دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
دردسری که با دروغی کوچک شروع شد!
 نگاهی به فیلم متولد ۶۵ ساخته مجید توکلی   

متولد ۶۵ روایت دختر و پسری است که دوست دارند برای یک روز هم که شده مثل شمال شهر نشینها زندگی کنند اما برای رسیدن به این آرزو باید دروغ بگویند. دروغ شاه کلید ماجرای متولد ۶۵ است...

ندای اصفهان- سیدمحسن میرزاترابی/

متولد ۶۵ ساخته مجید توکلی در بخش نگاه نو جشنواره فجر امسال حضور داشت.

داستان از این قرار است: افشار (پدرام شریفی) و خاطره (هنگامه حمیدزاده) در سالروز آشناییشان به شمال تهران می روند. شوخی شوخی برای خرید به فروشگاهی مجلل میروند اما خریدی نمی کنند. شوخی شوخی به نمایشگاه ماشینی میروند و بعد از دور زدن با ماشین های گران قیمت خریدی نمی کنند. شوخی شوخی برای اجاره خانه ای مجلل در برجی زیبا در خیابان فرشته به آن خانه می روند که انگار شوخی شوخی جدی می شود و اتفاقاتی برایشان می افتد.

متولد ۶۵ روایت دختر و پسری است که دوست دارند برای یک روز هم که شده مثل شمال شهر نشینها زندگی کنند اما برای رسیدن به این آرزو باید دروغ بگویند. دروغ شاه کلید ماجرای متولد ۶۵ است. دروغ های کوچک و بزرگ، دروغ های سریالی؛ اما ناگهان قصه به اوج خود می رسد. دروغ هایشان آنها را به پسر کلاهبرداری تبدیل می کند که صاحب منزل مورد اجاره سالهاست به دنبال او می گردد. دردسری که فقط با دروغی کوچک شروع شد و اکنون به این مشکل بزرگ تبدیل شده است. این فیلم روایت زندگی های خیلی از آدم هاست. آدم هایی که برای رسیدن به خواسته هایشان به غیر از دروغ راهی دیگر نمی دانند. دروغ هایی که برای جبرانشان باید هزار دروغ دیگر بگویی که البته معلوم نیست جبران شود یا نه.

فیلم متولد 65

متولد ۶۵ داستان خوب و درستی دارد. همه چیز سر جایش است. روایت گری به خوبی انجام می شود. تماشاگر با طنزهای موقعیت می خندد و با لحظه های درام ارتباط برقرار می کند. در واقع این فیلم داستانی نو و امروزی است. مخاطب با جریان فیلم همراه می شود و در بهترین لحظه با پیچیده شدن ماجرا همراه می شود. توکلی به خوبی سرانجام دروغ های افشار و خاطره را با ماجرایی اتفاقی گره می زند و مخاطب حس ساختگی بودن را ندارد. شاید بتوان گفت این فیلم نمونه ای خوب از سینمایی است که مردم دوست دارند ببینند. سرگرم کننده و جذاب.

متولد ۶۵ داستان جوانان دهه شصت است. دهه ای که به گواه آمار بیشترین پیک جمعیتی ایران را دارد. همیشه، همه جا برای دهه شصتی ها شلوغ است. دبستان هایشان دو شیفت برگزار می شود. دبیرستان های خوب صف های طولانی آزمون ورودی دارند. دانشگاه رفتن برای دهه شصتی ها خیلی سخت است. بعد از کلی درس خواندن اما به دلیل شلوغی دانشگاه ها رقابت سختی وجود دارد. بعد از ورود به دانشگاه و درس خواندن، بازار کار شلوغی در انتظار دهه شصتی هاست. کارهای دولتی که به دلیل حضور نسل اول انقلاب حالا حالاها جایی برای دهه شصتی ها ندارد. دهه شصتی که پارتی داشته باشد میتواند کاری خوب هم برای خود دست و پا کند. آمار بیکاری بین دهه شصتی ها زیاد است. از آن طرف هم افسردگی و سرخوردگی از جامعه بینشان زیاد است. دهه شصتی ها انسانهای با سواد و تحصیل کرده ای هستند اما چون کاری متناسب با سوادشان پیدا نمی کنند، حس نا امیدی را بین دهه هفتادی ها رواج می دهند و آنها را نسبت به علم آموزی بی میل می کنند. دهه شصتی ها….

همه این عوامل دست به دست هم می دهد تا افشار که نماینده دهه شصتی هاست حتی برای به دست آوردن عشق خود دروغ بگوید. دروغ بهترین راه برای حل مشکلات است و افشار از این به خوبی استفاده می کند. افشار و خاطره نماینده جوانهایی هستند که از درد اختلاف طبقاتی به خود می پیچند و درمانی برای خود پیدا نمی کند تا جائی که ترجیح می دهند با هزاران دروغ خود را هرچند یک روز شبیه بالای شهر نشینها کنند. عقده ای که شاید فقط با دروغ گشوده می شود و افشار و خاطره به خوبی این عقده را می گشایند.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز