پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۵:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
اندیشکده آمریکایی:
 با این سه متحد نیازی به دشمن نداریم/ تهدید واقعی ایران   

«... سومین متحد نیز اسرائیل می باشد که حکومتی خشن، آپارتاید و نژادپرستانه را در فلسطین تشکیل داده است. با چنین متحدانی، چه نیازی به دشمن هست؟».

به گزارش ندای اصفهان به نقل از جام نیوز، اندیشکده آمریکایی گلوبال ریسرچ (globalresearch) در مقاله ای زیر عنوان “ایران، تهدید نیست” به بررسی علت مخالفت نتانیاهو و دیگر متحدان منطقه ای آمریکا با توافق هسته ای ایران و ۱+۵ پرداخته است.

گلوبال ریسرچ می نویسد که تهدید واقعی ایران و متحدان منطقه ایش علیه اسرائیل نیست بلکه علیه “اشغالگری، ظلم و تجاوزگری این رژیم دربرابر مردم فلسطین” می باشد.

این اندیشکده با برشمردن ویژگی های حکومت های اسرائیل، عربستان و مصر تاکید می کند، آمریکا با این سه متحد نیازی به دشمن ندارد.

برگردان مقاله گلوبال ریسرچ به زبان فارسی را به هم مرور می کنیم:

««نه ایران و نه حزب الله و حماس، تهدیدی علیه اسرائیل نیستند بلکه تهدیدی علیه اشغالگری اسرائیلی ها و ظلم و تجاوز به مردم فلسطین می باشند.

نام بنیامین نتانیاهو بار دیگر و این بار در کنار خبرهای توافق هسته ای ایران، در تیترهای خبری قرار گرفته است. او توافق را رد کرده و آن را “اشتباه تارخی فاجعه بار” می خواند. نتانیاهو فرصت را برای گفتن اینکه “اسرائیل از خود دفاع خواهد کرد” و حرف های دیگری از این قبیل، از دست نمی دهد.

در مورد عصبانیت نتانیاهو باید دو سوال مورد توجه قرار گیرد؛ اول اینکه: “چرا؟ [علت این عصبانیت چیست]؟” و دوم اینکه: “چه دلیلی دارد که کسی به عصبانیت نتانیاهو توجه کند؟”.

نتانیاهو با توافق هسته ای ایران مخالفت می کند، چراکه ایران حامی حماس و حزب الله است. اما باید توجه داشت که این دو سازمان، در واکنش به تجاوز و اشغالگری اسرائیلی ها به وجود آمده است؛ ابتدا در فلسطین و سپس در جنوب لبنان.

مقاومت سرسختانه حزب الله بود که به اشغال بیست ساله جنوب لبنان توسط اسرائیل پایان داده و برای مردم لبنان این امکان را فراهم ساخت که به خانه های خود در مناطق جنوبی این کشور بازگردند.

حماس در روندی دموکراتیک به عنوان دولت باریکه غزه انتخاب شد و توانست شکلی دولتی را در این باریکه ایجاد و حفظ کند. مردم غزه نمی توانستند بدون حمایت ایرانی ها به چنین دستاوردی برسند چراکه اسرائیل، این باریکه را تحت محاصره درآورده و ۱٫۷ میلیون نفر را در زندانی باز اسیر ساخته بود.

حماس همچنین متعهد شد که دربرابر اشغال وحشیانه اراضی فلسطینی ها توسط اسرائیل مقاومت کند؛ مقاومتی که به صورت ویژه و روشنی در باریکه غزه صورت گرفت.

در خلال حمله ۵۱ روزه به باریکه غزه در تابستان ۲۰۱۴، اسرائیل بیش از ۲٫۰۰۰ فلسطینی را در خون خود غلطاند و بنابراین مشکل واقعی اسرائیل است نه ایران، حماس یا حزب الله.

بعلاوه، نه ایران و نه حزب الله و حماس تهدیدی برای اسرائیل نیستند، آنها تهدیدی برای اشغالگری و ظلم و تجاوز اسرائیلی ها علیه مردم فلسطین می باشند.

بیشتر خبرهایی که درباره توافق هسته ای ایران منتشر می شود، شامل این اظهار نظر است که “متحدان آمریکا در منطقه، نگرانند”. یکی از این متحدان، عربستان سعودی است؛ یک دیکتاتوری بی رحم که توسط خانواده ای فاسد و مردسالار اداره می شود که با نام “پادشاهان” و شاهزاده ها” معروفند. گویی ما هنوز در زندگی قرون وسطایی به سر می بریم.

متحد دیگر، دیکتاتور مصر به نام “عبدالفتاح سیسی” است که قدرت را به واسطه کودتا به دست آورده است. وی نخستین رئیس جمهور مصر که از طریقی دموکراتیک انتخاب شده بود را سرنگون و زندانی کرده است.

سومین متحد نیز اسرائیل می باشد که حکومتی خشن، آپارتاید و نژادپرستانه را در فلسطین تشکیل داده است. با چنین متحدانی، چه نیازی به دشمن هست؟

با این شرایط، چرا باید به حرف های نتانیاهو توجه شود؟ پاسخ این سوال ارتباط چندانی با مسائل استراتژیک یا منع گسترش سلاح های هسته ای ندارد. بلکه علت توجه سیاستمدران آمریکایی به اظهارات نتانیاهو، ترس آن ها از آیپک، لابی اسرائیل است. واقعیت این است که سیاستمداران بزدل آمریکا از تنبیه شدن توسط آیپک می ترسند.

آیپک و سازمان های حامی اسرائیل، وظیفه دفاع و حفاظت از منافع اسرائیل را به عهده دارند. آن ها این داستان را سرهم می کنند که اسرائیل، نماد دموکراسی، آزادی و بردباری است و فلسطینی ها، نماد نفرت، تعصب مذهبی و ترور هستند. سیاستمداران آمریکایی که برای ترسیم این تصویر زیبا تلاش می کنند، درصورت مخالفت با آیپک، خود را بیکار خواهند یافت.

اوباما کار درستی انجام داد که درمورد توافق ایران، تسلیم فشار اسرائیلی ها نشد. اکنون سوال اینجاست که آیا وی گام بعدی را بر خواهد داشت؟ آیا اوباما درخواست پایان دادن بدون قید و شرط اسرائیل به محاصره غزه یا آزادی زندانیان سیاسی فلسطینی را مطرح خواهد کرد؟»».

۱۱۱

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز