جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷

در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی

شمخانی: مشکلات معیشتی مردم را آن طور که باید حل نکردیم

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سخنانی در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی گفت در بحث اقتصاد کاستی‌هایی داریم و مشکلات معیشتی مردم را آن طور که باید حل نکردیم.

به گزارش ندای اصفهان، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در همایش «جهان در پیچ تاریخی؛ نقش جمهوری اسلامی در هندسه جهانی» که در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد، گفت: برخی کشورهای منطقه هنوز خاندانی هستند، در قرن 21 اصلا معنا ندارد که کشوری ولیعهد داشته و خاندانی باشد. پیش از انقلاب نیز ایران چنین وضعیتی داشت.

وی افزود: قبل از انقلاب مجلسی وجود داشت که جز برخی نقش‌های تقنینی هیچ نقشی در سیاست داخلی و خارجی نداشت. قبل از انقلاب دین هیچ نقشی در حکومت و دولت نداشت در حالی که خمیر مایه مردم اسلام بود.

شمخانی تاکید کرد: سیاست داخلی ایران قبل از انقلاب یک مدیریت امنیتی و مبتنی بر ساواک بود. ایران قبل از انقلاب هیچ جایگاه جهانی نداشت.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های رژیم پهلوی گفت: شاه ادعای تمدن بزرگ را داشت و ساختاری (اقتصادی) را ایجاد کرد و برخی مشکلات اقتصادی ما هم اکنون ناشی از آن ساختار است.

شمخانی: حدس زده می‌شود که در انتخابات پیش‌رو میزان مشارکت بیش از 65 درصد باشد

نماینده مقام معظم رهبری درباره انتخابات هفتم اسفند نیز گفت: حدس زده می‌شود که میزان مشارکت در انتخابات پیش رو بیش از ٦٥ درصد باشد که بیشتر از کشورهای منطقه است. حضور گسترده مردم از ارکان سیاست داخلی ایران است و جمهوری اسلامی هیچگاه نسبت به حضور مردم استغنایی عمل نکرده است.

شمخانی ادامه داد: ایران امروز لنگر ثبات منطقه است و این موضوعی است که منطقه، فرامنطقه و مردم دیگر کشورها آن را می‌گویند. اما در بحث اقتصاد کاستی هایی داریم و مشکلات معیشتی مردم را آن طور که باید حل نکردیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفت: یرواند ابراهمیان (استاد تاریخ دانشگاه شهر نیویورک و ایرانشناس برجسته) می‌گوید که ایران در قرن بیستم با گاوآهن وارد شد و با توان هسته‌ای از آن (قرن 20) خارج شد.

وی افزود: توان هسته‌ای در دوران جمهوری اسلامی ایجاد شد. نیروهای انقلاب به دلیل ضرورت‌های حضور در صحنه دفاعی در اقتصاد حضور نیافتند. استکبار زمانی که نتوانست در محورهای امنیتی و دفاعی حضوری داشته باشند، تلاش کرد از طریق اقتصاد و تحریم عمل کند.

شمخانی تصریح کرد: بدون وحدت ملی و انسجام در دوران بعد از برجام نمی‌توان در این زمینه پیش رفت.

نماینده مقام معظم رهبری در خصوص معضل اقتصادی گفت: اقتصاد ما سه مشکل دارد، ساختار اقتصادی، سیاست اقتصادی و تحریم. تحریم رفع شد و دو مشکل دیگر در قالب اقتصاد مقاومتی باید پیش برود که دولت متولی آن است. الان تمامی نهادها و موسسات دولتی می‌گویند مشکل منابع و کمبود بودجه دارند اما هیچ کس نمی‌گوید تا چه میزان می‌تواند در تولید ثروت کشور نقش داشته باشد.

وی ادامه داد: مهمترین موضوع امنیت ملی ایران از هم اکنون تا آینده مشکلات اقتصادی و معیشتی است که فساد هم در آن وارد شده و باید با بی‌رحمی با آن (فساد) برخورد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به قدرت درون‌زای انقلاب و تکیه آن به مردم گفت: در سال‌های اولیه انقلاب پس از ترورها و از دست دادن یک دولت، شامل رئیس جمهوری، نخست‌وزیر، نمایندگان مجلس و تعداد زیادی از مسئولات کشور، ایران وضعیت فوق العاده اعلام نکرد؛ این در حالی است که در ماجرای حملات اخیر به پاریس، پس از ١٦ تیراندازی ببینید چه وضعیتی را مستقر کردند.

شمخانی در جمع خبرنگاران درباره اوضاع سوریه نیز گفت: راه حل مشکلات سوریه سیاسی است و نه نظامی. آینده دولت را ملت سوریه مشخص می‌کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در مورد موضوعات مطرح در خصوص اجرای برجام، از جمله موضوع محدودیت ویزا که آمریکایی‌ها آن را تصویب کرده‌اند گفت:‌ موضوع ویزاها را در حال بررسی در شورای عالی امنیت ملی و هیئت عالی نظارت بر اجرای برجام است و تصمیم مناسب گرفته می‌شود.

 

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715