جمعه ۰۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۲
تحقیر یک ابرقدرت؛
 آیت الله خادمی و محاکمه عادلانه یک تبعه آمریکایی در اصفهان   

خبرنگار بی بی سی در این خصوص می نویسد: «مردم و روحانیون عملاً اداره شهر را بر عهده گرفته اند. روحانیون مجری عدالت اند» و در ادامه می آورد: آیت الله خادمی دستورهایی صادر کرده است مبنی بر آنکه خارجیها نباید مورد حمله قرار گیرند

ندای اصفهان- مهدی ورپشتی/

از مشخصه های بارز هر انقلاب که از دید نظریه پردازان سیاسی پنهان نبوده، دگرگونی ناگهانی و سریع ارزش های یک جامعه است. هزینه این تغییر ارزش ها گاه آنقدر سنگین است که گناهکار و بی گناه نمی شناسد و اگر عده ای افراطی جامعه را جولانگاه خود قرار دهند چه بسا مانند انقلاب کبیر فرانسه رخ دهد.

علیرغم تبلیغات گسترده دستگاه های رسانه ای غرب که همواره انقلاب ایران را مغایر با منافع خود دیده اند، انقلاب ایران از معدود انقلاب هایی است که با کشتارهایی  که معمولا پس از انقلاب ها و به دنبال تغییر ارزش ها صورت می گیرد، همراه نشده و این مدعایی است که با تکیه بر اسناد به اثبات می شود. علت این امر حضور مردمی است که همواره با دید اعتماد به روحانیون نظر داشته و در کنار یکدیگر انقلاب را به ثمر رسانده اند؛ چرا که منطق مستحکم اسلامی و روحانیت معتدل مانع از این می شدند که اقدامات خلاف اصول اسلامی و اخلاقی رخ دهد.

از این نمونه می توان به حضور روحانی برجسته ای چون آیت الله خادمی در اصفهان اشاره نمود که به عنوان یکی از روحانیون مورد وثوق مردم، مراحل انقلاب را به خصوص در زمان اوج گیری آن، به ثمر رساند. در میان روزنامه های سراسری به خصوص اطلاعات و کیهان که از زمان فرار شاه تا پیروزی انقلاب گزارشات را با شور و حرارت زاید الوصفی ثبت می کردند، سندی به چشم می خورد که نشان می دهد یک تبعه امریکایی در اصفهان به دست مردم دستگیر و به بیت آیت الله خادمی منتقل می شوند.[۱]

روز ۱۸ بهمن ماه ۱۳۵۷ این تبعه امریکایی به نام «آلفونسو پاچکو دورملو» در دادگاه شرعی به جرم شلیک گلوله به یک راننده اصفهانی، محاکمه شده و به «پرداخت ۱۵ هزار تومان دیه شرعی، چهارهزار تومان حقوق یک ماه راننده اصفهانی در زمان معالجه، و دو هزار تومان مخارج بیمارستان»[۲] محکوم می شود.

DSC00645

در همان روز محاکمه در ۱۸ بهمن ماه روزنامه کیهان به نقل از خبرنگار بی بی سی در این خصوص می نویسد: «مردم و روحانیون عملاً اداره شهر را بر عهده گرفته اند. روحانیون مجری عدالت اند.[۳]» و در ادامه می آورد: «آیت الله خادمی دستورهایی صادر کرده است مبنی بر آنکه خارجیها نباید مورد حمله قرار گیرند.[۴]»

این دستور آیت الله خادمی در زمان اوج گیری انقلاب که توجه خبرنگار بی بی سی را نیز جلب کرده است، نمونه ای از هوشیاری این روحانی برجسته برای جلوگیری از هر گونه حرکت افراطی می باشد. با اینکه بی بی سی این خبر را در تاریخ ۱۸ بهمن ماه منتشر کرده اما قبل از آن کیهان در همان روز دستگیری تبعه امریکایی خبری منتشر کرده مبنی بر اینکه مرحوم آیت الله خادمی نمونه کاملی از کرامت و رأفت اسلامی و انسانی را به نمایش گذاشته اند. این روزنامه پس از دستگیری تبعه امریکا در اصفهان نوشت: «آلفونزو دورلو[۵] در حال حاضر در حمایت آیت الله خادمی به سر می برد و وی هنگام دستگیری اندکی آسیب دیده بود که به دستور آیت الله خادمی مداوا شد.[۶]»

این اقدامات آیت الله خادمی ضمن به نمایش گذاشتن عدالتی اسلامی و مطابق با فطرت بشری، اولین محاکمه یک تبعه خارجی آن هم امریکایی در ایران است. ایشان ضمن تحقیر کشوری پرمدعا در صحنه سیاسی آن روز دنیا با پیام ها و اقدامی که در ممانعت از تعرض به اتباع خارجی صورت دادند، همچنین مانع از بروز حرکات نابخردانه و دور از منطق شدند که نمونه آن در انقلابات دنیا کم نظیر است.

پی نوشت

[۱] – روزنامه کیهان، ۱۱ بهمن ۱۳۵۷، شماره ۱۰۶۲۶

[۲] – روزنامه اطلاعات، ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ شماره ۱۵۷۸۰

[۳] – روزنامه کیهان، ۱۸ بهمن ۱۳۵۷، شماره ۱۰۶۳۲

[۴] – همان

[۵] – نام این تبعه امریکایی در اسناد کیهان و اطلاعات با اندکی اختلاف ثبت شده.

[۶] – روزنامه کیهان، ۱۱ بهمن ۱۳۵۷، شماره ۱۰۶۲۶

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. س گفت:

    وقتی ظالمی که به تو ظلم کرده به دست تو افتاد ، با او چکار می کنی؟ ظلم هایش را تلافی نمی کنی؟
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز