جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۸
خدای همگان را شفا دهاد!
 خود …پنداری / طنز   

خود دانشمند پندار عنوان بزرگ و فراگیری است که شاید تعداد کمی شامل آن شوند. اما عناوین ویژه ­تر مانند «خود مورخ پندار»، «خود فیلسوف پندار»، «خود پزشک پندار» و در نهایت فراگیرترین عنوان «خود سیاستمدار پندار» به وفور یافت می ­شوند...

ندای اصفهان- به قلم: بی بو

به قدرت خدا، در اطراف­مان افراد زیادی را می­ بینیم که بدون استفاده از داروهای توهم­ آور، چنان در پندارهای خود غرق شده ­اند که دست هر داروی توهم­زایی را از پشت بسته ­اند. طرف در عمر خود به جز مقدمه «دو قرن سکوت» مرحوم زرین­کوب در چهل و پنج سال پیش هیچ کتاب تاریخی دیگری نخوانده ­­است اما وقتی پای صحبت­ هایش می­ نشینی چنان از لشکرکشی اعراب به ایران حرف می ­زند و آه می­ کشید که انگار خود در آن حضور فیزیکی داشته ­است. آخرش هم به این شعر ختم می­ کند که «ز شیر شتر خوردن و سوسمار …» اینکه فقط در بحثِ گوشه­ ای از تاریخ است. این خط را بگیر و بیا تا سیاست و اقتصاد و تربیت فرزند و احکام شرعی و … .

جایتان خالی هفته ­ای یک بار به استخری در مرکز شهر می­ روم. حتما تجربه کرده ­اید که نمونه این­گونه آدم­ها در اوقات فراغتِ این­گونه ­ای، فراوان یافت می ­شوند. اما یک نمونه نادر در جلسات استخری که ما می­ رویم، حضور دارد که واقعا دیدنی است. این آدمِ خوش ذوق که حدود هفتاد سال سن دارد و در آستانه پیری است با قد بلند و صدایی رسا، هر هفته جکوزیِ استخر را کرسی افاضاتِ بی پایان خود در مسائل مختلف قرار می­ دهد. با توجه به جذبه و نفوذی هم که دارد کسی را یارای مخالفت با او نیست. تقریبا تمامیِ افراد حاضر در استخر مجبور به جمع شدن بر گِرد او و شنیدن حرف­ هایش می­ شوند به صورتی که جکوزی عملا از حَیّز انتفاع ساقط می­ گردد. گاهی این گفتارها به صورت کارگاهی در می­ آید و ایشان سعی می­ کند دیگران را نیز در بحث شرکت دهد و در واقع از ایشان در مورد حرف­ه ای خود تأییدّیه بگیرد. نهایتا هم معمولا بحث­ها با جوک­ های زننده غیراخلاقی و توهین آمیز به پایان می رسد و افراد با لبی خندان و ذهنی پر از خُزعبلات که شاید مسیر فکریِ آنها را دچار قیقاج­ های مختلف کرده، جلسه درس را ترک می­ گویند.

من پیش خودم روی این افراد – با سنخ­ های گونه­ گون- لقب­ های متنوعی می­ گذارم که بیشتر به پندار اشتباه آنها از خود بر می­ گردد. مثلا مورد بالا را به نوعی می­ توان «خود دانشمند پندار» نامید. «خود دانشمند پندار» عنوان بزرگ و فراگیری است که شاید تعداد کمی شامل آن شوند. اما عناوین ویژه ­تر مانند «خود مورخ پندار»، «خود فیلسوف پندار»، «خود پزشک پندار» و در نهایت فراگیرترین عنوان «خود سیاستمدار پندار» به وفور یافت می ­شوند. همچنین گاهی انواع دیگری از پندارها در افراد بروز می­ کند که ربطی به پندارهای فکری و اظهار نظرهای عجیب و غریب ندارد مانند «خود []پنداری» که در بین خانم­ های جوان در زمان ما شیوع فراوان یافته است و به پندار خود شخص از خودش بر می گردد.

خودشیفته

قصد نسخه پیچیدن ندارم اما به نظر می ­رسد این مسئله یک بیماری فکری، فرهنگی و اجتماعی است که نیاز به درمان دارد. باری این رشته سری دراز دارد و پرداختن مفصل به آن می تواند برچسب «خود عقل کل پنداری» را برای نویسنده به ارمغان آورد.

خدای همگان را شفا دهاد.

عزت عالی مستدام.

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    وقتی مردم میبینن دانشمندان یه چیزی میگن و در واقع یه چیز دیگه اتفاق میفته , با خودشون میگن لابد حرف های ما هم که مطابق واقع نیست حرف های دانشمندانه است. مگه اشتباه میکنن؟
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز