یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
گفتگو با مجید نادرالاصلی کاندیدای مجمع اصولگرایان اصفهان
 آیت الله جنتی، یزدی و مصباح مصداق اصولگرایی هستند/ جوامع سیاسی اصفهان به سلیقه های شخصی خود می پردازند   

اگر مردم ما هوشیار باشند و نقشه های دشمن را خوب رصد کنند قرار نیست اتفاق جدیدی در کشور بیفتد بلکه همان جریان اصولگرایی در انتخابات پیروز می شوند...

ندای اصفهان- میثم غفرانی: نام مجید نادرالاصلی را بیشتر به دلیل فعالیت های سیاسی و فرهنگی در سطح مساجد و پایگاههای بسیج شهر اصفهان و علی الخصوص به عنوان یکی از موسسان مرکز فرهنگی شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی شنیده ایم.
او کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت دولتی در تهران خواند و همزمان در دفتر مقام معظم رهبری در مسئولیت های مختلف اشتغال داشته است. در دولت نهم در دو استان لرستان و اصفهان به مسئولیت معاونت سیاسی و امنیتی استانداری منصوب شد اما با شروع دولت دهم به این همکاری پایان داد.

در آستانه انتخابات ۷ اسفند مجلس شورای اسلامی به گفتگویی با وی در دفتر کارش پرداختیم.

***

ندای اصفهان- انگیزه حضرتعالی از حضور در فضای انتخابات چه بود و اینکه چه ضرورتی حس کردید؟

مجید نادرالاصلی- نگاه خدمتی به هر جایگاهی خودش یک انگیزه است. اصفهان و نیازمندی هایی که اصفهان در حوزه تصمیم گیری های کلان و هم در مسائل اجرایی استان دارد، شرایط را به نحوی فراهم کرد که وقتی دوستانی که سابقه دیرینه با آنها داریم محبت داشتند و درخواست کردند که ما بیاییم در این صحنه، فرصت را مغتنم دانستیم که این درخواست دوستان و معتمدین اصفهان را بپذیرم و شانه های خودمان را برای یک بار سنگینی آماده کنیم. امروز انجام کار و خدمت به مردم یک افتخار است که به هر کس که اعطا شد باید به آن توجه کند و همه لوازم آن را در نظر بگیرد و افتخار بزرگتری هم برای آدم فراهم نمی شود که نماینده مردمی باشد که در همه صحنه های انقلاب جایگاهی بسیار بلند و رفیع داشته اند و ما اگر بتوانیم خدمت به آن مردم کنیم ان شاء الله جزو اعتقاداتمان است.

مجید نادرالاصلی

ندای اصفهان- عملکرد نمایندگان مجلس نهم اصفهان را چگونه ارزیابی می کنید؟ نقاط قوت و ضعف آنها را هم بیان کنید؟

– نیازمندی های اصفهان و موقیعت هایی که اصفهان در کشور و برای مردم خودش باید می داشت، جایگاهی است که لازمه ی آن وجود افکار جدید و کسانی است که تجربه های خوبی دارند و دارای ارزشهای والایی باشند. اینکه بخواهیم عملکرد نمایندگان را مورد بررسی قرار دهیم فکر می کنم بهتر است از این مسیر وارد شویم که چه کارهایی باقی مانده است، معضلاتی که در کشور در حوزه های مختلف از جمله صنعت، از جمله اشتغال، از جمله فرهنگ مردم، از جمله سیاست های کلان داخلی و خارجی، مسائل اجتماعی و داخلی که هست این نیازمند افکار جدید و باانگیزه ای است که بایستی در عرصه تصمیم گیران کشور ورود پیدا کند و بتواند ان شاء الله به این مسائل بپردازد. طبیعی است که باید نمایندگان هر دوره، هرکس در هر جایگاهی اقداماتی را داشته باشد، اما بالاخره ما اعتقادمان این است که باید با یک فکر نو با یک انرژی جدید و زیاد وارد عرصه شویم و کار و خدمت خودمان را شروع کنیم.

ندای اصفهان- نظرتان در مورد عملکرد کلی و فعالیت های مجلس نهم چیست؟

– مجلس نهم دارای ویژگی های خاصی بود بالاخره به نحوی اداره شده که در بسیاری از مسائل کلان کشور نقش و حضور فعالی را در صدور بیانیه ها و حمایتها و در راستای منویات حضرت آقا داشت و حضور خودش را در صحنه اعلام کرد که در بیانات حضرت آقا هم می بینید که مجلس را از این منظر ستودند.

اما اینکه در یک سری مسائل اگرچه بعضا گفته می شود که اقداماتی شده، به خصوص در سیاستهای کلان نظام که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ می شود برون داد قابل توجهی را حداقل در چرخه زندگی مردم ملاحظه نمی کنیم. برای مثال سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، سیاستهای کلی سلامت، اگرچه اقداماتی در حوزه سلامت شده اما امروز وقتی می بینیم یک بیمار معمولی و حتی بیماری های خاص برای دریافت نسخ پزشکی با آیتم های مختلف روبرو هستند و می بینیم در مراجعه به پزشکان چه در بخش دولتی چه در بخش خصوصی با تفاوت ایده و به صورت جزیره ای نگاه می شود. اینها مشکلاتی است که هنوز حل نشده. در حوزه اقتصاد مقاومتی نیازمند این است که ما زندگی روزمره و معیشت جوانان را و کسانی که خود را به بازار کار عرضه می کنند در نظر گرفته باشیم.

اقتصاد مقاومتی یعنی یک اقتصاد کلان در سطح کشور و منطقه که بگوییم نظام جمهوری اسلامی علاوه بر سیاستهای خارجی، در حوزه معیشت مردم هم حرف دارد که به نظر می رسد این خیلی خودش را پررنگ نشان نداده است.

ندای اصفهان- با این تفاسیر عملکرد مجلس را در مسئله برجام چگونه ارزیابی می کنید؟

– مجلس خیلی بهتر از اینها می توانست وارد شود بالاخره برای همه مردم و ما سؤال است که چه سیاستی اتفاق افتاد؟ اگرچه تعیین کمیسیون کار خوبی بود و از کارشناسان متعدد و با تفکرات متفاوت استفاده شد و آنها نقطه نظرات خودشان را دادند اما خروجی آن جلسه معروف مجلس که به نظر می رسد هیچ کدام از مردم فهیم ما چه در خواص و چه در عوام این را نپذیرند که با یک طرح بسیار بسیار حیاتی در کشور اینگونه برخورد شود که موجب وهن نظام شد و کمتر توانست فرامین و نظریات رهبری معظم را در جهت احقاق حقوق مردم ایران، به خصوص احقاق حقوق هسته ای براورده کند.

ندای اصفهان- اگر شما در مجلس حضور داشتید به برجام رأی مثبت می دادید؟

– قطعا با این شیوه ای که عمل شد اگر آن شیوه در حقیقت ادامه روند کار همان کمیسیون برجام بود و از آن یک خروجی منطقی و عاقلانه و همه جانبه نگر بیرون می آمد بله، اما در این شرایط قطعا وهن خودم هم می دانستم که بخواهم آنجا باشم، اگرچه ممکن است کسانی بگویند این صحیح است یا بگویند غیر صحیح است اما خروجی و برون دادش در منظر مردم و آنچه دارد اجرا می شود به نظر می رسد غیر قابل قبول است.

ندای اصفهان- شما در کدام طیف سیاسی حضور دارید؟

– من خودم در تمام ۳۷ سال بعد از انقلاب گمانم این بوده که یک تفکری که معتقد به مبانی نظام و انقلاب بوده، به آن وابسته ام، و با توجه به جایگاه بنده و با توجه به حضور بنده در دفتر مقام معظم رهبری به نظر می رسد فراجناحی باید عمل کنم. بنده در دور قبل کاندیدای نمایندگی مجلس بودم و رقم قابل توجهی هم رأی آوردم و کاندیدای مشترک همه گروههای اصولگرایی که معتقد به مبانی اعتقادی اصولگرایی بودند قرار داشتم و این به آن معنا است که ما بایستی با توجه به نوع تفکراتمان یک جایگاه والاتری داشته باشیم. در این دوره هم همین قصه حاکم بود و ویژگی این دوره این است کمه مجموعه اصولگرایی توانسته بود گرد هم جمع شوند و مبانی اعتقادی خودشان را مطرح کردند و الآن یک پروژه واحد در میان است. این مطلوب است که همه کسانی که با تفکر اصولگرایی هستند اگرچه سلیقه های متفاوتی دارند، حول یک محور جمع شوند تا بتوانند یک خروجی خوبی داشته باشند.

ندای اصفهان- لطفا اصولگرایی را تعریف کنید؟

– اصولگرایی یعنی اعتقاد به مبانی اسلام ولایت و جمهوری اسلامی و در یک کلام اعتقاد به اصول همه جانبه قانون اساسی.

ندای اصفهان- بقیه احزاب سیاسی این گونه نیستند؟

– عرض می کنم که ما کاری به بقیه نداریم، در دو بند قانون برای عدم احراز صلاحیت ها، مواد ۲۸ و ۲۹ یکی التزام به اسلام است یکی التزام به ولایت فقیه، یکی جنبه دینی و یکی سیاسی و در درون قانون اساسی است. کسی عدم التزام به قانون اساسی را قبول ندارد، نمی تواند خود را اصولگرا بنامد.

ندای اصفهان- یک نفر را به عنوان یک اصولگرایی واقعی نام ببرید؟

– خود مقام معظم رهبری؛ یعنی اگر بخواهیم بگوییم هرکسی دارای یک نمره است اصولگرای واقعی ایشان است اما شاید در کلام بگوییم آیت الله یزدی، بگوییم آیت الله جنتی، نمی خواهیم هم بگوییم در غیر روحانیت نیست اما باید یک جامع نگری باشد. وقتی می گویید «چه کسی را» کار سخت است اما اگر بگویید «چه کسانی را» باید رتبه بدهیم.

ممکن است فردا آیت الله یزدی اینگونه نباشد، چون انسان ممکن است در حرف مشکلاتی را پیدا کند، از این طرف اگرچه جایگاه رهبری معصوم نیست ولی مشابه معصوم است که شما کمترین و هیچ نقطه مبهم و مشکلی را نه در بیانات رهبری نه در مواضع نه در جای دیگر نمی بینید.

بالاخره هرکس دارای معایبی است که سخت است که بخواهیم بگوییم ولی با درجات مختلف امثال آقای مصباح هستند که در این حوزه برای مصداق اصولگرایی واقعی می توان از آنها نام برد.

ندای اصفهان- هجمه هایی که به سمت شورای نگهبان است از طرف کسانی که در کشور صاحب منصب هستند را چگونه ارزیابی می کنید؟

– یک کلامی از حضرت آقا داشتیم که بعضی ها از اول هم اعتقادی به مبارزه با آمریکا نداشتند و همین الآن هم ندارند و در درون نظام هم قرار دارند و من می خواهم جسارتا اینجا بگویم که بعضی ها از اول اعتقادی به این قانون اساسی با همه اصولش نداشتند و همین الآن هم ندارند. ممکن است حتی خودشان را در جایگاه بالای نظام بدانند و در کلام بفرمایند ما هستیم اما در عملکردشان به نظر می رسد مغایرت دارد. قانون اساسی هر ۱۷۷ اصل آن باید مورد تأیید قرار گیرد و هیچکدام قرار نیست بر دیگری سبقت داشته باشند. مهمترین اصل آن شورای نگهبان است، شورای نگهبان در حقیقت حافظ حدود اسلامی است و حافظ حدود ملی در کشور است و هر اقدامی در جهت تضعیف آن انجام شود باطل است.

ندای اصفهان- در رابطه با بحث امریکا فکر می کنید نفوذی که مطرح شد تا چه حد جدی است؟ و برجام چقدر باعث میشود که ما رابطه با آمریکا داشته باشیم یا تأثیری ندارد؟

– بالاخره ایران یک کشور بسیار مهم و استراتژیک در دنیا و منطقه است. بسیاری بر این اعتقادند که انقلاب اسلامی آنها را در خواب کرد و وقتی بیدار شدند که انقلاب اسلامی پیروز شده بود و حالا می بایست آن را به تصاحب خود در بیاورند. تصاحب یعنی نفوذ و این امر دقیقا از روزهای بعد از انقلاب بوده است تا امروز که ۳۷ سال از انقلاب می گذرد بای نحو قضایای جریان نهضت آزادی تا مجموعه دخالتهایی که در این مدت در اداره مسائل کشور ایران بوده است همیشه این تفکر در دولت مردان استکباری چه آمریکا، چه انگلیس و شوروی آن موقع بوده و با هوش و درایت مسئولین در رأس آن حضرت امام با آن بیاناتی که داشتند همیشه و حضرت آقا هم همین طور که با تیزبینی نگذاشتند پروژه نفوذ در کشور اگرچه بعضی جاها وارد شد اما حلقه هایش تکمیل نشد و از تکمیل این حلقه ها جلوگیری شده است.

دنیا به دنبال این است که در کشور ما از مبادی مختلف با حیله های مختلف از جمله انتخابات ورود پیدا کند. الآن اطلاع دارید که رسما دولتمردان آمریکا از وزیر خارجه تا رئیس جمهور و حتی کاندیدای ریاست جمهوری اعلام کرده اند ما بایست تلاش کنیم که دوستانمان در مجلس شورای اسلامی پیروز شوند، این دوستان همان کسانی هستند که در فتنه ۸۸ بودند، همان هایی که در مجلس ششم بودند و امروز اثری از آنها نیست. ما باید به هوش باشیم دشمنان ما تحت عناوین جریانات مختلف سیاسی در کشور به دنبال راهیابی عده ای با عناوین سفید و با تابلوهای بی تابلویی وارد کارزار انتخابات شوند و به شکل مختلف خودشان را بر نظام تحمیل کنند.

ندای اصفهان- به نظرتان ترکیب مجلس دهم چگونه است؟

– پیش بینی که سخت است الآن بخواهیم بگوییم، ما اعتقادمان این است که اگر مردم ما هوشیار باشند و نقشه های دشمن را خوب رصد کنند قرار نیست اتفاق جدیدی در کشور بیفتد بلکه همان جریان اصولگرایی در انتخابات پیروز می شوند اما بالاخره دیگران در صددند که به هر نحوی از فرصت برجام و پسابرجام و موقعیت های رفع تحریم (اگرچه در ظاهر ادعا می کنند تحریم را برداشتند اما خودشان به صراحت اعلام می کنند تحریم در حوزه موشکی و حقوق بشر و شخصیتها همچنان باقی است) ما معتقدیم جریان اصولگرایی با توجه به راهپیمایی ۲۲ بهمن ان شاء الله انتخابات هم در جهت او خواهد بود.

ندای اصفهان- به نظر شما چرا نماینده تأثیرگذاری از اصفهان در سالهای اخیر نداشتیم؟

– مشکل عمده ای که الآن اصفهان دارد این است که جوامع سیاسی موجود در اصفهان هیچگاه نمی توانند بپذیرند که غیر از سلیقه خودشان سلیقه دیگری حاکم باشد. ما اصل نظام را رها کردیم و به توجه به سلیقه های کوتاه خودمان پرداختیم. وقتی که نماینده ای می داند جایگاهی در مجمع نمایندگان ندارد طرح ریاست مجمع نمایندگان را به صورت طرح منطقه ای مطرح می کند و یکی از رؤسای مجمع نمایندگان جزو رد صلاحیت شده ها است. این نشان می دهد که ما هیچ بر اساس اصول ارزشی نسبت به خودمان اقدام نکردیم، طبیعی است که یک چنین فضایی در اداره کشور هم همین طور است. وقتی که ما در اداره مجلس و در جایگاه اداره مجلس نتوانیم نیرویی را داشته باشیم عضوی را داشته باشیم، این معلوم است که ما چقدر از هم حمایت می کنیم، متأسفانه در دفاع از اصول هیچگاه با هم همراه نبودیم و این همان بزرگترین عیبی است که ما نتوانستیم در جایگاه های بالای مجلس باشیم. امیدواریم مقداری از خواسته های شخصی خودمان پائین بیاییم تا بتوانیم در جهت بالا بودن جایگاه اصفهان و وصول مطالبات اصفهان کار کنیم و جایی برای سخن گفتن داشته باشیم.

ندای اصفهان- چند واژه می گویم کوتاه نظرتان را بفرمایید.

مجلس شورای اسلامی: نماد قدرت و عزت و حاکمیت به شرطی که در آن امانت و تقوا رعایت شود.

علی اردشیر لاریجانی: رئیس مجلس شورای اسلامی که با تکیه به برخی ایده های مدیریتی توانسته مجلس را در ید اختیار خودش قرار دهد.

حسن روحانی: حقوقدانی که به حقوق کمتر عمل می کند.

اصلاح طلبان: اگر به مبانی جمهوری اسلامی معتقد باشند همراهان ما وگرنه در خط امریکا.

هاشمی رفسنجانی: اگرچه دارای سوابقی اما بوده امروز نقطه مقابل جمهوری اسلامی.

احمدی نژاد: کارهای خوبی کرد و لی متأسفانه نتوانست خدمات را حفظ کند.

تصدی صندلی مجلس دهم: انجام وظیفه و عمل به تکلیف.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  امیدواریم شما به سلایق شخصی خودتون نپردازید موفق باشید
  0  0
 2. ناشناس گفت:

  اگه در کنارش نظرات اصلاح طلب ها هم گفته بشه میشود جمع بندی کرد و به نتیجه درست رسید
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز