دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۴
گفتگو با حمیدرضا فولادگر کاندیدای مجمع اصولگرایان اصفهان
 رهبری فرمودند مصوبه مجلس محتاطانه بود یعنی میتوانست کاملتر و قوی تر باشد/برخی نظارت شورای نگهبان را به عنوان یک نظارت استصوابی بر نمیتابند   

در کمیسیون ویژه برجام فقط یکی از نمایندگان اصفهان بود که ایشان هم حامی برجام و موافق دولت بود/ از اصولگرایان مجلس تاییدیه دارم که بنده را با گرایش به یک چهره خاص نمی دانند، رفتار من در مجلس وحدت گرایانه بوده است

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، به منظور تنویر افکار عمومی و هموار نمودن مسیر در جهت انتخاب نماینده اصلح بر آن شدیم تا با کاندیداهای دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی از سلایق مختلف به  گفتگو بپردازیم؛ متن زیر حاصل مصاحبه خبرنگار ندای اصفهان با  مهندس حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و نامزد انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی است:

خبرنگار ندای اصفهان: درباره عملکرد نمایندگان اصفهان در مجلس فعلی نظرتان را بفرمایید؟

فولادگر: اولا هر مجلسی مکمل مجالس قبل است و طبعا مجلس نهم از این جهت که تجربه متراکم مجالس قبل را دارد باید حاصل تجربیات مجالس قبل را داشته باشد.

دوما یک سری چهره های برجسته ای هم در در زمینه های فرهنگی اقتصادی سیاسی در مجلس نهم انتخاب شدند که که قابلیت های مجلس نهم را افزایش دادند ولی اگر مجلس نهم را با مجالس هشتم و هفتم مقایسه کنیم معدل آن بیشتر نبود.

البته انتظار ما این بود که با توجه به این دو نکته ای که عرض کردم معدل آن از مجالس قبلی بیشتر باشد ولی نبود. اصفهان هم همینطور بود و معدل عملکرد آن در مجلس نهم بیشتر از مجلس هشتم و هفتم نبود.

 • خبرنگار ندای اصفهان: چرا اصفهان نماینده تاثیرگذار مانند برخی دوره های گذشته ندارد؟

– من خیلی با حرف شما موافق نیستم بخشی از جواب شما در پاسخ سوال قبلی بود که متوسط مجلس نهم بیشتر از مجالس قبلی نبود ولی در مورد نمایندگان تاثیرگذار البته حمل بر خودستایی نباشد ما در دو دوره گذشته رییس کمیسیون ویژه بوده ایم که به دلیل اهمیت آن هم اصل کمیسیون و هم اعضای آن در صحن علنی مجلس مشخص می شوند.

یا حجت الاسلام سالک در حال حاضر رییس کمیسیون فرهنگی مجلس اند و در سطح ملی تاثیرگذارند.

 • خبرنگار ندای اصفهان: آیا در قضیه برجام نمایندگان اصفهان تاثیرگذار بودند؟

فولادگر: در کمیسیون ویژه برجام فقط یکی از نمایندگان اصفهان بود که ایشان هم حامی برجام و موافق دولت بود. ما معتقدیم اگر کمیسیون برجام تخصصی تر انتخاب میشد مثلا در حوزه سیاست خارجی، حقوقی، اقتصادی و … چهره های دیگری هم می توانستند حضور داشته باشند؛ مثلا ما چهار پیشنهاد اقتصادی در این زمینه داشتیم که مثلا در شرایط پسابرجام اگر بنا باشد مشارکت خارجی جلب کنیم آیا باید از تولید ملی حمایت کنیم یا نه؟ نکند منجر به ضربه خوردن به تولید داخلی باشد در عین حال که سرمایه گذاری خارجی جزء سیاست های اقتصاد مقاومتی است ولی الان ما این نگرانی را داریم که آیا این قراردادها به تولید داخلی ضربه میزند؟

یا در بحث نوسازی اراک و طرح های تحقیق و توسعه غنی سازی، ما پیشنهادی آورده بودیم که از توان داخل حتما استفاده شود ولی این پیشنهادها در کمیسیون امنیت ملی این پیشنهادها مطرح نشد و یکی از دلایلی هم که ما نسبت به آن طرح نه ماده ای انتقاد داشتیم همین بود که باید این پیشنهادات مطرح میشد. به هر حال کمیسیون ویژه برجام می توانست با افراد اقتصادی قوی تر عمل کند.

در مجموعه نمایندگان اصفهان برخی منتقد بودند که باید با صراحت انتقادشان را بیان می کردند و گاهی در رأیشان اعمال میکردند.

 • خبرنگار ندای اصفهان: نظرتان را درباره تصویب برجام در بیست دقیقه در مجلس بیان کنید؟

فولادگر: ببینید بیست دقیقه فقط برای جزییات طرح است و آن هم برای طرح سه پیشنهاد. البته ما خودمان منتقد بودیم که باید پیشنهادات دیگر هم مطرح میشد اما اینگونه نبود که کل برجام بیست دقیقه بحث شد. برجام در کمیسیون ویژه دو ماه بحث شد. بعد کمیسیون ویژه نقد بسیار خوب و عالمانه ای درباره آن انجام داد اما این گزارش نظارتی بود. ولی در طرحی که قرار بود بدهند که شرایط اجرای برجام را برای دولت مشخص کنند نتوانستند در کمیسیون ویژه بر روی آن جمع بندی کنند. یعنی در روزهای آخر بر روی آن طرح جمع بندی نشد و مثلا پنج نفر جداگانه مصاحبه کردند به عنوان مخالفان این گزارش و دو سه نفر موضع بیطرفی گرفتند و بنابراین اکثریت لازم را برای بررسی طرح در کمیسیون بدست نیاورد. بنابراین رییس مجلس و برخی نمایندگان که از کمیسیون های مختلفی هم بودند طرح را در صحن علنی مطرح کردند. تغییر دستور آن یک مذاکره داشت که بیش از یکساعت زمان برد که با اکثریت خوبی رای آورد و چون دیگر به کمیسیون ویژه ارجاع ندادند و به کمیسیون امنیت ملی دادند و در آنجا سریع بررسی شد کلیات طرح مورد انتقاد قرار گرفت و مهمترین بحث بر سر کلیات بود که چهار ساعت بحث شد و با اکثریت پنجاه و چهار درصد رای آورد بعد وقتی رسید به مرحله جزییات، همه ی سلیقه های مجلس روی سه پیشنهاد توافق کردند که با اجماع بالایی رای آورد. این بیست دقیقه مربوط به رای گیری این سه پیشنهاد است ولی کلیات آن چهار ساعت بحث شد. به هر حال باید زمان بیشتری برای پیشنهادات دیگر قرار داده میشد. البته رییس و هیئت رییسه چون می خواستند زمانبندی را رعایت کنند که حتما سه شنبه کار تمام شود و چهارشنبه هم شورای نگهبان جلسه فوق العاده صبح و بعد از ظهر بگذارد و در آن نود روز پیشنهاد داده شود.

به هر حال فصل الخطاب، نامه ی حضرت آقا ست که فرمودند مصوبه مجلس محتاطانه بود یعنی میتوانست کاملتر و قوی تر باشد و آن چند بند نامه آقا هم به مصوبه مجلس اضافه شود اما آقا فرمودند این مصوبه راه درست اجرای برجام را به دولت نشان داد.

 • خبرنگار ندای اصفهان: شما در کدام طیف سیاسی قرار می گیرید؟ اگر اصولگرا هستید مفهوم آن را توضیح دهید و یک الگوی اصولگرایی نام ببرید. رابطه شما و آقای لاریجانی چگونه است؟

فولادگر: ببینید ما در مجلس هفتم یک فراکسیون اصولگرا داشتیم. یک تعدادی هم اقلیت اصلاح طلب بودند و تعدادی هم مستقل بودند. در دوره هشتم هم همینطور یک فراکسیون اصولگرا داشتیم. در دوره نهم چون رقیب اصلاح طلب جدی نبود، رقابت داخل اصولگراها افتاد و لیست های مختلفی برای مجلس مطرح شد و بعد هم داخل مجلس دو فراکسیون رهروان ولایت و اصولگرایان تشکیل شد. ما از کسانی بودیم که معتقد بودیم نباید این دو از هم جدا باشند به همین خاطر در مرکزیت هیچکدام نرفتیم ولی در جلسات هر دو شرکت میکردیم و بعد از مدتی هم انتقاداتی نسبت به رهروان داشتیم.

درمورد آقای لاریجانی هم من هیچ رابطه خاصی با ایشان ندارم ولی اعتقادم این است که ایشان یک چهره سیاسی مدیری است که سوابق خوبی هم در انقلاب داشته هم در دوره وزارت ارشاد هم در دوره صدا و سیما مدیریت درخشانی داشته. در مجلس نهم به لحاظ مدیریتی عملکرد قابل قبولی داشت چون کارهای نظارتی مجلس در این دوره بهتر شد. البته انتقاداتی هم به ایشان بود نسبت به برخی مواضع ایشان مثلا در فتنه ۸۸ انتظار داشتیم شفاف تر موضع بگیرد یا در بحث برجام می توانست طرح قاطع تری باشد. در هر صورت نباید از دایره انصاف خارج شد. آنچه که معیار ماست رهبر انقلاب هستند، گاهی ایشان عقب تر از رهبری می افتاد گاهی جلوتر. ولی ایشان تبعیت از رهبری را بعد از مشخص شدن نظر رهبری داشت.

بنده از اصولگرایان مجلس تاییدیه دارم مثلا از آقایان حداد عادل، زاکانی، توکلی، نادران، آشتیانی، ابوترابی و … این آقایان رفتار بنده را با گرایش به یک چهره خاص نمی دانند رفتار من در مجلس وحدت گرایانه بوده است.

 • خبرنگار ندای اصفهان: دلیل این هجمه ای که به شورای نگهبان می شود چیست؟

فولادگر: دو دلیل دارد؛ یکی اینکه برخی نظارت شورای نگهبان را به عنوان یک نظارت استصوابی بر نمی تابند در مقابل نظارت استصوابی نظارت استطلاعی است یعنی فقط جهت اطلاع است. خب مثلا فردی که در فتنه ۸۸ محرک یا مقصر بوده یا تخلفات مالی داشته یا ارتباط با بیگانگان داشته این یک معیار است. شورای نگهبان گرایش سیاسی نداشته که کسی را رد یا تایید کند کما اینکه درباره کسانی که احراز یا تایید صلاحیت نشده اند از همه ی طیف ها هستند.

البته شورای نگهبان معصوم که نیستند. بالاخره شورای نگهبان برای کسانی که اعتراض دارند فرصت میگذارد شکایت ها را بررسی می کند و ما اعتقادمان این است که با مبنای عدالت بررسی می کنند.

 • ندای اصفهان: شما عملکرد خودتان در مجلس را مثبت ارزیابی میکنید؟

فولادگر: اینکه ما خودمان راضی باشیم نه. ما همانطور که در دینمان آمده نباید هیچگاه از خودمان راضی باشیم و مردم باید نظرشان را درباره عملکرد ما بدهند که در انتخابات میدهند. ببینید ما در این سه دوره بر اساس رهنمودهایی که حضرت آقا دادند که کار کمیسیون ها اصلی ترین کار مجلس است در کمیسیون صنایع حضور فعال و پیگیر داشته ایم. طراح خیلی از طرح ها خودمان بوده ایم و علاوه بر آن در کمیسیون های مشترک حضور داشته ایم مثلا در دوره اخیر در ۴ کمیسیون مشترک بوده ایم یا در حال حاضر در کمیسیون تلفیق برنامه ششم هستیم. خب در این موارد نماینده ها می توانند داوطلب نشوند ولی ما حضور داشتیم.

علاوه بر اینها ما در دو دوره عضو کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت بر سیاست های کلی اصل ۴۴ بودیم که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند و ما در این مورد ۸ گزارش دادیم و چند قانون مهم مثل قانون بهبود کسب و کار. همچنین ما در مجلس نهم در سه مرحله اشکالات قانون اصل ۴۴ را برطرف کردیم. قانون رفع موانع تولید را مطرح و تصویب کردیم که رهبر انقلاب در مورد آن فرمودند: “قانون رفع موانع تولید که شنیده ام در کمیسیون تخصصی اش کار کارشناسی خوبی شده است” یعنی تایید کردند؛ خب این در کمیسیون ویژه بود که مسئولیتش با بنده بود. و آخرینش هم بحث اقتصاد مقاومتی بود که به این کمیسیون محول شد و ما همه ی قوانین ناظر با سیاست های ۲۴ گانه را استخراج کردیم و بررسی و دسته بندی کردیم و بعد یک قانون ۴ ماده ای برای ساختارسازی اقتصاد مقاومتی طراحی کردیم که سه قوه توانشان را در این راستا به خدمت بگیرند که به نام تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی بودکه الان ابلاغ شده است.

ما علاوه بر جلسات کمیسیون ، در ملاقات ها و جلساتی که از طرف این کمیسیون در مجمع تشخیص مصلحت تشکیل میشود شرکت داشتیم. همچنین در جلسات سیاستهای تولید ملی، اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم، هم در کمیسیون مربوطه در مجمع و هم در صحن علنی مجمع شرکت داشتیم. در شورای نظارت بر اصل ۴۴ و شورای نظارت بر استاندارد هم هستیم.

خب این یک مجموعه کارهایی است که تاثیرگذاری ملی دارد و وقت زیادی میگیرد. خب حالا با این موارد گفته شده ممکن است یک مقدار وقت گذاشته شده در حوزه انتخابیه مان کمتر شود ولی هر هفته در حوزه انتخابیه حضور داشته ایم. در مساجد محلات مناطق شهرداری و روستاها هم حضور داشته ایم.

 • ندای اصفهان: به نظرتان باندهای قدرت و ثروت در اصفهان در روند انتخابات تاثیر گذارند؟-

تاثیر دارند ولی ولی اینکه حاکم باشند بر جریان انتخابات ، من نمیتوانم قضاوت کنم اما روند تبلیغات نامزد های انتخابات و قانون آن باید اصلاح شود

 • ندای اصفهان: لطفا جمله ای که با این کلمات به ذهنتان میرسد را بیان کنید؟

علی لاریجانی:

همان صحبتهای قبلی

حسن روحانی:

رییس جمهوری که انتظارات بیشتری از ایشان بود و امیواریم تبعیت بیشتری از رهبری از ایشان ببینیم.

اصلاح طلبان:

یک گفتمانی که درست بکار نرفت.

مهندس باهنر:

چهره سابقه داری در مجلس و سیاست که در دایره اصولگرایی هست.

هاشمی رفسنجانی:

چهره مبارز و موجهی در انقلاب که الان مواضعش به شدت مورد انتقاد است.

احمدی نژاد:

چهره ای که فرصت های خوبی داشت و امیدهای خوبی در نسل جوان و اصولگرایی ایجاد کرد ولی فرصتها را از دست داد به دلیل رفتار مدیریتی شان.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. مجلس گفت:

  شاید از نظر شما اینگونه باشد ولی مردم که صحبت های مجلسی ها و جلسات انها را میشنوند و میبینند وضع مجلس را افتضاح و یا فاجعه ارزیابی میکنند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز