دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
دیدار جامعه مبلغین انقلاب اسلامی با خانواده شهدای ارامنه؛
 اسقف ارامنه اصفهان: برای سربلندی ایران از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم/ آیت الله مهدوی: ادیان آسمانی مخالف شرارت هستند   

اسقف ارامنه: خطاب حرفهای من خانواده شهدایی هستند که فرزندانشان خون هایشان را برای این مرز و بوم ریخته اند و ما شاهد این بودیم که در مراسم سال نو رهبر انقلاب اسلامی به دیدار شهدا رفتند و توجه خاصی را نسبت به اقلیت ها و به ویژه ارامنه داشتند

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، عصر دیروز به همت جامعه مبلغین انقلاب اسلامی در معیت آیت الله سید ابوالحسن مهدوی عضو مجلس خبرگان رهبری اصفهان از خانواده ۶ شهید ارامنه اصفهان تجلیل شد.

این جلسه صمیمی در مکان کلیسای وانک اصفهان برگزار شد و سخنان اسقف به زبان ارمنی و توسط مترجم به فارسی ترجمه می شد. متن کامل این جلسه به شرح ذیل است.

***

اسقف ارامنه اصفهان: در خدمت آیت الله مهدوی هستیم؛ ما با خشنودی تمام مقدم شما را گرامی می داریم، دوستان گرامی که در کشور جمهوری اسلامی به تقدسات ایمان دارید و به مقدسات سایر ادیان احترام می گذارید.

همانطور که مستحضر هستید کشور جمهوری اسلامی ایران نمونه بارزی در تمام جهان است از لحاظ اینکه ارتباط مسالمت آمیزی با سایر ادیان دارد، بالطبع کلیسای وانک هم از این مورد مثتثنی نیست و فرقی بین مسلمان و مسیحی در این مکان وجود ندارد.

ما همیشه گفتیم و باور داریم که جهانیان ایران را به عنوان یک سنبل نمونه قبول دارند، که ادیان در کنار یکدیگر برادرانه به یک هدف واحدی ایمان دارند که همان رسیدن به خداست.

خطاب حرفهای من خانواده شهدایی هستند که فرزندانشان خون هایشان را برای این مرز و بوم ریخته اند و ما شاهد این بودیم که در مراسم سال نو رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای به دیدار شهدا رفتند و توجه خاصی را نسبت به اقلیت ها و به ویژه ارامنه داشتند.

به من اجازه بدهید که از طرف سراسقف شایان نیز مقدم شما را گرامی بدارم که در خانه خودتان هستید و واقعا همیشه نسبت به ما لطف داشتید اینجا را خانه خودتان بدانید.

فرصت را غنیمت می شمارم و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به شما تبریک می گویم همچنین تبریک می گویم توافق نامه ی هسته ای که صورت گرفت، حق این ملت است که بتوانند از تمام پتانسیل خودشان استفاده کنند و واقعا ما خوشحالیم که در این مملکت داریم زندگی می کنیم و این را بدانید که ما همیشه با شما هستیم.

دوستان عزیزی که اینجا تشریف دارند با محوریت آیت الله مهدوی این نشانگر این همبستگی است که بین ما وجود دارد و ما به این ایمان داریم که در هر نقطه از جهان که باشیم در کنار برادران مسلمان می توانیم حرف خودمان را بزنیم و به اهدافمان برسیم.

من در همین جا اعلام می کنم به عنوان نماینده ارامنه اصفهان و جنوب ایران در همه عرصه ها در کنار شما هستیم ما واقعا به همه تصمیماتی که دولت می گیرد سر تعظیم فرود می آوریم ما همیشه کنار شما هستیم و برای سربلندی جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم.

اگر شما اجازه بدهید خانواده شهدا خودشان را معرفی کنند و در پایان در خدمت شما باشیم.

– من پدر شهید هاکوپیان هستم خوش آمدید.

آیت الله مهدوی: متشکر

– برادر شهید فرقانیان هستم ایشان هم مادرم هستند

آیت الله مهدوی: موفق باشید

– دایی شهید گرامانچیان هستم که البته پدر و مادرشان عمرشان را به شما دادند.

آیت الله مهدوی: خدا رحمتشان کند

سخنان آیت الله سید ابوالحسن مهدوی:

بسم الله الرحمن الرحیم.

خوشحال هستم که امروز موفق شدم در کنار برادران و خواهران مسیحی خودم هموطنان عزیز خودمان اینجا برسم. مدتها بود که تمایل داشتم به خصوص به خانواده شهدای عزیز سر بزنم تا اینکه رهبر انقلاب پیش قدم شدند برای این کار تا اینکه بنده هم جرأت بیشتری پیدا کنم و حضورتان برسم. از شما تشکر میکنم به خاطر این تجمعتان و جلسه ای که تشکیل دادیده اید، مایلم سلام ما را و سلام همه مسئولین و رهبری معظم انقلاب را به همه برادران و خواهران مسیحی چه در اصفهان و چه در جنوب، و چه به سر اسقف خودتان در جلساتی که دارید به آنها ابلاغ کنید.

همانطوری که اشاره کردید وطن ما یک وطن بی نظیر است از جهت زندگی مسالمت آمیز بین ادیان، برادران و خواهران و ما احترام ویژه ای داریم به حضرت مسیح علیه السلام که نام ایشان با عظمت در قرآن ما آمده است. در بیان های ما ایشان را پیامبر بزرگ خدا می دانیم همچنین حضرت موسی علیه السلام را که اینها را از پیامبران بزرگ خدا می دانیم.

جدای از اینکه به انبیاء الهی احترام می گذاریم اگر کسی انبیاء الهی را قبول نداشته باشد ولی هموطن ما باشد، امیرالمؤنین علی علیه السلام به ما دستور دادند که هر انسانی را که می بینید یا ممکن است برادر دینی شما در اسلام و مذهب شما باشد و یا برادر جسمی شماست و این در ادیان آسمانی هم در اسلام و هم در مسیحیت و هم در یهودیت بیشتر به چشم می خورد و کتب آسمانی را اگر ملاحظه کنید این مسالمت آمیزی را می بینید که دستور داده شده حتی به حیوانات هم ما احترام ویژه بگذاریم زیرا همه اینها مخلوق خدا هستند. حتی گیاهان و درختان که دستور دین است که نیاز آنها را بر طرف کنید ولو اینکه درخت در خانه من نباشد اما در ممکلت ماست و داریم استفاده می کنیم.

مشکلاتی که امروزه مشاهده می کنید نوعا از طرف دولتهای مستکبری است که وجود خودشان را در اختلاف بین کشورهای منطقه می دانند مثلا همین ورود ترکیه و عربستان به جنگ سوریه را که به پشتیبانی آمریکا است آنها دارند تحریک می کنند. این دستور اسلام نیست و می دانیم دستور مسیحیت هم نیست و ما به آن اعتقاد داریم، نه اینکه بخواهیم ساختگی بگوییم و بعد در جلسات خودمان چیز دیگری بگوییم بلکه این جزو اعتقادات است.

لذا اگر مسئولان امریکایی دارند شرارت ایجاد می کنند، و دینشان هم دین مسیحیت است ما اینها را از هم تفکیک می کنیم و هیچگاه نمی گوییم مسیحیت گفته بروید بین کشورهای دیگر اختلاف بیندازید و بر آنها مسلط شوید! کجا چنین چیزی را می بینید؟ می دانید مشکلات کشورهای امروز نتیجه مستکبرین جهان است که در رأس آن امریکاست بعد از آن انگلیس است که سابقه بدی دارد در این اختلاف انداختن که اموال کشورها را غارت کردند و بردند و بعد از آن هم اسرائیل است که سابقه چندانی ندارد و ۶۰ سال بیشتر از تأسیسش نمی گذرد اما از زمان تأسیس در منطقه ما محور شرارت بوده که شما ملاحظه می کنید که یهودیانی که در منطقه اروپا و آمریکا هستند از اسرائیل بیزاری می جویند و می گویند ما حرکتهای اسرائیل را قبول نداریم. ما هم به این اعتقاد داریم و می دانیم حضرت موسی علیه السلام هیچگاه چنین دستوری را نداده که بروید سرزمین یک کشوری را اشغال کنید مردمش را بیرون کنید ساختمان بسازید و غصب کنید. کجا حضرت موسی (ع) چنین چیزی را گفته است؟

حضرت عیسی علیه السلام کجا گفته است بروید و غارت کنید؟ مثلا امریکا بعد از برجام مجددا اموال ایران را سرقت کرد، رسما هم گفتند که ما برمی داریم، سی و چند سال است که از این سرقتها کرده بودند و الآن هم دارند می کنند، منتها ادعا می کنند که ما مسیحی هستیم اما این را به مسیحیت نسبت نمی دهیم و چنین اعتقادی نداریم.

همیشه یاد خوب می کنیم از عیسی مسیح علیه السلام و یاد خوب می کنیم از برادران مسیحی خودمان چه در وطن خودمان و چه در جاهای دیگر که در این جهت هم تفاوتی ندارد.

دشمنان خواهان ایجاد اختلاف هستند

ما انسانها را به دید انسان نگاه می کینم، منتها هموطنان ما وجه مشترک بیشتری با ما دارند، به دلیل اینکه کنار هم داریم زندگی می کنیم، دشمنان ما هستند که امروزه خواهان ایجاد اختلاف بین ما هستند من تشکر می کنم از ضحبتهای خیلی خوب شما، بله همین طور است مایلم که اینگونه صحبتها در جلساتی که می روید از زبانتان مستقیم بشنوند و در رسانه ها منعکس شود امید داده شود و مردم بدانند در واقعیت کشور ایران چه خبر است. هیچگاه کشور ما شروع کننده جنگ با هیچ کشوری نبوده و در آینده هم خواهید دید که هیچگاه ایران اسلامی شروع کننده جنگ با هیچ کشوری نخواهد بود.

ادیان آسمانی مخالف شرارت هستند

ساخت بمب هسته ای اصلا به فتوای رهبر انقلاب حرام است. الآن که ما اینجا نشسته ایم از کشور امریکا و اروپا توسط ما سرقت نشده، یعنی امریکا نمی تواند ادعا کند که اموال اینها در ایران بلوکه شده، ما این را حرام می دانیم و مال کسی را مال خودمان نمی دانیم. دین ما اجازه نمی دهد، حتی تلافی کردن را هم اجازه نمی دهد که ما بگوییم آنها اموال ما رابرداشتند ما مقابلش تفنگداران امریکایی که دو هفته پیش دستگیر شدند بگوییم اینها را اسیر نگه می داریم که پولهای ما را آزاد کنند، این هم جزو دین ما نیست.

اصلا ادیان آسمانی مخالف شرارت هستند لذا محور شرارت به تعبیر رهبر انقلاب آمریکاست، و هم «مظهر» و هم «محور» آمریکاست، تمام شرارت ها از آنجا است از انگلیس و اسرائیل است که متأسفانه اگر این سردمداران شان (مردم را نمی گویم) متأسفانه ساختار نظامشان ساختاری است که هرکس آمده در رأس حکومتشان قرار گرفته تاریخ نشان می دهد که حدود سه قرن اخیر در انگلستان یک انسان سالم که دروغ نگوید وجود ندارد و تاریخ به خودش ندیده است! این خیلی بد است برای یک کشور که نتوانند یک نخست وزیر نشان دهند که مثلا ۱۵۰ سال پیش یک نخست وزیر آمد که در صحبت هایش دروغ نبود. نمی توانند نشان دهند، بلکه برعکش هرچه آمده به فکر این بودند که جاسوس در کشورهای مختلف بفرستند تا مال کشورها را غارت کنند.

الآن که ما اینجا دور هم نشسته ایم کتابهایی به مهر مرکز شورای ملی زمان طاغوت مال کشور ماست؛ الآن در کتابخانه های آنها وجود دارد. یک نمونه سرقت فرهنگی این است (که ما این را مهم تر از سرقت مالی می دانیم)، آنها کجا می توانند ادعا کنند یک کتاب به مهر مجلس آنها در کشور ما هست؟ اما برعکس ما کتابهای فراوانی داریم که مربوط به کشور ماست الآن در کشورهای خودشان و در موزه ها می بینید که از اینجا برده اند. فقط هم ایران نیست از لبنان و عراق و فلسطین و در کشورهای مختلف بردند و مدتی پیش آمار گرفتند که دروغگوترین رئیس جمهور دنیا معرفی شد به همه دنیا، این از لحاظ اخلاقی زشت است و آیا حضرت مسیح علیه السلام گفته دروغ بگویید؟ که یک رئیس جمهور در طول مدت ریاست جمهوری خودش نزدیک به نهصد و اندی دروغ گفته باشد که خبرنگاری بنشیند اینها را جمع آوری کند و بگوید شما نزدیک به ۱۰۰۰ دروغ گفتید. ما اینها را از دین جدا می دانیم، اگر واقعا رئیس جمهور قبلی آمریکا مسیحی بود باید راستگو باشد ما آئین مسیح علیه السلام را در راستگویی و زندگی مسالمت آمیز می دانیم.

لذا آنها مشکل درست کردند بلکه در کشور ما سابقه بدی دارند که چندین بار در اینجا دخالت کردند، در دوره طاغوت که دخالتهای رسمی می کردند چون نتوانستند این کار را انجام دهند دخالت در آشوب ها داشتند و فتنه ۸۸ رسما از خارج حمایت می شد جنگ تحمیلی که ۸ سال طول کشید یک نمونه از این بود که دشمنان بر ما تحمیل کردند.

جنگها مربوط به هوی و هوس است

هرجای دنیا امروز می بینید مشکلی وجود دارد، جنگی وجود دارد، زیر بنا انگلیس، آمریکا و اسرائیل است. ما این را می دانیم، می دانیم اگر این چند کشور روی کره زمین نبود دنیا در حالت مسالمت آمیز، زندگی می کرد نیازی نداشتند جنگی بخواهند، جنگها مربوط به هوی و هوس ها است جنگها مربوط به دخالتهای شیطانی روحیه انسان است نه مربوط به ادیان آسمانی.

ما خوشحالیم امروز هم صحبت های شما را از نزدیک شنیدیم برای ما قوت قلبی بود، قبل از اینکه به اینجا بیایم همین اطمینان را به گفتارتان داشتم، از زبان خودتان که اینها را شنیدم می توانم ادعا کنم که من با گوش خودم شنیدم این وجهه مسالمت آمیز بین ادیان را گرچه اطمینان قلبی داشتم. ان شاء الله در ایران اسلامی به همه شما خوش بگذرد، و زندگی خوبی در اینجا داشته باشید از طرفی به خانواده شهدا شهادت عزیزانشان را تسلیت می گویم و یکی از خانواده ها را مایل بودیم می دیدیم که مطلع شدیم به تهران منتقل شدند در هر صورت دسترسی به ایشان پیدا کردید از قول ما به آنها تسلیت بگویید، ما همراهتان هستیم اگر مشکل خاصی باشد در خدمت خواهیم بود امروز هم ریاست محترم شورای شهر در خدمتشان هستیم، جناب آقای مهندس امینی و هم جناب آقای جمالی نژاد زحمت کشیدند آمدند به خاطر همین نکته است یک موقع مشکل خاصی باشد در خدمت هستم و صمیمانه تمایل دارم این کار را انجام دهم نه به عنوان اینکه بخواهیم تظاهر کرده باشیم که این جزء وظایف است و اصلا دین ما این دین است.

امیرالمؤمنین علیه السلام امام ما به ما این دستور را دادند که یک زن یهودی در همان مدت حکومتشان کسی مزاحمش شده بود و طلایی که در پایش بود را در آورده بود ایشان فرمودند اگر کسی دق کند، بمیرد از این غصه جای ملامت نیست امیر ما این چنین هستند و اینگونه به ما دستور دادند که زندگی مسالمت آمیز این چنینی داشته باشیم علی ای حال هم تسلیت عرض می کنم شهادت عزیزیانتان را شهدای همه مسیحیت را، که ما در واقع جای خالی آنها می بینیم تسلیت می گوییم و امیدواریم باز ماندگانشان در هرجا هستند سالم باشند و خوب زندگی کنند به خصوص در ایران اسلامی ما امید ما این است که به راحتی و خوشی زندگی کنند. وصل الله علی محمد و علی آله الطاهرین

(صلوات حاضرین)

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز