سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۰
 المانیتور: چگونه سیاست خارجی ترکیه، ۲۵ میلیارد دلار سود روابط تجاری با ایران را بر باد داد؟   

المانیتور نوشت سیاست‌های خارجی ترکیه در سوریه، سبب کاهش روابط تجاری این کشور با ایران شده است.

به گزارش ندای اصفهان ، 

با برداشته شدن تحریم‌های ایران، تمایل جهانی برای تعامل اقتصادی با این کشور افزایش یافته است. با این حال، ترکیه به دلیل سیاست خارجی خود، در بهبود روابط تجاری با ایران شکست خورده است.
دو کشور همسایه در ابتدای سال ۲۰۱۵ و پس از یک دهه مذاکره، توافقنامه “ترجیحی” به ارزش ۳۵ میلیارد دلار برای تجارت دوجانبه امضا کردند. براساس این توافقنامه، تعرفه گمرکی ۱۲۵ کالای صادراتی ترکیه و ۱۴۰ کالای صادراتی ایران برداشته می‌شد. پس از این توافق، نیهات زیبکچی – وزیر اقتصاد کشور ترکیه – با ستایش از آن توافقنامه اعلام کرد: این توافق آغازی مهم در روابط اقتصادی، دوستی و سیاسی ایران و ترکیه است.
اما این توافق بسیار خوشبینانه بود. حجم تجارت دو جانبه ایران و ترکیه در پایان سال ۲۰۱۵ به ۹٫۷ میلیارد دلار رسید. این بدان معناست که نه تنها هدف‌گذاری ۳۵ میلیارد دلاری دو کشور محقق نشد، بلکه حجم مبادلات دو کشور از سال ۲۰۱۴ نیز کمتر شد. دو کشور همسایه در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۳٫۷ میلیارد دلار مبادله تجاری داشتند.
با این حال، علارغم توافق دو طرف، در سال ۲۰۱۵ صادرات ایران به ترکیه با ۳۵ درصد کاهش به ۶٫۱ میلیارد دلار رسید و در مقابل واردات تهران از آنکارا با کاهش ۵٫۷ درصدی به ۳٫۶۶ میلیارد دلار رسید. آمارها نشان می‌‌دهد ترکیه به جز خرید ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز از ایران، خرید کالاهای ایرانی را کاهش داد.
در سوی دیگر، هدف‌گذاری‌های ترکیه برای صادرات مواد غذایی، آهن و فولاد، مواد شیمیایی و ماشین‌آلات صنعتی به ایران محقق نشد. کاهش حجم مبادلات دو کشور همسایه از سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد ایران و ترکیه تنها کالاهای ضروری از یکدیگر خریداری کرده‌‌اند. علارغم وجود تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲، حجم مبادلات دو کشور به ۲۱٫۸۹ میلیارد دلار رسید. با وجود رونق روابط اقتصادی دو کشور در سال ۲۰۱۲، سیر نزولی مبادلات تهران-آنکارا آغاز شد و در سال ۲۰۱۳ به ۱۴٫۵ میلیارد دلار رسید. این سیر نزولی ادامه یافت به طوری که روابط تجاری ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۵ به ۹٫۷ میلیارد دلار رسید که کمترین میزان در چهار سال گذشته بود.
علت کاهش روابط اقتصادی دو کشور چیست؟
پاسخ این است که ایران و ترکیه در دو نقطه مقابل در عراق و سوریه قرار دارند. همراستایی ترکیه و رژیم سعودی در جنگ یمن و کشمکش‌های تهران و ریاض سبب تشدید آسیب به روابط ترکیه و ایران شد. رها کامراوغلو، کارشناس مسائل ایران و ترکیه در این باره معتقد است: سیاست‌های ترکیه درباره سوریه اصلی‌ترین عامل در کاهش روابط تجاری دو کشور است.
میت دیوی اوغلو، نماینده تامین کننده تجهیزات کشاورزی “تزمک” در اینباره گفت: لغو تحریم‌های ایران ممکن است در نگاه نخست فرصت تلقی شود اما در واقع این امر اقبال آنکارا برای روابط اقتصادی با تهران را کاهش خواهد داد. بسیاری از کشورها در انتظار باز شدن درهای ایران هستند و ایران به روابط با اروپا علاقه‌مند است.
انتهای پیام/
منبع : خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز