سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۸
خدای همگان را شفا دهاد!
 خود …پنداری / طنز   

خود دانشمند پندار عنوان بزرگ و فراگیری است که شاید تعداد کمی شامل آن شوند. اما عناوین ویژه ­تر مانند «خود مورخ پندار»، «خود فیلسوف پندار»، «خود پزشک پندار» و در نهایت فراگیرترین عنوان «خود سیاستمدار پندار» به وفور یافت می ­شوند...

ندای اصفهان- به قلم: بی بو

به قدرت خدا، در اطراف­مان افراد زیادی را می­ بینیم که بدون استفاده از داروهای توهم­ آور، چنان در پندارهای خود غرق شده ­اند که دست هر داروی توهم­زایی را از پشت بسته ­اند. طرف در عمر خود به جز مقدمه «دو قرن سکوت» مرحوم زرین­کوب در چهل و پنج سال پیش هیچ کتاب تاریخی دیگری نخوانده ­­است اما وقتی پای صحبت­ هایش می­ نشینی چنان از لشکرکشی اعراب به ایران حرف می ­زند و آه می­ کشید که انگار خود در آن حضور فیزیکی داشته ­است. آخرش هم به این شعر ختم می­ کند که «ز شیر شتر خوردن و سوسمار …» اینکه فقط در بحثِ گوشه­ ای از تاریخ است. این خط را بگیر و بیا تا سیاست و اقتصاد و تربیت فرزند و احکام شرعی و … .

جایتان خالی هفته ­ای یک بار به استخری در مرکز شهر می­ روم. حتما تجربه کرده ­اید که نمونه این­گونه آدم­ها در اوقات فراغتِ این­گونه ­ای، فراوان یافت می ­شوند. اما یک نمونه نادر در جلسات استخری که ما می­ رویم، حضور دارد که واقعا دیدنی است. این آدمِ خوش ذوق که حدود هفتاد سال سن دارد و در آستانه پیری است با قد بلند و صدایی رسا، هر هفته جکوزیِ استخر را کرسی افاضاتِ بی پایان خود در مسائل مختلف قرار می­ دهد. با توجه به جذبه و نفوذی هم که دارد کسی را یارای مخالفت با او نیست. تقریبا تمامیِ افراد حاضر در استخر مجبور به جمع شدن بر گِرد او و شنیدن حرف­ هایش می­ شوند به صورتی که جکوزی عملا از حَیّز انتفاع ساقط می­ گردد. گاهی این گفتارها به صورت کارگاهی در می­ آید و ایشان سعی می­ کند دیگران را نیز در بحث شرکت دهد و در واقع از ایشان در مورد حرف­ه ای خود تأییدّیه بگیرد. نهایتا هم معمولا بحث­ها با جوک­ های زننده غیراخلاقی و توهین آمیز به پایان می رسد و افراد با لبی خندان و ذهنی پر از خُزعبلات که شاید مسیر فکریِ آنها را دچار قیقاج­ های مختلف کرده، جلسه درس را ترک می­ گویند.

من پیش خودم روی این افراد – با سنخ­ های گونه­ گون- لقب­ های متنوعی می­ گذارم که بیشتر به پندار اشتباه آنها از خود بر می­ گردد. مثلا مورد بالا را به نوعی می­ توان «خود دانشمند پندار» نامید. «خود دانشمند پندار» عنوان بزرگ و فراگیری است که شاید تعداد کمی شامل آن شوند. اما عناوین ویژه ­تر مانند «خود مورخ پندار»، «خود فیلسوف پندار»، «خود پزشک پندار» و در نهایت فراگیرترین عنوان «خود سیاستمدار پندار» به وفور یافت می ­شوند. همچنین گاهی انواع دیگری از پندارها در افراد بروز می­ کند که ربطی به پندارهای فکری و اظهار نظرهای عجیب و غریب ندارد مانند «خود []پنداری» که در بین خانم­ های جوان در زمان ما شیوع فراوان یافته است و به پندار خود شخص از خودش بر می گردد.

خودشیفته

قصد نسخه پیچیدن ندارم اما به نظر می ­رسد این مسئله یک بیماری فکری، فرهنگی و اجتماعی است که نیاز به درمان دارد. باری این رشته سری دراز دارد و پرداختن مفصل به آن می تواند برچسب «خود عقل کل پنداری» را برای نویسنده به ارمغان آورد.

خدای همگان را شفا دهاد.

عزت عالی مستدام.

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    وقتی مردم میبینن دانشمندان یه چیزی میگن و در واقع یه چیز دیگه اتفاق میفته , با خودشون میگن لابد حرف های ما هم که مطابق واقع نیست حرف های دانشمندانه است. مگه اشتباه میکنن؟
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
میدان نیوز
میدان نیوز
حوزه و روحانیت
حوزه و روحانیت
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات
تبلیغات
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق