جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
گفتگو با دکتر عدنان زادهوش عضو شورای اسلامی شهر اصفهان
 پیگیری دغدغه های رهبری در مجلس نهم موج نمی زد/ لاریجانی از آمدن در جمع اصولگرایان برائت می جوید   

نماینده شجاع کم داریم.. انقلابیون مؤمن متدین در مجلس نهم بودند ولی بروز و ظهور نداشت. از همان اول نحوه انتخاب رییس مجلس نشان داد که نماینده ها در کل معامله گری را بلد هستند و این خیلی چیز خطرناکی است

ندای اصفهان- حسین عزیزیان و میثم غفرانی: دکتر عدنان زادهوش متولد ۱۳۴۴ است. از سال ۶۲ تا ۶۵، ۱۸ماه در جبهه‌ها حضور داشته و مجروحیت و جانبازی را در کارنامه خود دارد. پس از جبهه رشته فیزیک کرمانشاه را رها کرده و در دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان پزشکی خوانده است. دکتر زادهوش با بیشتر مراکز فرهنگی سطح شهر ارتباط دارد و جزء موسسین جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است.

با این عضو شورای شهر اصفهان در دفتر کارش قرار می گذاریم. متن زیر مصاحبه تفصیلی ما در آستانه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با ایشان است که به نوعی نقد درون گفتمانی محسوب می شود.

***

ندای اصفهان- بحثی که چند ماه پیش در اصفهان پیرامون استیضاح شهردار قبلی دکتر سیدمرتضی سقائیان نژاد مطرح بود و شما یکی از پیگیر کنندگان این بحث بودید. شهردار قبلی و چند ماه فعالیت شهردار فعلی را به طور کلی مقایسه بفرمایید؟

دکتر عدنان زادهوش: اینکه یک شخص بهتر از دیگری است یا نه چیزی نیست که دست ما باشد، «بهتر بودن» افراد با «بهتر عمل کردن» دو چیز متفاوت است. ما افراد را به عنوان شخصیت مقایسه نمی کنیم. ممکن است شخصی اهل عبادات و تهجد باشد ولی در اجرا ضعیف است، ابوذر بسیار مرد بزرگی بود ولی والی جایی نشد. این نکته را می گویم چون می خواهم از عملکرد چند ماهه شهردار فعلی دفاع کنم و این نباید به معنی بد بودن شخص قبلی باشد. باید در جای دیگری از آقای سقائیان نژاد استفاده شود و در این مورد بحث شود. اعتقادم این است که شهردار فعلی خیلی اصولی تر، بهتر، مدیر و مدبرانه تر کار را پیش می برد و با توجه به شرایط بسیار بد تورمی مملکت و عملکرد ضعیف قوه مجریه که کاملا برای همه مردم ملموس است و خیلی شهردارها را سراغ داریم که کلید شهرداری را تحویل داده اند و گفتند ما نمی توانیم اداره کنیم.

بحران های شهرداری ها بسیار بحران های سنگینی بود سنگین تر شد و ما الحمدلله وضعیت مناسبی داریم و این نشان مدیریتی است که یک شخیصت جوان و جهادی دارد انجام می دهد و ما باید متشکر زحمات ایشان باشیم و ما کم کاری از شهرداری نمی بینیم و همه چیز روبه رشد است و این نشان موفیقت ایشان است ان شاء الله با دعای خیر مردم این روند بهتر شود.

دکتر عدنان زادهوش

ندای اصفهان- با توجه به اینکه شما در کمیسیون سلامت هستید در شورای شهر برای رفع معضلات آلودگی هوا و کم آبی اصفهان چه تدابیری اندیشه شده است؟

– آلودگی هوا چیزی نیست که فقط به دست یک ارگان باشد، مجموعه ای از نهادهای حاکمیتی هستند که شرایط را رقم می زنند؛ مثلا نیروگاهی که در اطراف اصفهان با مازوت کار می کرد ما پیگیری کردیم و فشار آوردیم تا تبدیل به گازسوز شد. آب مایه حیات است اما مدیریت کلان کشوری آن را بر این شهر بسته است؛ ما داریم پساب و آب می خریم. ما با چنگ و دندان داریم فضای سبز اصفهان را نگه می داریم و با توجه به کمبود شدید آب آن را رها نکردیم.

ما برای پسماندهای عفونی برنامه ریزی و بودجه گذاری کردیم؛ ما دو ردیف بزرگ بودجه ای سال ۹۵ را برای زباله سوزی قرار داده ایم، اینها نشان روند حرکت به سمت سلامت محوری است. یکی از کارهایی که ما شهرداری را به سمت سلامت هدایت کردیم، نوع کار سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری بود که به سمت سلامت محور شدن هدایت کردیم و کمیسیون سلامت در شهرداری ایجاد کردیم که قبلا وجود نداشت. ما برای مناطق مختلف کمیته سلامت ایجاد کرده ایم و ۱۵ مرکز سلامت داریم البته به مسأله سلامت به عنوان درمان وارد نمی شویم.

ندای اصفهان- نظرتان را در مورد نقاط قوت و ضعف عملکرد مجلس نهم بفرمایید؟

– مجلس نهم مجلس اصلاح طلبان نبود. در واقع مجلس ششم و مجلس سوم نبود که مملکت را به بحران ببرد، ولی مجلس ایده آلی هم نبود. پیگیری دغدغه های مقام معظم رهبری دام ظله العالی در آن موج نمی زد و کوتاه نگری دیده می شد. اینکه اصلاح دولت انجام دهند در آنها دیده نمی شد. یک «مجلس» خیلی می تواند مصلح خوبی باشد ولی ما ندیدیم این امورات اصلاحی انجام شود، انقلابیون مؤمن متدین در مجلس بودند ولی بروز و ظهور نداشت. اصلا از همان اول نحوه انتخاب رییس مجلس نشان داد که نماینده ها در کل معامله گری را بلد هستند و این خیلی چیز خطرناکی است.

ندای اصفهان- به نظر شما دلیلش چه بود؟

– ببینید مجلس ذاتا مجموعه ای از ۲۷۰ نفر هستند. یک عده افرادی که انتخاب شدند چه در کل کشور و چه در اصفهان یک نقابی دست افراد گرفته می شود به نام نقاب اصولگرایی، نقاب طرفداری از مقام معظم رهبری (البته همه اینطور نیستند)، چون مردم می دانند کسانی که طرفدار دیدگاه های ولی امر باشند از اینها کار می آید و می توانند یک کار بزرگی در این مملکت انجام بدهند پس به اینها رأی می دهند. اما مثل طلاست، بدل آن را می زنند، اینها وقتی وارد می شوند بعضی واقعا اصولگرا هستند و واقعا پیرو دیدگاه ولی، مجری توانمند و پیگیر تخلفات هستند ولی عده ای هم که با این تابلو آمدند کارشان را انجام نمی دهند و دنبال کار خودشان و معاملاتشان هستند.

ندای اصفهان- با توجه به اینکه خودتان کاندید دوره قبل انتخابات مجلس بودید بفرمائید یک نماینده مجلس چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

– من یک مورد را می خواهم تکیه کنم و آن شجاعت است. شجاعت در نمایندگان ما بسیار کم است، آدمی که شجاع نباشد مصلحت اندیشی می کند، آدمی که شجاع نباشد چون از ضربه می ترسد وقتی فهمید حق چیست از آن پیروی نمی کند. نماینده شجاع از اینکه دفعه بعد رأی نیاورد نمی ترسد و حرف حق را می زند با اینکه دفعه بعد به او رأی ندهند. ما به این پارامتر نگاه نمی کنیم، سازشکاری با فتنه اینگونه ایجاد شده است که نماینده هایی داریم که شجاع نیستند و نبود شجاعت این مشکلات را بوجود آورده است.

ندای اصفهان- نظرتان را در مورد عملکرد نمایندگان اصفهان در مجلس نهم در سطح کشوری و در سطح استانی بفرمایید.

– اشکالی که به نماینده های اصفهان وارد است اینکه نمی توانند با هم کار کنند. نماینده های اصفهان اگر همه با هم کار می کردند و یک دست بودند آب اصفهان مشکلات امروز را نداشت، هرکدام تنهایی می خواستند کار کنند و همه می خواستند کار کنند همه می خواستند به نام این شهر قدم بردارند ولی به نام خودشان! ما دنبال این هستیم که هم افزایی در نماینده های اصفهان ایجاد بشود نه تنها در شهرستان اصفهان بلکه در استان اصفهان هم همکاری نبود.

افراد بزرگی که بتوانند همه را با هم جمع کنند نداشتیم. نه اینکه فردی بگوید من این کار را کردم، من پول دادم به خانه فلان فقیر، من در فلان روستا چاه زدم، من رفتم در مراسم این زن، من این کار را اجازه دادم، این افت نماینده های اصفهان است.

اصلا بحث روی شخصیت کسی نیست و همین باعث شده مردم ضربه ببینند و دنبال این هستم که اضافه بر اینکه آدم خوبی انتخاب می کنیم آدمی انتخاب کنیم که اهل تعامل و حرف زدن و همراهی کردن با بقیه نماینده ها برای حل مسائل شهر باشد و این خود دیدن ها باید حذف بشود.

ندای اصفهان- نظرتان راجع به انتخاب های مردم اصفهان چیست؟ همیشه مردم در انتخابات مجلس دیدگاه خاصی داشتند و افراد خاص را انتخاب می کنند و از سال های مجلس پنجم وششم به بعد ما نماینده خیلی شاخص و تاثیرگذار (چه با نقش مثبت و چه منفی) در مجلس نداشتیم.

– اشکال مردم نیست ما تقصیرکار هستیم، ما مقصریم که می گوییم یعنی ما مدیران کلان اصفهان رو میگویم شخصیتی که اصفهان داشته در ذهن مردم. ما یک نقدی نسبت به مردم و یک نقد نسبت به مسئولین داریم و مشکل این است که مسئولین و تاثیرگذاران این شهر نمی آند دور هم بنشینند و یک خروجی خوبی بوجود بیاورند برای شهر. و ازطرفی نقدی به مردم وارد است و قصد ما این نیست که بگوییم مردم همیشه و همه جا درست عمل می کنند، ما که کار شعاری نمی خواهیم انجام دهیم، چیزی که معمولا همه می گویند که مردم همیشه درست می گویند همه ما قابل ارزیابی هستیم.

مشکل این است که مردم متاسفانه آنچه را می بینند انتخاب می کنند، هرکه را بیشتر می ببینند به آن رای می دهند! این از یک جهت خطرناک است و از آن طرف هم عده ای هستند که دائم تهران هستند و دنبال مسئولیت های کلان هستند و موقع انتخابات می آیند اصفهان و دنبال رای مردم هستند که این هم خطرناک است در حالی که نه عامی گرایی را قبول داریم و نه اینکه که رجال بزرگ در شهر خودشان را نشان ندهند و بیایند در انتخابات شرکت کنند و مردم همیشه در این دام می افتند.

باید آدم های خوب ما وقتی برای مردم بگذارند و آنهایی که فقط در چشم مردم هستند ارزیابی بشوند.

ندای اصفهان- نظرتان در مورد لیست مجمع اصولگرایان اصفهان چیست و چطور ارزیابی می کنید؟

– ما باید حرف هایمان را بعد از انتخاب بزنیم چون قصد تضعیف دوستان را نداریم و حرف خیلی پشت این داستان هست. ما به دلیل حفظ وحدت اصولگرایان و اصولگرا بودن خودمان از خیلی حقوقمان می گذریم ولی بعد انتخابات اینطور نیست که آنچه انجام شده را ادامه بدهیم و تغییرات جدی را در روند کار قائل هستیم و باید جبهه متحد اصولگرایی وجود داشته باشد.

ندای اصفهان- اگر شما در مجلس نهم بودید به برجام رأی می دادید؟

– نه! حتما تغییرات قائل می شدم من قائل به این هستم که باید همراهی می کردیم ولی باید روند را تصحیح می کردیم و مجلس باید به این سمت می رفت که نماینده تام الاختیار در تیم مذاکرات می گذاشت و خودش باید حضور پیدا می کرد و آنچه برایند دیدگاه مردم و خودش بود را به نمایش می گذاشت ولی ما حالا مخالفت نمی کنیم و می گوییم مجلس باید بهتر عمل می کرد. مجلس ضعیف عمل کرد ولی به این معنا نیست که باید برجام را نابود کنیم و ما نسبت به عملکرد مجلس در این مورد و آنچه محصول برجام نقد و ایراد داریم.

ندای اصفهان- اگر شما در مجلس نهم حضور داشتید روند نمایندگان فعلی اصفهان را دنبال می کردید؟

– به هیچ عنوان، من قائل به تحول هستم و قائل هستم اگر حق را درست و بدون جهت آدم بخواهد بگیرد خیلی ها حمایت می کنند، خیلی از نماینده های شهر و استان حمایت می کردند.

ندای اصفهان- لطفا در مورد این کلمات اولین چیزی که به ذهنتان می رسد بیان کنید:

* شورای شهر اصفهان: نسبت به دوره قبل بهتر

* کاندیدای اصولگرای مجلس دهم: خیلی کم هست

* شورای نگهبان: پایه مستحکم نظام

* دکتر مهدی جمالی نژاد: شهردار محبوب و دلسوز و انقلابی

* رسول زرگرپور: میانه رو

* برجام: احتیاط و نگران کننده

* علی اردشیر لاریجانی: کسی که از آمدن در جمع اصولگرایان برائت می جوید

* حسن روحانی: قول های بیشتر از عمل

* هاشمی رفسنجانی: دعا می کنیم برای عاقبت به خیری همه

* اصلاح طلبان اصفهان: نسبت به بقیه اصلاح طلبان بهتر هستند

* احمدی نژاد: غیرقابل پیش بینی

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    در این زمانه مردم به شجاعت بیشتر رای نمی دهند به تبلیغات بیشتر رای می دهند و تبلیغات بیشتر از ان ثروتمندان است نه شجاعان
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز