شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۵:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۲
در پی سفر مشعل به ریاض؛
 تشکیل محور سنی در برابر ایران پس از توافق هسته ای   

از ویژگی های این محور سنی این است که در این برهه حساس ممکن است حماس در انتخاب دشوار قرار داده است.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از جام نیوز، پایگاه خبری “البدیل” در تحلیلی به سفر اخیر خالد مشعل به ریاض اشاره کرد و نوشت: «سفر خالد مشعل در محافل سیاسی و رسانه ای منطقه جنجال برانگیز شد بخصوص زمانی که این جنجال دامن گیر محور مقاومت و مصر شد.»

 

 

این پایگاه خبری نوشت: «این سفر در راستای نزدیکی روابط عربستان و اخوان المسلمین برای مقابله با توسعه گری ایران است و این نزدیکی روابط نگرانی مصر را نیز برانگیخته است.

 

 

این سفر سئوالات زیادی را برای محافل سیاسی و رسانه ای مطرح کرده است از جمله این سئولات، آیا این سفر در راستای احیای اخوان المسلمین در مصر و منطقه است؟ آیا عربستان به دنبال افزایش نفوذ خود در منطقه است در حالی که مصر به بحران داخلی خود مشغول است؟ آیا این سفر باعث لطمه زدن به روابط مصر و عربستان خواهد شد؟ این سفر چه تاثیری بر روابط ایران و حماس خواهد داشت؟»

 

تشکیل محور سنی بعد از توافق هسته ای

 

این سایت نوشت: «هرچند عربستان در زمان “ملک عبدالله” اخوان المسلمین را در لیست تروریست ها قرار داد ولی عربستان سعودی امروز با خارج کردن جنبش حماس از لیست تروریست ها به دنبال باز کردن صفحه جدیدی از روابط با اخوان المسلمین است.

 

بیشتر تحلیلگران بر این باور هستند که عربستان فقط به دنبال بهبود روابط با حماس نیست بلکه به دنبال بهبود روابط با اخوان المسلمین در بیشتر کشورهای عربی برای تاثیر گذاری در پرونده یمن و سوریه است.

 

گزارش ها نشان می دهند عربستان سعودی در این چند سال اخیر با حمایت از گروه های اسلامی از جمله اخوان المسلمین به دنبال مقابله با نفوذ ایران در منطقه است.»

 

 

البدیل نوشت: «از ویژگی های این محور سنی این است که در این برهه حساس ممکن است حماس در انتخاب دشوار قرار گرفته است و  حماس آگاه است که بعد از توافق هسته ای نقشه جدید منطقه در حال تشکیل است.

 

حال حماس بعد از حوادث بهار عربی در مصر، تونس و لیبی که بیشتر رهبران خود را در زندان می بیند جایگاه خود را پیدا کرده است دوست دارد به این محور سنی بپیوندد اما حماس با این اقدام اشتباه دیگری را مرتکب خواهد شد زیرا قبل از این نیز یک بار به تهران پشت کرده و با حمایت از مخالفان نظام سوری به جنگ با محور مقاومت که اسرائیل را هدف قرار گرفته است، رفته بود و این اقدام حماس باعث کاهش دشمنان اسرائیل می باشد.»

 

نگرانی های مصر

 

این سایت در پایان افزود: «هرچند مصر از این نزدیکی روابط بین حماس و عربستان سکوت اختیار کرده است اما این ائتلاف نگرانی مسئولان مصری را نیز برانگیخته است زیرا گزارش ها حاکی از نگرانی های مصر از فعالیت های اخوان المسلمین به صورت کلی است زیرا احیای دوباره اخوان باعث گسترش فعالیت آن ها در امتداد منطقه است و اخوان نیز از حمایت مادی و معنوی عربستان بی بهره نخواهد ماند، همین امر باعث می شود که مصر نقش و جایگاه منطقه ای خود را از دست خواهد داد به گونه ای گه برخی تحلیلگران معتقد هستند که عربستان به دنبال به دست گرفتن پرونده های مهم و حساس منطقه است در حالی که قاهره به بحران و مسائل داخلی خود مشغول است.»

 

 

۵۱

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز