شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
دکتر حمیدرضا فولادگر:
 عملکرد مسئولین در اقتصاد مقاومتی راضی کننده نیست/ سرعت عمل دولت در ارایه آیین نامه ها خوب بود   

در این نشست که در دفتر این نماینده در خیابان فردوسی شهر اصفهان برگزار شد دکتر فولادگر به اطلاع رسانی و ارایه گزارش عمکرد مجلس نهم پرداخت

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، چهارمین نشست مطبوعاتی دکتر حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۹۴ برگزار شد.

در این نشست که در دفتر این نماینده در خیابان فردوسی شهر اصفهان برگزار شد دکتر فولادگر به اطلاع رسانی و ارایه گزارش عمکرد مجلس نهم پرداخت.

وی در شروع ارایه گزارش مجلس گفت در بحث قانون گذاری، به اصلاح قانون اصل ۴۴ نیاز بود چون در اجرای این قانون مشکل داریم. ما در مجلس هشتم یک مرحله اصلاح انجام دادیم و دو یا سه مرحله هم در مجلس نهم و این آخرین اصلاحی است که برای این قانون آماده می شود که در نوبت صحن علنی مجلس است و اگر تا آخر این دوره نوبت به آن نرسید تقاضای دستور خارج از نوبت می کنیم.

او گفت منظور ما از اصلاح این قانون این است که برای سازمان های توسعه ای که قصد دارند در منطقه محروم یا در بخش فناوری های نوین سرمایه گذاری کنند، محدودیت ها را کم کنیم. در این اصلاح آمده است که برای ایجاد جذابیت برای بخش خصوصی ابتدا نهادهای توسعه ای کار را شروع کنند و بعد از سه تا پنج سال کار به بخش خصوص واگذار شود.

دکتر فولادگر

دکتر فولادگر عنوان کرد اصلاح بعدی که در این قانون اجرا شد، در مورد شفاف سازی عملکرد نهادهای عمومی و شرکت های وابسته به نهادهای عمومی است که اگر می خواهند در بازار سرمایه وارد شوند باید اطلاعات مالی خود را در بورس وارد کنند و اگر هم می خواهند در مناقصات وارد شوند و عرصه، عرصه رقابت است باید اطلاعات خود را به شورای رقابت بدهند و در مورد مسایل نظارتی هم این قانون محکم شد که اگر مسایلی که باید اجرا کنند را عمل نکردند در جاهایی که لازم است مجوزهایی را بگیرند نظارت انجام می شود.

اصلاح بعدی در مورد قانون چهار ماده ای تحقق اقتصاد مقاوتی بود و ساختارسازی لازم در این مورد انجام شد تا سه قوه وارد شوند و شورایی سه نفره را متشکل از معاون اول رئیس جمهور، معاون اول رئیس قوه قضاییه و نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تشکیل بدهند و همه توان سه قوه را در مورد اقتصاد مقامتی به کار بگیرند.

وی با ذکر این نکته که عملکرد مسئولین در مورد اقتصاد مقاومتی راضی کننده نیست گفت اگر در مورد اقتصاد مقاومتی بهتر عمل می کردیم در موضوع برجام امتیازات کمتری می دادیم و امتیازات بیشتری می گرفتیم.

دکتر فولادگر ضمن تقدیر از سرعت عمل دولت در ارایه آیین نامه ها به مجلس، از همسو نبودن تعدادی از مفاد آن با قانون گلایه کرد و گفت بعضی از مفاد آن، قانون را کم اثر کرده است به طور مثال ماده ۲۱ که در مورد حساب ویژه ملی است، آیین نامه دولت و بانک مرکزی کار را برای تولید کنندگان سخت کرده است.

او گفت موضوع دیگری که به آن پرداخته شد بحث احکام دائمی برنامه ها بود که دولت برای سبک کردن بودجه، احکام بودجه را در لایحه دیگری به نام لایحه تنظیم مقررات ملی دولت ارایه داد. حال امسال برای برنامه نیز دولت همین کار را انجام داد ولی تغییر دستور آن در مجلس رای نیاورد که در مجلس بعدی باید پیگیری شود.

وی گفت یک گزارش نظارتی الآن آماده شده است که ان شاالله تا آخر انتخابات خوانده می شود و بازه زمانی آن ده ساله است ولی تمرکز آن بر عملکرد دولت جدید است و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم طبق فرمایش رهبری وظیفه نظارتی دارد که این کار را با سیاست اصل ۴۴ شروع کردند و یک ماه پیش دکتر دانش جعفری این گزارش را ارایه کردند که بیشترین حجم آن از گزارش مجلس بود که نشان دهنده کار کارشناسی و قوت کار ما بود. این گزارش به مقام معظم رهبری ارایه شد در ضمن یک گزارش جدید هم در موضوع حمایت از تولید ملی در شرایط پسابرجام در دست کار داریم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر جذب سرمایه خارجی گفت اولین دلیل برای جذب سرمایه خارجی محدودیت منابع در داخل کشور است و دومین دلیل هم تقویت ثبات و امنیت کشور است چرا که کشوری که منابع خود را در ایران سرمایه گذاری میکند برای امنیت آن هم تلاش میکند. اما آیا در این قراردادهایی که قرار است بسته شود ظرفیت های داخل را دیده اید؟ آیا انتقال تکنولوژی هست؟ شرط صادراتی می گذارید؟ آیا از تولید داخل استفاده می شود؟ آیا قانون استفاده از حداکثر توان تولید داخل اجرا می شود؟

دکتر فولادگر گفت کسی را متهم نمی کنم ولی در مدیران دولتی ما گرایشی هست که سریع بروند سراغ مدیران خارجی حالا یا اعتمادی به تولید داخل ندارند یا بها نمی دهند یا واقعا از تولید داخلی اطلاع ندارند یا خدای ناکرده منفعتی وجود دارد و بحث پورسانت هست.

او تصریح کرد ما در حال آماده سازی یک گزارش نظارتی در مورد قراردادهای نفتی، خودرویی، فولادی و هواپیمایی هستیم تا این حق ادا شود.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز