چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۸
 از سودای صادرات گاز به پاکستان تا بازگشت شرکت‌های اروپایی   

بخش‌های عمده‌ای از پارس جنوبی تکمیل شده و حالا مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس بیش از همیشه امیدوار است که تا دو سال آینده تولید گاز از این میدان مشترک از میزان تولید قطر پیشی بگیرد، این درحالی است که بیشتر بخش‌های این پروژه به پیشرفتی بیش از ۸۰ درصد رسیده و تا دو سال آینده به طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش  ندای اصفهان ، بخش‌های عمده‌ای از پارس جنوبی تکمیل شده و حالا مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس بیش از همیشه امیدوار است که تا دو سال آینده تولید گاز از این میدان مشترک از میزان تولید قطر پیشی بگیرد، این درحالی است که بیشتر بخش‌های این پروژه به پیشرفتی بیش از ۸۰ درصد رسیده و تا دو سال آینده به طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، تولید گاز از فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی از تیرماه ۱۳۹۳ آغاز شده است و در حال حاضر هر چهار ردیف گازی در این دو فاز عملیاتی شده است، این فازها ۴۴ حلقه چاه و چهار سکوی دریایی دارد که نیمی از این حلقه چاه‌ها در مدار تولید قرار دارند و ۳۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی تولید می‌کنند.

بخش پالایشگاهی این دو فاز نیز به رشد فیزیکی ۹۶ درصدی رسیده است. قرار است در سال آینده گاز این پالایشگاه با ظرفیت اسمی‌اش که به ۵۰ میلیون متر مکعب می‌رسد به خط لوله سراسری هفتم یعنی به سمت ایران‌شهر تزریق ‌شود. این دو فاز بیش از ۸۰۰ هزار بشکه میعانات گازی ذخیره شده دارد و تا کنون یک میلیون تن میعانات گازی و ۶ هزار تن اتان تولید کرده است که آماده صادرات است.

در این دو واحد ۱۵۰ هزارتن تجهیزات نصب شده است. این دو واحد در حال حاضر ساعتی ۱۱۰ تن اتان برای واحدهای پتروشیمی و ۲۹۰۰ تن ال‌پی‌جی برای تزریق به خط سراسری گاز شهری تا خرداد ماه امسال تولید می‌کنند.

قرار است بخشی از گازی که از فازهای ۱۷ و۱۸ این دو واحد تولید می‌شود، به پاکستان و هندوستان صادر شود و البته خط لوله مورد نیاز آن نیز تا لب مرز ایران کشیده شده اما این همان قرارداد گازی است که به بهانه نبود فاینانس در پاکستان متوقف شده و هنوز بلاتکلیف سرمایه‌گذاری است که حاضر باشد هزینه تعهدات پاکستان برای دریافت گاز را تقبل کند.

در پروژه‌های پارس جنوبی پیش از تحریم‌های اتحادیه اروپا شرکت‌های اروپایی زیادی فعالیت داشتند، که پیش از خروج و قطع همکاری هزینه تجهیزاتی را که هرگز به ایران فرستاده نشد را به طور کامل گرفته بودند، حال با برداشته شدن تحریم‌ها این شرکت‌ها باز خواهند گشت تا تجهیزاتی را که به ایران فروخته بودند را پس از سال‌ها به کشور وارد کنند و البته زیمنس یکی از این شرکت‌ها است که علاوه بر تحویل قطعات وارد همکاری با ایران در حفاری لوله (CRI) شده است.

فازهای ۲۰ و ۲۱ دو بخش دیگر از پارس جنوبی هستند که زمان تکمیل آن آبان سال آینده در نظر گرفته شده اما ممکن است روند کار در آن با توجه به برداشته شدن تحریم‌ها سرعت بیشتری نیز پیدا کند. این دو فاز قرار است روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز، ۵۰ میلیون متر مکعب گازشیرین، ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی، ۲۹۰۰ تن گاز مایع ال‌پی‌جی، ۲۷۵۰ تن اتان و ۴۰۰ تنگوگرد تولدی کنند.

این دو فاز مجموعا با چهار ردیف شیرین سازی، دو میلیارد فوت مکعب ظرفیت شیرین‌سازی دارند. در این دو فاز نیز مانند دو فاز ۱۷ و ۱۸ ۶۰ درصد کار بر عهده شرکت‌های داخلی و ۴۰ درصد آن بر عهده شرکت‌های خارجی است. گاز حاصل از این دو فاز به گفته مدیر این طرح قرار است به خط سراسری هستم به سمت شرق کشو و خط سراسری چهارم به سمت شمال تزریق شود.

خط لوله از این دو فاز تا خط لوله سراسری نیز کشیده شده است که با توجه به فصل سرما ریسک اتصال بالا بوده و انتظار می‌رود با کاهش سرما خط گازی از این دو فاز به خط لوله سراسری صورت بگیرد.

در پارس جنوبی قرارداد توسعه و ساخت تمامی فازها به جز فاز یازده با شرکت‌های پیمانکاری داخلی بسته شده است و همین فاز یازده است که ممکن است برای تکمیل آن از همکاری خارجی‌ها استفاده شود. بنابر توضیحات مدیرعامل شرکت ملی نفت و گاز پارس تمام فازهای پارس جنوبی به پیشرفت بیش از ۷۰ درصدی رسیده است.

اما برای تکمیل این پروژه طبق قول رییس جمهور تا پایان دولت یازدهم تامین نیاز مالی یعنی ۱۰ میلیارد دلار یکی از شروط لازم است. اینمنابع از یک سو از درآمدهای خود طرح تامید می‌شود و از سوی دیگر از منابع صندوق توسعه ملی اگرچه که به گفته مدیر طرح فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی هیچگونه وامی از سوی بان‌ک‌ها برای تکمیل این دو فاز تا کنون داده نشده است.

بحث تامین ۱۰ میلیارد دلاری برای تکمیل پارس جنوبی در حالی مطرح می‌شود که از بودجه حدود ۸٫۷ میلیارد دلاری در نظرگرفته شده برای پارس در سال ۱۳۹۴ تا ۱۰ ماهه نخست امسال تنها ۱٫۷ میلیارد دلار آن یعنی چیزی در حدود ۲۰ درصد به پروژه تحویل داده شده است.

شعبانی‌پور اما می‌گوید که انتظار دارد شرایط پس از برداشته شدن تحریم‌ها با شرایط پر فشار مالی گذشته متفاوت باشد و تامکین مالی برای این پروژه سرعت بیشتری بگیرد.

طرح‌های پارس جنوبی پس از تکمیل به شرکت ملی گاز به عنوان بهره‌بردار تحویل داده می‌شود و البته قرار است که تعمیر و نگهرداری واحدها نیز توسط شرکت‌های داخلی انجام شود.

در نهایت با تکمیل فازهای نیمه کار قرار است پارس جنوبی روزانه ۷۵۰ میلیون متر مکعب گاز تولید کند یعنی حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب بیشتر از تولید فعلی رقیبش قطر و در واقع در صورتیکه قطر نیز بهره‌بردراری اش را افزایش نداده و میدانش را گسترش ندهد، تولید گاز ایران از این میدان مشترک از تولید گاز قطر بیشتر خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : ایسنا

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز