دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۴

شکست خورده ها جنبه باخت نداشتند!

نگاهی تاریخی به اولین دوره مجلس شورای اسلامی

مخالفین شورای نگهبان، هر بار بهانه ای برای هجمه به این نهاد پیدا می کنند و با توسل به آن سعی در مخدوش کردن عملکرد این شورا دارند. این بار سخن رئیس جمهور حسن روحانی این بهانه را به آن ها داد...

ندای اصفهان- مجید پوستین دوز/

در آستانه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، نگاهی به سوابق مجالس نه گانه پس از انقلاب و حوادث شاخص و جریان های سیاسی در این دوره ها می اندازیم که بخش نخست آن در ادامه از نظر گرامیتان می گذرد.

***

در اسفند ۱۳۵۸ اولین انتخابات پارلمانی بعد از انقلاب اسلامی در کشور برگزار و اولین مجلس بعد از انقلاب در خرداد ماه ۵۹ تشکیل می شود. مجلسی که از حیث سلایق سیاسی مختلف نمایندگان آن بی نظیر است. البته این مجلس ویژگی های دیگری نیز برای ممتاز شدن داراست، حضور چهره های سرشناس انقلابی از شهید بهشتی گرفته تا مهندس بازرگان، عدم رای آوری مسعود رجوی – سرکرده منافقین-، تصویب عدم کفایت بنی صدر در مجلس، پایان دادن به قائله ۱۳ آبان ۵۸ با تصویب آزادی کارمندان سفارت و شکل گیری اولین جناح بندی های سیاسی بعد از انقلاب همه از اتفاقاتی است که مجلس اول را متمایز می کند.

انتخابات اولین دوره مجلس شورای ملی، پس از انقلاب اسلامی، در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸، برگزار گردید و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۵۹، اولین جلسه مجلس اول شکل گرفت. رییس سنی مجلس اول در ابتدا با یدالله سحابی بود و نایب رئیس اول مهندس مهدی بازرگان بود. پس از تصویب اعتبارنامه‌ها و رد اعتبارنامه ۱۲ نفر چون رحمان دادمان، خسرو قشقایی، حسن بهروزیه، احمد مدنی و ابوالقاسم حسین جانی انتخاب هیئت رئیسه دایم صورت گرفت و اکبر هاشمی رفسنجانی عهده دار ریاست مجلس شد و نائب رئیسان سید اکبر پرورش، سید محمد موسوی خوئینی‌ها، حبیب الله عسگراولادی، محمد یزدی، سید محمد خامنه‌ای بودند.

در آن انتخابات دو ائتلاف اصلی حضور داشتند. «فهرست ائتلاف بزرگ» (جامعه روحانیت مبارز، حزب جمهوری اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و چند گروه دیگر) و فهرست «گروه همنام» (نهضت آزادی و برخی نیروهای ملی-مذهبی) بودند. در این میان، سه نامزد مشترک (حسن حبیبی، محمدعلی رجایی و علی اکبر معین‌فر) در هر دو لیست حضور داشتند.

فهرست ائتلاف بزرگ موفق‌ترین فهرست در انتخابات تهران بود. ۲۱ نماینده از این فهرست به مجلس راه یافتند. ۱۲ نفر در دور اول و ۹ نفر در دور دوم. در آن سال ها، ترور مسئولان مملکتی و جایگزینی نمایندگان بجای آنها باعث استعفای ۱۷ نفر از نمایندگان شد. نماینذگانی از جمله، سید علی خامنه‌ای، مصطفی چمران، احمد توکلی، احمد ناطق نوری، محمدعلی رجایی و… از جمله این افراد هستند.

در مرحله اول انتخابات ۱۸ نامزد از تهران و ۷۹ نامزد از شهرستان‌ها به مجلس راه یافتند. انتخابات مورد اعتراض شدید برخی از گروه‌ها به ویژه منافقین قرار گرفت که مدعی تقلب گسترده در انتخابات بودند. حتی یک نامزد از این سازمان هم در مرحله اول به مجلس راه نیافته بود. اعتراضات شدید و ناآرامی ها باعث شد تا انتخابات مرحله دوم در بعضی شهرها برگزار نشود. ضمن اینکه در برخی حوزه‌ها مثل اقلید، کرمانشاه و در گز که به ترتیب خسرو قشقایی از جبهه ملی ایران، کریم سنجابی از جبهه ملی ایران و ابوالفضل قاسمی از حزب ایران در مرحله اول به پیروزی رسیده بودند، انتخابات باطل شد. با توجه به همین شرایط فقط ۲۴۳ نماینده به جای ۲۷۰ نماینده وارد مجلس شدند که ترکیب آن‌ها در مجلس به این شرح بود.

ائتلاف بزرگ: جامعه روحانیت مبارز، حزب جمهوری اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، انجمن اسلامی معلمان، نهضت زنان مسلمان، سازمان فجر اسلام، اتحادیه انجمن‌های اسلامی شهر ری و بنیاد الهادی – ۸۵ نماینده

فراکسیون همنام: نهضت آزادی: حدود ۲۰ نماینده

دفتر هماهنگی همکاری‌های مردم با رییس جمهور: حامی ابوالحسن بنی صدر – حدود ۳۳ نماینده

جبهه ملی ایران ۳درصد

حزب توده ۴درصد

شورای مرکزی کاندیداهای انقلابی و ترقی‌خواه: سازمان مجاهدین خلق- بدون نماینده

مستقل: حدود ۱۱۵ نماینده (۴۳درصد)

مجلس شورای اسلامی دوره اول

در مجلس اول نکات جالب توجه دیگری نیز وجود دارد. مانند نبودن شورای نگهبان در آن مقطع و در نتیجه برگزاری انتخابات بدون تایید صلاحیت ها و نظارت استصوابی. مسئله ای که اخیراً با اشاره رئیس جمهور به آن، مجدداً در فضای رسانه ای و سیاسی کشور مطرح شده است. البته باید گفت که مخالفین شورای نگهبان، هر بار بهانه ای برای هجمه به این نهاد پیدا می کنند و با توسل به آن سعی در مخدوش کردن عملکرد این شورا دارند. این بار سخن رئیس جمهور این بهانه را به آن ها داد. در حالی که باید پرسید، با فرض اینکه مجلس اول، مجلس خوبی بوده است و قبول این گزاره، بر اساس کدام مبنا، نبود نظارت استصوابی این مجلس را مناسب کرده است؟ چه بسا که اگر نظارت شورای نگهبان از همان ابتدا بود، مجلس اول، مجلس بهتری می بود. در ثانی آیا دیگر دوره های مجلس شورای اسلامی، که خود رئیس جمهور نیز در آن ها حضور داشته اند و با نظارت شورای نگهبان همراه بوده، مجلس های ناکارآمد و بدی بوده است؟ یعنی تنها مجلس خوب ایران، مجلس اول بوده است؟

ادعای تقلب

نکته دیگر اینکه از همان ابتدای انقلاب، شکست خورده ها، جنبه باخت را نداشته و ادعای تقلب می کردند. منافقین که نتوانسته بودند حتی یک نماینده به مجلس بفرستند، ادعای تقلب را مطرح کردند و سلامت انتخابات را زیر سوال بردند. اتفاقاً منافقین نیز با همین اسم رمز تقلب، شروع به آشوب در کشور کردند. در حالی که آن انتخابات به صورت کاملاً آزاد به قول آقایان برگزار شده بود، اما بهانه ها مانند بهانه های امروزی است. در آن زمان هم عده ای با ادعای تقلب و ناسالم بودن انتخابات سعی در توجیه شکست و عدم استقبال مردم از خود را داشتند. تقلب گسترده از دیگر کلید واژه های آن ها بود، کلیدواژه ای که در چند سال اخیر، زیاد به گوشمان می خورد. یک روز منافقین که آن زمان مجاهدین خلق نام داشتند، نظام را متهم به تقلب کردند و روزی دیگر، مجاهدین انقلاب که اکنون با دوستان مشارکتی خود اتحاد ملت را به راه انداخته اند. هر دو طیف از یک قماش اند، از شکست پلی می سازند برای آشوب و ناامن کردن کشور.

منافقینی که در آن انتخابات اجازه حضور پیدا کردند و بعد با بهانه تقلب، کشور را ناامن و در سال های بعدی بیش از ۶۰ هزار نفر از مردم بی گناه و کوچه و بازار را شهید کردند، مسلماً از فیلتر شورای نگهبان عبور نمی کردند. همین فیلتر است که امروز، اجازه حضور تفکراتی مانند نهضت آزادی را در انتخابات نمی دهد. تفکرات لیبرالی که امام(ره) آن ها را در پیام های خویش هم عرض و هم سنگ منافقین قرار داده و اسامیشان را در کنار هم می آورند. شاید عده ای بخواهند هوای این تفکر و این عملکرد را داشته باشند، اما مجلس انقلاب اسلامی جایی برای لیبرال ها و منافقین نیست.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    چرا این نظر سلیقه ای را برای یک بار در مجلس مطرح نمی کنند تا رای نیاورد و درب دهان بعضی ها بسته شود؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
وعده صادق
وعده صادق