شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۶

رانندگی جلوه ای از شخصیت ماست؛

آیا پای اخلاق اصفهانی ها در رانندگی می لنگد؟

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان با اشاره به بعضی بداخلاقی ها در استان اصفهان افزود: شما پـشت چراغ قرمز منتظر سبز شدن چراغ هستید كه مـاشیـن عقـبی یك دقیقه مانده تا چراغ سبز شود شروع می كـنـد بـه بـوق زدن و دسـت تــكان دادن و یا استفاده از کلمات توهین آمیز و تهدید شما كه چرا حركت نمیكنی! رانندگان خودروی خود را در پیاده رو ها پارک می کنند و موتور سیکلت سواران، در پیاده رو ها عبور و مرور می کنند و هیچگونه توجهی به تابلوهای نصب شده در سطح خیابان ها و جاده ها و معابر هم ندارند. آنها به راحتی در ایستگاه های اتوبوس و تاکسی پارک می کنند.

به گزارش ندای اصفهان، ما غالبا در زندگی روزمره مان مبادی آداب هستیم هنگام برخورد با دوستان و همکاران و همسایگان دست روی سینه مان میگذاریم و سلام می دهیم، موقع خروج از در بر هم پیشی نمی گیریم، چه طور است ما با این همه آداب دانی وقتی سوار موتور سیکلت یا اتومبیل هستیم آدم دیگری می شویم؟
آیا بوق زدن در هر ساعتی و برای هر کاری، بداخلاقی در رانندگی نیست؟ آیا راه ندادن به راننده ای ک حق تقدم با اوست، بی انضباطی در رانندگی نیست؟ آیا بی توجهی به راننده ای که جلوی ماشین ما، با زدن راهنما اجازه تغییر حرکت یا ورود و خروج از راهی را می خواهد، بی نظمی در رانندگی نیست؟ آیا چراغ زدن های بی مورد، سبقت غیر مجاز یا حرکات مار پیچ ،بی اخلاقی در رانندگی نیست؟ آیا حرکت مالکان خودروهای خارجی و گران قیمت که با سرعت خیلی بالا حق برتری خود را بر دیگر ماشین ها دیکته میکنند، بی فرهنگی در رانندگی نیست؟ این ها فقط نمونه ای از تخلفاتی است که بدانیم ارتکاب بعضی بد اخلاقی ها در رانندگان اصفهانی تا چه حد می تواند خطر آفرین باشد.
رانندگی جلوه ای از شخصیت ماست
سرهنگ جهانگیر کریمی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه رانندگی جلوه ای از شخصیت ماست گفت: اینکه چرا مردمی به فرهیختگی مردم اصفهان مرتکب این‌گونه تخلفات رانندگی می‌شوند نیازمند کارهای کارشناسی دقیق است. در این میان نباید همه ی تقصیر ها را متوجه شهروندان دانست چرا که ترافیک مشکل اصلی این بی اخلاقی هاست که شرایطی را به مردم ما تحمیل میکند تا آنها نتوانند با حوصله رانندگی کنند و آستانه تحملشان پایین بیاد، اما نباید فراموش کنیم که عده ای جدای از مشکلات ترافیکی سعی در سو استفاده از شرایط حاضر را دارند.
وی با تشریح بعضی از این بی اخلاقی ها افزود: شما پـشت چراغ قرمز منتظر سبز شدن چراغ هستید که مـاشیـن عقـبی یک دقیقه مانده تا چراغ سبز شود شروع می کـنـد بـه بـوق زدن و دسـت تــکان دادن و یا استفاده از کلمات توهین آمیز و تهدید شما که چرا حرکت نمیکنی! رانندگان خودروی خود را در پیاده رو ها پارک می کنند و موتور سیکلت  سواران، در پیاده رو ها عبور و مرور می کنند و هیچگونه توجهی به تابلوهای نصب شده در سطح خیابان ها و جاده ها و معابر هم ندارند. آنها به راحتی در ایستگاه های اتوبوس و تاکسی پارک می کنند.
سطح فرهنگ اصفهانی ها با توجه به افزایش خودروها پیشرفت چشمگیری داشته است
سرهنگ کریمی با اشاره به افزایش خودروها و سطح فرهنگ مردم اصفهان در سالهای اخیر خاطر نشان کرد: آمارها نشان می دهد که میزان متوفیان تصادفات درون شهری سال های ۸۸ تا ۹۲ در سطح استان از ۵۹۸ نفر به ۴۲۷ نفر کاهش پیدا کرده است. نگاهی به آمارهای مذکور حاکی از آن است که از سال ۸۸ تا سال ۹۲ فرهنگ رانندگی مردم استان ارتقای چشمگیری داشته است و برنامه های فرهنگی و آموزشی در کنار اقدامات برخوردی پلیس توانسته در اخلاق اجتماعی رانندگان تاثیر به سزایی داشته باشد و آنها را ملزم به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از جمله بستن کمربند ایمنی، رعایت حق تقدم، رعایت فاصله طولی، رعایت سرعت مطمئنه، عدم عبور از چراغ قرمز، رعایت حقوق عابران پیاده و … کند.
وی تصریح کرد: گر چه رسانه ها تنها بازوی اصلاحات اخلاق رانندگی نمی باشند ولی کاربرد آنها با توجه به نتایج تحقیقات بدست آمده بسیار چشمگیر است. لذا نهادینه کردن این فرهنگ نیازمند همکاری دیگر متولیان فرهنگ سازی اجتماعی از قبیل شهرداری ها، صدا و سیما، آموزش و پرورش، ارشاد اسلامی و… و حتی نهادهایی که متولی تولید و خدمات سرمایه های ملی هستند، از قبیل گاز، برق، آب، تلفن و… هر خدمات، امکانات، تجهیزات اساسی دیگری که منافع ملی را در خود محفوظ دارد استفاده نمایند و با شیوه های صحیح تبلیغی و توجه به عوامل موثر در استقبال عمومی شهروندان نظیر (موسیقی، پیام، ساختار برنامه، تصویر، رنگ ) باعث بالا بردن بهروه وری استفاده از خدمات، امکانات و منابع ملی باشد.
انیمیشن های اجتماعی ـ ترافیکی روزانه ۶۴ میلیارد رفتار ترافیکی در کشور را اصلاح می کنند
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان اظهار کرد:  براساس یک نظر سنجی صورت گرفته ۸۵ درصد از مردم استان پخش انیمیشن های ترافیکی_اجتماعی از تلویزیون را موثر عنوان کرده، ۷۵ درصد خواستار ادامه پخش آن بوده و ۷۳ درصد پخش اینگونه برنامه ها را باعث کاهش تصادفات اعلام کرده اند.
سرهنگ کریمی افزود: در این نظر سنجی پاسخگویان اعلام کردند که پس از دیدن این انیمیشن ها سه نمونه از رفتار غلط ترافیکی خود را اصلاح کرده اند که اگر این رقم را در کل کشور محاسبه کنیم می بینیم با کمترین هزینه می توانیم روزانه ۶۴ میلیارد رفتار ترافیکی را اصلاح نماییم که بیش از ۶۳ میلیارد تومان صرفه جویی در کشور خواهد شد.
آیا جلوگیری از مرگ بیش از ۷۰۰ نفر انسان و نقض عضو بیش از ۷۰۰۰ نفر در سال کاری کم است؟ مرگ و نقص عضو شهروندانی که معمولاً قشر جوان و فعال کشور و عمدتاً تحصیل کردگان جامعه محسوب می شوند.

منبع: ایمنا

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

  1. مبین گفت:

    من ساکن اصفهانم و تایید میکنم رانندگیشون وحشتناکه ..اانگار طلب پدررشونو ازت میخوان.امکان نداره حقتو نخورن

  2. ناشناس گفت:

    موقع غروب همو بوغ کش میکنند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق