یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
وزیر کشور در برنامه نگاه یک:
 اجرای طرح ویژه برای انتخابات/ همه دخالت بیگانگان را محکوم کنند/ دخالت انگلیس همیشه نتیجه عکس داشته/ برخی رسانه‌ها مظلوم‌نمایی می‌کنند   

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور شب گذشته با حضور در برنامه "نگاه یک" شبکه اول سیما به بررسی آخرین اقدامات وزارت کشور برای برگزاری انتخابات هفتم اسفند پرداخت.

به گزارش ندای اصفهان، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور شب گذشته با حضور در برنامه “نگاه یک” شبکه اول سیما به بررسی آخرین اقدامات وزارت کشور برای برگزاری انتخابات هفتم اسفند (دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری) پرداخت.

وی در ابتدای این برنامه در پاسخ به سؤال مجری برنامه درباره شوخی خبر ۲۰:۳۰ با وزیر کشور و اعتراض ستاد انتخابات به این مسئله گفت: وقتی من در صدا و سیما بودم خودم این بخش را راه انداختم و سعی کردم هیچ‌وقت به بیراهه نرود. این بخش خبری در روزی پخش شد که من عرایضی داشتم در جمع مسئولان رسانه‌ها؛ صحبت‌های من را به‌گونه‌ای پخش کردند که انگاری گفته‌ام مردم آزاد باشند در هر کاری. من فکر می‌کنم بخشی از صحبت‌هایم تحریف شده بود، طوری پخش کردند که انگاری وزیر کشور آزادی اعلام کرده و مردم رقص و شادی و پایکوبی کنند.

وی افزود: معتقدیم که بخشی حریم شکنی‌ها در ایام انتخابات رخ می‌دهد که ما هیچ‌وقت موافق آن نیستیم و نبودیم، البته نیت دوستان بد نبوده اما ممکن بوده مخاطب برداشت دیگری کرده باشند و دوستان ما در ستاد انتخابات تصمیم گرفتند تذکری در این زمینه بدهند.

وزیر کشور با بیان اینکه هماهنگی‌ها از هم اکنون برای برگزاری انتخابات فراهم است، گفت: این هماهنگی و تعامل در حد بالایی است و همه مراحل به‌خوبی انجام شده است.

رحمانی فضلی درباره اعتقاد عده‌ای مبنی بر راه اندازی نهضت ثبت نام گفت: برخی به این مسئله اعتقاد داشتند تا با این موضوع مسئولیت شورای نگهبان را سنگین کنند اما نگاه ما این نبود و همه ثبت نامها قانونی بود، وقتی شرایط ثبت نام سهل باشد این تعداد ثبت نام طبیعی بود حتی اگر روزهای ثبت نام بیشتر می‌شد تعداد ثبت نامی‌ها به ٢� هزار نفر هم می‌رسید.

وی ادامه داد: پس از نظر ما نهضت ثبت نامی راه نیفتاده بود.

وزیر کشور درباره تأیید صلاحیت‌های فله‌ای توسط هیئت‌های اجرایی گفت: هیئت‌های اجرایی مورد انتخاب هیئت‌های نظارت بوده نه وزارت کشور و ما فقط پیشنهاد داده بودیم و اگر هم خلافی رخ داده توسط هیئت‌های نظارت شکل گرفته بود در حالی که ما به آن اعتقاد نداشتیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه تا این لحظه که تبلیغات شروع شده هیچ تخلفی رخ نداده و تا ٨ صبح پنج‌شنبه ۶ اسفند تبلیغات آزاد است، اظهار داشت: امنیت کاملاً برقرار است؛ نیروی انتظامی به‌عنوان حافظ امنیت و حافظ صندوق‌ها ایفای نقش می‌کند، نیروی انتظامی می‌تواند از سایر نیروهای امنیتی هم کمک بگیرد اما مسئول برقراری امنیت نیروی انتظامی است. هیچ اتفاق ناگواری تا این لحظه رخ نداده و نخواهد داد. آمادگی کامل داریم و صبح جمعه پذیرای مردم برای رأی‌گیری خواهیم بود.

وی از استقرار ١٢٩ هزار صندوق در ۵٣ هزار شعبه اخذ رأی خبر داد و گفت: بیش از نیم میلیون نفر در این دور از انتخابات کارگزار انتخاباتی داریم.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش از اجرای طرح ویژه برای انتخابات اسفند خبر داد و گفت: بر اساس این طرح برای همه شعبه‌ها بازرس مستقر خواهیم کرد و در همه شعبه‌ها نماینده فرماندار حضور خواهد داشت.

وی بر همین اساس ادامه داد: تلاش خواهیم کرد نماینده کلیه کاندیداها و احزاب تا پایان شمارش آرا در محل حضور داشته باشند. همچنین تلاش کرده‌ایم در صندوق‌های سیار دقت بیشتری کنیم تا به مردم اطمینان دهیم و جلوی بهانه جویی‌های دشمنان را بگیریم که مرتب ادعای تخلف و تقلب را در انتخابات ما مطرح می‌کنند.

وزیر کشور تأکید کرد: به‌عنوان مجری انتخابات اعلام می‌کنم که کلیه تمهیدات را پیش‌بینی کردیم و جای هیچ نگرانی نیست.

“درباره صندوق‌های سیار مجری، ناظر و بازرس مشخص شده؛ مسیرها را مشخص کردیم. این صندوق‌ها هر جایی نمی‌توانند بروند؛ گفته‌ایم که انتقال این صندوق‌ها با اتوبوس صورت گیرد و اطمینان می‌دهم اتفاق بدی نخواهد افتاد”.

رحمانی فضلی اضافه کرد: رقابت خوبی شکل گرفته و در اکثر نقاط کشور رقابت‌های حزبی خوبی داریم، البته وزن کاندیداها متفاوت است.

وی درباره زمان اعلام نتیجه رأی‌گیری‌ها نیز گفت: در برخی حوزه‌های بیش از یک نفر سعی می‌کنیم تا صبح روز بعد نتیجه را اعلام کنیم اما در جاهایی مثل تهران به ٣ روز وقت نیاز داریم تا آمار کامل بدهیم.

وزیر کشور با بیان این مطلب که از همه تفکرات در انتخابات نمایندگانی هستند و رسانه‌های بیگانه درباره رقابتی نبودن این انتخابات شیطنت می‌کنند و همیشه این کار را کرده‌اند، درباره توصیه بی‌بی‌سی برای رأی ندادن به برخی افراد در انتخابات خبرگان گفت: ٣٧ سال از انقلاب اسلامی گذشته و در این مدت رفتار دولت‌های انگلیس و آمریکا با نیت دخالت بوده است و مردم عادت کرده‌اند.

وی اضافه کرد؛ مردم ما دقیق هستند و رمز این استقلال همین اظهارات مداخله جویانه بیگانگان بوده است و این دخالت‌ها همیشه نتیجه عکس داشته است. گفتمان انتخابات ما را آنها تعیین نمی‌کنند و مردم تعیین کننده سرنوشت هستند و انگلیسی‌ها جایگاهی در تبلیغات انتخاباتی ندارند.

“در داخل ما هم مراقبت کنیم؛ گفتمان به‌گونه‌ای نباشد که یک طرف انگلیس باشد طرف دیگر ایران. هیچ‌وقت نخواهیم گذاشت انگلیس و رسانه‌هایش صف‌بندی انتخابات را تعیین کند”.

وزیر کشور با بیان این مطلب که همه باید این نوع تبلیغات بیگانگان را محکوم کنند، تصریح کرد: رییس جمهور به آن اشاره کردند که بیگانگان به ما توصیه نکنند، همه احزاب و گروه‌ها دخالت بیگانگان و رسانه‌هایشان را محکوم کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مسئله قانون انتخابات و تأکید بر اصلاح آن گفت: قانون انتخابات خدمت رهبری رفته است، تدوین این قانون مقداری طول کشیده اما تقریباً آماده شده و متناسب با سیاست‌های کلی در انتخابات آتی تقدیم مجلس خواهیم کرد.

وی درباره ادعای ستاد تبلیغات یکی از کاندیداهای خبرگان رهبری مبنی بر جمع‌آوری بنرهای تبلیغاتی این کاندیدا گفت: در این باره گزارش رسمی نبوده اما شکایت صورت گرفته را ما به ستاد انتخابات دادیم. تصور نیروی انتظامی این بوده که برخی عکسها از کاندیداها نبوده و باید جمع‌آوری می‌شده اما ما تذکر داده‌ایم که دقت شود. تعداد بنرها که جمع شده قابل توجه نبوده است.

“اطمینان می‌دهم که همه جا بازرس داریم، مرتب شکایت‌ها را رسیدگی می‌کنیم و هرکسی سازمان یافته یا غیرسازمان یافته تخلف کند حتماً برخورد خواهیم کرد و مردم نیز در این زمینه اگر تخلفی دیدند اطلاعات آن را به ما بدهند. ما همچنین برای همه نامزدها یک کد و شماره سامانه داده‌ایم و از امروز می‌توانند هر نوع شکایتی را که لازم به رسیدگی است به ما اطلاع بدهند.

وزیر کشور درباره ادعای برخی گروه‌ها مبنی بر برهم زدن تجمعات انتخاباتی توسط گروهی خاص گفت: البته گزارش‌هایی در این زمینه بوده اما این گزارش‌ها محدود بوده است، هیچ جلسه قانونی را که به‌اراده عده‌ای بخواهد به هم بخورد نداشته‌ایم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه پلیس برای برقراری امنیت مراسم‌های انتخاباتی آماده است و جای نگرانی نیست، اظهار داشت: برخی سایت‌ها و رسانه‌ها در این زمینه بزرگ‌نمایی و مظلوم نمایی می‌کنند تا از آن بهره برداری سیاسی کنند. یادم است که چند سال قبل برخی ستادهایشان را آتش می‌زدند و مظلوم نمایی می‌کردند که دیگر این کارها نخ‌نما شده است.

وزیر کشور در ادامه با رد برخی اظهارات در زمینه جلسه انتخاباتی برخی مسئولان برگزاری انتخابات با کاندیداهای یک جریان خاص در شهرستانها گفت: هرگونه ادعای بدون سند در این زمینه را با جدیت دنبال خواهیم کرد. ما به سه روش به شکایات از طریق قوه قضاییه و شورای نگهبان رسیدگی می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال “آیا برای تأیید نامزدها با شورای نگهبان رایزنی کرده‌اید؟” اظهار داشت: در وزارت کشور تقریباً همه نامزدهایی که رد شده بودند برای ما گزارش‌هایی دادند و توقع داشتند که این مسئله را پیگیری کنیم؛ بله، رایزنی بوده اما درباره افراد و جناح خاصی نبوده و در این مرحله نیز تعداد زیادی تأیید شدند.

وزیر کشور در پایان درباره عملکرد صدا و سیما در ایام انتخابات اسفندماه نیز گفت: رسانه ملی تنها رسانه ملی کشور است. بنابراین باید عمده تلاشش در جهت افزایش مشارکت باشد. قطعاً این مشارکت بالا موجب اقتدار ملی و مرجع داوری کشورهای غربی خواهد شد و از همه مهمتر موجب عزت کشور خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: دوستان در رسانه ملی زحمات خود را می‌کشند، البته قضاوت‌ها همیشه بوده اما نیت دست‌اندرکاران در این زمینه مهم است که این نیت نیز باید معطوف به حضور گسترده مردم در انتخابات باشد.

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز