یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۹
در جمع جامعه مبلغین انقلاب اسلامی اصفهان مطرح شد؛
 فقه تئوری کامل زندگی از گهواره تا گور / هیچ جای قرآن و سنت مدیریت شورایی بر جامعه اسلامی بیان نشده است   

ولی فقیه که در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد فردی است که علاوه بر تمام شرایط یک حاکم و رهبر جامعه دارای قدرت استنباط مسائل فقهی نیز می باشد.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، پیش از ظهر امروز نشست آموزشی-گفتمان ولایت‌فقیه و خبرگان رهبری در جمع جامعه مبلغین انقلاب اسلامی اصفهان برگزار شد.

این نشست تخصصی با حضور حضرات آیات و حجج‌الاسلام خطاط، خادمی اصفهانی، افقهی،‌ الهی دوست، الهی دوست، عبداللهی و عمومی در مدرسه چهارباغ اصفهان برگزار شد.

سخنرانان هرکدام در خصوص فقه حکومتی،‌ فقه سیاسی، فقه هنر،‌ مطلقه و مقیده بودن ولایت فقیه، وظایف مجلس خبرگان (عزل، نصب، نظارت)، بررسی جایگاه فقهی و قانونی «شورای رهبری»، فتنه ۸۸ و پروژه نفوذ به ایراد سخنرانی پرداختند.

در این نشست در مورد شورای رهبری گفته شد این لفظ در بازنگری قانون اساسی برداشته شده است و به جای آن رهبری یک شخص واحد طبق قانون اساسی در نظر گرفته و بیان شد در هیچ جای قرآن و سنت مسئله مدیریت شورایی بر جامعه اسلامی بیان نشده است.

بر اساس صحبت های مطرح شده، به الزام قانون اساسی وظیفه اعضای مجلس خبرگان کشف و تشخیص فقیه جامع الشرایط با توجه به  خصوصیاتی که در قانون آمده برای رهبری جامعه اسلامی است و نه اینکه قدرت عزل و نصب در این خصوص داشته باشند و این نهاد را یک نهاد کارشناسی عنوان کردند.

در ادامه با بیان اینکه فقاهت تنها خلاصه به رساله های توضیح المسائل نمی شود و حضرت امام (ره) در مورد فقه تعبیری زیبا را بکار برده اند که فقه تئوری کامل زندگی از گهواره تا گور است، پس فقاهت در تمام مسائل دیگر نیز تاثیرگذار است؛ ولی فقیه که در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد فردی است که علاوه بر تمام شرایط یک حاکم و رهبر جامعه دارای قدرت استنباط مسائل فقهی نیز می باشد.

در خصوص مطلقه بودن ولایت فقیه هم بیانی که مطرح شد این بود که مردم تصور می کنند لفظ مطلقه که به کار برده می شود، منظور آزادی بی حد و حصر است در صورتی که این چنین نیست، بلکه «ولی فقیه» طبق قانون دارای اختیاراتی است که در محدوده آن می تواند از آن بهره ببرد.

سخنرانان نشست، فتنه ۸۸ را عملی ناشایست و غیرعاقلانه عنوان کردند و گفتند کسانی که ادعایی رادارند باید از طریق قانون پیگیری نمایند نه اینکه مصالح اجتماعی را به واسطه مصلحت فردی به تخریب بکشانند.

مسئله‌ای که در این نشست مورد تاکید قرار گرفت دقت و هوشیاری مردم برای مراقبت از ورود نفوذپذیران در مجالس آینده و حضور و مشارکت حداکثری در پای صندوق های رأی بود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز