سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
از سوی رئیس دیوان محاسبات
 گزارش تفریغ بودجه سال ۹۳ در مجلس قرائت شد + متن گزارش   

رئیس دیوان محاسبات کل کشور گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۳ را در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت کرد.

به گزارش ندای اصفهان، گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور صبح امروز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد.

امین حسین رحیمی رئیس دیوان محاسبات کل کشور با حضور در جلسه علنی صبح امروز گزارش تفریغ بودجه سال ۹۳ را که بیست و ششمین گزارش تفریغ بودجه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و چهارمین گزارش تفریغ بودجه در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی است برای نمایندگان قرائت کرد.

به گزارش تسنیم، امین‌حسین رحیمی در توضیح خلاصه و چکیده‌ای از گزارش تفریغ بودجه ۹۳ گفت: بودجه کل سال ۹۳ از بعد منابع و مصارف بالغ بر ۸۰۳هزار میلیارد تومان بوده است، که از این میزان منابع عمومی دولت ۲۱۱هزار میلیارد تومان، درآمدهای اختصاصی ۲۴هزار میلیارد تومان و منابع شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت ۵۹۷هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: طبق گزارش تفریغ بودجه سال ۹۳ منابع عمومی دولت به‌میزان ۱۷۸هزار میلیارد تومان معادل ۸۴ درصد بودجه و درآمدهای اختصاصی به‌میزان ۲۰هزار میلیارد تومان معادل ۸۹ درصد بودجه مصوب و منابع شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت به‌میزان ۷۷۰هزار میلیارد تومان معادل ۱۲۲ درصد ارقام مصوب تحقق یافته است.

رئیس دیوان محاسبات کشور در ادامه تصریح کرد: بررسی روند سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بودجه مصوب کل کشور طی سال‌های ۸۹ تا ۹۳ رشد متوسط سالانه ۲۴درصدی داشته است به‌طوری که از ۳۶۹هزار میلیارد تومان در سال ۸۹ به رقمی بالغ بر ۸۰۳هزار میلیارد تومان در سال ۹۳ رسیده است به‌عبارتی قانون بودجه کل کشور با رشدی معادل ۱۱۸ درصد ظرف ۵ سال تقریباً بیش از دو برابر افزایش یافته است، این در حالی است که علی‌رغم افزایش سالانه بودجه شاهد رکود تورمی نسبتاً مزمن در اقتصاد کشور بوده و توسعه و پیشرفت کشور به‌نسبت افزایش بودجه سنواتی اتفاق نیفتاده است.

رحیمی در ادامه به توضیحاتی در مورد تفریغ بودجه ۹۳ در حوزه نفت و گاز پرداخت و گفت: ارقام گزارش تفریغ بودجه نشان می‌دهد سهم منابع حاصل از صادرات نفت از منابع عمومی دولت در سال ۸۹ معادل ۴۷ درصد بوده که در اقدامی مناسب در سال ۹۳ به ۳۵ درصد رسیده است که اکنون در شرایط پساتحریم باید مراقبت کرد که رفع تحریم‌های ظالمانه موجب افزایش وابستگی بودجه به نفت نشود.

وی همچنین با بیان اینکه طبق گزارش تفریغ بودجه نسبت درآمدهای مالیاتی به منابع عمومی از ۳۲ درصد سال ۸۹ به ۴۰ درصد در سال ۹۳ افزایش یافته است، افزود: دولت برای تحقق اهداف قانونی و افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از منابع دولتی بهتر است هرچه سریع‌تر آیین‌نامه‌های اجرایی قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم را تدوین کند.

وی در توضیح بند هدفمند کردن یارانه‌ها در گزارش تفریغ بودجه، گفت: دولت برای اجرای صحیح قانون بودجه باید یارانه ۶ میلیون نفر از افراد یارانه بگیر را حذف می‌کرد، ولی تا پایان ۹ ماه نخست سال جاری تنها بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر حذف شده‌اند.

متن کامل گزارش تفریغ بودجه سال ۹۳ ذیل همین خبر به‌صورت فایل پی‌دی اف منتشر شده است.

 

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز