چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۳
تعهد کتبی اصلاح‌طلبان از نامزدهای خود؛
 وحشت و چالش اتاق فکر اصلاح‌طلبان از راستگویان   

اصلاح‌طلبان که با ضعف منطقی خود در مقابل رقیب روبرو هستند از ترس اینکه ماجرای رای دهی الهه راستگو در شورای شهر تهران تکرار نشود درصدد گرفتن تعهد کتبی از نامزدهای خود برای حمایت از آنها هستند تا در بزنگاه‌های حساس با چرخش سیاسی اصلاح‌طلبان روبرو نشود.

به گزارش ندای اصفهان ، جریان اصلاحات که به گفته بسیاری از تئورسین‌های این جریان ازجمله عباس عبدی، محمدرضا تاجیک و … دچار خلاء راهبردی شده، از این موضوع ضربه‌های بسیاری خورده است. بدین معنا که پس از چندی نیروهای حاضر در این جریان با توجه به عدم استحکام فکری در فضای اصلاحات و راستین بودن منطق رقیب نظر خود را به سمت طرف مقابل سوق داده‌اند.

نمونه بزرگ این جریان که اصلاحات را با شوک عجیبی روبرو کرد رأی الهه راستگو عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران به محمد باقر قالیباف برای ماندن در شهرداری تهران بود. این موضوع با حمله شدید اعضای تندرو به این بانوی اصلاح‌طلب همراه شد و اصلاح‌طلبان هنوز هم از آن به عنوان شکستی تاریخی و ایدئولوژیک در درون خود یاد می‌کنند.

روزنامه آرمان با اشاره به رأی گیری برای انتخاب شهردار تهران می‌نویسد:‌« «الهه راستگوها!» این اسم از زمان شهردار شدن قالیباف و همچنین ناکامی اصلاح‌طلبان در انتخابات شهردار تهران باب شد. کسی که با اصرار برخی از شخصیت‌های حزبی اصلاح‌طلب در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان گنجانده شده بود. لیستی که بدون بررسی دقیق و ریزبینانه گزینه‌های مناسب بسته شده و خلاف تفکر جریانی که حمایتش کرده بودند، رفتارکرد. البته اینکه تصمیمش درست بود یا نادرست موضوع فرعی دیگری است اما از لحاظ سیاسی و تشکیلاتی خلاف خواست حزب متبوعش که او را در لیست گنجاند و عامل اصلی رای آوردنش شد، عمل کرد.»

حال اصلاح‌طلبان بنابر این تجربه بیان می کنند که نبایستی ماجرای شکست در شورای شهر دوباره در اردوگاه اصلاحات اتفاق بیفتد.

اصلاح‌طلبان که در انتخابات مجلس دهم تمام تلاش‌شان را مصروف احیای خود در صحنه سیاسی کشور می‌کنند تاکیتک‌های چندلایه‌ای را برای رسیدن به صندلی‌های سبز بهارستان در دستور کار خود دارند و سعی می‌کنند از نیروهای مختلف استفاده کنند اما از موضوع راستگویانی که در مواقع حساس و بزنگاه‌‌ها با توجه به ضعف منطق اصلاح‌طلبان با منطق جریان مقابل عمل می‌کنند بسیار برای این جریان پر از استرس و واهمه است.

بنابر همین موضوع روزنامه اصلاح‌‌طلب آرمان از اتاق فکر اصلاحات خبر می‌دهد که اصلاح‌طلبان برای فرار از عواقب چرخش نیروهای خود به سمت منطق اصولگرایان دست به کار گرفتن تعهد و ضمانت‌هایی از نامزدهایی که تحت حمایت آنها در انتخابات مجلس شرکت می‌کنند، شده‌اند.

این روزنامه زنجیره‌ای در این زمینه خبر می‌دهد: «‌اتاق فکر اصلاحات به راه می‌افتد و راهکار‌های مختلف بررسی می‌شود. صادق زیباکلام به سیاق انتخابات ۹۲ از عدم آلترناتیو می‌گوید، علی شکوری‌راد از ماندن در صحنه حرف می‌زند، آذر منصوری از ائتلاف با اصولگرایان میانه حرف می‌زند، حق‌شناس از ائتلاف چهارضلعی گفته و کواکبیان از امضای میثاق‌نامه اصلاحات توسط اصولگرایانی که به لیست دعوت می‌شوند، دم می‌زند. در این میان اما در نهایت تحلیل‌ها به سمت حمایت از افراد کمتر شناخته شده ولی نزدیک به گفتمان اصلاح‌طلبی می‌رود. اتفاقی که طی آن فرم‌هایی با نام مخفف [فام] تهیه شده و به دست متقاضیان شناخته نشده حضور در لیست برای پر شدن داده شد، مصاحبه‌هایی با متقاضیان انجام گرفت و تعهد‌هایی از آنان گرفته شد تا در نهایت به مرحله بستن لیست برسد.»

اصلاح‌طلبان اگرچه ظاهرا ادعا دارند که داوطلبین تایید صلاحیت شده آنها حتی به اندازه یک لیست ۳۰ نفره هم نمی‌رسد اما اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خبر می‌دهند حدود ۳۰۰ نفر از نامزدهای تایید صلاحیت شده در این مدت به ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان مراجعه کرده‌اند که در ‌‌نهایت بعد از چند مرحله پالایش ۷۰ نفر از آنها برای قرار گرفتن در لیست اصلاح‌طلبان انتخاب شده‌اند که بر اساس معیارهایی امتیازدهی شدند و ارزیابی اولیه از آنان صورت گرفت. در ‌‌نهایت نیز روز گذشته آخرین جلسه برای انتخاب ۳۰ نفر نهایی از میان این ۷۰ نفر برگزار شد.

به نظر می‌رسد که اصلاحات بیشتر از‌آنکه در حوزه غربالگری شورای نگهبان مشکل داشته باشند در حوزه ایدئولوژیک و نیروهای وفادار به منطق این جناح سیاسی دچار مشکل هستند و سعی دارند با پررنگ کردن دیگر مسائل فرعی این ضعف خود را کتمان کنند که البته در بسیاری از موارد موجب شکست آنها شده و به صورت زائده‌ای بزرگ از درون این جریان بیرون می‌زند که دیگر قابل پنهان کردن نیست.

از این روست که فاطمه راکعی فعال سیاسی اصلاح‌طلب لیست شورای عالی سیاستگذاری را لیست نهایی و قطعی اصلاح‌طلبان ندانسته و احتمال تغییر در آن در آینده را محتمل می‌داند. جواد اطاعت نیز تاکید کرده است: اصلاح‌طلبان باید از کسانی حمایت کنند که اگرچه چهره‌های مشهوری نیستند، اما در میان خود اصلاح‌طلبان چهره‌هایی شناخته شده و دارای سوابق روشن اصلاح‌طلبی بوده و به آرمان‌ها،ارزش ها و اصول اصلاح طلبی پایبند باشند.

انتهای پیام/

منبع : مشرق

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز