دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
 آیت الله مهدوی:ایران با وجود ولی فقیه دارای بالاترین سطح دموکراسی درجهان است   

مجلس خبرگان در عین تشخیص مصادیق ولایت فقیه وظیفه نظارت را هم بر عهده دارد

به گزارش ندای اصفهان ، آیت اله مهدوی در جلسه پرسش و پاسخ در خانه انقلاب اسلامی درباره ماهیت مجلس خبرگان عنوان داشت: در مورد انتخاب مرجع تقلید تایید و معرفی دو نفر عادل و عالم کفایت می کند٬ولی به علت اهمیت موضوع جامع مدرسین متشکل از۶۰ نفر عادل و عالم پس از مشورت مرجع تقلید را معرفی می نماید. که این گونه حجت بر همه تمام شده و راه برای مخالفت و معرفی شخص دیگر بسته می گردد. مجلس خبرگان نیز به همین صورت است. یعنی می توان با تایید ۲ نفر ولی فقیه را تعیین نمود٬ اما با وجود تعداد زیادی عالم در مجلس خبرگان و انتخاب ولی فقیه توسط ایشان حجت بر همه تمام می گردد.
نماینده اصفهان در مجلس خبرگان در پاسخ به مجری برنامه در خصوص ارتباط ولی فقیه و دموکراسی بیان داشت: ایران با وجود ولی فقیه دارای بالاترین سطح دموکراسی درجهان است٬ زیرا در کشور های دیگر فرد منتخب تنها رای بخشی از جامعه را دارد. در صورتی که ولی فقیه اعطای ولایت خود را از بالا ٬ و اعمال ولایتش را ازمردم دارد. در نتیجه ولی فقیه بر آحاد جامعه ولایت دارد.

وی در پاسخ به اینکه انتخاب حق است یا تکلیف اظهار داشت : انتخاب هم حق همه است و هم بر همه تکلیف.
آیت الله مهدوی سپس در پاسخ به شرح وظایف مجلس خبرگان بیان نمود: مجلس خبرگان در عین تشخیص مصادیق ولایت فقیه وظیفه نظارت را هم بر عهده دارد٬ البته این نظارت از جایگاه بالاتر نیست. همچنین کفایت شرط اجتهاد توجیهی برای تشکیل شورای رهبری نیست. شرط بیان نظر مخالف با رهبری را داشتن تخصص لازم در موضوع مربوطه است.
در پایان آیت اله مهدوی در پاسخ به خبرنگار رویش نیوز مبنی بر تحلیل علت حضور آقای هاشمی در لیست جامعه روحانیت و آقای روحانی در لیست جامعتین با وجود مواضع ایشان ابراز داشت: آقای هاشمی با حضور در جلسات جامعه
روحانیت ٫ جامعه روحانیت را برای حذف ایشان دچار معذوریت نموده و همچنین با وجود مخالفت اعضا با آقای روحانی به علت حفظ شان جایگاه حقوقی ایشان در پست ریاست جمهوری مصلحت در قرار گرفتن ایشان در لیست دیده شد.

انتهای پیام/

منبع : رویش

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز