شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۹
گفتگو با دکتر ابراهیم اسفندیاری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 مجمع اصولگرایان امید مردم است/ مردم به هندوانه های دربسته رای ندهند   

درست است که دولت دیکتاتوری کرد، پس مجلس را برای چه گذاشته اند باید جلویش بایستد. این کار را نکرد و از همه بدتر برجامی که امام امت تحویل مجلس داد برای بررسی تام و تمام، آنرا با یک سلام و صلوات تصویب کرد، آقا بعد مجبور شدند از خودشان چندین شرط اضافه کنند

سرویس گفتگو- مجید طلایی: دکتر ابراهیم اسفندیاری متولد ۱۳۲۹ شهر اصفهان و ورودی سال ۴۹ رشته پزشکی دانشگاه اصفهان است. ایشان در سالهای ۵۸ تا ۶۰ معاون اداری مالی اداره بهداری استان اصفهان، در سالهای ۶۰ و ۶۱ معاون اداری مالی دانشگاه اصفهان، در سالهای ۶۸ تا ۷۳ رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در سالهای ۸۶ تا ۹۳ معاون اداری مالی دانشکده پزشکی و از سال ۶۸ تا کنون مدیرگروه علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را در سوابق اجرایی خود دارد.

وی از پیشگامان انقلاب اسلامی در اصفهان بوده که در آستانه انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی به گفتگو با وی می نشینیم.

***

ندای اصفهان- تحلیل شما از مسیری که انقلاب اسلامی طی کرده است چیست، آیا ما در مسیر آرمانها و اهداف حضرت امام خمینی (ره) به جلو می رویم؟

دکتر ابراهیم اسفندیاری: به طور اعجاب انگیز و فزاینده ای انقلاب پیشرفت داشته و درصد زیادی از اهداف امام تحقق یافته است. ولی مشکلاتی بر سر راه بوده و به قول دانشمند شجاع و انقلابی جناب آقای رحیم پور ازغدی، ۳۷ سال است که مسئولین نظام می خواهند این انقلاب را شکست دهند ولی خدا نخواسته است، زیرا امام و امت ایستاده اند و نگذاشته اند خواسته آنان تحقق یابد. افرادی مانند بازرگان و بنی صدر خیلی سنگ انداختند.

دکتر ابراهیم اسفندیاری
در زمان دولت موسوی در اوایل دهه ۶۰، امام ره در یک تذکر شدید الحنی فرمودند: «دولت نباید تجارت کند، دولت نباید کارخانه داری کند، دولت نباید کشاورزی کند. باید بدهد بدست مردم کار را و دولت فقط نظارت کند. چرا نمی فهمند بعضی ها؟!»
من همان وقت با اینکه جوان بودم از این سخن امام چنین فهمیدم که امام چندین بار این تذکرات را داده اند ولی کسی گوش نداده!! آن روز از خودم پرسیدم کدام یک از بزرگان نظام مخاطب حرف امام است؟ این چه کسی است که جرئت و جسارت داشته است در مقابل امام بایستد؟!
و ذهنم روی یک نفر از مسئولین متمرکز شد و بیش از بیست سال بعد آقای علی مطهری که در سال ۸۴ از طرف ستاد تبلیغاتی آقای لاریجانی در دانشگاه اصفهان سخنرانی داشت ضمن بیان مطلبی آن ذهنیت مرا تایید کرد. او گفت گاهی امام ره، سران قوا را احضار می کردند نصیحت می و امر و نهی می کردند و تذکراتی می دادند، آقای موسوی گاهی توضیحاتی می داد و امام مجددا بر آن تذکرات تاکید می کردند. ولی آقای هاشمی رفسنجانی بعد که از جلسه بیرون می آمد به میرحسین موسوی می گفت با امام بحث نکن فقط بشنو ولی کار خودت را بکن!!
این عدم تبعیت ها علت مشکلات نظام ما در آنجایی است که نتوانسته پیشرفت کند و هرچه از امام و رهبری تبعیت کردند پیشرفت کردند اما آنجا که سخن رهبری زمین ماند برای مملکت مشکل پیش آمد. به تازگی فهمیدیم که در زمان دفاع مقدس هنگامی که ناوهای آمریکایی وارد خلیج فارس شد امام به شورای عالی دفاع فرموده بودند بلافاصله دو تا موشک خرجش کنید و تأکید هم کرده بودند ولی این کار را نکردند، اگر اطاعت کرده بودند ظرف همان دوسال اول تکلیف جنگ با نتیجه روشن مشخص می شد.

ندای اصفهان- در زمینه دستیابی به شعارهای انقلاب چطور؟
– می توانم به طور خلاصه عرض کنم که در تظاهرات منجر به پیروزی انقلاب، شعار اصلی مردم سه کلمه بود: «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی». در بُعد «استقلال» همه شواهد حاکی از این است که مستقل ترین کشور ما هستیم. چه کسی جرأت دارد تفنگدارهای آمریکایی را دستگیر کند و عکس آنها را در حال تسلیم شدن منتشر کند؟ پس ما مستقلیم و در تحقق این شعار، صد درصد موفق شدیم.

اما در مورد «آزادی» آزادترین کشور دنیا هستیم. از شدت آزادی یک نفر می آید برای اینکه دوستانش در شورای نگهبان تأیید صلاحیت نشدند عربده کشی می کند و هیچکس هم مانع او نیست. در کدام کشور اینقدر آزادی هست؟ اینکه به راحتی خواسته ولایت فقیه زمین بماند و آب از آب تکان نخورد؟ و در هیچ جای دنیا سابقه ندارد از شدت آزادی سوء استفاده از آزادی شود.

و اما در مورد «جمهوری اسلامی» سه قوه تشکیل شده است. شما مجلس ما را مقایسه کنید با مجلس شاه. امام در بهشت زهرا فرمودند که این نمایندگان مجلس شاه بیایند ما اینها را دستشان را می گیریم در شهر می گردانیم ببینیم چه کسی به اینها رأی داده تا مشخص شود این ها نمایندگان منتصب از طرف شاه بوده اند و انتخاب مردم نبوده اند. در مسئله قوه مجریه یک دولت پوشالی اسباب دست و آلت دست ابرقدرتها و امریکا حاکم بوده که همه ثروتهای ملت را در حلق ابرقدرتها می ریختند و از خودشان هیچ اراده ای نداشتند، کشور ما مثل یک کشور اشغال شده ای بود که جوانهای الدنگ آمریکایی به عنوان مستشار (چندین هزار در همین اصفهان) حقوق های کلان می گرفتند با سطح تحصیلات پائین که مثلا مأمور بنزین زدن به هلی کوپتر در هوانیروز بودند و ۲۰ برابر یک پزشک حقوق می گرفتند! نوامیس ما از دست اینها در امان نبودند پلیس ما نمی توانست با اینها برخورد کند، کاپیتولاسیون در ایران جاری بود، حق توحش از ما می گرفتند. اما حالا الحمدلله ما در اوج عزت هستیم.

ندای اصفهان- دلیل تغییر مسیر برخی انقلابیون از امام را چه می دانید؟
– ببینید انقلابی گری و در حقیقت مسلمانی، یک انقلابی به تمام معنا یک مسلمان به تمام معناست. چنین شخصی هم تولی و هم تبری را کاملا دارد یعنی هم دوستدار خدا و احکام خداست و نسبت به مومنین “رحما” می باشد و هم نسبت به دشمنان اسلام و کشور “اشداء” می باشد. اینهایی که ظاهرا انقلابی بودند در این نظام همه کارهای مثبتی را کردند ولی بعد خداحافظی کردند با رفتار و افکار انقلابی، خود اینها در تبری مشکل داشتند به همان اندازه که انسان تولی دارد نسبت به قرآن و اسلام و ولی فقیه باید تبری داشته باشد. نسبت به دشمن اسلام اگر این تبری به حد کافی نبود، عدم وجود تبری مثل خوره به جان تولی می افتد و تولی را هم از دست می دهد و می شود دست به سینه شیطان.
ندای اصفهان- شاخص ترین نقاط قوت و ضعف مجلس نهم از دیدگاه شما چیست؟
– به نظر من مسلما نقاط قوت زیادی داشته که من حالا قادر به تبیین آنها نیستم اما یک نقطه ضعف بزرگ داشته که روی همه را پوشانده است. آقا در همان اوایل مجلس نهم فرمودند که: در بازی بازیکن نباید داور باشد بازیکن باید بازی خودش را انجام دهد و داور جدای از آن داوری کند. اگر قرار باشد کسی هم بازیکن باشد و هم داور مشکل ایجاد می شود. مجلس نهم در دو دولت تست شد و تست خوبی نداد به نظر من بی دلیل و بی ضابطه با دولت قبل در افتاد، حق و ناحق مخالفت می کرد گرچه دولت قبل این اواخر مشکلاتی داشت اما همان اول هم که این مشکلات ظاهرا نبود من می دیدم که بعضی آقایانی که در هر دو دوره مشغول بودند بی جهت با کسی که هنوز گناهی نکرده اند در می افتادند و کارها را لنگ می کردند. خب چرا؟ این جفاست.

مجلس نهم به آن دولت جفا کرد و با این دولت تبانی، نقش داوری خودش را خوب انجام نداد وگرنه چرا ما باید چنین وزرایی در آموزش و پرورش و یا نفت داشته باشیم؟ درست است که دولت دیکتاتوری کرد، پس مجلس را برای چه گذاشته اند باید جلویش بایستد. این کار را نکرد و از همه بدتر برجامی که امام امت تحویل مجلس داد برای بررسی تام و تمام، آنرا با یک سلام و صلوات تصویب کرد، آقا بعد مجبور شدند از خودشان چندین شرط اضافه کنند آن هم وقتی مجلس حمایت نکند معلوم است بین زمین و هوا می ماند

ندای اصفهان- هیئت رئیسه مجلس چقدر در تصمیم گیری ها تأثیرگذار بود؟
– اگر هیئت رئیسه مجلس در نمی افتاد با دولت قبل، شاید دولت قبل سر به سلامت به منزل می برد، اگر هیئت رئیسه حمایت می کرد از افراد صادق و زحمتکش کمیسیون، برجام این گونه تصویب نمی شد.

ندای اصفهان- عملکرد نمایندگان اصفهان در مجلس نهم را چگونه بررسی می کنید؟
– ببینید مسئله نمایندگی شهر اصفهان و سهم شهر اصفهان در مجلس از یک مسئله عمیق چند دهه رنج می برد. در اصفهان خیلی از امکانات، متوسط بهره هوشی مردم اصفهان، اثرگذاری مردم اصفهان در سایر شهرها و مدیرانی که تربیت کرده و به دیگر شهرها فرستاده زیاد است حقش نبود که به آن جفا بشود، باید از یک روانشناسی اجتماعی بهره مند بود تا بتوان نمایندگانی به مجلس فرستاد که بتواند جای «مرحوم پرورش» را پر کند و اثرگذار باشد. در فرهنگ اسلامی فرمودند که حرام است اگر یک نفر توانمندتر هست برای انجام یک کاری و ما برویم انجام دهیم و از اخلاق اسلامی بدور است کسی خود را بهتر از دیگری بداند. پس طبق نظر حضرت آیت اله العظمی بهاءالدینی رحمت اله علیه، کاندیدای نمایندگی باید خودش را عرضه کند به علماء و بزرگان شهر، اگر او را تایید کردند، به عنوان اطاعت و انجام تکلیف، به میدان انتخابات پا گذارد.

ما یک زمانی مدرس داشتیم آن هم در مجلس شاه که یک نطقش شر شوروی سابق را از سر کشور کم کرد. در قضیه نفت شمال شوروی تهدید کرده بود که اگر نفت شمال را ندهید من ایران را اشغال می کنم. امام ره، از قول یک نویسنده خارجی نقل می فرمایند که در آن زمان حساس، با التیماتوم روس، همه نمایندگان ترسیدند و خواستند تسلیم باج خواهی روس شوند، ولی مدرس در مجلس گفت: تهدیدی شده از جانب روس شاید خداوند مشیتش این باشد که ما از بین برویم ولی چرا با دست خودمان؟ ما می جنگیم با دشمن تا بدست دشمن شهید شویم. با این استدلال زیبا و شهادت طلبانه و در اوج عزت و اقتدار، طرح یا لایحه مورد نظر روس را رد کردند و آنها هم هیچ غلطی نکردند. چرا ما از این الگوها استفاده نکنیم؟ شما دیدید در قضیه برجام ما چه دُر گرانبهایی را دادیم و یک آبنبات گرفتیم، قلب هسته ای ما را با بتن پر کردند و در قبال آن چیزی ندادند اگر یک نفر مثل مدرس در مجلس بود اجازه چنین کاری را نمی داد.

ندای اصفهان- دلیل هجمه افراد مختلف به شورای نگهبان چیست؟
– در ایام دهه فجر هر روز صحبت های شهید بهشتی را در مجلس خبرگان قانون اساسی در رابطه با اهمیت شورای نگهبان از رادیو اصفهان پخش می کردند من خیلی از این کار خوشم آمد، این کار به مردم نسبت به اهمیت شورای نگهبان آگاهی داد. دشمن فهمیده است که اگر بتواند شورای نگهبان را از خاصیت بیندازد می تواند نفوذ کند و آن چیزی که می خواهد یعنی تغییر جمهوری اسلامی، به آن برسد. تا شورای نگهبان هست دشمن نمی تواند. لذا شما می بینید که اینقدر هجمه زیاد است برخی داخل و خارج عربده می کشند و شروع به تضعیف این بنیان مرصوص می کنند.
حضرت امام مخالف خوانی با شورای نگهبان را همعرض با افساد فی الارض دانستند پس وظیفه ماست که از این نهاد دفاع کنیم.

ندای اصفهان- شانس پیروزی اصولگرایان را در این مجلس چه قدر می دانید؟
– پیش بینی من این است که در تمام انتخابات های گذشته هرجا اصولگرایان شکست خوردند یک خط سوم آمده بین اصلاح طلبان و اصولگرایان در لباس اصولگرایان و کار را بر مردم مشتبه کرد و شکست در رأی انداخت. با تجربه اندوزی و توجه به توطئه های دشمن مردم و اصولگرایان عبرت بگیرند و متعهد شوند ان شاء الله امید است که اکثریت آراء از آن اصولگرایان باشد.

ندای اصفهان- لطفا اولین کلمه ای که بعد از این کلمات به ذهنتان می رسد بفرمایید:

احمدی نژاد: کسی است که در ۴ سال اول برای دشمن ناشناخته بود و خوب عمل کرد و در چهار سال بعدی دشمن او را شناخت و او را توسط اصلاح طلبان فشل کرد.

محمدجواد ظریف: روشنفکری که در دایره روشنفکری مذهبی خودش عمل می کند ولی آزاد نیست و باید در میدان کارش تبعیت صد در صد از ولی فقیه داشته باشد.

لیست اصلاح طلبان اصفهان: افراد خاکستری که خوبی و بدی آنها برای مردم مشخص نیست و مردم ممکن است به هندوانه در بسته رأی دهند.

حسن روحانی: کلید داری که با دشمن تعامل می کند و با دوست جفا.

مجمع اصولگرایان: امید مردم است و باید دائما در اصلاح خود و ارتقای خود جانانه و مجدانه بکوشد.

علی لاریجانی: کسی که می خواهد خط سومی باشد ولی نهایتا در جدول و پازل اصلاح طلبان و آقای هاشمی عمل خواهد کرد.

هاشمی رفسنجانی: کسی که ولی فقیه بیشترین تقیه را از او داشته و وای به حال کسی که ولی فقیه از او تقیه کند.

مجلس ششم: مجلسی که می خواست نظام را دربست تحویل امریکا دهد.

دولت تدبیر و امید: دولتی نا کارآمد و عقیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. مردم گفت:

  جالب بود
  تا حالا تحلیل این مدلی ندیده بودم
  حرف های مفید و عمیقی در ان بود
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز