دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد ؛
 اصفهان از بهشت‌آباد دیگر نفعی نمی‌برد/ یزد و کرمان مقصد اصلی طرح   

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد گفت: با تصمیمات جدید وزارت نیرو، مقصد اصلی بهشت آباد یزد و کرمان خواهد بود و با شیوه جدید این طرح برای اصفهان اهمیت بالایی نخواهد داشت.

به گزارش ندای اصفهان ، محمد کوشافر  در خصوص  اظهار نظرش مبنی بر اینکه “تونل بهشت آباد مطلقا اجرا نمی‌شود، کار متوقف شده و هیچ وقت هم اجرا نخواهد شد”، اظهار کرد: این موضوع جدیدی نیست و بنده یک سال و نیم پیش با استناد به مصوبات شورای عالی آب در دومین همایش مردم برای احیای زاینده رود، حذف تونل، کاهش حجم و تقسیم آب بین چند استان را عنوان کردم.
وی با تاکید بر اینکه در این مصوبه حدود دو سال پیش موضوع تونل بهشت آباد به طور کامل حذف شد و قرار شد آب از طریق خط لوله انتقال پیدا کند، بیان کرد: در این این تصمیمات حجم انتقالی آب تقریبا به نصف کاهش یافت.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه آزاد و فعال محیط زیست، پیش از این تصمیمات، قرار بود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب از طریق تونل بهشت آباد به زاینده رود منتقل شود که به ۵۸۰ میلیون متر مکعب کاهش یافت.
وی افزود: براساس این تصمیم از ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب انتقالی از طرح بهشت آباد ۱۸۰ میلیون مترمکعب به کرمان، ۲۵۰ میلیون مترمکعب به یزد و ۱۵۲ میلیون متر مکعب به اصفهان انتقال می یابد.
کوشافر تصریح کرد: با این تصمیمات مقصد اصلی بهشت آباد یزد و کرمان خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه پیش از این مصوبه حذف تونل مطرح شده اما این بار وزیر نیرو اجرایی نشدن تونل بهشت آباد را با قاطعیت اعلام کرد، گفت: در مصوبات سیزدهم جلسه شورای عالی آب در بند هشتم تاکید بر حذف تونل آبرسانی از طریق لوله و پمپاژ بود.
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد، با این تصمیمات کرمان و یزد مقصد اصلی پروژه اصلی بهشت آباد هستند و این طرح برای اصفهان اهمیت بالایی نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: اکنون نکته مهم، اعلام راهبردهای وزارت نیرو برای غلبه بر تنش های آبی زاینده رود و گاوخونی است، نکته ای که به نظر نمی رسد چندان هم راهکارهای مشخصی داشته باشد.
گفتنی است؛ طرح تونل بهشت‌آباد با هدف انتقال سالانه یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب از چهار محال و بختیاری به اصفهان و فلات مرکزی برای توسعه کشاورزی این مناطق داده شد و در سال ۱۳۹۰ کلنگ زنی شد.
مطالعات و هزینه های زیادی برای کارشناسی این طرح طی سال های گذشته انجام شده و کارشناسان بسیاری بر اجرای این طرح تاکید دارند از سوی دیگر سازمان حفاظت محیط زیست، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان مدیریت منابع آب ایران به عنوان مخالفان این طرح اشکالاتی پروژه تونل بهشت آباد وارد کرده و آن تأیید نکردند.
وزارت نیرو نیز از ابتدای فعالیت دولت یازدهم احداث تونل‌های بهشت آباد را غیرقانونی اعلام کرد و دستور توقف فوری آن را داده بود. اما از آنجا که کارگاه این تونل در روستای چرمهین اصفهان جمع آوری نشده است، شائبه‌هایی مبنی بر ادامه طرح به وجود آورده بود که وزیر نیرو این موضوع را در خبرگزاری ایلنا تکذیب کرد.
به طور قطع شاید اظهار نظر وزیر نیرو مبنی بر اینکه تونل بهشت آباد مطلقا اجرا نمی‌شود و کار متوقف شده و هیچ وقت هم اجرا نخواهد شد از نظر اجتماعی برای آرام کردن افرادی باشد که به اجرای این طرح اعتراض داشتند.

انتهای پیام/

منبع : ایمنا

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز