پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
السفیر لبنان؛
 ایران برنده توافق هسته ای در زمینه سیاسی و اقتصادی   

توافق هسته ای باعث انتشار و گسترش اشاعه هسته ای در منطقه خواهد شد بخصوص کشورهایی مانند ترکیه، عربستان، اردن و مصر که سعی دارند وارد باشگاه هسته ای شوند.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از جام نیوز، روزنامه “السفیر” لبنان در مقاله ای تحت عنوان “سیاست بر هسته ای برتری دارد” به خصوصیات این توافق تاریخی بین ایران و گروه ۱+۵ پرداخت.

 

روزنامه السفیر لبنان در این باره نوشت: «توافق هسته ای بین دو محور متفاوت غیرعادی است، و این توافق در درجه اول طبیعت دوجانبه ای میان واشنگتن و تهران دارد، از اولین وظایف این توافق بهبود روابط بین واشنگتن و تهران است اما روابط دیگر کشورهای بزرگ مانند آلمان حتی در زمان تحریم با ایران نیز ادامه داشته است.»

 
این روزنامه لبنانی می نویسد: «در واقع مساله هسته ای یک موضوع نمادین است و لی مضمون آن سیاست است و شاید در برخی موارد از آن برای مقاصد صلح آمیز یا نظامی استفاده شود.

اگر ایران از انرژی هسته ای در زمینه صلح آمیز استفاده کند بدون شک تنها برنده سیاسی و اقتصادی است . اما در زمینه نظامی؛ کشورهایی که در حال حاضر سلاح هسته ای در دست دارند نتوانسته اند از این سلاح در جنگ های خود استفاده کنند از جمله این کشور ها اسرائیل است که از دهه ۵۰ سلاح هسته ای در اختیار دارد ولی نتوانست در جنگ های خود از این سلاح استفاده کند. ولی در مورد سیاست باید گفت رقابت در راهکارها و اختلافات است ولی نمی توان اثر قدرت هسته ای را در این زمینه نادیده بگیریم.»

 

این روزنامه در ادامه می نویسد: «در منطقه مسائلی وجود دارند که ممکن است برای ابرقدرتها مهم نباشد ولی برای کشورهای منطقه حائز اهمیت باشد. “باراک اوباما” رئیس جمهور آمریکا طبعا دوست ندارد این مقام را ترک کند و میراث مهمی بخصوص در زمینه سیاست خارجی از خود به جا نگذارد. پس از عادی سازی روابط با کوبا -نماد اتحاد جماهیر شوری برای آمریکا در جنگ نرم- اکنون اختلافات خود را با ایران به پایان می رساند یعنی مؤثرترین کشور منطقه از لحاظ نظامی، سیاسی و اقتصادی.»

 

السفیر نوشت: «از دیدگاه برخی از تحلیلگران به دلیل نفوذ ایران در منطقه توصیف روابط ایران با جهان مانند شاخه گلی است که برگ های آن ریخته و فقط خارهای آن مانده است.»

 

این روزنامه در ادامه به ضرر وزیان این توافق برای برخی کشورهای منطقه پرداخت و افزود: «طرف های زیادی در این توافق ضرر و زیان دیده اند از جمله آن ها اسرائیل و بخصوص نخست وزیر آن “بنیامین نتانیاهو” است.

 

ایران کشوری است که دامنه حرکت آن جهان عرب است و ابزار نفوذ آن در منطقه متعارف و متداول بوده و هر گز قدرت هسته ای نبوده است، و همه می دانند که سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان از متحدان ایران نه زرادخانه هسته ای در اختیار داشته و نه تاثیری در توافق هسته ای داشته است.»

 

السفیر نوشت: «در مرحله بعد از توافق از مهمترین برنامه های طرف های مذاکره کننده پایان دادن به بحران های منطقه بخصوص مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه است.»

 

این روزنامه می نویسد: «توافق هسته ای باعث انتشار و گسترش اشاعه هسته ای در منطقه خواهد شد بخصوص کشورهایی مانند ترکیه، عربستان، اردن و مصر که سعی دارند وارد باشگاه هسته ای شوند زیرا احتمال می رود که ایران و اسرائیل -بخصوص بعد از برهم خوردن توافق- وارد جنگ نظامی شوند.

 


۵۱

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز