید بر مبنای اعتصام به حبل الله باشد، نه اینکه واعتصموا به حبل مؤتلفه و…

وحدت باید بر اساس پشتیبانی از ولایت فقیه باشد تا به مملکت آسیب نرسد، یک سری حرفهایی را هم که افراد در سِمت های مختلف به نقل از رهبری می گویند نمی شود پذیرفت و آقا فرمودند که من حرفهایی که در جلسات خصوصی میزنم در جلسات عمومی هم می گویم؛ اتفاقا ما داریم از همین جا ضربه می خوریم.

توصیه من به نمایندگان فعلی این است که میدان را برای جوان ترها و افراد جدید باز کنند و تجربیات خودشان را به افراد جدید منتقل کنند. اشکال بزرگی که در جامعه اصولگرایی هست انحصار طلبی است، اصلاح طلبها افساد کردند با آنها کاری نداریم ولی آقایان اصولگرا که دغدغه آنها دغدغه رهبری است همه مشکلات مردم را به مسائل اقتصادی گره زده اند، نامه ای را به آقای جنتی نوشتند که آقا این الک را کمی درشت تر بگیرید تا این انتخابات شور بگیرد.

اصولگراها می خواهند که هرچه می گویند من بشنوم و من چنین نماینده ای نخواهم بود.

  • ندای اصفهان- عملکرد نمایندگان اصفهان در مجلس نهم از نظر شما چگونه بوده است؟

– حضرت امام فرمودند مجلس در رأس امور است پس باید مجلس در رأس امور باشد ولی این طور نیست و کارهای مجلس فرمالیته شده، به نظر من قانونها نوشته شده است، باید قانونهای جدید که با شرایط امروز سازگار است با قانون تطبیق دهیم و امیدواریم که به زودی های زود آن صحیفه فاطمیه به دست افراد برسد تا بر اساس آن قانون گذاری کنند.

دیدگاه من این است که باید نمایندگانی به مجلس بروند که دغدغه آنها صرفا معیشتی نباشد بلکه دغدغه فرهنگی داشته باشند اگر فرهنگ مردم درست میشد برجام و دولت یازدهم را نداشتیم.

ما نیاز به بصیرت بخشی داریم، باید نماینده ای به مجلس برود که بصیر باشد نه نماینده ای که در مجلس بخوابد. برای هر دقیقه ای که نماینده مجلس روی کرسی بهارستان می نشیند چقدر هزینه میشود و اگر درست دکمه را فشار ندهد چقدر فاجعه به بار می آید؟ ما چقدر هزینه دادیم؟ ان شاء الله اگر راهی مجلس شدیم مجلس را از لحاظ مکانی و فکری به جایگاه خودش بر می گردانیم، مجلس نباید بنگاه معاملات باشد.

چند روز پیش آقای رئیس جمهور گفتند من از اول به به مذاکرات خوش بین بودم، حضرت آقا چه فرمودند؟ گفتند من به این مذاکرات خوش بین نیستم.

من اولویت هایی برای کار خودم گذاشتم، اولین اولویتم این است که مشخص شود که این دولت در چه جایگاهی است؟ آیا اپوزیسیون نظام است یا می خواهد مملکت را به پیش ببرد؛ من استشهادی ضد استکباری به این صحنه آمدم، من یک ولی دارم آن هم سید علی خامنه ای، ما باید جواب خون شهدا را بدهیم.

  • ندای اصفهان- اگر وارد مجلس شوید کدام کمیسیون را انتخاب می کنید؟

– کمیسیون فرهنگی

  • ندای اصفهان- چرا؟

– چون اگر فرهنگ مردم درست شد، دیگر برجام اتفاق نمی افتاد و نیازی به گفت و شنود و مناظره نبود. حضرت آقا فرمودند: مسئله فرهنگ چیزی است که من برایش حاضرم شهید شوم.

سرداران دوران ظهور اهل فرهنگ و قلم هستند، در واقع می توان گفت یاوران امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف شمشیرهایشان زیر سرهایشان است مداد العلماء افضل من دماء الشهدا، خداوند هم به قلم قسم می خورد.

  • ندای اصفهان- انتخابات اصفهان همیشه از یک طیف نیستند آیا این را از زیرکی مردم اصفهان می دانید یا سیاسیونی که لیست می بنند؟

– هردو مورد، می توان گفت هر دو ضعف است، نباید این بار اینگونه باشد به نظرم افرادی که سالها در مجلس بودند این بار کنار بروند و تجربیاتشان را در اختیار دیگران قرار دهند. انتخابات مانند دو امدادی است، تا وقتی توان داری می دوی بعد دیگری می آید و مسیر را ادامه می دهد، بعد دوباره استراحت که کرد دوباره به صحنه بر می گردد، آیا نمایندگان فعلی اگر رأی نیاورند به کار مردم رسیدگی می کنند؟ یا می گویند ما دیگر نماینده نیستیم و امور مردم به ما ربطی ندارد. این خیلی مهم است آقای احمدی نژاد با وجود اینکه دیگر رئیس جمهور نیست ولی مردم به سراغ او می روند و از او راهنمایی می گیرند، این نشان از صداقت ایشان دارد واقعا در دل مردم جا باز کرده است.

  • ندای اصفهان- یک عده ای معتقدند که دیدگاه افراطی جایگاهش در مجلس نیست و مجلس جای منطق و گفتگو است نظرتان چیست؟

– بله جای گفتگو و منطق است اما بنگاه معاملات بانکی و لابی برای فلان کار نیست. ما حرفمان این است که چگونه در ظرف ۲۰ دقیقه زحمات چندین ساله را فرمالیته کردید؟ بصیرت بخشیدن به مردم معنایش افراط نیست عده ای فکر کردند که برجام اگر تصویب شد همه مشکلات حل می شود ، نمی شود چون سراغ غیر خدا رفتند.

  • ندای اصفهان- نظرتان در مورد دوقطبی شدن فضای انتخابات چیست؟

– مردم را نباید از دو قطبی شدن ترساند؛ جهان دو قطبی است، حزب الله و حزب الشیطان آنجایی که آقا می فرمایند دشمن دنبال دو قطبی است دشمن دنبال دوقطبی نیروهای حزب الهی است آقا می گویند مواظب باشید. شما دچار حیله نشوید آنها که رفتند در طرف شیطان که تکلیفشان معلوم است.

  • ندای اصفهان- نظرتان را کوتاه در مورد کلمات زیر بیان کنید؟

مجمع اصولگرایان: به نوعی […] جدید

احمدی نژاد: مخلص جان بر کف

هاشمی رفنسنجانی: چیزی نگویم بهتر است

نمایندگان مجلس نهم اصفهان: بی حال

جبهه پایداری: پایدار روی اصول خودشان

علی لاریجانی: چیزی نمی گویم

اصلاح طلبان کشور: افساد طلبان

برجام: شوکران بی درد در کام ولایت و ملت

مجلس ششم: آئینه ای از یک مجلس ضد ولایت

اصلاح طلبان اصفهان: معطل هستند

پدر شهید احمدی روشن: داغ دیده ی عزت ایران

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز