شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۲

رییس مؤسسه مطالعات و تحقيقات اسلامي فتوح قم:

نسبت به توطئه نفوذ باید هوشیار باشیم / مراقب ‌نفوذ گران در میان علمای شیعه باشیم

یکی از نمونه‌های نفوذ در زمان مشروطیت، شخصی به نام آیت الله طالقانی است که در مهاجرت کبرای علمای تهران به قم حضور داشت و بعداً مشخص شد که او همان چرچیل است و بعداً نخست وزیر انگلیس شد و به عنوان یک نفوذی در بین علما و شیعیان نفوذ پیدا کرده بود.

گزارش تصویری مرتبط

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، شب گذشته حجت الاسلام دکتر احمد رهدار در نشست «جریان شناسی نفوذ گران فرهنگی در تمدن نوین اسلامی» که در کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شده بود، اظهار داشت: از صدر اسلام تا به امروز بحث نفوذ وجود داشته است،‌ پیامبر نفوذی های خود را در به سمت دشمن فرستادند تا کسب اطلاعات کنند و همین اتفاق بالعکس نیز رخ داده است.

رییس مؤسسه مطالعات و تحقيقات اسلامي فتوح قم با بیان اینکه معمولاً نفوذ توسط نزدیک‌ترین افراد صورت می گفته است،‌افزود: در زمان امام موسی کاظم (ع)، برادر زاده های ایشان برای خاندان عباسی جاسوسی می کردند.

وی یکی از نمونه‌های نفوذ در زمان مشروطیت را شخصی به نام آیت الله طالقانی معرفی کرد که در مهاجرت کبرای علمای تهران به قم حضور داشته و بعداً مشخص شده که او همان چرچیل است و بعداً نخست وزیر انگلیس شد و به عنوان یک نفوذی در بین علما و شیعیان نفوذ پیدا کرده بود.

حجت الاسلام رهدار با بیان اینکه دستگاه نفوذ،‌دستگاه جدی است، گفت: در تاریخ داریم فلان آیت الله رسانه دار شک کرده ایم که بابی است یا شیعی،‌شخصی که در نجف کرسی تدریس دارد، در تهران دستگاهی راه انداخته و دارای رسانه های متعدد است.

این استاد دانشگاه یکی از دلایل مهم سلب شدن نفوذ را، سلب شدن مرزهای هویتی عنوان کرد و ادامه داد: یکی از آسیب های هویت تمدن کشورهای اسلامی این است که نتوانسته اند فاصله خود را با دشمن مشخص کنند.

وی تاریخ یک سرمایه عنوان کرد و تأکید کرد: تاریخ گذشته از دست رفته نیست و باید به آن به عنوان یک منبع سرمایه ای دید داشته باشیم و از آن نهایت استفاده را ببریم تا دچار اشتباهات قبلی نشویم و باید بدانیم این که می گویند برخی توهم توطئه دارند،‌ توهم نیست بلکه توطئه به شدت وجود دارد و باید کاملاً هوشیار و بیدار باشیم.

حجت الاسلام رهدار اظهار کرد: در یک تحقیقی که به عمل آورده شده که چرا پاکستان دچار تجدد نشده است،‌ علت آن حفظ خانواده های بزرگ که در آن همه اعضای خانواده در یک مکان دورهم جمع شده اند، است، و قطعا یکی از راه های برطرف کردن مفاسد اجتماعی امروز بحث چند زنی است.

این نشست، به همت مجمع فرهنگی تحقیقاتی بینش مطهر استان اصفهان و با پشتیبانی دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی، در راستای همایش‌های تخصصی برای طلاب و دانشجویان مجمع بینش مطهر و افراد علاقه‌مند به مباحث معرفتی و دینی و علوم انسانی-اسلامی میزگردی هم‌اندیشی با موضوع :جریان شناسی نفوذ گران فرهنگی تمدن نوین سالن همایش کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715