دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
اشتباهی که دکتر امیرحسین بانکی مرتکب شد!
 نقدی بر رمان «بازگشت»، اثر نویسنده جوان اصفهانی   

در شخصیت پردازی این اثر اغراق شده است؛ فاطمه یک دختر همه چیز دان و کاملا بی عیب است که در اغلب موارد جواب همه سوالات را می داند، اشتباه نمی کند و هیچ کس نمی تواند او را نکوهش کند دقیقا همان اشتباهی که در کتاب «دختران آفتاب» اتفاق افتاد...

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان/

«بازگشت» نام اولین اثر نویسنده‌ی جوان اصفهانی «معصومه حلیمی» است که از طریق انتشارات «دارخوین» در سال ۱۳۹۴ به دوستداران کتاب عرضه شده است. رمانی کوتاه و خلاصه که داستانگونه قصد آموزش مفاهیم کلی اسلامی-شیعی (علی الخصوص مسأله حجاب و سوالات رایج دختران) را دارد و نویسنده سعی کرده است با تلفیق مفاهیم و شخصیت ها، به تبیین موضوعات مهم مربوط به سبک زندگی نوجوانان و جوانان بپردازد. داستان در یک دبیرستان دخترانه می گذرد و مباحثی میان چند نفر از دانش آموزان شکل می گیرد. شاید بتوان سبک این داستان را با کتاب «دختران آفتاب» اثر «بهزاد دانشگر» و «دکتر امیرحسن بانکی پور» مقایسه کرد.

قبل از هرچیز باید اعتراف کرد که این نویسنده‌ی خوش فکر با قبول این زحمت، برای خواننده و مخاطب خود احترام خاصی قائل شده است این در حالی است که در بسیاری از رسانه های کشور حتی ذره ای برای اصل (fun) و سرگرمی تلاش و برنامه ریزی نمی شود و بسیار ساده لوحانه انتظار دارند که مخاطبشان با اینکه در بین انواع سرگرمی های درست و نادرست غرق شده است پیام مستقیم آنها را دریافت، درک و نهایتا اجرا کند، انتظاری که باید از یک ربات داشت، نه یک انسان. رمان بازگشت، نقطه‌ی عطفی برای غلبه بر این تفکر غلط عصر حجری است. در این متن سعی کرده ام تا با رعایت انصاف و حق گویی، تحلیلی ارایه کنم تا خواننده در پایان آن بتواند به این تصمیم نهایی برسد: خریدن یا نخریدن، مساله این است!

***

بزرگترین نقطه ضعفی که در همان نگاه اول ذوق خواننده را کور می کند طراحی جلد ناشیانه و ضعیف کتاب است. تا آنجایی که ناخودآگاه اینطور برداشت می شود که «حامد شاهمرادی» کتاب را چندان جدی نگرفته است و ناخودآگاه به تلاش نویسنده بی توجهی کرده است. گرچه این پیام با انتخاب عنوانی بسیار کلیشه ای و دم دستی «بازگشت»، کامل می شود. اگر بخواهم با شما رو راست باشم باید بگویم در لحظه اول با دیدن جلد کتاب و خواندن عنوان آن، لحظه ای از خواندن آن منصرف شدم.

کتاب بازگشت

به نظر می رسد که مقدمه کتاب نوشته نویسنده نیست و آن را کس دیگری برای این کتاب نگارش کرده است. اگر این برداشت صحیح باشد باید پرسید چرا نام نویسنده مقدمه ذکر نشده است.

از نقاط قوت کتاب می توان به روان بودن متن آن اشاره کرد. به طوریکه خواننده می تواند به اصطلاح بر روی متن سُر بخورد و بی دردسر روال داستان را دنبال کند. این بدان معناست که کلمات مانع ذهن کنجکاو او نشده و این موضوع قطعا باعث می شود که زمین گذاشتن کتاب برای خواننده سخت تر و سخت تر شود. گرچه داستان جذاب و غیر قابل پیش بینی آن نیز مزید بر علت است. می توان ادعا کرد داستان، شما را به دنبال خود خواهد کشید و هرگز خسته و کسل کننده نخواهد بود. در جذاب بودن کتاب بازگشت، شاید به موقع تمام شدن فصول هم بی تاثیر نباشد، چرا که دقیقا همان لحظه ای که اصلا انتظار آن را ندارید نتیجه گیری و پایان فصل اتفاق می افتد و نویسنده عملا شما را غافلگیر می کند.

در این کتاب لحن راوی با شخصیت های داستان متفاوت است. راوی کاملا رسمی و کتابی سخن می گوید ولی شخصیت ها به صورت محاوره ای و خودمانی حرف می زنند. حال مشکل اینجاست که گاهی این دو سبک متفاوت وارد یکدیگر می شوند و این مساله بعضی اوقات باعث گیج شدن خواننده می شود. برطرف کردن این ضعف به عهده ویراستار است که متاسفانه به خوبی انجام نگرفته است.

در شخصیت پردازی این اثر اغراق شده است؛ فاطمه یک دختر همه چیز دان و کاملا بی عیب است که در اغلب موارد جواب همه سوالات را می داند، اشتباه نمی کند و هیچ کس نمی تواند او را نکوهش کند که همین بی عیب بودن او یک عیب کاملا بزرگ و آشکار برای داستان است. چرا که از باورپذیری و واقعی بودن آن می کاهد. دقیقا همان اشتباهی که دکتر بانکی در کتاب «دختران آفتاب» مرتکب شد.

به نظر می رسد بسیاری از ایراداتی که در کتاب وجود دارد حاصل کم لطفی ویراستار است و این شاید نشان دهنده عجله نشر دارخویین ویا نویسنده است.

تا به حال تعداد کمی از نویسنده های کشورمان توانسته اند نتیجه ای درخور توجه از تلفیق داستان و مبانی اسلامی کسب کنند تا جایی که می توان ادعا کرد، حتی وارد شدن به این عرصه نیازمند شجاعت، بینش عمیق و دغدغه فراوان است. به همین دلیل است که از قشر فرهیخته و فرهنگی کشورمان انتظار می رود تا با حمایت از این جریان فکری-هنری به نشر سبک زندگی اسلامی از روش صحیحش کمک کنند.

درکل اگر اهل خواندنِ با هدف هستید و یا مایل هستید پیام های نهفته و آشکار مفیدی را به فرزند نوجوان خود هدیه دهید و در عین حال سرگرمی جذابی را نیز برای او فراهم کنید، این کتاب می تواند گزینه مفیدی برایتان باشد و شما را به سادگی و با لذت، به این اهداف برساند.

برای تهیه این کتاب می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید

۰۹۱۳۳۰۰۰۶۰۱ (آقای ثروتی)

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. حامد شاهمرادی گفت:

  سلام
  جناب هراتیان از نقد منصفانه شما متشکرم
  برداشت شما کاملا صحیح و درست می باشد تنها یک نکته را باید به خدمت شما عرض کنم
  در واحد هنری نشر دارخوین ما ابتدا یک طرح جلد طبق برداشت خود اجرا می نماییم و سپس به نویسنده ارائه می کنیم
  متاسفاه در این مورد طرح جلد پیشنهادی دفتر هنری نشر مورد تایید قرار نگرفت و این ایده پیشنهاد نویسنده و یا به طور خاص شخص مرتبط با دفتر طراحی بوده است
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز