پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
صدیقی در سمینار دانشگاه بین المللی در ایران:
 ۱۰۶ کشور درخواست اعزام دانشجو به ایران را دارند   

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه ما از ۱۰۶ کشور دنیا پذیرش دانشجو داریم گفت: اکثریت دانشجویان ما را دانشجویانی از کشورهای افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و تاجیکستان تشکیل می‌دهند.

به گزارش ندای اصفهان، مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان در سمینار تخصصی دانشگاه بین المللی در ایران و سیاست‌های پیش رو که  امروز در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد گفت: مشکلات دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه‌ها زیاد است ولی در ابتدا باید به وضعیت بازار جذب دانشجویان خارجی و پذیرش آنها در دانشگاه‌ها بپردازیم چرا که در بخش تقاضا روز به روز افزایش نیاز در سطح جهان وجود دارد سال ۲۰۰۰، ۹۷ میلیون نفر در سراسر دنیا مشغول به تحصیل بودند که در سال ۲۰۱۵ به ۲۶۳ میلیون نفر دانشجو رسید که نشان دهنده نیاز جدی آموزش عالی در سطح دنیا است.

وی افزود: سهولت ارتباط و جابه جایی دانشجویان نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده و براساس گزارش یونسکو در سال ۲۰۱۲، ۱۹۶ میلیون نفر دانشجو بودند که ۱۰۵ میلیون نفر آنها از کشورهای آسیایی هستند و این یعنی رشد دانشجو در کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین فوق العاده بوده است. براساس آمار متقاضیان اعزام در دنیا در سال ۱۹۹۰، ۱٫۳ میلیون نفر بوده که در سال ۲۰۱۱، ۴٫۳ میلیون نفر برای اعزام اقدام کرده اند به خاطر این تقاضا عرضه هم زیاد شده و احساس نیاز فقط به خاطر نیاز اقتصادی نبوده بلکه برای رفع مشکلات تحقیقاتی هم از دانشجویان خارجی استفاده شده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه تاکید کرد: ۸۶ هزار نفر از خاورمیانه به آمریکا برای تحصیل اعزام شدند که عربستان با حدود ۵۰ هزار نفر و ایران در رتبه دوم با حدود ۱۱ هزار نفر قرار دارد. ۱۰۱۹۴ دانشجوی ایرانی از ایران به آمریکا رفته که ۶۲۲ نفر در مقطع کارشناسی، حدود ۸۰۰۰ نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی و ۱۰۰۰ نفر در دوره‌های تربیت فنی و درصد کمی بدون اینکه به دنبال مدرک تحصیلی باشند در آمریکا مشغول به تحصیل هستند.

وی با اشاره به اینکه قطب های پذیرش دانشجوی خارجی در دهه ۱۹۷۰ استرالیا و کشورهای انگلیسی زبان بودند گفت: از سال ۲۰۱۰ کشورهایی نظیر سنگاپور و چین هم به این کشورها اضافه شدند. باید تاکید کنم که ۲۱ هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند که در بخش بورسیه و غیربورسیه تحصیلات خود را ادامه می دهند که هزار نفر از آنها در مقطع دکتری و ۳۰۰ هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

صدیقی در ادامه به بیان آماری از دانشجویان خارجی داخل کشور پرداخت و گفت: حدود ۲۵۰۰ نفر دانشجوی بورسیه و ۴۰ دانشجوی غیربورسیه داریم و بقیه دانشجویان نیز از طریق آزمون به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند علاوه بر این آمار ۲۰ هزار نفر طلاب در جامعه المصطفی مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه ما از ۱۰۶ کشور دنیا پذیرش دانشجو داریم گفت: اکثریت دانشجویان ما را دانشجویانی از کشورهای افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و تاجیکستان تشکیل می دهند.

رئیس سازمان امور دانشجویان به بررسی مشکلات دانشجویان غیرایرانی در کشور پرداخت و گفت: چهار دسته مشکلات برای این دانشجویان وجود دارد که می توان به نحوه پذیرش، نوع آموزش، مشکلات فرهنگی و مشکلات دانشجویی اشاره کرد. عدم اطلاع از سیستم آموزش عالی، قوانین کنسولی، فقدان نیروی کارشناس مجرب در بحث پذیرش و نظام مند نبودن پذیرش دانشجو از جمله این مشکلات است همچنین طولانی بودن فرآیند پذیرش در دانشگاه ها وجود دارد و گذشته نیز برای برخی رشته ها و مناطق محدودیت هایی در جذب دانشجوی خارجی وجود داشت مثل مناطق مرزی که خوشبختانه با هماهنگی دولت و نهادهای ذیربط این مشکلات به صفر رسیده و دانشگاه های مرزی هم توانستند جذب دانشجو انجام دهند و محدودیت رشته ها نیز تقریبا به صفر رسیده است.

وی تصریح کرد: عدم تسلط دانشجویان به زبان فارسی و درک آن و عدم امکان تحصیل به زبان غیرفارسی هم وجود دارد چرا که ما یکسری مصوبات داریم که آموزش زبان غیرفارسی را محدود کرده همچنین عدم شناخت درست از رشته ها و اینکه دانشجویان خارجی تنها یکسری رشته های خاص را برای تحصیل انتخاب می کنند وجود دارد و سطح علمی دانشگاه های برتر به گونه ای است که این دانشجویان وقتی وارد دانشگاه می شوند نمی توانند پا به پای دانشجویان ایرانی تحصیل کنند و از این بابت دچار مشکلاتی نظیر مشروطی و کاهش معدل می شوند.

صدیقی در ادامه تاکید کرد: هزینه نسبتا بالای تحصیل برای دانشجویان خارجی وجود دارد که ما به هیئت امنا پیشنهاد دادیم که برای جذب دانشجو این بحث را در نظر بگیرید که تا چه حد می تواند به بورسیه دانشجویان و افزایش میزان پذیرش دانشجویان خارجی کمک کند همچنین هزینه بالای زندگی برای دانشجویان در ایران وجود دارد و بحث خوابگاه نیز مطرح است که خوشبختانه دانشگاه ها تلاش می کنند از طریق خوابگاه خودگردان این مسئله را برطرف کنند.

وی تاکید کرد: عدم تطبیق سیستم تعطیلی خوابگاه ها با دانشجویان خارجی هم وجود دارد چرا که خوابگاه ها در دوران تعطیل هستند ولی این مشکل تا حدود مرتفع شده است اشتغال به کار در ایران هم برای دانشجویان خارجی سخت است البته مشکلات درمانی و بیمه هم وجود داشته که قرار شده بحث بیمه های تکمیلی این مسئله را مرتفع کند.

رئیس سازمان امور دانشجویان عدم وجود درک متقابل بین دانشجویان غیرایرانی و اساتید و کارکنان و دانشجویان اشاره کرد و افزود: بعضا مشکلات در هماهنگی این افراد وجود دارد گرچه ایرانیان مهمان نواز هستند ولی فرهنگ پذیرش اتباع خارجی در ایران زیاد وجود ندارد دوری این دانشجویان از خانواده های خود نیز معضل دیگری است با این همه در سیاست ها در جهت جذب دانشجوی خارجی تکان خورده و تغییر کرده و فرصت پس از برجام نیز فرصت بسیار مناسبی است ظرفیت های خالی هم وجود دارد به ترتیب در دانشگاه های دولتی نیز این ظرفیت وجود دارد که می تواند به دانشجویان غیرایرانی اختصاص دهند و دانشگاه های بزرگ دغدغه پذیرش دانشجوی غیرایرانی را دارند.

وی با بیان اینکه حدود نیم درصد دانشجوی غیرایرانی داریم گفت: سال ۹۵ اعتبار خاصی برای بسترسازی پذیرش دانشجو در خارج از کشور در نظر گرفته شده که عدد خوبی است و ما از مشکلات شناخت کافی پیدا کردیم راه حل ها پیدا شده و تجربه های جهان را بررسی کردیم و حالا می توانیم در این سمت حرکت کنیم.

 

منبع: دانشجو

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز