شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
 معمای پاراگراف سی و ششم توافق وین چیست؟   

پایگاه اینترنتی هیل نوشت: آمریکا و ایران براساس پارگراف سی وششم میتوانند به آسانی از توافق خارج شوند.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه اینترنتی هیل نوشت: آمریکا و ایران براساس پارگراف سی وششم میتوانند به آسانی از توافق خارج شوند.

به گزارش پایگاه اینترنتی هیل، اوون آلترمن از موسسه مطالعات امنیت ملی تل آویو در مقاله ای تحت عنوان چرا شما باید پاراگراف سی وششم توافق ایران را بخوانید، نوشت: سه شنبه گذشته پرونده صدوپنجاه ونه صفحه ای توافق هسته ای ایران برای من ارسال شد. من در صفحه نوزده پاراگراف سی وششم را بررسی کردم و پیشنهاد می کنم شما نیز این کار را انجام دهید.بندهای بسیاری در توافق وین در هفته های آینده مورد توجه خواهد گرفت اما پاراگراف سی وششم ممکن است مهمترین آنها باشد. پاراگراف سی وششم به ما می گوید که در چه زمانی و چگونه توافق ممکن است خاتمه یابد.

هم دشمنان و هم دوستان این توافق را تاریخی خطاب کردندو وعده دادند بندهای آن به مدت طولانی اجرا خواهد شد اما در عمل این توافق ده یا پانزده ساله یا همیشگی نیست.

پارگراف سی وششم به ما واقعیت را می گوید: هر طرف اعم از ایران یا رئیس جمهور آتی آمریکا می تواند پس از سی و پنج روز اطلاع قبلی توافق هسته ای ایران را ترک کند.

ایران باید براساس ضمیمه چهارم، سی روز کاری بیشتر صبر کند اما پس از آن می تواند براساس پاراگراف سی و ششم ادعا کند که هر یک از اعضای پنج به علاوه یک به تعهدات خود در این توافق عمل نکردند.

زمانی که زمان سی و پنج روزه به پایان رسید ،ایران می تواند ادعا کند که مسئله آنطور که مورد رضایت این کشور باشد،حل نشده است و سپس عمل به همه یا بخشی از تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترک را متوقف کند.

نویسنده مقاله می افزاید :زمانی که ایران صدو پنجاه میلیارد دلار پول دریافت کرده است و قراردادهای بازرگانی خود را با غرب بست،این خروج سریع از توافق می تواند گزینه مورد توجه این کشور باشد.

هنوز مشخص نیست که آیا ایران برای برداشتن محدودیت های باقیمانده ده یا پانزده سال صبر می کند یا به سمت سناریوی دیگری می رود که پیش بینی آن اکنون سخت است.

پاراگراف سی وششم همچنین برای یک رئیس جمهور جمهوریخواه در کاخ سفید جهت خروج از توافق گزینه خوبی خواهد بود.

در بیست ویکم ژانویه دوهزار و هفده رئیس جمهور جدید آمریکا می تواند به نقض ایران اشاره کند و در بیست و پنجم فوریه دوهزار و هفده، آمریکا را از این توافق خارج کند.

رئیس جمهور جمهوریخواه همچنین می تواند دیپلمات های خود را برای نشست پنج هفته ای بفرستد و سپس در تاریخ دیگری از توافق خارج شود.

پاراگراف سی و ششم ضرب الاجل ندارد.سناتور تام کاتن نماینده جمهوریخواه آرکانزاس نیز گفته است رئیس جمهور بعدی آمریکا نیازی نیست توافق را انکار کند بلکه می تواند براساس مفاد این توافق به آسانی از آن خارج شود.

پاراگراف سی وششم برای حل اختلافات است.در یک چنین توافق پیچیده ای یک طرف احتمال دارد بتواند به مواردی از نقض اشاره کند.ایران آماده این کار است.

پاراگراف بیست و پنجم توافق می گوید اگر هر یک از ایالت ها یا دولت محلی آمریکا مانع از اجرای لغو تحریم ها شوند،دولت فدرال باید اقدامات مناسب را در پیش گیردو از همه اختیارات موجود استفاده کند.

ایران حتی در آن صورت نیز می تواند بگوید دولت فدرال از برخی از اختیارات استفاده نکرده و به تعهدات خود عمل نکرده است.

درصورتی که رئیس جمهور بعدی آمریکا بخواهد از این توافق خارج شود،او نیزمی تواند داستان باورکردنی بسازد.

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز