سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۳
سوالات یک شهروند/
 اقدام عجیب شهرداری اصفهان در مصرف بیت المال/ رونمایی از جلد جدید کتاب دختران آفتاب!   

پانزده سال از عمر کتاب می گذرد، مستندات تاثیرگذاری ۱۵ ساله اش چه بود و کجاست که امروز برایش جشن تعویض جلد گرفته اید؟ اگر مستنداتی وجود ندارد یعنی تعویض جلد هزینه ای بیجا و غیر ضروری بوده است. و اگر مستندانی هست، پس کارکرد همین جلد خوب بوده و نیاز به تعویض وهزینه جدید نداشته است...

ندای اصفهان- ارسالی مخاطبین/

امدادگر که از راه می رسد چشم های مصدوم را باز می کند و نوری در آن می اندازد تا از واکنش مردمک بفهمد که زنده است یا نه؟ تا رساندنش به بیمارستان مراقب است آسیب جدی جبران ناپذیری نبیند. پرستار علائم حیاتی اش را کنترل می کند تا دکتر او را معاینه و راهکارهای درمانی را بیان نماید. تیم اورژانس چشم به دهان دکتر، اماده ارائه خدمات پزشکی و زنده نگهداشتن مصدوم، درمان و مراقبت و پرستاری از او هستند تا بهبودی کامل بیابد و به چرخه عادی و طبیعی زندگی اش برگردد.

اما در پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی تیم فرهنگی شهرداری نوری به چشم های فرهنگ شهر انداخت تا ببیند حیات دارد یا نه؟!

کتابی ۱۵ سال پیش تالیف شده بود و دیروز در کتابخانه مرکزی شهر از جلد جدید آن رونمایی شد. گفتند اهمیت رونمایی از جلد به این است که دیگر جلد فقط حافظ برگه های کتاب نیست(!!) بلکه خود جزئی از کتاب است(!!!)

این یعنی اینکه هیچ امیدی به زنده بودن این مصدوم نداشته ایم حالا می گردیم نشانه حیاتی بیابیم تا پرستار دلگرم شود که تلاش هایش مفید فایده و بیمارش به احیا ها جواب خواهد داد.

کتاب دختران آفتاب

در کلان شهری با چند میلیون نفر جمعیت، چندین دانشگاه بزرگ و کوچک، کهنه و جدید، مراکز تحقیقاتی، پارک های علم و فن آوری، حوزه های علمیه، مراکز فرهنگی با بیش از ۱۵ سال سابقه فعالیت، مسئولین فرهنگی و… از جلد کتابی ۱۵ ساله رونمایی کردند(!!!) و اسف انگیزتر از اینها اینکه اعلام کردند کمترین اقبال نبست به این کتاب در شهر خودش یعنی همین اصفهان بوده است. چرا؟! (+)

سخنران به کرات اعلام کرد که «اگر شبهه ای برای کسی ایجاد شود و ما نشنویم یا پاسخ قوی و منطقی ندهیم (آنچه در تقریظ آمده است) آن شبهه برایش به گره هایی تبدیل می شود».

من امروز شبهات فراوانی برایم بوجود آمده است که از مسئولین فرهنگی شهرداری خواهش دارم (طبق ادعای مطرح در سخنرانی همین جلسه) برایم رفع شبهه کنند یا سوالاتم را پاسخ دهند و صد البته اگر سخنران هم نگفته بود باز به خودم حق می دهم که از ایشان سوالاتم را بپرسم چرا که در انتخابات شرکت کرده ام و شورای شهر برگزیده ام (آنان که رای آورده اند نماینده همه اقشار شهر می باشند) و شورای شهر سلسله مراتبی ایشان را برگزیده است یعنی مقام و جایگاه ایشان مانع از شنیدن کلام من شهروند و پاسخ دادن به آن نخواهد بود که بلکه برعکس اقتضای مسند ایشان پاسخگویی به مردم است. بگذریم…

* آیا در این ۱۵ سال در عرصه فرهنگ این شهر هیچ کتابی تالیف نشده است؟!

* اگر جواب نه باشد پس هزینه ها و مسئولیت های فرهنگی شهر چگونه مصرف شده است؟ (در این بخش)

* اگر آری، انتخاب این کتاب خاص با چه شاخصه هایی صورت گرفته است؟

* آیا کتاب و معرفی آن هدف بوده است یا نویسنده و روابط فیمابین ایشان و دست اندرکاران برگزاری جلسه؟

* بنر تبلیغاتی شهر عبارت بود از نقد و بررسی کتاب؛ آیا ۱۵ سال گذشته فرصتی برای نقد کتاب نبود؟ اگر بود پس چرا کتاب طبق اظهارات نویسنده تغییر نکرده است و اگر نبود چگونه قبل از نقد و بررسی از جلد جدید آن با بودجه بیت المال رونمایی و به نویسندگان آن جوایزی اهدا شد؟

* بهانه رونمایی از جلد جدید این کتاب تقریظ مقام معظم رهبری است، آیا مسئولین فرهنگی کلان شهر اصفهان در این ۱۵ سال سری به عملکردهای فرهنگی رهبر خویش در بخش مطالعه نزده بودند؟ از کسی هم چیز جدیدی در این باره نشنیده بودند؟ (نخورده نان گندم دیده دست مردم) چه شد که یکباره پس از ۱۵ سال تقریظ رهبری بر کتابی از… میان آنهمه کتاب و آنهمه تقریظ پررنگ شد؟! کتاب که همان است، نویسندگان که همان، حتی مسئولین فرهنگی نیز که امروز داعیه دار این جلسه هستند دیروز بر همین مسند سوار بودند!

* تغییر جلد کتاب چه میزان تغییر در آمار مطالعه کنندگان دارد؟ کتابی که هر جا نویسنده اش حضور داشته او هم بوده است اما باز اقرار می شود که بیشترین مهجوریتش در همین اصفهان بوده است آیا با تغییر چلد مهجوریت آن پایان می پذیرد؟ یعنی مسئولین فرهنگی شهر مردم را تا سطح نگریستن به رنگ و لعاب و طرح جلد پایین می آورند؟

* در تقریظ رهبری چه آمده است؟ آیا شیوه نگارش کتاب را گفته اند ترویج کنید یا خود کتاب را؟ خود کتاب را که ناشر می گوید هر سال تجدید چاپ کرده است و مولف در این وضعیت غم انگیز نشر کتاب باز هم راضی است. آیا تناقضی یا سوء تفسیر و تبیینی در این میان رخ نداده است؟ کلمه ترویج در متن تقریظ به کدام عبارت قبلی برمی گردد؟

* وا اسفا! از پول بیت المال که بر کمای فرهنگی کتاب جلسه می گیریم و خوشحال و مسروریم و بدتر آنکه فکر می کنیم اقدامی فرهنگی کرده ایم و یک رخداد و اتفاق فرهنگی را رونمایی نموده ایم. وااسفا! وااسفا!

* در جلسه که نقدی از کتاب نشد همه اش تعریف بود و تمجید اما بگذار من بپرسم که این کتاب را چند نفر خواندند و پس از خواندن به دیگران نیز دادند یا توصیه کردند که بخوانند و چند نفر از خواندن آن متحول شدند؟ ۱۵ سال از عمر کتاب می گذرد، مستندات تاثیرگذاری ۱۵ ساله اش چه بود و کجاست که امروز برایش جشن تعویض جلد گرفته اید؟ اگر مستنداتی وجود ندارد یعنی تعویض جلد هزینه ای بیجا و غیر ضروری بوده است. و اگر مستندانی هست، پس کارکرد همین جلد خوب بوده و نیاز به تعویض و هزینه جدید نداشته است. ترا به خدا در هزینه اموال بیت المال کمی تامل کنید.

* مسئولین محترم فرهنگی آیا شما از همه نویسندگان و همه فعالان فرهنگی اینگونه حمایت می کنید؟ آیا این یک رانت فرهنگی نمی باشد؟! شاید هم رانت اجتماعی!؟ یا رانت قدرت و مسئولیت؟!

تو حدیث مفصل بخوان از این مجمل. … والسلام

رمان دختران آفتاب

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. اکبر گفت:

  مسئولان فرهنگی شهرداری تا حالا به کسی هم پاسخگو بوده اند که این بار دومش باشد؟
  0  0
 2. رضا گفت:

  لطفا از ادبیات خشک و عبرت های عاشورایی وار استفاده نکنید.یا علی
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز