پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
دکتر حمید حبشی مطرح کرد؛
 این عبور است که شما را بزرگ میکند/ چگونه با عشق برخورد کنیم؟   

دکتر حبشی اظهار کرد: منتظر کسی که می گوید قصد ازدواج دارم و مانع دارم نشوید. چرا که هیچ یک از موانعی مثل خدمت سربازی، دانشگاه و... موانع واقعی نیستند و کار صحیح این است که با وجود موانع برای ازدواج اقدام کند و زندگی با حداقل ها شروع شود و بعدا کاملتر شود...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، صادقانه باید اعتراف کرد که در جامعه ای که اهالی فرهنگ آن هر روز دغدغه مندتر از دیروز در تلاش اند تا با هرآنچه که در توان دارند از نفوذ فرهنگی دشمن بکاهند و فکر پنهان کردن خورشید حقیقت را از ذهن او بیرون کنند؛ سستی در انجام واجبات، آن هم واجبی مثل نماز، پذیرفته نیست. چه زیباست که همایشی که با تلاوت روح بخش قاری شیرین لحن شروع شد؛ با نوای دل انگیز موذن پایان پذیرد. از مسئولین برگزاری همایش های ارزشی انتظار می رود تا با در نظر گرفتن زمان تاریکی هوا، فکر سهولت رفت و آمد بانوان مشتاق یادگیری را نیز در کنج ذهن خود داشته باشند.

همایش “من خواهمش، او مرا نمی خواهد” از سلسله نشست های جوانی و فصل رویش در فرهنگ سرای کوثر برگزار شد.

دکتر حمید حبشی سخنران این همایش با ذکر این مطلب که مفهوم عشق یک مفهوم بسیار پر ابهام است گفت در حوزه روانشناسی غربی که عمدتا متوقف بر تجربه و ماده است، عشق در سه مؤلفه صمیمیت، تعهد و غرایض خلاصه می شود که عشق حاصل از این سه مورد، سه تیپ مختلف دارد.

وی ادامه داد: اگر غرایض مهمترین المان در این رابطه باشد از آن به عنوان یک “عشق آتشین” یاد می شود و اگر دو مؤلفه دیگر، در این رابطه قوت داشته باشند این عشق به عنوان “عشق منطقی” شناخته می شود.

حبشی افزود: دین نیز این موضوع را به نوع مجازی و حقیقی تقسیم کرده است که عشق مجازی معبر رسیدن به عشق حقیقی و واقعی است.

این روانشناس با طرح این سوال که آیا زندگی باید با عشق شروع شود؟ گفت: در حالتی که فرضا شخص اول عاشق شود وبعد به فکر ازدواج بیفتد، عشق خود یک مانع خواهد بود؛ چرا که گاهاٌ عاشق خود معشوق کس دیگری است و این روال ممکن است هرگز پایان نپذیرد.

حبشی در ادامه گفت: عشقی را در نظر بگیرید که اولاٌ ناگهانی است و در یک سیر عقلانی قرار نمی گیرد. دوماٌ شدید است و در آن شرط و اما و اگر وجود ندارد. سوماٌ وسیع است و به همه جنبه های زندگی شخص سیطره پیدا میکند و لفظ “مهم نیست” در آن زیاد شنیده می شود. به این معنی که عاشق عیوب معشوق را نمی بیند، و چهارماٌ انرژی ساز است. حال اجازه بدهید تا ببینیم که این عشق با شخصیت وجودی انسان چه نسبتی دارد.

وی تصریح کرد: زمان شروع این عشق دوران نوجوانی است و وقتی والدین می فهمند که فرزندشان عاشق شده است خواهند گفت که: ای وای فرزندم عاشق شد. چون هنوز شخصیت این نوجوان کامل نشده است. ولی والد شخصیت کاملی دارد و می داند که فقط خواستن کافی نیست و فرزند او بعداٌ پشیمان خواهد شد. هرکس در زندگی خودش معمولاٌ ۲ الی ۵ بار عاشق می شود و هرچه شخصیت فرد قوی تر باشد رهایی راحت تر است.

این روانشناس به آغاز و پایان عشق اشاره کرد و ابراز کرد: آغاز عشق، خواستن است و پایان آن وصال است و بعد از وصال التهابات شروع می شود چرا که وصال نقطه شروع ازدواج است و نقطه پایان عشق (قبل از ازدواج) خواهد بود.

دکتر حبشی بیان کرد: بعد از وصال دیگر برای ایجاد مسأله و مشکل نیازی به موضوع نیست و عشق خود موضوع ساز است و به تنهایی برای ایجاد مشکل کافی است. چرا که وقتی هزینه زیاد شود، انتظارات نیز فراوان است و وقتی در عشق های زمینی طرفین قبل از ازدواج سالها به پای یکدیگر می نشینند و یا از پدر و مادر خود می گذرند و یا خودشان را هزینه میکنند، انتظارات نیز بالاتر خواهد رفت.

وی با اشاره به حدیث امام صادق(علیه السلام)  «دلی که از یاد خدا غافل شود به چیز دیگری مشغول می شود و آن می تواند عشق باشد.» گفت: همین است که پیامبر (صلی الله علیه و آله) می فرمایند که اگر خورشید را در دست راستم و ماه را در دست چپم قرار دهید دست از رسالتم بر نمی دارم، این نشان دهنده بزرگی شخصیت است.

وی تأکید کرد: گاهی اوقات وقتی چیزی را می خواهید و به آن نمی رسید برای اعتلای شخصیت خوب است. دقیقاٌ مثل وجود غرایض که از دل آن تقوا بیرون کشیده می شود و این عبور است که ما را بزرگ می کند. برای همین است که در معرفت دینی عشق زمینی را مجازی می دانند، چرا که معبریست برای برای رسیدن به عشق حقیقی.

این استاد دانشگاه گفت: در قرآن از عشق با عبارات حب، وُد و ولایت یاد می شود که همه این ها وقتی شدید شوند به اشد حبا الله در سوره بقره منتهی می شود.

دکتر حبشی با مطرح کردن این سوال که حال فرض کنیم عشق آمده است ما باید چکار کنیم؟ گفت: در این موارد معمولا روابط به سه شکل است. در حالت اول پسری طالب دختری می شود و میگوید که قصد ازدواج هم دارم ولی شرایطش را ندارم و صبرکن تا موانع رفع بشود. درحالت دوم پسری علامتی به دختری داده است و معلومم نیست که چه قصدی پشت آن خوابیده است و دختر نمیداند که باید منتظر باشد یا خیر. در حالت سوم دختری پسری را میخواهد و نمیداند که باید چه کار کند.

وی تصریح کرد در حالت اول منتظر کسی که می گوید قصد ازدواج دارم و مانع دارم نشوید. چرا که هیچ یک از موانعی مثل خدمت سربازی، دانشگاه و… موانع واقعی نیستند و کار صحیح این است که با وجود موانع برای ازدواج اقدام کند و زندگی با حداقل ها شروع شود و بعدا کاملتر شود. در حالت دوم انسان متعهد در اجتماعِ موثر، با احتیاط راه می رود و نمیتواند به خاطر خواسته خود، دیگران را درگیر کند. حال اگر کسی علامتی دریافت کرد باید پیگیری کرد که این علامت به چه معنی است چرا که میل و توجه به معنی قصد آن نیست و میل و قصد با یکدیگر مساوی نیستند.

حبشی ادامه داد: حال برای شناسایی قصد دو راه وجود دارد: یکی راه حل ساده و آن مراجعه به مشاور است و راه دیگر که سخت است این است که شما باید همین متن را برای ایشان بنویسید:

جناب آقای ….. از آنجایی که در برخی رفتارها و کردارهای شما نسبت به خودم علایمی را دیدم که بیانگر تصمیم شما در خصوص تشکیل زندگی مشترک است چون نمیخواهم بی جهت ذهنم درگیر این گمان بماند، خواهشمندم خیلی صریح و روشن و بدون هر ملاحظه ای تکلیف ذهنی مرا روشن کنید.

این استاد دانشگاه گفت شما با انجام این کار نه خودتان را کوچک کرده اید و نه موجبات سوء استفاده را فراهم می کنید. حال جواب یا مثبت است که در این صورت راه را روشن کرده اید که اگر او قصد ازدواج داشته باشد باید هزینه کند و خانواده را بیاورد که این کار به منظور پایدارسازی و جدی نشان دادن این قصد است. ویا منفی است که باعث می شود او بفهمد که نه با شما و نه با هیچ کس دیگری نباید چنین کاری بکند.

این استاد دانشگاه در پایان در بیان حالت سوم گفت در این صورت یک واسط امین مثل مشاور یک راه حل است و راه حل بعدی نیز نگارش این متن است:

جناب آقای …. از آنجایی که در برخی از رفتارها و کردارهای شما علایمی را دیدم که بیانگر تناسب فراوان شما با من در خصوص تشکیل زندگی مشترک است چون نمیخواهم بی جهت ذهنم درگیر این گمان بماند خواهشمندم خیلی صریح و روشن و بدون هر ملاحظه ای مشخص کنید مایل به ارزیابی هستید؟

IMG_20160203_174557

IMG_20160203_174637

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز