شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
 چرا بی‌بی‌سی می‌خواهد به برخی کاندیداهای خبرگان رأی ندهیم؟/ داستان یک روباه ۷۵ ساله!   

بی‌بی‌سی به خوبی دریافته حمایت آنها از هر کاندیدای ایرانی، باعث خواهد شد که مردم اعتمادشان را نسبت به وی از دست دهند، بنابراین ...

به گزارش ندای اصفهان، شامگاه هشتم دی‎ماه ۱۳۱۹ رادیو بی‌.‌بی.سی فارسی فعالیت خود را با این جملات آغاز کرد: «در این هنگام که خبرفرستی به وسیله‌ی رادیو به زبان فارسی از بریتانیای کبیر آغاز می‌شود، بنگاه رادیوی انگلستان به تمام گوش‌دهندگان ایرانی و فارسی‌زبانان در هر جای جهان که باشند دوستانه درود می‌فرستد. امیدواریم که بسیاری از شما به این اخباری که از لندن داده می‌شود گوش دهید و دوستان خویش را نیز از وجود این رابطه‌ی تازه میان دو ملت ایران و انگلیس آگاه سازید.» هفتاد و پنج سال پیش یعنی زمانی که بخش فارسی رادیو بی‌.‌بی‌.سی راه‌اندازی شد، در ایران کسی به فکر خبررسانی و انتقال اطلاعات خبری نبود و ارزش آن را نمی‌دانست. کسی به درستی‌ نمی‌دانست که چرا انگلستان اخبار مهم را به وسیله‌ی بی‌.بی.سی و در قالب زبان‌های مختلف در جهان پخش می‌کند. کسی نمی‌دانست بخش فارسی بی‌.بی‌.سی برای خدمت به چه مقاصدی راه‌اندازی شده و این رادیو چگونه تحولات ایران را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. کسی نمی‌دانست این رابطه‌ی جدید که بی بی سی از آن دم می‌زند چه چیزی است. اما وقایع سال های بعد کیفیت این رابطه را به خوبی روشن کرد.

به نام بریتانیا؛ از خبرپراکنی تا کودتاگری

در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، پیام رمزی توسط بی بی سی به یاران استعمار در درون کشور انتقال داده شد: گوینده خبر بی.بی‌.سی فارسی با اعلام جمله «اکنون ساعت دقیقاً ۱۲ نیمه‌شب است» به جای جمله‌ی همیشگی «اکنون ساعت ۱۲ نیمه‌شب است» پیامی رمزی به شاه و همراهانش برای اطمینان بخشیدن به آنان و نشان دادن آمادگی لندن برای عملیات کودتا دادند. این پیام قوت قلبی بود به لشگر شکست خورده‌ی استعمارگران و وطن فروشان در مرزهای ایران، که انگلیس روباه پیر استعمار، شما را مخاطب قرار داده و بنا است تا از کودتای شما علیه خواست ملت ایران و دولت ملی حمایت کند.

۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، تلویزیون فارسی بی بی سی، در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری ایران، آغاز به کار کرد. یک سال بعد در فتنه ی ۸۸ این تلویزیون با شعار «تقلب در انتخابات» سعی کرد با یاران استعمار در درون همراهی کند و از طریق انتقال پیام دروغ به مخاطب و از رهگذر فضای غبارآلود فتنه، به همان عمل سال ۳۲ دست زند و علیه دولت ملی ایران، کودتایی را مدیریت کند.

آشوب‌های ناشی از آن اتفاقات، ۸ ماه به طول انجامید، اما به دلیل چند نکته‌ی مهم بی بی سی از انجام ماموریت خود بازماند، اول وجود رهبری هوشمند که توانست با بصیرت افزایی و مدیریت بحران، مانع از تشدید آن و قدرت گرفتن فتنه شود. دوم بصیرت عده‌ی کثیری از مردم که این ترفندها را می شناختند و دریافته بودند که کودتایی مانند ۲۸ مرداد اما این بار به شکل خیابانی در حال وقوع است. سوم آن که نسخه‌ی غربی‌ها برای کشورهای غیر دموکراتیک جواب می‌داد و نمی‌توانست در ایرانی که سالانه انتخابات دارد کارگر افتد.

وقتی بی بی سی برای دخالت در انتخابات ایران دلتنگ می‌شود!

امروز خیالی تازه ای برای این کشور و مردمش در سر دارند، امروز بی بی سی در آستانه ی ۷۵ سالگی قرار گرفته است، از تجربه‌های گذشته‌ درس‌های بسیاری دارد، تجربه‌ی سرویس جاسوسی انگلیس در فتنه انگیزی نیز در کنار تجربه‌های بی بی سی وجود دارد، افرادی از درون کشور که تحت نام «نفوذی» شناخته می شوند در کنار آن ها قرار دارند و خط آن ها را در بعضی رسانه های داخلی دنبال می کنند و بنا دارند طرح جدیدی را برای استعمار در کشور پیاده کنند.

بی بی سی به خوبی دریافته است حمایت این رسانه از هر کاندیدای ایرانی، باعث خواهد شد که مردم اعتمادشان را نسبت به وی از دست دهند، بنا بر این برای دخالت در ایران شیوه ی جدیدی را پیش گرفته است: به کی رای ندهیم!

بی بی سی که مروج تقلب در انتخابات ایران بود و سعی داشت نشان دهد در ایران رای‌های مردم با آنچه خوانده می شود متفاوت است، در یک چرخش آشکار مردم را به انتخابات دعوت می‌کند و سعی دارد با هدف گرفتن بزرگان مجلس خبرگان که باعث می شوند از یک سو این مجلس وزانت علمی و سیاسی خود را حفظ کند و از سوی دیگر لنگر حفظ مجلس در خط آرمان های انقلاب هستند، باعث شود افرادی رای بیاورند که آن وجاهت علمی و خلوص در تلاش برای حفظ آرمان های انقلاب را ندارند و بیشتر می توانند در اثر اشتباهاتشان نظر استعمارگران را تامین کنند.

رهبری معظم انقلاب اسلامی با شناخت صحیح از این اتفاق با بیان این نکته سعی نمودند ذهن ها را نسبت به انتخابات و اتفاقی که توسط بی بی سی در حال وقوع است آگاه سازند.: «رادیوی انگلیسی دارد به مردم تهران دستورالعمل میدهد به فلانی رأی بدهید، به فلانی رأی ندهید! معنای این چیست؟ انگلیسی‌ها دلشان تنگ شده برای دخالت کردن در ایران. یک روزی بود که پادشاه کشور وقتی میخواست تصمیم مهمّی بگیرد، سفیر انگلیس را صدا میکرد و از او میپرسید که این کار را بکنم یا نکنم. انگلیس‌ها یک روزی این‌جور در امور کشور دخالت میکردند؛ بعد هم آمریکایی‌ها، یک مدّتی هم هر دو؛ امروز این دستها قطع شده است؛ امروز جلوی این دخالتها گرفته شده است به برکت انقلاب، به برکت بیداری مردم؛ دلشان تنگ شده، حالا از راه رادیو به مردم دارند دستور میدهند به فلانی رأی بدهید، به فلانی رأی ندهید. اینکه ما عرض میکنیم در انتخابات، مردم با بصیرت، با آگاهی، با دانایی وارد بشوند، به‌خاطر این است؛ بدانند دشمن چه میخواهد؛ وقتی شما دانستی دشمن چه میخواهد، عکس او عمل میکنی؛ معلوم است. اهمّیّت این انتخابات به‌خاطر این است که این انتخابات مثل همین راه‌پیمایی چند روز قبل -بیست‌ودوّم بهمن- مظهر بیداری ملّت ایران است، مظهر دفاع از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است، مظهر دفاع از استقلال کشور است، مظهر دفاع از عزّت ملّی است. اینکه بنده به همه‌ی ملّت ایران عرض میکنم که حضور پیدا کنید، شرکت کنید، اعلام نظر کنید به‌خاطر این است؛ مسئله مهم است.»

۷۵ سال بی بی سی ابزاری برای تحمیل خواست استعمارگران بر ملت ایران بوده است، امروز نیز این رسانه سعی دارد با استفاده از تجربیات سال ها فتنه انگیزی و دخالت در امور داخلی ایران، جاده صاف کن استعمار در درون ایران شود، شایعاتی در روزهای گذشته منتشر شد که یکی از کارمندان وزارت خارجه از این رسانه بازدید کرده است و احتمال وقوع اتفاقی مانند ۳۲ را به ذهن متبادر کرد؛ یعنی بناست طی هفته ی آتی چه پیام رمزی از لندن به تهران مخابره شود؟

 

 

منبع: دانشجو

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز