یکشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۵:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۲

سی ان ان گزارش داد:

دفاع جان کری از توافق هسته‌ای/ ما چیزی به ایران نداده ایم +ویدئو

از نظر ما توافق خوب توافقی بود که مانع از دسترسی ایران به سلاح هسته ای شود . اکنون هم این بدست آمده است.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، شبکه سی ان ان (CNN) به طور زنده جلسه استماع از صحبت های جان کری در مجلس سنا را پوشش داد که وی در صحبت هایی در حمایت از توافق انجام شده با ایران گفت: ما تنها در این مذاکرات به میز مذاکرات نگاه نمی کردیم بلکه در این توافق به جامعه بین المللی نیز توجه داشتیم. ما از متخصصان زیادی مشورت گرفتیم.

 

جان کری در ادامه افزود: من امروز در کنار دو وزیر دیگر که نقش مهمی در توافقات بازی کردند از شما در کنگره تشکر میکنم. از نظر ما توافق خوب توافقی بود که مانع از دسترسی ایران به سلاح هسته ای شود . اکنون هم این بدست آمده است.

 

 

جان کری در ادامه افزود: ایران ده سال پیش به ان چه می خواسته رسیده است. ایران ۱۰ سال پیش همه چیز برای تولید بمب داشت ولی تمایل نداشت. باید گفت ما چیزی به آن ها ندادیم. ما تلاش کردیم جلوی تولید سلاح هسته ای ان ها را بگیریم. و ایران داخل رآکتور آب سنگین خود سیمان خواهد ریخت.

 

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت: اگر ایران توافق را رعایت نکند همه گزینه ها روی میز هست این توافق برای ۱۰ یا۲۰ سال نیست اینها برای همیشه هستند و فرق ایران با کره شمالی این است که ایران به کنوانسیون منع گسترش سلاح هسته ای پیوسته است. به هر حال به نظر ما تنها راه متوقف کردن ایران، راه حل دیپلماتیک می باشد زیرا سلیم شدن ایران فانتزی و خیال خام است. ایران چه بخواهیم چه نخواهیم به دانش هسته‌ای دست یافته و ما نمی‌توانیم این دانش را با “بمباران” و “تحریم” از بین ببریم. تنها راه حل، یک توافق دیپلماتیک است… جایگزین بهتر توافق صورت گرفته چیزی شبیه اسب تک شاخ است [خیالی است].»

 
“کری” با اشاره به بحث تحریم ها گفت: «در تمام این دو سال، ایرانی ها می گفتند که هر چه تحریم وجود دارد لغو‌شود، اما ما گفتیم “نه”… رهبر ایران گفته است که تهران دنبال بمب اتم نمی رود، کارشناسان اطلاعاتی ما هم همین را می گویند.»

 
کری همچنین خطاب به سناتورهای مخالف می گوید: «جورج بوش در سال ۲۰۰۸ اعلام کرد که حاضر به پذیرش برنامه هسته ای صلح آمیز ایران  است. پس این توافق تنها توافق دولت اوباما نیست … ما زمانی همه چیز را از دست می دهیم که توافق را رد کنیم و از اطلاعات هسته ای ایران بی خبر باشیم. اگر ما توافق را نقض کنیم آن ها هیچوقت با ما مذاکره نخواهند کرد. چون ثابت کرده‌ایم قابل اعتماد نیستیم؛ آن ها خواهند گفت که آمریکا ۵٣۵ وزیر خارجه دارد.»

 
وی در رابطه با برنامه وزیر امور خارجه کشورمان در تعامل با کشورهای عربی مدعی شد: «”ظریف” قصد دارد با اعراب خلیج فارس تعامل داشته باشد. او دوست دارد با سعودی ها هم بنشیند و صحبت کند.»

 

 

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین مدعی شد: «ایرانی ها در مذاکرات از دست روس ها عصبانی بودند. ایرانی ها معتقد بودند که روس ها در مذاکرات زیاد همکاری نکردند.»

 

 

کری در رابطه با سایت نظامی پارچین گفت: «توافق جانبی بر سر موضوع پارچین محرمانه است ولی در نشست خصوصی، کنگره را در جریان آن قرار خواهم داد.»

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق