شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
دیلی کالر؛
 پیش‌بینی اشتباه اوباما/ با وجود توافق، توهین به مقدسات آزاد نیست!   

«ایران به جامعه جهانی دهن کجی کرده و با رقیب منطقه ای خود عربستان سعودی وارد درگیری شده است...»

به گزارش ندای اصفهان، پایگاه آمریکایی “دیلی کالر” (Daily Caller) در گزارشی به سیاست داخلی ایران پس از توافق هسته ای پرداخته و از اینکه ایران با وجود توافق هسته ای به مقدسات خود پایبند است ابراز تعجب می کند.
این رسانه آمریکایی از دستگیری افرادی به اتهام “توهین به مقدسات” پس از توافق هسته ای سخن به میان آورده و آن را دلیل سرکوب در ایران می داند. گویا بر اساس برجام دیگر توهین به مقدسات در ایران آزاد بوده و نباید جرم به حساب آید! در ابتدای این گزارش آمده است: «دولت اوباما امیدوار بود که توافق هسته ای، به تعدیل حکومت دین سالار ایران کمک خواهد کرد. اما به نظر می رسد که تندروهای کشور، برای تحکیم قدرت و کنترل خود آماده هستند.»
دیلی کالر نوشت: «با نزدیک شدن انتخابات حساس ۲۶ فوریه، تندروهای ایران، اذیت و آزار گروه های مخالف در سراسر کشور را تشدید کرده اند. بازارهای تازه بازشده به سوی ایران، جریانی از تجار خارجی را با ایده آل هایی به همراه آورد که ضرورتا با حکومت فوق محافظه کار ایران سازگار نیست.

 

پرزیدنت باراک اوباما در ماه مارس گذشته گفت که “توافق هسته ای می تواند به راهی بهتر بیانجامد؛ راه فرصتهای بهتر برای مردم ایران. تجارت و رابطه بیشتر با دنیا. سرمایه گذاری های خارجی بیشتر و فرصتهای کاری، از جمله برای جوانان ایرانی. تبادلات فرهنگی بیشتر و فرصتهایی برای دانشجویان ایرانی برای رفتن به دیگر کشورها. همکاریهای بیشتر در زمینه هایی مانند علوم و فناوری و نوآوری.”»

 

این پایگاه آمریکایی با بیان اینکه جمهوری اسلامی مانع از تحقق این آرزوها برای ایران شده است، می نویسد: «اما با وجود رفتارهای اخیر حکومت ایران، به نظر می رسد خلاف این موضوع محقق شود.

 

[آیت الله] خامنه ای عقاید خود در رابطه با توافق را در ماه آگوست به روشنی اعلام کرده و گفت: “ما اجازه نفوذ سیاسی، اقتصادی یا فرهنگی آمریکا در ایران را نخواهیم داد.”»

 

در ادامه این گزارش آمده است: «سرکوب مخالفان کمی پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آغاز شد و قربانیان خشم طرفداران حکومت، شامل همه اقشار از جمله شاعران و تجار بودند. کیوان کریمی فیلمسازی بود که در ماه آگوست به جرم توهین به مقدسات دستگیر شد و کمی پس از آن دو شاعر با نام های فاطمه اختصاری و مهدی موسوی نیز به جرم توهین به مقدسات به زندان محکوم شدند.

 

به علاوه ارتش ایران دو موشک بالستیک را با دهن کجی به جامعه بین المللی آزمایش کرده و با رقیب منطقه ای خود عربستان سعودی وارد درگیری شده است.»

 

دیلی کالر به سیستم انتخاباتی کشور نیز تاخته و با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، شورای نگهبان را به تایید صلاحیت جناحی متهم کرده و می نویسد: «انتخابات ماه فوریه، آرایش پارلمان آینده ایران و مجلس خبرگان را تعیین خواهد کرد. کاندیداها برای کسب مجوز حضور در انتخابات باید توسط روحانیون شورای نگهبان تایید شوند و شورای نگهبان در حال حاضر شروع به بازداشتن اصلاح طلبان که متحدین رئیس جمهوری فعلی ایران حسن روحانی هستند، کرده است.»

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز