چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۸
 گفت‌وگوهای سازنده‌ای با صالحی داشتم/ روابط ایران و آژانس وارد فاز جدیدی شده است   

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه روابط ایران و آژانس وارد فاز جدیدی شده است، گفت: آمادگی داریم همکاری‌های خود را با همین وضعیت ادامه دهیم.

به گزارش ندای اصفهان، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بامداد امروز (دوشنبه) به منظور انجام سفری یک روزه پس از آغاز اجرای برجام و برای دیدار با مقامات کشورمان وارد تهران شد، ظهر امروز ضمن دیدار با علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران حاضر شد و ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، دیدار و گفت‌وگویش با صالحی را بسیار سازنده خواند.

وی در این باره گفت: گفت‌وگوهای بسیار سازنده‌ای با آقای صالحی داشتم و توافق کردیم که به همکاری‌های دوجانبه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دهیم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: سفر من به تهران در برهه بسیار مهمی انجام شد، زیرا تنها دو روز قبل اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اتفاق افتاد، بعد از آنکه آژانس تائید کرد که ایران اقدامات مقدماتی لازم را تکمیل کرده است.

وی با ذکر این نکته که روابط بین ایران و آژانس اکنون وارد فاز جدیدی شده است، افزود: آمادگی داریم که همکاری‌های خود را به همین نحو ادامه دهیم و در مقابل هم همکاری کامل ایران لازم است.

آمانو با بیان اینکه تلاش‌های مستمر و مشابهی در آینده نیز لازم خواهد بود، افزود: اجرای پروتکل الحاقی از اقدامات بسیار مهم است تا این شرایط را حفظ کنیم.
مدیرکل آژانس با ذکر این نکته که ایران اکنون به دوره جدیدی وارد شده، خاطرنشان کرد: متعهدیم که به تلاش‌های غیرجانبدارانه و غیر سیاسی خود به صورت واقعی ادامه دهیم.
وی افزود: چنین تلاش‌هایی از سوی ایران لازم است و از سوی آژانس نیز بیشترین تلاش را انجام خواهیم داد.
مدیرکل آژانس همچنین از بررسی‌ها برای انجام همکاری‌های فنی ویژه بین آژانس و جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
آمانو در پاسخ به این پرسش که چه زمانی پرونده فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در آژانس به صورت کامل بسته می‌شود؟ گفت: آنچه اهمیت دارد تمرکز بر اجرای برجام است، در صورت ادامه آرام و مثبت همکاری‌ها، موارد مبهم برطرف می‌شود.
وی افزود: نتیجه گیری بیشتر بعد از همکاری‌های اولیه مشخص خواهد شد. در زمینه همکاری‌های خاص فنی نیز با در نظر گرفتن قطعنامه‌های شورای امنیت در برخی موارد نتوانستیم همکاری‌های فنی را انجام دهیم، اما این موضوع در حال بررسی است.
آمانو در پاسخ به این سؤال که چه زمانی همکاری‌های خاص ایران و آژانس محقق می‌شود؟ گفت: اجرای برجام اولویت مهمی برای ماست، این جریان تازه آغاز شده و تحولات بعدی نیازمند گذشت زمان است.
مدیرکل آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی هم گفت: این موضوع در اجلاس عمومی بعدی آژانس و در جلسه شورای حکام آژانس در سپتامبر بررسی خواهد شد.

منبع: فارس

 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز