شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
وزارت کشاورزی ؛
 برنج درجه یک ایرانی ۸۵۰۰ تومان/ کاهش ۴۴ درصدی واردات   

مدیرکل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی قیمت منطقی برنج درجه یک ایرانی برای مصرف‌کننده را کیلویی ۸۵۰۰ تومان عنوان کرد و گفت:‌ میزان واردات در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۴ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ندای اصفهان ، کاظم خاکسار  اظهار کرد: امسال حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج تولید شد و در ۹ ماهه امسال نیز بالغ بر ۵۱۴ هزار تن برنج به کشور وارد شد که نسبت به سال‌های گذشته با کاهش قابل توجهی مواجه شده است، چراکه میزان واردات برنج در ۹ ماهه سال گذشته ۹۱۱ هزار تن و در ۹ ماهه سال ۱۳۹۲ بیش از یک میلیون و ۵۰۶ هزار تن بوده است.

وی با بیان اینکه ممنوعیت واردات برنج در سال آینده نیز اعمال می‌شود، افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور باید تولید برنج در استان‌های غیرشمالی متوقف شود و وزارت جهاد کشاورزی درصدد حذف یا کاهش کشت برنج در این مناطق است، چراکه در دنیا به طور میانگین به ازای مصرف هر متر مکعب آب حدود ۵۰۰ گرم تولید می‌شود در حالی که این میزان در استان‌های شمالی ۳۵۰ گرم و دیگر مناطق کشور بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ گرم است و این نشان می دهد که نه‌تنها باید کشت برنج در استان‌های غیرشمالی کشور متوقف شود بلکه باید به دنبال افزایش بهره وری آب برای کشت برنج در استان‌های شمالی باشیم.

مدیرکل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر دوره آموزشی برای کشت برنج در سال آینده با محوریت افزایش کارایی مصرف آب در مزارع شالیزاری برگزار شده است و از هم‌اکنون باید کشاورزانمان را آماده تولید برنج در سال آینده کنیم.

خاکسار اعلام کرد: براساس آخرین ارزیابی‌های صورت گرفته قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی در استان گیلان ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان بوده است که بر این اساس قیمت منطقی برای یک کیلوگرم از این محصول در بازار و برای مصرف‌کنندگان باید ۸۵۰۰ تومان باشد اما ممکن است در برخی مغازه‌ها گران‌فروشی وجود داشته باشد که دستگاه‌های متولی باید با آن برخورد کنند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ضریب خودکفایی برنج حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد است که درصددیم ضمن کاهش سطح زیرکشت شالیزارهای کشور از حدود ۵۷۰ هزار هکتار به ۴۸۰ هزار هکتار، ضریب خودکفایی و تولید برنج را به حدود ۶۵ درصد در افق برنامه ۲۰ ساله توسعه ۱۴۰۴ برسانیم.

انتهای پیام/

منبع : ایسنا

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز