شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۵:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
هاآرتص گزارش داد:
 دست بالای ایران برای فرار از توافق هسته ای   

حامیان توافق، وعده یک توافق ۱۰ یا ۱۵ ساله، یا توافقی بی انتها را داده اند. اما واقعیت هیچ کدام از این موارد نیست. این توافق تنها تا زمانی که طرف ها خواهان ادامه آن باشند پابرجا باقی می ماند. و ایران احتمالاً از هم اکنون نقشه فرار خود را کشیده است.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از جام نیوز، روزنامه صهیونیستی هاآرتص (Haaretz) در گزارشی با عنوان ” ایران در حال توطئه برای فرار از توافق هسته ای است” نوشت: برای سال ها است که مذاکرات و بحث ها بین ایران و گروه ۵+۱ یک سناریوی تکراری بوده و ایران توافق هسته ای را نقض و گروه ۵+۱ نیز نیازمند واکنش بود. اما اکنون تاریخ چند روز پیش مذاکرات هسته ای و روند آن به سناریوی دیگری تبدیل شده است که باید به آن توجه کرد و آن این است که ایران در حال فرار از انجام توافق است.

 

 

هاآرتص نوشت: «این فرار به این معنی است که ایران در آینده خبر دهد که از توافق خارج شود، زیرا که طرف مقابل مانند ایران به حسن نیت و موارد توافق عمل نکرده است و اتفاقا باید نگران این سناریو احتمالی بود زیرا ایران دوبار در قبل یکی در سال ۲۰۰۴ و یک بار هم در سال ۲۰۰۵ توافق را زیر پا گذاشت.

 

طبق صحبت هایی که می شود ایران کاملا بیان کرده است که هیچ اجباری و هیچ التزامی برای متقاعد ماندن  و انجام روند توافق ندارد. ایران بیان کرده است که درصورتی که هر کدام از تحریم ها به هر دلیلی دوباره اعمال شود، از توافق خارج شده و دوباره روند برنامه هسته ای گذشته خود را دنبال خواهد کرد. باید گفت دست ایران برای بهانه های زیادی در انجام توافق هسته ای باز است.»

 

 

این روزنامه در ادامه دو سناریوی ممکن را بررسی کرد و نوشت: «ابتدا باید گفت بخش جزیی از تحریم های در صورتی که ایران همکاری های لازم را انجام نداد و یا نقض قوانین را کرد، برخواهد گشت و باور ها بر این است که این یک مکانیزم کامل برای این است که ایران را کنترل کرد. اما باید گفت بالاتر از تمامی این شرط و شروط ها، ایران اعمال دوباره تحریم ها را به معنای پایان توافق می داند و ایران می تواند از توافق خارج شود. بنابر این در صورتی که ایران بخواهد از توافق فرار کند، تمامی مواردی که برای ایران نیاز است، فراهم است و ایران می تواند برخی از جنبه های توافق را نقض کند، و ادعا کند که نمی دانسته این جز موارد توافق است و از طرفی نیز منتظر اعمال دوباره تحریم ها شود و قدم بعدی ایران نیز خروج بی وقفه ایران از توافق کلی با غرب خواهد بود.»

 

 

این روزنامه سناریوی دوم ایران برای فرار از توافق هسته ای را اینگونه تحلیل کرد: «سناریوی دوم این است که ایران قادر خواهد بود به بخشی از تحریم ها توجه کند که به اختلاف تحریم های سراسری آمریکا با تحریم های مختص هر ایالت مربوط می شود. این به این معنی است که آمریکا تلاش خواهد کرد مقامات ایالتی و محلی را به در نظرگرفتن و اعمال تغییرات قانون کشوری تشویق کند. اما در صورتی که این مقامات حاضر به تبعیت از قانون کشوری نباشند و یا رویارویی با آن ها وقت زیادی از آمریکا بگیرد، این تحریم های ایالتی، بهانه راحتی برای فرار از توافق به دست ایران می دهند.

 

 

حامیان توافق، وعده یک توافق ۱۰ یا ۱۵ ساله، یا توافقی بی انتها را داده اند. اما واقعیت هیچ کدام از این موارد نیست. این توافق تنها تا زمانی که طرف ها خواهان ادامه آن باشند پابرجا باقی می ماند. و ایران احتمالاً از هم اکنون نقشه فرار خود را کشیده است.»

 

 

 

۵۰

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز