یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
حاج کاظم آژانس شیشه ای استحاله شده است!
 نگاهی به فیلم «بادیگارد» آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا   

بادیگارد آینه تمام عیار حاتمی کیا است. همه آرمانهای او اعم از جبهه، جنگ، درگیری، شهدا و... به وضوح در این اثر مشاهده می شود. اما این بار قهرمان اصلی حاتمی کیا گویا دچار استحاله فکری شده است و این خطری جدی برای نظام تلقی می شود

ندای اصفهان- سیدمحسن میرزاترابی/

سی وچهارمین جشنواره فیلم فجر امسال با غیبت ابراهیم حاتمی کیا در مراسم اختتامیه به پایان رسید. بادیگارد آخرین ساخته حاتمی کیا در هیچکدام از سه بخش بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردان، نامزد دریافت سیمرغ نشد و گمانه زنی ها حاکی از آن است که تا شب پایانی جشنواره این فیلم نامزد دریافت سیمرغ بوده اما گویا مصاحبه جنجالی حاج ابراهیم کار دستش می دهد و این فیلم از رقابت دریافت سیمرغ کنار گذاشته می شود. البته از هیئت داوران جشنواره هم انتظار مستقل بودن، انتظار بعیدی است. در این سالها هیئت داوران ثابت کرده است سلیقه اش با سلیقه تماشاگر خیلی متفاوت است. نمونه بارز این قضیه سال گذشته بود که فیلم رستاخیز سیمرغ بهترین فیلم را می گیرد اما تماشاگران به شیار۱۴۳ رای می دهند. امسال هم اتفاقی مشابه افتاد. بادیگارد که نامزد دریافت سیمرغ نبود، توجه مخاطبان را به خود جلب کرد و بعد از ابد و یک روز بیشترین آرای مردمی را از آن خود کرد.

خلاصه فیلم از این قرار است:

حیدر (پرویز پرستویی) محافظ شخصی معاون رئیس جمهور است. محافظی که معتقد است بادیگارد نیست زیرا بادیگارد عقیده ای ندارد اما محافظ عقیده دارد. محافظ با عقیده از جان سیاسیون محافظت می کند. در یکی از بازدیدهای آقای معاون از دریاچه هامون، به علت یک عملیات انتحاری و بر اثر شدت جراحات وارده معاون از دنیا می رود. حیدر خود را مقصر اصلی این ماجرا می داند اما بقیه این عقیده را ندارند.

به درخواست حیدر او را از محافظت شخصی سیاسیون به محافظ شخصی نخبه ای هسته ای منتقل می کنند. میثم زرین (بابک حمیدیان) نخبه ای هسته ای است که در برابر وجود محافظ شخصی مقاومت میکند و به شدت با حیدر از در ناسازگاری وارد می شود. کنش های بین حیدر و میثم صحنه های جالبی را رقم میزند و….

فیلم بادیگارد

شخصیت های مرد فیلم به خوبی در پازل بادیگارد جا گرفته اند اما شخصیت های زن فیلم اصلا جایگاه خاصی ندارند. راضیه (مریلا زارعی) شخصیتی کاملا اضافی است و در مقایسه با فاطمه «آژانس شیشه ای» و لیلای «از کرخه تا راین» که نقش مهمی را در پیشبرد داستان داشتند، به شدت منفعل است و از همه ضعیف تر شیلا خداداد بود. بازیگری که به هیچ عنوان در حد و اندازه فیلمهای حاتمی کیا نیست و انتخاب ایشان یکی از نقاط منفی این فیلم است. به غیر از چند صحنه اکشن، نمیتوان این فیلم را در ژانر اکشن دسته بندی کرد. اما همین چند صحنه هم بسیار عالی و حرفه ای از آب در آمده بود. صحنه ای که در تونل گرفته شده بود یکی از بهترین صحنه های اکشن این سالهای اخیر سینما بود. بعضی از سکانس های فیلم با انتظارات تماشاگر از حاتمی کیا خیلی فاصله داشت. مثل صحنه درگیری با جوانان در پارک یا تیمار کردن حیدر توسط خانواده اش یا صحنه تعقیب و گریز تیم حفاظت و مهندس زرین. در مجموع کارهای قبلی حاتمی کیا از نظر کارگردانی و ساخت از قوت بیشتری برخوردار بود. هروقت از «بادیگارد» حرفی زده می شود، باید از بازی درخشان و دلنشین پرستویی هم حرف زد. بادیگارد بازگشت با شکوه پرستویی به سینما را به جشن نشسته است و الحق و الانصاف سیمرغ بهترین بازیگر مرد برازنده این بازیگر توانای سینمای ایران است.

فیلم بادیگارد

بادیگارد قصه محافظی است که شک می کند. شک به مسیری که آمده یا به مسیری که خواهد رفت؟ معلوم نیست. حیدر خسته است. از مافوقش می خواهد چند ماه باقی مانده تا بازنشستگی را به او ببخشد. اگر تکلیف این شک مشخص نشود ماجرا غیر قابل باور خواهد بود. معلوم نیست به راستی حیدر خود را محافظ سیاسیون می کند یا سیاسیون را محافظ خود. بادیگارد آینه تمام عیار حاتمی کیا است. همه آرمانهای او اعم از جبهه، جنگ، درگیری، شهدا و… به وضوح در این اثر مشاهده می شود. اما این بار قهرمان اصلی حاتمی کیا گویا دچار استحاله فکری شده است و این خطری جدی برای نظام تلقی می شود. حیدر همان حاج کاظم آژانس شیشه ای است که این بار به جای فضای بسته آژانس در کف خیابان به دنبال آرمان هایش و دفاع از عقایدش است. بادیگارد از شخصیت های دهه نود هم حرف می زند. شخصیت هایی که به زعم حاج حیدر فقط نابغه هستند. علم منهای اعتقاد. این اندیشه زمانی که مهندس زرین از حضور حاج حیدر و ایجاد مزاحمت برای زندگی شخصی اش گلایه می کند، بیشتر عیان می شود. یا درصحنه ای که سحر (شیلا خداداد) نامزد مهندس زرین او را به پناهندگی به کشورهای غربی ترغیب می کند و به او گوشزد می کند که همیشه علم ابزاری برای قدرت است و زمانی می رسد که ایران برایت قفس می شود و همه جا تو را تحت نظر دارند. این یعنی استحاله فکری جوانهای دهه نود که در نوع خود خطری جدی برای نظام تلقی می شود.

حاج حیدر بادیگارد، با همه شک هایی که نسبت به شغل خود پیدا میکند اما با همه توان در راه حفاظت از جان میثم، یادگار دوست و همرزم دوران دفاع مقدس، از جان مایه می گذارد. این یعنی نسل اول انقلاب هنوز بر سر آرمانهای خود هستند و برای نظام و عقیده شان حاضرند جان دهند.

بادیگارد در مجموع فیلمی زیبا، روان و جذاب است که توانسته با وجود دیالوگ های جسورانه اش از سر ممیزی عبور کند و در زمره فیلم های پر بیننده سینمای ایران قرار خواهد گرفت.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. فجر گفت:

    مگه بودجه جشنواره فیلم فجر را کی میده؟ اگه این فیلم در این جشنواره اکران نشه پس کجا باید اکران بشه؟ نکنه باید در جشنواره های امریکا اکران بشه؟
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز