سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۳

بسته تحلیلی انتخابات۱؛

«رایزنی و دیگر هیچ»! گزارش روحانی به اصلاح‌طلبان/آغاز حرکت به سمت نامزدهای خاکستری اصلاحات

آغاز حرکت به سمت نامزدهای خاکستری اصلاحات و همه مرا می‌شناسند؛ متأسفانه ردّ صلاحیت شدم! از جمله مطالبی هستند که در بسته امروز گزارش تحلیلی خبرگزاری فارس به آنها پرداخته‌ایم.

 ندای اصفهان – سرویس سیاسی/

تأیید صلاحیت‌ها بر اساس قانون یا قاعده الّاکلنگی؟!

«رایزنی و دیگر هیچ»! گزارش روحانی به اصلاح‌طلبان

رئیس‌جمهور روحانی، روز پنجشنبه گذشته در همایش استانداران طی سخنانی مسئله تأیید صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس دهم را محور بخشی از اظهارات خود قرار داد و گفت: همه باید دست به دست هم دهیم تا انتخاباتی پرشور برگزار شود و مردم ناامید نشوند. بگذاریم همه مردم پای صندوق‌های رأی بیایند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی با اشاره به اینکه اگر قرار است یک جناح در انتخابات حضور داشته باشد و یک جناح نه، دیگر به چه دلیل انتخابات برگزار می‌کنیم؟ گفته است: از وزرای کشور و اطلاعات خواسته‌ام که به طور کامل با شورای نگهبان همکاری و تعامل کنند و رایزنی‌های خودمان را استمرار می‌دهیم.

رئیس‌جمهور در ادامه از دستور رایزنی به معاون اول خود نیز در همین رابطه خبر داده است.

روحانی اما در عین حال تصریح کرده است: قرار نیست ما دین خودمان را برای نماینده شدن دیگران بفروشیم. ما می‌خواهیم اخلاق اسلامی در همه عرصه‌ها حاکم باشد و کسی دیگران را تخریب نکرده و آبروی کسی را نریزد.

وی می‌افزاید: دولت به طور قانونی و طبیعی در انتخابات بی‌طرف است و تلاش خود را متمرکز و وقف اجرای قانون اساسی و قوانین موضوعه می‌کند و مصراً از همه همکاران دولت می‌خواهم تلاش خود را برای عدم مداخله و موفقیت در این آزمایش الهی بکار بگیرند و اجرای مر قانون اساسی را سرلوحه خود قرار دهند تا انتخاباتی سالم، رقابتی، پرشور و بانشاط در امنیت کامل برگزار کنیم.

*پیش از این، اصلاح‌طلبانی نظیر شکوری‌راد و مرعشی صراحتاً از رئیس‌جمهور روحانی خواسته بودند که به مسئله ردّ صلاحیت‌ مشاهیر اصلاح‌طلب ورود کند.

کسانی از اصلاح‌طلبان هم بوده‌اند که از ماه‌ها و حتی از 2 سال قبل خواهان ورود رئیس‌جمهور روحانی به مسئله انتخابات مجلس دهم و به نفع اصلاحات شده و حتی شرط حمایت اصلاح‌طلبان از دولت در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم را نیز همین ورود به نفع! را عنوان کرده‌اند.

اما در عین حال، پیش‌بینی می‌شد که دولت و رئیس‌جمهور روحانی غیر از چند چند جلسه و اظهار نظر، کار دیگری را در این رابطه صورت ندهند.

چه اینکه اعتدالیون با اعلام رسمی خبر جدایی لیست انتخاباتی خود از لیست اصلاح‌طلبان و اقداماتی مثل مسکوت گذاشتن مسئله حصر فتنه‌گران، آب پاکی را روی دست جریان سیاسی خاص ریخته و پیام واضح این اقدامات همین بود که دولت رئیس‌جمهور روحانی حاضر به دادن هزینه‌ای زیادتر از چند اظهار نظر و برگزاری چند جلسه نیست.

وانگهی در صحبت‌های اشاره شده هم دیده می‌شود که رئیس‌جمهور تأکید دارد حاضر نیست دین خود را به نماینده شدن دیگران بفروشد و ایضاً تأکید می‌کند که «دولت به طور قانونی و طبیعی در انتخابات بی‌طرف است».

رئیس‌جمهور روحانی همچنین به این حقیقت نیز واقف است که اصلاح‌طلبان فعلاً چاره‌ای غیر از حمایت تمام عیار از او و دولتش ندارند، و حتی اگر روحانی دست به تبعید تمام اصلاح‌طلبان هم بزند اما آنها نمی‌توانند دست از حمایت از او بردارند.

اما در اشاره به بخش دیگر اظهارات روحانی مبنی بر اینکه «اگر قرار است یک جناح در انتخابات حضور داشته باشد و یک جناح نه، دیگر به چه دلیل انتخابات برگزار می‌کنیم؟» و یا کنایه رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «مردم را ناامید نکنیم» نیز همانطور که محرز است، منظور رئیس‌جمهور بحث ردّ و یا عدم احراز صلاحیت مشاهیر اصلاح‌طلب است. زیرا کثیری از چهره‌های خاکستری و جوان‌تر اصلاح‌طلب هستند که توسط شورای نگهبان تأیید صلاحیت شدند.

اما در عین حال و در پاسخ به سؤال رئیس‌جمهور باید دانست مسئله انتخابات‌ها و تأیید صلاحیت‌ها نه در ایران و نه در هیچ کجای دیگری از جهان بصورت «الّاکلنگی» نیست و آنچه که حرف اول را می‌زند برخورداری از صلاحیت است.

به سخن دیگر اینکه نمی‌شود به صرف اینکه حتماً تمام جریانات و طیف‌های سیاسی باید در انتخابات نماینده داشته باشند؛ به هر کسی ولو افراد بی‌صلاحیت، برچسب «تأیید صلاحیت» را چسبانید.

این مسئله در تمام دموکراسی‌های بزرگ و حتی کوچک جهان پذیرفته است که اگر داوطلبی نتوانست به منصب نامزدی و انتخابات برسد، طرفداران و همفکران او به شخص نزدیکتر به آرای خود رأی می‌دهند و کسی به اینکه دست به تحریم انتخابات بزند و یا از آن ناامید! شود، فکر هم نمی‌کند.

ضمن اینکه مردم، شورای نگهبان و نظام اسلامی گناهی ندارند که ستاد اصلاحات در ظاهر فقط تعدادی از چهره‌های پر سن و سال این جریان را اصلاح‌طلب می‌داند و مابقی را نه!

منظور اصلاح‌طلبان از ردّ صلاحیت‌های گسترده، صرفاً ردّ صلاحیت چندتن از مشاهیر این جریان در تهران و شهرستان‌هاست و کسانی همچون چهره‌های جوان و خاکستری اصلاح‌طلب به هیچ وجه منظور ستاد اصلاحات نیستند.

کما اینکه الیاس حضرتی، رییس کمیته رسانه و تبلیغات ستاد انتخاباتی اصلاح طلبان استان تهران اخیراً طی گفت‌وگویی که روزنامه اعتماد آنرا منتشر کرده است صراحتاً بیان می‌کند که «در هر استان و شهرستانی تقریبا نیروهای اصلی، شاخص و سابقه‌دار که عمدتا اصلاح طلب نیز بودند، متاسفانه رد صلاحیت شدند»! و هیچ اشاره‌ای به جوانترها و معاریف اصلاح‌طلب تأیید شده‌ای همچون عارف، کواکبیان، محجوب و… نمی‌کند.

حضرتی در تکمله اظهارات خود نیز می‌گوید: «من خیلی متاثر شدم که تعداد زیادی از چهره‌های باسابقه، انقلابی و موثر در انقلاب رد صلاحیت شدند» و باز هم اشاره‌ای به جوان‌ترها نمی‌کند…

وانگهی، معاریف اصلاح‌طلب، پیش از این و با توجه به رخداد فتنه سال 88، عنوان کرده بودند که خودشان هم می‌دانند تأیید صلاحیت نمی‌شوند و برای همین قصد به راه انداختن سونامی ثبت نام را ندارند اما اینکه چه شد که در موسم ثبت‌نام‌ها به ناگاه تمام عمده‌ی آنها اقدام به نام‌نویسی و اعلام داوطلبی کردند؛ امری است که ابعاد آن در روزهای آینده بیشتر مکشوف خواهد شد.

اکنون و با دانستن این حقایق عقلایی آیا رواست که مسئله ضروری تأیید صلاحیت‌ها به کناری گذشته شده و بحث «تعادل الّاکلنگی» مورد اشاره رئیس‌جمهور و برخی فعالان جریان خاص قرار گیرد و با بدتر آنکه از ناامیدی مردم، سخن به میان آید؟!

***

آغاز حرکت به سمت کاندیداهای خاکستری اصلاحات

محمدرضا عارف، فعال اصلاح‌طلب و رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان طی اظهاراتی در کنگره حزب ندای ایرانیان گفته است: در مورد ردّ صلاحیت‌ها به طور جدی پیگیری می‌شود که بتوانیم راحت‌تر لیست نهایی کسانی که می‌خواهند خدمتگزار نظام در مجلس شورای اسلامی باشند را ببندیم.

او در عین حال به سایر اصلاح‌طلبانی که صلاحیت آنها احراز نشده است نیز اشاره کرده و گفته است: اگر صلاحیتی هم احراز نشده از عدم آگاهی نسبت به افراد بوده –است-.

به گزارش جماران، این نامزد انتخاباتی مجلس دهم افزوده است:‌ ما آماده‌ایم تا اطلاعات کافی از افراد را در اختیار قرار دهیم.

عارف همچنین گفته است: با توجه به اینکه تعداد زیادی از کاندیداها عدم احراز صلاحیت شده‌اند درخواست می‌کنم که این افراد هرچه سریعتر سابقه کاری و توانایی خود را در عرصه‌های مختلف در اختیار شورای نگهبان قرار دهند.

*اظهارات عارف که در وهله اول ناظر به معاریف اصلاح‌طلب محسوب می‌شوند در حالی است که بعید به نظر می‌رسد هیئت‌های نظارت و شورای نگهبان از سوابق و توانمندی‌های ویژه! اصلاح‌طلبانی مثل جواد اطاعت، محسن رهامی، رسول منتجب‌نیا، مرتضی الویری، ابراهیم اصغرزاده، مصطفی معین، شهربانو امانی، احمد پورنجاتی، الیاس حضرتی و غیره بی‌خبر باشند و یا این توانمندی‌های ویژه به استحضارشان نرسیده باشد!

و ایضاً بعید به نظر می‌رسد نُظّار و شورای نگهبان از توانمندی‌های برخی داوطلبان شرکت کننده در اغتشاشات سال 88، استانداران مستعفی دولت اصلاحات و برخی نمایندگان مستعفی مجلس ششم که از استان‌های مختلف ثبت نام کرده‌اند بی‌خبر بوده باشند.

البته ممکن است «اشتباه» درباره چند نفری رخ داده باشد و یا درباره چندنفر، مسئله اعتراض، به حق باشد و تجدید نظری صورت گیرد، اما من‌حیث‌المجموع بعید به نظر می‌رسد که سوابق و توانمندی‌های اشاره شده! تا آن حد خفی باشد که از نظر شورای نگهبان نیز مکتوم مانده باشد!

اما بخش دیگر اظهارات عارف ناظر به عدم احراز صلاحیت تعدادی از چهره‌های جوان، خاکستری و کمتر شناخته شده اصلاح‌طلب است که بعید نیست میزانی از آنها به کاندیداهای خاکستری تأیید صلاحیت شده افزوده شوند و حتی تعداد اصلاح‌طلبان تأیید شده از اصولگرایان هم بیشتر شود.

این در حالی است که تمام توان و انرژی اعتراضی این روزهای جریان خاص، در ظاهر نسبت به مسئله ردّ صلاحیت افراد و چهره‌های پیش‌گفته است و اثری از عکس العمل آنها نسبت به تأیید یا ردّ یا عدم احراز صلاحیت داوطلبان خاکستری اصلاح‌طلب و همچنین تأیید صلاحیت چهره‌هایی مثل مجید فراهانی، مصطفی کواکبیان، محمدرضا عارف، علیرضا محجوب و غیره دیده نمی‌شود.

این نکته پارادوکسیکال سؤالات فراوانی را در اذهان ایجاد کرده است، بویژه اینکه چهره‌هایی همچون حضرتی، درایتی و شخص عارف اخیراً در لابه‌لای برخی سخنان خود اظهار کرده‌اند که با تأیید صلاحیت شدگان فعلی به بسته شدن یک لیست خوب و موجد هدف، امیدواری جدی دارند.

***

حضرتی: همه مرا می‌شناسند؛متأسفانه ردّ صلاحیت شدم!

الیاس حضرتی، فعال اصلاح‌طلب، مدیر مسئول روزنامه اعتماد و رییس کمیته رسانه و تبلیغات ستاد انتخاباتی اصلاح طلبان استان تهران که داوطلب کاندیداتوری در انتخابات مجلس نیز شد، اخیراً طی اظهاراتی در روزنامه اعتماد گفته است:

«اینکه من یا امثال من رد صلاحیت شده‌اند، جای تعجب دارد. بالاخره همه حضرتی را می‌شناسند و مشی اعتدال و اصلاحات او را می‌دانند. همه می‌دانند که الیاس حضرتی علاقه‌مند و معتقد به ارزش‌های انقلاب است، می‌دانند که چه فداکاری‌هایی در انقلاب و نظام داشته. خوشبختانه هم طیف اصولگرا و هم دوستان اصلاح‌طلب با بنده آشنا هستند و از سابقه من باخبرند.»

او افزوده است: متأسفانه امثال من در رد صلاحیت‌ها زیادند!

*ما دقیقاً نمی‌دانیم که آقای حضرتی بر چه اساسی ردّ صلاحیت شده و فرض بر دانستن هم هیچکس جز شخص داوطلب مجاز به بیان علل و عوامل رد و یا عدم احراز صلاحیت و حتی اعلام ردّ صلاحیت خود نیست.

با این وجود اما در واکنش به اظهارات آقای حضرتی مبنی بر اظهار تعجب از ردّ صلاحیتش یادآوری چند نکته خالی از لطف نیست:

یکم: در اواخر سال 91، تعدادی از اصلاح‌طلبان سرشناس که الیاس حضرتی هم در میان آنها بود؛ طی نامه‌ای به مرحوم عسگراولادی، اصولگرایان را متهم به تلاش برای حذف فیزیکی (ترور) اصلاح‌طلبان نمودند!

دوم: الیاس حضرتی چندی قبل و در اشاره به توافق نهایی میان دولت روحانی و کشورهای 1+5، طی مقاله‌ای در روزنامه اعتماد نوشته بود: «شاید بعد از این در موضوعات دیگر و سایر پرونده‌ها با آمریکا وارد مذاکره بشویم»! (این مسئله صراحتاً و بارها مورد نهی مقامات ارشد کشور قرار گرفته است)

سوم: روزنامه اعتماد، تحت مدیریت الیاس حضرتی، سال گذشته طی مطلبی مدعی رنگ‌باختگی سیدالشهدا(ع) برای نسل‌های جدید شد. (و البته حضرتی بلافاصله از این اقدام عذرخواهی کرد)

با تمام این اوصاف اما با توجه به اینکه تعداد کثیری از چهره‌های اصلاح‌طلب کمتر شناخته شده، توسط شورای نگهبان مورد تأیید صلاحیت قرار گرفته‌اند؛ به نظر می‌رسد اعتراضات و فریادهای چهره‌های جریان خاص نسبت به مسئله «صلاحیت‌ها» صرفاً ایجادکننده‌ی یک حاشیه امن برای چهره‌های در سایه و نامزدهای خاکستری این جریان است.

منبع: فارس

 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715