دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۸
وزیر فرهنگ و ارشاد در همایش ادیان الهی:
 همبستگی ادیان در ایران مثال‌زدنی است / افراط‌گرایی هیچگاه در ایران وجود نداشته   

وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به اینکه مردم ایران هیچ‌گاه فریب اختلاف‌افکنان و دشمنان را نخورده‌اند و افراط‌گرایی در این کهن‌بوم راه نداشته است،‌ گفت: همبستگی ادیان در ایران مثال‌زدنی است.

به گزارش ندای اصفهان، علی جنتی ظهر امروز در هفتمین همایش بین‌المللی ادیان توحیدی در اصفهان گفت: ایران از دیرباز مهد همزیستی و همجواری ادیان توحیدی بوده و مردم این سرزمین در طول تاریخ به یکتاپرستی و احترام به ادیان معروف بودند و این سنت همچنان جاری است.

وی با بیان اینکه پیروان ادیان مختلف هم از لحاظ قانون اساسی و هم در فرهنگ و عرف از حقوق برابر برخوردارند، افزود: مصحف و پیامبر اسلام (ص) نیز به برابری آنها و آزادی دین و اندیشه توصیه داشتند و پیروان اسلام نیز پیرو این آموزه‌های اعتقادی بودند.

وزیر فرهنگ و ارشاد همبستگی ادیان در ایران را مثال‌زدنی دانست و تصریح کرد: پیروان ادیان مختلف در طول دفاع مقدس از خاک ایران دفاع کردند و امروز کمتر آرامستانی از اقلیت‌ها وجود دارد که بخشی از آن به شهدای آن اقلیت تعلق نداشته باشد.

وی ادامه داد: از این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که مردم ایران زمین هیچوقت فریب اختلاف‌افکنان و دشمنان را نخورده‌اند و افراط‌گرایی در این کهن‌بوم راه نداشته است هرچند متاسفیم که آتش اختلافات فرقه‌ای در برخی کشورهای منطقه بالا گرفته و دامن‌گیر مردم بی‌گناه شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه رفتارهای تروریستی از منظر تمام ادیان نکوهیده است، بیان داشت: تعرض چندی پیش تروریست‌ها به ایزدهای عراق و قتل‌ عام آنها یکی از اتفاقات ناگوار چند سال اخیر بود که نشان داد این گروه‌ها پایبند به هیچ آیین و مسلکی نیستند.

وی اظهار داشت: در تهران خیابانی وجود دارد که نام آن ۳۰ تیر است که به نظر من آن را باید خیابان ادیان نامید، کنیسه، کلیسا، آتشکده و مسجد و سایر مراکز فرهنگی متعلق به ادیان مختلف در این خیابان وجود دارد و پیروان ادیان آزادانه به اعمال عبادی خودشان می‌پردازند.

جنتی ادامه داد: در مقیاس بزرگ‌تر می‌توان اصفهان را مثال زد که نگاهی کوتاه به تاریخ اهمیت این شهر باستانی در دوره‌های مختلف را به ما یادآوری می‌کند، در دوره صفویه اصفهان موطن چهار دین بزرگ است که پس از آن طی چندین قرن با احترام کنار هم زندگی می‌کنند.

وی عنوان کرد: بر اساس اسناد تاریخی سال ۱۲۷۱ به دست آقا نورالله نجفی محلی به نام صفاخانه و نشریه الاسلام با هدف گفت‌وگوی ادیان در محله جلفا تاسیس شده است که در مقایسه با فعالیت‌های این چنینی در دنیا قدمتی دو برابر دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اضافه کرد: در کنار این پیشینه تاریخی ظرفیت‌های اصفهان در حوزه ادیان و ایجاد دبیرخانه همایش ادیان توحیدی انجامید تا به دور از تعصبات قومی و دینی به تبادل نظر برای مقابله با تفکرات الحادی برای چاره‌اندیشی کنند.

وی با درخواست احیای صفاخانه برای ایجاد پاتوقی برای همدلی و همزبانی ادیان در گذشته بسیاری از اقلیت‌های دینی صاحبان هنر بودند که برخی هنرها را وارد و برخی‌ را ابداع کردند و کماکان نیز امروز هم توفقیقاتی دارند که مایه افتخار همه مردم ایران است.

جنتی با بیان اینکه پیروان ادیان با تکیه بر ارزش‌های دینی می‌توانند برای صلح پایدار راهکار پیشنهاد دهند عنوان کرد: گفت‌‌وگوی مستقیم و اتخاذ مواضع مشترک می‌تواند برای رسیدن به صلح نقش بی‌بدیلی ایجاد کند و قطعا با کاهش مناقشات بین ادیان دنیای امن‌تری برای پیروان آنها رقم می‌خورد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر گفت‌وگو باید خط مشی واحد و سیاستگذاری مشترکی شکل گیرد و همکاری‌ها از قوه به فعل درآید تا دنیای عاری از خشونت را در مقابل ما بگذارد.

 

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز