جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
ترجمه اختصاصی ندای اصفهان/
 هیکل مُرد… آیا سعودی نفس راحتی خواهدکشید؟   

برخی از سعودی ها بعد از ارتحال هیکل نفس راحتی می کشند. اما آنها مرده اند، چرا که هیکل جسدش از دنیای ما رفت، اما فکر او در عقل ها و وجود هزاران نفر از روزنامه نگارانی که از مدرسه اصیل او فارغ التحصیل شده اند، زنده خواهد ماند و اینان کسانی هستند که راه استادشان را خواهند پیمود

ندای اصفهان- مترجم: مهدی ورپشتی (حوزه علمیه اصفهان)

رحل هیکل… هل تتنفس السعودیه الصعداء؟ (مشاهده متن اصلی)

به قلم: نبیل لطیف

 

وقتی خبرگزاریها، خبر ارتحال روزنامه نگار بزرگ مصری «محمد حسنین هیکل» را در سن نزدیک به ۹۳ سالگی منتشر کردند، سایت های مختلف خبری به زندگی او پرداخته و به او عمر ۷۰ ساله بخشیدند که این برازنده روزنامه نگار بی منازع عرب نبود.

هیچ روزنامه نگار و سیاستمداری نیست که با هیکل اتفاق یا اختلاف داشته باشد، مگر اینکه او را احترام کند؛ برای اینکه به ارزش ها و اصولی که به آن ایمان داشت وفادار بود، و با وجود ارقام وسوسه کننده ای که به وی پیشنهاد شد، ریشه و تاریخ خود را نفروخت. شخصیت قوی و معلومات فراوان وی، و حافظه خارق العاده ای که خداوند به او بخشیده بود، و مسیر پیوسته او و نگارش سهل و ممتنع در نویسندگی، که مقصودش را به راحتی به خواننده منتقل می کرد، و به وضوح قضایای سیاسی و اقتصادی را در آن پیچیده بود، عواملی بود تا این روش تبدیل به مدرسه ای گردد که بسیاری از روزنامه نگاران و اهالی رسانه در طول دوره های متمادی از آن فارغ التحصیل شوند.

اما در این میان یک جریان برای این روزنامه نگار قرن اخیر دوست داشتنی نبود، و آن دولت عربستان و تمام روزنامه نگاران و اهالی رسانه بودند، که سعودی آنها را غالباً با دلارهای نفتی خریده بود. از این رو هیکل گاهی متعرض ایشان می شد و طی یک مدت طولانی از جنگی که عربستان راه انداخته بود، تعبیر به ارتش روزنامه نگاران «مزدور» می کرد که در میان آنها افراد معروفی هم بودند. اکنون که درباره سفر کرده ای ارجمند می نویسیم، مناسبتی ندارد که نام آنها را ذکر کنیم.

با این همه علت دشمنی ایشان با هیکل سه چیز بود:

اول خودداری از فروش قلمش به آل سعود.

دوم اصرار او بر موقعیت نظام سعودی با این وصف که خنجری است که بر پیکر عالم عربی زده شده و در عین حال مرهمی برای بقای رژیم صهیونیستی.

سوم اصرار او بر ارزش ایران و پیوند این کشور با مصر و جهان عرب در مبارزه با رژیم صهیونیستی و دعوت مداوم او برای ایجاد روابط دوستانه با ایران و نیز نپذیرفتن «سیاست شیطنت ایران» که مصر از زمان انور سادات و مبارک متأثر از عربستان سعودی دائماً آن را القا کرده و بر ضد ایران به عنوان یک دشمن تبلیغ می کردند.

این علت های سه گانه فراتر از تمام اخبار و داستان های دروغین و ساختگی بودند که ارتش های سعودی در رسانه های عربی به آن می پرداختند. اما بر خلاف آن محبوبیت هیکل در میان مردم بیشتر می شد و به مارک های نفتی بی ارزشی که دولت سعودی را پشت سر داشتند، نفرت پیدا می کردند. با این همه تمام امپراتوری رسانه های سعودی ناتوان تر از آن بودند که آنچه را که هیکل بر آن تاکید داشت تغییر دهند، و اکنون به وضوح ماهیت عربستان سعودی مشخص شده است.

– دولت سعودی در منطقه اسلامی عربی نقشی دارد که به وظایفش عمل می کند و هدف آن بی اثر کردن تمام تلاش های عربی- اسلامی است که وحدت و اتحاد را دنبال می کنند؛ ایفای این نقش کمک سعودی ها به بقای رژیم صهونیستی است.

– دشمن بر ضد همه حرکات آزادیبخش تبلیغ می کند، و تمام امکاناتی که در اختیار دارد را صرف آن می کند تا مصرِ زمان عبدالناصر را بکوبد، و مشخص است که این یک هدف امریکایی- صهیونیستی است.

– مقابله با تفکر ملی عربی و انسانی، و تأکید بر «تفکر اسلامی» با نسخه سیاه وهابیت.

– مقابله با تفکر اصیل اسلامی که نقش عمده ای در انقلاب اسلامی ایران داشت، با بکارگیری حربه مشمئز کننده اختلافات طائفه ای.

– دولت سعودی تبدیل به پل عبور برای اشغال کنندگان کشورهای عربی نظیر عراق و لیبی و سوریه شده است.

– خیانت دولت سعودی به همه اعضای محور مقاومت و کسانی که اسرائیل را به مذلت کشانده اند مثل حزب الله و حماس و جهاد اسلامی و سوریه و ایران.

– دولت سعودی وسیله ای شده برای برنامه های امریکایی- صهیونیستی، مثل اشباع بازار نفت برای ضربه زدن به اقتصاد کشورهای محور مقاومت، و نشر افکار سیاه وهابیت در جهان عرب و اسلام، و نیرو گرفتن و مسلح کردن و پشتیبانی از گروه های تکفیری مثل القاعده و داعش و نظیر آنها و بکارگیری آنها برای تحقق اهداف سیاسی که در منطقه دنبال می کند، که در حقیقت از اهداف امریکایی- صهیونیستی می باشد.

– ترسیم چهره ای کریه از اسلام که وهابییت به رایگان در خدمت دشمنان اسلام قرار داده است.

– اخیراً دولت سعودی به طور مستقیم دندانهای کثیفش را به کار گرفته، تا جایی که ده ها هزار یمنی را می کشد، و صدها و هزارها نفر را آواره می کند و درد گرسنگی را به میلیون ها تن از فرزندان ملت یمن می چشاند. آن گونه که به بحرین تجاوز کرده و در سوریه و عراق و لیبی آتش افروزی می کند، با بهانه هایی که مادر فرزند مرده را هم به خنده می اندازد.

– به تازگی دولت سعودی علناً با منافع رژیم صهیونیستی که غاصب مقدس ترین مقدسات مسلمین است هماهنگ است، و در برابر مقاومت لبنان و فلسطین موضع مخالف دارد و به مقابله با سوریه و عراق و ایران برخاسته.

– دولت سعودی تمام امکانات مالی و سیاسی و رسانه ای خود را بسیج کرده و با فرقه سازی و تفرقه در بین فرزندان یک دین واحد، که مؤسسات وهابی آن را انجام می دهند، و آشوب های بیگانه ای که امروز در منطقه مان مشاهده می کنیم فتنه های سعوی – وهابی را ادامه می دهد.

– زندگی امروز ما پیامد این سیاست مخرب عربستان سعودی است، سیاستی که در کشورهای عربی گاهی به اموری می پردازد که عواقب خوشی ندارد، این سیاست همان است که مرحوم هیکل سال های قبل هشدار داده بود، و در موضع مخالف جنگی ایستاد که نظام صدام جنایتکار به دستور امریکا و تشویق علنی عربستان سعودی به جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرد؛ هچنانکه مخالف جنگ فرقه ای عربستان بر علیه ایران بود، و به دشمنی سعودی با یمن و جنگی که سعودی بر عراق و سوریه تحمیل کرد، انتقاد داشت و با آن مخالفت می کرد. او قبل از همه نسبت به تهاجم عربستان به بحرین مداوم هشدار می داد و خطر نفوذ سعودی در مصر به خصوص در حیات دینی و فکری و سیاسی و اجتماعی و اقتصادی آن را گوشزد کرد، و می دانیم که وهابیت با روحیه تساهل و تسامح مصری سازگار نیست.

امکان نداشت که آل سعود با بی اعتنایی از سخنان صریح هیکل بگذرد ولو عبارت از یک جمله باشد، برای اینکه آنها می دانستند تا چه حد این جمله بر نظرات اندیشمندان عربی و اسلامی تأثیر خواهد گذاشت، آن هم زمانی که گوینده اش هیکل باشد. از این رو می بینیم برخی از سعودی ها بعد از ارتحال هیکل نفس راحتی می کشند. اما آنها مرده اند، چرا که هیکل جسدش از دنیای ما رفت، اما فکر او در عقل ها و وجود هزاران نفر از روزنامه نگارانی که از مدرسه اصیل او فارغ التحصیل شده اند، زنده خواهد ماند و اینان کسانی هستند که راه استادشان را خواهند پیمود، و هرگز نمی گذارند که سعودی ها به خاطر مرگ استادشان نفس راحتی بکشند. اینان مانده اند تا با انگشتانشان سعودی ها را نشان دهند و بار مسئولیت تمام خرابی ها و کشتارها و هرج و مرج هایی که سرزمین های عربی و اسلامی متحمل شده اند را متوجه آنان کنند، و تا ابد نخواهند گذاشت که سعودی نقش خنده را بر صورت های عبوس صهیونیست ها بکشد.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  شنیدم در بعضی کتابها نسل ال سعود را بررسی کردند و مشخص شده ال سعود از نسل یهودیان مخفی (به ظاهر مسلمان شده) هستند. اگه یهودی باشن دارن عاقلانه رفتار میکنن ولی اگه واقعا مسلمان باشن اسم رفتارشون را باید چی گذاشت؟
  0  0
 2. ناشناس گفت:

  شنیدم تو بعضی کتاب ها نسل ال سعود بررسی شده و فهمیدن ال سعود از نسل یهودیان مخفی (به ظاهر مسلمان شده) هستند. اگه این مطلب درست باشه ال سعود دارن عاقلانه رفتار میکنند ولی اگه اشتباه باشه اسم کارهاشون را باید چی گذاشت؟
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز