پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
طی بیانیه های جداگانه؛
 حمایت سازمان‌های مردمی آمریکا از تصویب توافق در کنگره+عکس   

«با توافق، نه هیچ کسی کشته شده، نه هیچ جامعه ای ویران شده، نه میلیون ها دلار برسر آلات قتّاله بر باد رفته و تلف شده است. درس این اتفاق واضح است. با وجود اراده سیاسی، دیپلماسی قادر به رسیدن به موفقیت است.»

به گزارش ندای اصفهان به نقل از جام نیوز، سازمان های مردمی آمریکا حمایت خود را از توافق هسته ای با ایران اعلام کردند و در فراخوانی، کنگره را به حمایت از این توافق تشویق کردند.

 

 

بر این اساس، مرکز صلح و عدالت هوستن (HPJC) در بیانیه ای با حمایت از این توافق اعلام کرد: «ما به مذاکره کنندگان به خاطر دستیابی به توافقی که به نیازهای هر یک از کشورها بدون توسل به ترس و وحشت ناشی از جنگ پاسخ می دهد تبریک می گوییم. بیش از دوسال زمان برده تا به چنین توافقی دست یابیم و بالاخره چیزی دراختیار داریم که بتوانیم به آن افتخار کنیم. متأسفانه بعضی نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا و اعضای کنگره ظاهراً خواستار جنگ با ایران هستند. چنین چیزی بسیار غیرمسؤولانه است و می تواند هزینه های غیرقابل بیان از نظر جانی و مالی برای آمریکا و همچنین ایران دربر داشته باشد، و می تواند به دیگر کشورهای خاورمیانه سرایت کند. مرکز صلح و عدالت هوستن از این سیاستمداران می خواهد به سخن پراکنی های جنگ طلبانه خود پایان دهند و به هولناکی جنگ با ایران فکر کنند.»

 

 

 
همچنین، سازمان “بدون جنگ پیروز شو” (WinWithoutWar) در بیانیه ای اعلام کرد: «پس از سالها مذاکره سخت، آمریکا، متحدین ما و ایران به توافقی تاریخی و جامع دست یافته اند که می تواند بدون متوسل شدن به جنگ راه های ایران به سوی سلاح هسته ای را با حفظ قابلیت راستی آزمایی ببندد. این بزرگترین و تنها پیروزی سیاست خارجی برای ترقی خواهان در حافظه تاریخی معاصر است. کنگره از اکنون دوماه برای بازنگری در توافق فرصت دارد و هم اکنون نیز برخی جنگ طلبان اظهار کرده اند هرچه در توان دارند انجام می دهند تا توافق را از پا درآورند. تاکنون صاحبان منافع ویژه قدرتمند واشنگتن را دیده ایم که با برپایی تبلیغات چندمیلیون دلاری برای ربودن موفقیت از پنجه پیروزی به اعضای ضددیپلماسی کنگره پیوسته اند.»

 

 

 
همینطور، مؤسسه “صدای یهود برای صلح” (JVP) در بیانیه ای اعلام کرد: «نظرسنجی ها از حمایت قاطع اکثریت آمریکایی ها از راه حل دیپلماتیک جاه طلبی های هسته ای ایران حکایت دارد. اکثر یهودیان آمریکایی نیز از دیپلماسی حمایت می کنند و بنابراین نمی توانیم اجازه دهیم مخالفین توافق، خود را سخنگوی جامعه یهودیان آمریکا جا بزنند. و درحالی که مخالفان، جاه طلبی های هسته ای ایران را فریاد می زند، اسرائیل در سکوت جهانی برنامه هسته ای خود را بدون امضای هیچ معاهده بین المللی به پیش می برد.»

 

 

 

 

همچنین مؤسسه “روتس اکشن” (RootsAction) در بیانیه ای گفت: «این توافقی بزرگ برای آمریکاست، اما جنگ افروزان از پیش، تلاش برای کارشکنی در توافق و بازگرداندن ما به مسیر تقابل و جنگ با ایران را آغاز کرده اند. آن ها اگر به جنگی که خواهان آن هستند دست یابند، ادعا خواهند کرد این “آخرین راه چاره” بوده است. حقیقت این است که بسیاری از اعضای کنگره مایل به کارکرد دیپلماسی نیستند و خواهان جنگ هزینه بر دیگری هستند مانند آنچه دموکرات ها و جمهوریخواهان هر دو مجوز آن را در عراق دادند.»

 

 

 

 

سازمان صهیونیستی دانشجویی “جی استریت” (JStreet) نیز از راه اندازی تبلیغات چندمیلیون دلاری برای حمایت از توافق خبر داد. این سازمان در بیانیه خود آورده است: « این توافق، نشان دهنده گام رو به جلوی مهمی است که جهان را به طور قابل ملاحظه و تحسین برانگیزی امن تر می کند.

جی استریت با مطالعه متن توافق، مصمم به حمایت از آن و تلاش سخت تر برای اعمال آن است و کنگره را خطاب قرار می دهد که این توافق در خدمت منافع حیاتی امنیتی هم آمریکا و هم اسرائیل قرار دارد. این توافق به وضوح به اهداف اعلامی باراک اوباما رئیس جمهور امریکا جامه عمل می پوشاند: تمام مسیرهای ایران به سوی بمب را سد می کند، زمان گریز هسته ای آن را از دو یا سه ماه به یک سال افزایش می دهد، بازرسی ها و نظارت های بین المللی بی سابقه ای اعمال می کند ، برنامه کنونی ایران را به نقطه ای بازمی گرداند که دیگر تهدیدکننده نباشد، و روند وضع مجدد تحریم های بین المللی در صورت عقبگرد ایران را عملیاتی می کند.»

 

 

 
سازمان “کدپینک” (CodePink) نیز در بیانیه ای اعلام کرد: «آمریکا، ایران و کشورهای دیگر توافقی تاریخی را برای محدودیت دادن به برنامه هسته ای ایران در قبال تخفیف در تحریم های اقتصادی اعلام کرده اند. بعد از سی ماه مذاکرات فرسایشی و خسته کننده، دستیابی به توافق ممکن شده و ما توانسته ایم درگرفتن جنگی دیگر در خاورمیانه را دفع کنیم. ما مراتب سپاسگزاری خود را به تمام مذاکره کنندگان که به سختی کارکردند و حاضر به تسلیم نشدند اعلام می کنیم.»

 

 

 
همینطور، سازمان موسوم به “متحد برای صلح و عدالت” (UFPJ) با موضع گیری در این باره در بیانیه ای نوشت: «سازمان متحد برای صلح و عدالت از اتمام توافق بین المللی تاریخی با ایران استقبال می کند. پس از سال ها جنگ بیهوده و سهمگین، ما دست در دست مردم صلح دوست جهان در سرتاسر دنیا این موفقیت دیپلماتیک را با آغوشی باز پذیرا هستیم. ماه های طولانی مذاکرات طاقت فرسا شاهدی بر سختیِ دستیابی به آشتی میان دشمنان است. اما در نهایت امر، نه هیچ کسی کشته شده، نه هیچ جامعه ای ویران شده، نه میلیون ها دلار برسر آلات قتّاله برباد رفته و تلف شده است. درس این اتفاق واضح است. با وجود اراده سیاسی، دیپلماسی قادر به رسیدن به موفقیت است.»

 

 

 

 

پیش از این نیز ۳۶۰ شخصیت فعال آمریکایی به نمایندگی از ۴۰ جنبش مردمی در آمریکا از ۴۰ ایالت این کشور در نامه ای خواستار حمایت کنگره از این توافق شده بودند.

 

در نامه این فعالان مردمی آمده است:

 

«به اعضای کنگره آمریکا:

سازمانهای ذیل که نماینده میلیونها آمریکایی هستند از شما مصرانه می خواهند از توافق هسته ای قوی که هم اکنون میان قدرتهای جهان و ایران درباره آن مذاکره می شود، حمایت کنید و وقتی این توافقنامه به صحن کنگره آمد، به آن رای مثبت دهید و در صورتی که کنگره علیه این توافقنامه رای داد، از شما می خواهند از وتوی رئیس جمهور برای ابطال رای کنگره حمایت کنید. آمریکا و شرکای این کشور در پنج به علاوه یک انتظار دارند توافقی نهایی را با ایران با هدف محدود کردن برنامه هسته ای این کشور در هفته های آینده حاصل کنند.

 

 

کنگره ممکن است ماه آینده رای گیری درباره این توافق را شروع کند. رای شما تعیین خواهد کرد که آیا آمریکا تضمین کننده صلح است و مسیرهای دستیابی ایران به سلاح اتمی قطع خواهد کرد یا اینکه دیپلماسی را در ازای برنامه مهار نشده هسته ای ایران و حرکت به سمت جنگ با این کشور رد خواهد کرد. این مسئله یکی از مهمترین رای گیریهای کنگره برای امنیت ملی است که از زمان صدور مجوز و رای کنگره به حمله به عراق، انجام خواهد شد.

 

 

عموم مردم آمریکا طرفدار حل دیپلماتیک بحران هسته ای ایران هستند و جنگ دیگری را نمی خواهند. ما نمی خواهیم پیشرفت قابل ملاحظه ای که آمریکا در دو سال گذشته در عرصه دیپلماتیک به دست آورده است با رای عده ای در کنگره که ماجراجویی نظامی را بر راه حلهای دیپلماتیک ترجیح می دهند، بی ثمر شود. سازمانهای ما در ایالتها و نواحی مختلف سراسر آمریکا تلاش می کنند تا مطمئن شوند شما و همکارانتان صدای کسانی را که به شما رای داده اند می شنوید و به خواست آنها درباره این مسئله حساس و حیاتی عمل می کنید زیرا شما درباره رایی که می دهید به مردم پاسخگو هستید.

 

امیدواریم شما به این مسئله دقت کافی داشته باشید و به صلح رای دهید.»

 

از طرف:

صدای خانواده آمریکایی American Family Voices
کمیته خدمات دوستان آمریکایی American Friends Service Committee
شبکه ارزشهای آمریکایی American Values Network
آمریکاییهای طرفدار اقدام دموکراتیک Americans for Democratic Action
آمریکاییهای طرفدار صلح، اکنون Americans for Peace Now
آواز Avaaz
کلیسای برادران ، دفتر گواهی عمومی Church of the Brethren, Office of Public Witness
شهروندان طرفدار راه حلهای جهانی Citizens for Global Solutions
گروه ضد جنگ کدپینک CODEPINK
کنفرانس سران اعظم مرد Conference of Major Superiors of Men
شورای جهان قابل سکونت Council for a Livable World
کریدو CREDO
نشریه دیلی کاس Daily Kos
دموکراسی برای آمریکا Democracy for America
کمیته دوستان قانونگذاری ملی Friends Committee on National Legislation
کشیشان کلیسای مسیحیت (مریدان مسیح) و کلیسای متحد عیسی مسیح

Global Ministries of the Christian Church (Disciples of Christ) and United Church of Christ
صفر جهانی Global Zero
مورخان علیه جنگ Historians Against the War
موسسه مطالعات سیاسی Institute for Policy Studies
صدای یهود برای صلح Jewish Voice for Peace
سیاست خارجی عادلانه Just Foreign Policy
کمیته مرکزی کلیسای منونیت آمریکا Mennonite Central Committee U.S.
پایگاه اینترنتی مووان دات اورگ MoveOn.Org
جنبش نیاک (شورای ملی ایرانیان مقیم آمریکا) NIAC Action
پروژه اولویتهای ملی National Priorities Project
بنیاد عصر صلح اتمی Nuclear Age Peace Foundation
موسسه بین المللی پاکس کریستی Pax Christi International
جنبش صلح Peace Action
جنبش صلح غرب Peace Action West
پزشکان طرفدار مسئولیت پذیری اجتماعی Physicians for Social Responsibility
کلیسای پرسبیتری (مشیخیه) آمریکا Presbyterian Church (USA)
دموکراتهای ترقی خواه آمریکا Progressive Democrats of America
ساکنان موقت Sojourners
حزب کار آمریکا علیه جنگ U.S. Labor Against the War
کشیشان کلیسای متحد مسیح ، عدالت و شهود United Church of Christ, Justice and Witness Ministries
متحد برای صلح و عدالت United for Peace and Justice
کلیسای متدیست ، هیئت رئیسه کلیسا و جامعه United Methodist Church, General Board of Church and Society
جنبش آمریکا USAction
بدون جنگ پیروز شو Win Without War
جنبش زنان برای مسیرهای نو Women’s Action for New Directions

 

 

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز