شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۲

عضو شورای انقلاب فرهنگی:

خطر بزرگ بستر سازی نفوذ / مدعیان ولایی، فرهنگ را از مسئولان مطالبه گری کنند

حسن بنیانیان با بیان اینکه اشتباه بزرگ ما این است که به دنبال متولی فرهنگ در کشور هستیم، ادامه داد: تک‌تک ما به عنوان یک انسان در ایجاد فرهنگ نقش آفرین هستیم و باید بدانیم در ارتباطات و تمام زمینه ها در دین و اعتقادات دیگران تاثیرگذار هستیم.

گزارش تصویری مرتبط

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، شامگاه دیروز (پنجشنبه) عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در میزگرد هم اندیشی «جریان شناسی نفوذ گران فرهنگی در تمدن نوین اسلامی» در کتابخانه مرکزی اصفهان در خصوص تهاجم فرهنگی گفت: در نگاه کلی تهاجم فرهنگی در ظرف جهانی شدن ریخته می شود و سپس به جهانی سازی انتقال پیدا می کند و این ها با وجود کاستی های داخلی که وجود دارد انقلاب را در محاصره خود قرار می دهد.

دکتر حسن بنیانیان جنس انقلاب را از جنس حکومت های پیامبران عنوان کرد و افزود: دشمن با بهره گیری از تلاش های طولانی مدت خود درزمینهٔ نفوذ سازمان یافته ، درصدد نفوذ در کشورهای شرقی و ایران است؛ یکی از محققین انگلیسی تز خود را بر تأثیر زنان رضاشاه بر تصمیمات او آماده کرده بوده است تا الآن بدانند چگونه می توانند با استفاده از زنان مسئولان بر آن ها مسلط شوند و بر فرهنگ کشور نفوذ پیدا کنند، تا انقلاب را مهار کنند.

وی با بیان اینکه جهانی شدن در ذات خودش معضلات زیادی را به همراه دارد،‌ گفت: جهانی شدن یعنی روند طبیعی ارتباط با سایر فرهنگ ها و تبادل فرهنگی، مثلاً یک شهردار با عدم درک درست فرهنگی، فرهنگسراها را الگو گرفته شده از غرب در کشور توسعه داده و آن را محل خوش‌گذرانی و کارهای فرهنگی قرار می دهد و از آن طرف مساجد را تبدیل به مصیبت خانه کرده اند و از انجام دیگر کارها در آن کوتاهی می کنند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ابراز ناراحتی عنوان کرد: مثلاً همین فروشگاه بزرگی که برگرفته از فروشگاه های بزرگ غربی در اصفهان راه اندازی شده است، به مرکز ترویج مصرف گرایی،‌ فساد،‌ محل حضور زنان فروشنده با پوشش نامناسب و … که با فرهنگ بومی و دینی ما هیچ سنخیتی ندارد و با پیوست فرهنگی که مورد تأکید رهبری است هیچ تناسبی ندارد.

بنیانیان، جهانی سازی را تلاش آگاهانه کشورها برای اشاعه فرهنگ خود به منظور بهره برداری سیاسی-اقتصادی بیان کرد ادامه داد: کشورهای مختلف و در رأسش آمریکا، با تولید محصولات فرهنگی ارزان قیمت، به دنبال ایجاد وابستگی فکری در کشورهای هدف خود هستند.

وی در خصوص تهاجم فرهنگی نیز گفت: اگر ماهواره در خانواده‌ای رسوخ پیدا کند، روابط خانوادگی و بنیان خانواده را در تیررس خود قرار می‌دهد و اگر دشمن موفق شود بنیان خانواده را در ایران سست کند که متأسفانه به موفقیت هایی نیز رسیده است، از لحاظ فرهنگی ضربه زیادی را وارد کرده است.

این مسئول فرهنگی در خصوص اهمیت مسئله فرهنگ به بیان رهبر فرزانه انقلاب که فرموده اند گاهی اوقات مشکلات فرهنگی موجب شده که من خوابم نبرد اشاره و تأکید کرد: اولین مشکلی که در زمینه فرهنگ وجود دارد این است که مسئولین در بحث فرهنگ درک درستی ندارند و باید در چشم نخبگان کشور جایگاه واقعی و شایسته ی فرهنگ شناسانده شود.

بنیانیان تصریح کرد: اگر خواستیم تمدن اسلامی بسازیم، باید اعتقادات و باورهای ما اسلامی شود،‌هنجارها و ارزش های متناسب با آن ایجاد نماییم تا ان‌شاءالله تمدن اسلامی مدنظر رهبری شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه اشتباه بزرگ ما این است که به دنبال متولی فرهنگ در کشور هستیم، ادامه داد: تک‌تک ما به عنوان یک انسان در ایجاد فرهنگ نقش آفرین هستیم و باید بدانیم در ارتباطات و تمام زمینه ها در دین و اعتقادات دیگران تاثیرگذار هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئله نفوذ و بستر سازی برای نفوذ را دو مقوله جدا از هم بیان کرد و اظهار کرد: در راستای تلاش های دشمن اتفاقاتی که در حال رخ دادن است و عدم درک درست فرهنگ در بین مردم، بستر نفوذ به وجود آمده است.

بنیانیان در توصیه ای به تلاش گران عرصه فرهنگی گفت: باید تلاش شود حرف های دینی با تصویر بیان شود تا آن مطالب در ذهن افراد برای مدت طولانی باقی بماند و بر وی تأثیر بیشتری داشته باشد.

وی به حاضرین تأکید کرد: عزیزان مغازه‌داران را هوشیار کنید که زمینه نفوذ فرهنگی را از طریق ویترین های خود فراهم نکنند، امربه‌معروف و نهی از منکر را فقط بیان بلکه به‌صورت عملی با رفتار درست خود نشان دهید و آن را در یک ستاد زندانی نکنید و تکلیف را از خود ساقط ننمایید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید همه کسانی که ادعای ولایی بودن می کنند مطالبه گر فرهنگ از مسئولان باشند که چرا مقوله های فرهنگی اجرا نمی شود، ادامه داد: متاسفانه الفبای معیار و شاخصه های فرهنگی را شناسایی نکرده ایم.

این میزگرد هم اندیشی به همت مجمع فرهنگی تحقیقاتی بینش مطهر استان اصفهان و با پشتیبانی دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی، در راستای همایش‌های تخصصی برای طلاب و دانشجویان مجمع بینش مطهر و افراد علاقه‌مند به مباحث معرفتی و دینی و علوم انسانی-اسلامی با موضوع :جریان شناسی نفوذ گران فرهنگی تمدن نوین سالن همایش کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.

انتهای پیام/ح

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715