ندای اصفهان

حکم ائتلاف سعودی به تشنگی دادن غیرنظامیان یمنی تا سر حد مرگ

کدخبر: 26919
۲۰ بهمن ۱۳۹۴ در ساعت ۱:۲۶ ب.ظ

به گزارش ندای اصفهان ، روزنامه الکترونیکی رای‌الیوم در مقاله‌ای در ستون «سخن سردبیر» به قلم «عبدالباری عطوان» نوشت: بعد از بمباران بیمارستان‌ها و مزارع دام و طیور، نوبت بمباران مخازن آب در یمن رسید… آیا این مخازان در نزد عملیات موسوم به «طوفان قاطعیت» و جنگنده‌های آن جزء اهداف نظامی است؟ آیا قرار است یمنی‌هایی که از گرسنگی نمرده‌اند، از تشنگی بمیرند؟

در جنگ‌ها اشتباه‌هایی صورت می‌گیرد که همیشه قربانیان آنها به‌ویژه غیرنظامیان بی‌گناه است و جنگی که ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی راه انداخته است، نمی‌تواند از این مورد استثنا باشد. ولی (در جنگ این ائتلاف) این خطاها به گستردگی و به صورت هفتگی و شاید روزانه صورت می‌گیرد. وضعیت نیز کاملا فرق می‌کند و در حین وقوع اشتباهی، این امر صفت تعمدی یا اشتباهی پیدا می‌کند.

روز یکشنبه، جنگنده‌های «طوفان قاطعیت» مخازن آب در منطقه «النهدین» واقع در «السبعین» در «صنعا» پایتخت یمن را بمباران کردند. «عبدالجلیل الکمیم» مدیرکل اطلاع‌رسانی سازمان آب صنعا در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه تصریح کرد، جنگنده‌های ائتلاف مخزن آب در النهدین را به طور کامل تخریب کردند. به گفته وی، هزینه ساخت این مخزن ۴ میلیون دلار است؛ این مخزن ۵ هزار متر مکعب گنجایش داشت و ۳۰ هزار نفر در منطقه السبعین از آن استفاده می‌کردند.

ما نمی‌دانیم که چگونه مخزن آب به یک هدف نظامی تبدیل می‌شود که باید توسط موشک‌های جنگنده‌های «طوفان قاطعیت» بمباران شود. نمی‌توان باور کرد که هواپیماهای جنگی سعودی، که بر فراز آسمان صاف یمن، بدون هیچ مقاومتی در زمین یا در هوا، پرواز می‌کنند، نمی‌توانند مخزن آب را از یک هدف نظامی تشخیص دهند، در حالی‌که این جنگنده‌ها مجهز به سیستم‌های رهگیری بسیار پیشرفته هستند. این امر تایید می‌کند که این حملات هوایی تعمدانه بوده است تا درد و رنج شهروندان بی‌گناه یمنی را که به دلیل محاصره و قحطی غذا در آستانه مرگ قرار دارند و الان در نظر دارند آنها از تشنگی بمیرند، زیاد کند. مگر اینکه کسانی‌که اهداف این جنگنده‌ها را مشخص کرده‌اند، اطلاعاتی دارند که تأکید می‌کند که مخزن آب منطقه النهدین آب سنگین ویژه راه‌اندازی رآکتورهای هسته‌ای یمن است.

جنگنده‌های سعودی با موشک‌های خود مزارع دام و طیور را بمباران کردند همانگونه که تاسیسات آب آشامیدنی را بمباران کردند. در حالی‌که بیمارستان‌های خالی از امکانات نیز از این بمباران‌ها در امان نمانده‌اند. خبرنگار روزنامه «ایندپندنت» انگلیس در گزارشی از شهر «صعده»، که دو هفته پیش منتشر کرد، نوشت که مشاهده کرده است این جنگنده‌ها بیمارستان «شهاره»، که تحت مدیریت سازمان پزشکان بدون مرز است را در تاریخ دهم ژانویه گذشته بمباران کردند که ۶ نفر از جمله ۳ تن از کارکنان آن کشته شدند. «تریسا سانکر» رئیس بخش اضطراری سازمان پزشکان بدون مرز، که این بیمارستان را مدیریت می‌کند، تأکید کرده است که این بیمارستان در جریان بمباران موشکی وحشیانه تخریب شده است.

این سازمان تصریح کرد، از آغاز عملیات «طوفان قاطعیت» در ماه مارس گذشته، ۱۳۰ بار به موسسات پزشکی حمله شده است که در یکی از این حملات، یک آمبولانس هدف قرار گرفت و راننده آن کشته شد.

ائتلاف سعودی چند روز پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد، کمیته مستقلی را تشکیل داده که وظیفه تحقیقات درباره تجاوزات صورت گرفته علیه غیرنظامیان که کارشناسان سازمان ملل نیز آن را محکوم کرده‌اند، برعهده دارد.

موضوع قابل توجه این است که بمباران مخزن آب در منطقه النهدین بعد از اعلام تشکیل این کمیته انجام شد و موضوع دیگر این است که سرتیپ «احمد العسیری»، هفته گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی حمله جنگنده‌های ائتلاف به اهداف ممنوعه در یمن از جمله تاسیسات غیرنظامی را رد کرد و مدعی شد که همه این پروازها ثبت شده‌اند و می‌توان بعد از انجام هر پروازی توسط هر هواپیمایی، به آن رجوع کرد و ادعاهای بمباران بیمارستان پزشکان بدون مرز را بررسی کرد. ولی تشخیص داده شد که یک هواپیما هدفی متحرک نزدیک بیمارستان را بمباران کرده که به تخریب بخشی از بیمارستان منجر شده است.

العسیری توصیح نداده است که آیا این هدف متحرک یک زیردریایی هسته‌ای است یا ناو هواپیمابر یا کارگاه ساخت موشک‌های قاره‌پیما. ولی او در کشوری که اهداف نظامی ندارد و حتی اگر وجود داشته باشد طی ۱۱ ماه بمباران متوالی نابود شده است، فریب دادن، انکار کردن و تکبر ورزید. در این کشور چیزی جز مخازن آب، بیمارستان‌ها و مزارع دام و طیور باقی نمانده است.

اینها به معنای کلمه جنایت جنگی است که جنگنده‌های ائتلاف عربی- سعودی در حق کشورش برادر و ملتی مهربان مرتکب می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

برچسب‌ها: , , ,