شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۸

امامزاده ها ؛

امامزاده‏ ها و بقاع متبركه استان اصفهان + تصاویر

امامزادگان معمولا در همه جا سبب پیدایش ابنیه زیبا و باشکوه و علت بقای هنرهای بسیاری گشته­ اند، بطوریکه هم اکنون بسیاری از مهمترین آثار صنایع ایرانی از قبیل معماری و طراحی و حجاری و خطاطی و منبت­ کاری و کاشی­ کاری و غیره را باید در ساختمان ها و بقعه­ های منتسب به امامزادگان جستجو نمود.

به گزارش ندای اصفهان ، در هر شهر و دیاری دستگاه امامزادگان معصوم (ع) مورد توجه و عنایت اهالی آن محل می باشند. دلسوختگان و درماندگان معمولا در مواقع گرفتاری و حاجت به این مکان ها پناهنده می شوند، به این امید که حوائجشان ان شاء الله برآورده خواهد شد و با این نیت چند صباحی فارغ از هم و غم امور دنیوی در کنجی می نشینند و مدت زمانی با آرامش خیال و آسایش خاطر به راز و نیاز با معبود می پردازند. وجود اینچنین مکان هایی هم از جهت زندگی مادی و هم از نظر ابعاد معنوی بسیار مایه غنیمت است، چرا که سعادت و کامیابی بشر در اطمینان قلب و یاد خداست.

از طرف دیگر دستگاه امامزادگان معمولا در همه جا سبب پیدایش ابنیه زیبا و باشکوه و علت بقای هنرهای بسیاری گشته­ اند، بطوریکه هم اکنون بسیاری از مهمترین آثار صنایع ایرانی از قبیل معماری و طراحی و حجاری و خطاطی و منبت­ کاری و کاشی­ کاری و غیره را باید در ساختمان ها و بقعه­ های منتسب به امامزادگان جستجو نمود.

امامزاده ابراهیم بطحانی

از امامزاده های اصفهان است که هم نسبش مشخص است و هم مدفنش. ایشان در مقبره امامزاده درب امام در محله سنبلان (سنبلستان) نزدیک بیمارستان امین مدفونند. نسب ایشان بدین قرار است: «ابراهیم بن محمد بطحانی بن قاسم بن حسن بن زید بن حسن بن علی بن ابی طالب (ع) ».

امامزاده درب امام

امامزاده درب امام

بقعه درب امام از جمله بناهای تاریخی بسیار مهم اصفهان است که از جهت گچبری و تزیینات دیگر کم نظیر است، از جمله سردرب نفیس با خط ثلث زیبا و کاشیکاری معرق هنری و نیز یک پنجره گچبری تاریخی که در این بنا موجود و در کل کشور بی­نظیر بود و زمان شاه جهت نگهداری و حفظ به چهلستون منتقل شد. عمده بنا مربوط به دوران سلطنت جهانشاه قره قویونلو است و سلاطین صفوی نیز در ترمیم و تکمیل آن کوشیده اند. مخصوصا شاه عباس کبیر که بخشی از مصرف موقوفاتش را مخصوص این بقعه قرار داد. محله اطراف این امامزاده به سبب نزدیکی به این امامزاده به درب امام شهرت یافت و کم کم نام این بقعه هم به درب امام معروف شد.

 امامزاده زین العابدین

ایضاً مدفون در مقبره درب امام. نسب ایشان بنا به نقل روضات: «سید ابوالحسن زین العابدین علی بن نظام الدین احمد بن شمس الدین عیسی ملقب به رومی ابن جمال الدین محمد بن علی عریضی ابن امام جعفر صادق (ع) ».

در شجره نامه سادات امامی هم نسب این امامزاده به قرار بالا بیان شده و صاحب روضات و ملاهاشم مشهدی و مرحوم مهدوی آنرا معتبر دانسته­ اند. مرحوم همائی نیز آنرا از امامزاده­ های متعبر اصفهان دانسته لکن اعتبار امامزاده ابراهیم ابراهیم بطحانی را بالاتر دانسته­ اند.

امامزاده درب امام

امامزاده درب امام

لازم به توضیح است که در اصفهان دو دسته سادات داریم که غالبا با یکدیگر اشتباه می­ شوند: یکی سادات امامی که حسینی و از اعقاب همین امامزاده زین العابدین هستند و عموما به امامی و فقیه امامی و امامی العریضی شهرت دارند و دیگری سادات درب امامی که منسوبند به محله درب امام و ممکن است حسینی و از اعقاب همین امامزاده باشند و یا موسوی و حسینی و از سایر رشته­ های سادات و این دسته دوم معمولا به درب امامی، توفیقی، رضاتوفیقی، همایونی شهرت دارند.

مردم اصفهان در گذشته و حال نسبت به دو امامزاده مدفون در بقعه درب امام عنایت خاصی داشتند و جهت برآورده شدن حاجاتشان نذر می کردند و عمدتا عصرها در صحن امامزاده نان و ماست نذری توزیع می شد و می شود.

 امامزاده اسماعیل

امامزاده ای معروف در خیابان هاتف. نسب سیادت و امامزادگی ایشان مسلم است، لکن در منابع پیرامون کیفیت نسب اختلاف وجود دارد و در کتیبه موجود در امامزاده نسب اینگونه است: «اسماعیل بن حسن بن زید بن حسن بن علی بن ابی طالب (ع) ». و مشهور و معروف همان نسب موجود در کتیبه است و مرحوم همائی نیز همین نسب را ترجیح داده­ اند. آنچه مسلم و قطعی است از قرن ۸ هجری تاکنون معروف بوده و آثار تاریخی مهمی از آن زمان در امامزاده موجود است.

امامزاده اسماعیل

امامزاده اسماعیل

در جوار این امامزاده مقبره جناب شعیا نبی قرار دارد و در کنار این مقبره مسجد کوچکی به نام مسجد شعیا. بر اساس متون تاریخی از جمله کتاب ذکر اخبار اصفهان حافظ ابونعیم، اولین مسجدی که در اصفهان بنا شد در زمان خلافت حضرت علی (ع) و در محله “خشینان” بوده است. در کتیبه مرقد جناب شعیا بیان شده است که اولین مسجد کبیری که در اصفهان ساخته شد مسجد شعیا بوده و در زمان علی (ع) ساخته شده است. پس دور از ذهن نیست که محله خشینان همین محله اطراف امامزاده اسماعیل باشد و مسجد شعیا نیز اولین مسجد اصفهان.

 امامزاده جعفر

امامزاده جعفر (معروف به جعفريه)

اين امامزاده در حاشيه غربى خيابان هاتف كنونى و روبروى كوچه امامزاده اسماعيل قرار گرفته است.

بقعه برج مانند آن از ساختمانهاى دوران مغول مى‏باشد. نوشته عربى كتيبه سنگ قبر، اين امامزاده را بدين‏گونه معرفى مى‏كند:

«… جعفر بن حسن بن حسين بن محمدبن على بن الحسين».

عبارات قبلى سنگ قبر بيانگر آنست كه نامبرده از سادات با شخصيت، سخى، صاحب شمشير و قلم بوده است.

وى در سال 725 ه .ق به دست مخالفين به شهادت رسيده است.

امامزاده جعفر

امامزاده جعفر

نسبش بر روی قبر چنین نوشته شده است: «جعفر بن السید المرتضی المکرم شمس الدین حسن ابن سید عماد الدین حسین ابن محمد بن علی بن الحسین». برادرش سید مرتضی هم در اتاقی در ضلع جنوبی صحن مدفون است.

امامزاده احمد

در بازارچه حسن آباد نزدیک مدرسه عربان و مسجد ساروتقی. وی از امامزاده­ های معلوم الانتساب شمرده شده و نسبش در روضات چنین است: «احمد بن علی بن محمد الباقر» و گویند قبر پدرش در کاشان به امامزاده مشهد اردهال معروف است. نسب سادات طالقان از جمله مرحوم فقیه و مفسر مجاهد آیت الله سید محمود طالقانی به این امامزاده می رسد.

امامزاده احمد

امامزاده احمد

در زیر پنجره­ ای که در بیرون امامزاده و مشرف به کوچه است قطعه سنگی قرار دارد که بنابر آنچه معروف است و مرحوم جابری انصاری در تاریخ اصفهان و دیگران نقل کرده ­اند این قطعه سنگ مربوط به بت سومنات بوده که سلطان محمود از هند به غنیمت آورد و قطعه ای را در اینجا کار گذاشته­ اند. بقعه امامزاده مربوط به دوران شاه سلطان حسین صفوی است و در زمان ظل السلطان حاکم اصفهان مرمت شده است. در یکی از اتاق های امامزاده قبر همدم السلطنه دختر امیرکبیر و همسر ظل السلطان قرار دارد. در مجاورت امامزاده احمد مقبره آقا نجفی و خاندان نجفی مسجدشاهی قرار دارد.

 امامزاده هارون ولایت

مانند درب امام و امامزاده اسماعیل در اصفهان بسیار معروف است. در گوشه جنوب شرقی میدان امام علی (ع) و مقابل مسجد علی قرار دارد. مطابق نقل صاحب روضات «هارون بن علی» از اولاد امام علی النقی است، ولی مطابق نقل آیت الله العظمی مرعشی نجفی «هارون بن موسی بن جعفر» است. لکن چون بنابر مشهور امام علی النقی چهار پسر به نام های حسین و محمد و جعفر کذاب و حضرت عسکری داشته­ اند و پسری به این نام نداشته­ اند نقل آیت الله مرعشی صحیح­تر می نماید و در مرقد امامزاده هم همین نسب نوشته شده است.

امامزاده هارونامامزاده هارون ولایت

ساختمان این بقعه و کاشیکاری سردرب مربوط به دوران شاه اسماعیل صفوی است. گویند در آستانه این امامزاده نیز قطعه سنگی از همان بت سومنات قرار داشته است. معروف است که یک ملای یهودی هم در این مکان مدفون است و در زمان سابق پنجره­ ای از بقعه اصلی رو به خیابان و مقابل مسجد علی جهت زیارت یهودیان باز نموده بودند که اکنون بسته است. در زیر همین پنجره یک شیر سنگی قدیمی قرار دارد.

معجزه نمودن هارون ولایت بخش پر بحث و مهمی از تاریخ اصفهان است. در زمان قاجار در برهه ای هارون ولایت بطور پی در پی معجزه می نمود و کور و کر شفا می داد و این مطلب موافقان و مخالفانی پیدا کرده بود که مرحوم آقا نجفی جزو موافقان و مرحوم شیخ عبدالکریم گزی و سید محمدباقر درچه­ ای جزو مخالفان بودند.

امامزاده سلطان امیر احمد (ع)

زیارتگاه امامزاده سلطان امیراحمد کاشان در محله ای به همین نام در خیابان علوی و در مجاورت خانه های تاریخی طباطبایی و بروجردی و عباسیان واقع شده .
این بنای تاریخی از آثار مربوط به قبل از دوره صفوی به شمار می ره. گنبد آن مخروطی شکلِ دوازده ترکی با کاشی معرق دوره صفویه می باشد که طبق کتیبه کاشی دور گنبد مربوط به سال ۹۴۱ هجری قمری است. کاشی کاری گلدسته ها و ایوان متعلق به دوره قاجار می شه.
زیارتگاه سلطان امیر احمد (ع) به نگین حلقه خانه های تاریخی کاشان معروفه، در ایام محرم با فعالیت هیئت احمدی مردم در این مکان به عزاداری و سوگواری می پردازند.

کاشان-خیابان علوی-محله سلطان امیر احمد-جنب خانه تاریخی طباطبایی

امامزاده-سلطان-امیر-احمد--ع--204463-همگردی

 

امامزاده شاهرضا

مقبره امامزاده شاه رضا، مربوط به دوره صفویه و در ورودی شهرضا و در کنار کوهی مشهور به کوه سفیدی واقع شده. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده. با توجه به فضای سرسبز موجود در این منطقه از شهر، فضای بسیار دلپذیری رو برای مسافران ایجاد کرده به نحوی که سالیانه حدود ۶ میلیون نفر از این مکان بازدید می کنن. اهالی معتقدند حضرت شاهرضا علیه السلام رو در قسمتی از این کوه که امروزه به قتلگاه مشهوره سر بریده اند و به همین دلیله که هنوز هم هستند عده ای که برای روشن کردن شمع به این محل می روند.

ورودی شهرضا، کنار کوه سفید

امامزاده-شاه-رضا-97851-همگردی

 

 

امامزاده حلیمه خاتون کرکوند

آستانه امامزاده بی بی حلیمه خاتون، دختر احمد ابن ابوالحسن ابن محمد ابن جعفر ابن امام موسی کاظم (ع) که در زمان خلیفه عباسی مامون رشید و حکومت وقت طغرل خان در ایران ودر اواخر قرن دوم هجری در گذشته است در شهر کرکوند قرار داره، در متن شجره نامه بدین شکل ذکر شده «واقع است در قبله اصفهان شاه سلیمان ودر قبله شاه سلیمان امامزاده حلیمه خاتون (س) ودر قبله آسیاباد که به لنجان بالا مشهور است ودر طرف راست بابا سبز وطرف چپ شاه کوچک قراردارد.که خود محل زیارت وطلب حاجات اهالی و مردم شهرها وروستا های همجوار بوده است» بقعه قبلی امامزاده خود اثری تاریخی بوده که چهار ایوان در چهار ضلع اش قرار داشت در بالای ودر طول ایوانها دو طرف خروجی هایی یک ونیم متری قرارداشت و باعث می شد قسمت ایوانها دو طبقه به نظر آید و گنبد نسبتا کوچکی داشت. سقف ایوان ها نیم گنبد بود داخل ایوانها با طرحها وگلهایی همراه با آینه کاری مختصری تزئین شده بود و رنگ زمینه سبز رنگ بود در نزدیکی این امامزاده یک مادی قدیمی هم وجود دارد.

روبرو مسجد جامع کرکوند

امامزاده-حلیمه-خاتون-کرکوند-111207-همگردی

 

امامزاده احمد بن محمد بن حنیفه

امامزاده احمد بن محمد بن حنفیه، در شهرستان تیران و کرون، در محله قلعه حسین، در انتهای خیابان طالقانیِ این شهر قرار داره. بقعه و گنبد قدیمی این امامزاده که مساحتی به ۱۴۰ متر مربع داشته همچنان پابرجاست. روی گنبد کاشیکاری شده، هنر هنرمندان این دیار بخوبی مشخصه, بر روی گنبد قدیمی بقعه، گنبدی با ارتفاع ۱۶ متر، با مصالح آجر و سیمان ساخته شده است.
 محله قلعه حسین، در انتهای خیابان طالقانی
امامزاده-احمد-بن-محمد-بن-حنیفه-95725-همگردی

بقعه امامزاده زینبیه (س)

زینب یکی از دختران حضرت امام موسی بن جعفرعلیه السلامه، که مضجع شریف او بنابر گفته شیخ ابوالحسن عمری (سده پنجم) در روستای ارزنان که هم اکنون به اصفهان متصل شده و نام زینبیه بر آن شهرت یافته، قرار داره.
از آنگاه که به همت شیخ عباس قمی و علماء معاصر او، این مرقد شریف شهرت یافت ، انبوه عاشقان خاندان عصمت به قصد زیارت به آنجا مراجعه می کنند.

در يك فرسخى شمال شرقى اصفهان از سمت طوقچى (كه در گذشته به نام ارزنان شهرت داشت) مقبره‏اى است به نام زينب دختر موسى بن جعفر كه زيارتگاه دائمى مردم اصفهان و حومه آن است. اين مقبره پس از شهرت يافتن آن در نيم قرن اخير به همت مؤمنين داراى ساختمان بسيار مفصل و مجلل، شامل ضريحى ارزشمند، حرم مجلل، صحن بزرگ، حجرات و ايوانهاى كاشى‏كارى در چهار طرف صحن جهت سكونت زوار و استراحت واردين گرديده است. در جوار اين امام‏زاده بعضى علما و شخصيت‏ها مدفون مى‏باشند.

محدث قمى نوشته است: در ملحقات «المجدى» يافتم كه اين مقبره زينب بنت امام هفتم است. سپس گويد به من رسيده كه مير محمد هادى بن ميرلوحى مورخ، در تاريخش ذكر نموده كه زينب مدفون در قريه ارزنان از قراى اصفهان، از دختران بلافصل امام موسى الكاظم است.

قریه ارزنان
بقعه-امامزاده-زینبیه--س--109899-همگردی

امامزاده هادی (ع) بیدگل

آستانه امامزاده هادی بیدگل مربوط به دوره قاجاره و در شهرستان آران و بیدگل، بعد از میدان امام خمینی بید گل، واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۲۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .
خیابان شهدا، بعد از میدان امام خمینی
امامزاده-هادی--ع--بیدگل-114733-همگردی

بقعه امامزادگان عبدالله و ابراهیم

امامزاده عبدالله و ابراهیم (ع) از فرزندان موسی بن جعفر (ع) در روستای دامنه شهرستان فریدن، در ۱۲ کیلومتری شرق شهر داران واقع شده. بقعه امامزاده عبدالله و ابراهیم (ع) در شرق شهر در میان مزارع کشاورزی دشت دامنه واقع شده. بنا بر اعتقادات مردمی امامزاده ابراهیم (ع)، درون چاهی ست که بر روی آن ضریح نصب شده و امامزاده عبدالله (ع) هم، قبر دارن و بر روی قبرشان ضریحی چوبی نصب شده. ساختمان قدیمی بقعه در سال ۱۳۶۹ تخریب و اقدام به نوسازی بقعه نمودند.
۱۲ کیلومتری شرق شهر داران
بقعه-امامزادگان-عبدالله-و-ابراهیم-109183-همگردی

بقعه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع)

آستان مقدس حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع)، در اردهال، به عنوان شاخص ترین بقعه متبرکه این شهرستان نام برده می شه. این بقعه، که در ۴۰ کیلومتری غرب کاشان واقع شده، علاوه بر اینکه از آثار هنری و تاریخی کاشان محسوب می شه، به لحاظ اینکه مدفن یکی از امامزادگان معتبر، فرزند امام محمد باقر (ع) و از نواب خاص آن حضرت در منطقه کاشانه، اهمیت مذهبی خاصی داره و زیارتگاه دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت می باشد.
 ۴۰ کیلومتری غرب کاشان
بقعه-حضرت-سلطانعلی-بن-امام-محمد-باقر-ع--98119-همگردی

امامزاده هلال ابن علی (ع)

این بقعه در شمال غرب آران قرار گرفته و نزدیکترین بنای تاریخی به این آستان مسجد قاضیه. مدفن امامزاده محمد هلال بن علی بن ابیطالب که مطاب اهالی کاشان و توابع است، در آران، دو فرسنگی کاشان قرار داره، صحنی وسیع و گنبد و بارگاه های رفیع در اطراف و حجره‎ها و اتاقهایی عدیده بنا شده و دارای دو مسجد با حوضی بیضی شکله. اصل بنای کنونی، از دورهٔ صفویه، که بعدها چندین بار تجدید بنا و مرمت شده و با نقاشی های آب رنگ تزئین شده است .
شمال غرب آران
امامزاده-هلال-ابن-علی--ع--86050-همگردی

امامزاده پنچه شاه

در خیابان بابا افضل بقعه ای تاریخی با گنبد مخروطی شکل معروف به “پنجه شاه” واقع شده . این بقعه محل دفن امامزاده هارون بن موسی بن جعفر (ع) است که چون معتقدند یکی از دست های حضرت ابوالفضل (ع) در این بقعه دفن شده به پنجه شاه معروف گردیده است . این محل از زیارتگاه های معتبر شهر کاشان به شمار می رود. گفته می شود. در کنار امامزاده مقبره ای نیز وجود دارد که منتسب به دختر مالک اشتر می باشد.
خیابان بابا افضل
امامزاده-پنچه-شاه-204922-همگردی

امامزاده ابراهیم (امامزاده نرمی)

امامزاده ابراهیم معروف به امامزاده نَرمی، در فاصله ۳ کیلومتری مرکز شهر دولت آباد و در منطقه یا محله ای بنام نَرمی واقع شده. این امامزاده از فرزندان موسی بن جعفر هستش، که در تمام طول سال به ویژه پایان هفته و ایام سوگواری ائمه معصوم پذیرای زائران زیادی ازگوشه وکنار شهرستان واستانه. مردم این منطقه نذر و نیازهای خود رو با مراجعه و شفاعت قراردادن این عزیز و صالح، از خداوند تبارک و تعالا طلب کرده و اعتقادات محکمی به آن بزرگوار دارند . گرچه ساختمان قدیمی امامزاده ابراهیم در سالهای اخیر برای گسترش فضای آن تخریب شده ولی به همت و کمک های مردم و زائران بازسازی و درحال تکمیل و زیبا سازی فضاهای اطرافه.
 ۳ کیلومتری مرکز شهر دولت آباد، بلوار دانشگاه، خیابان امامزاده ابراهیم
امامزاده-ابراهیم-136815-همگردی

امامزاده سلطان سید علی

نسب این امامزاده جلیل القدر بنا به گفته و اعتقاد بزرگان و معتمدین شهر و کتب تاریخی نایین به امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسه. مؤلف تاریخ نائین به نقل از سالک این امامزاده رو صاحب کرامت ذکر کرده و او را سیدی بزرگوار نامیده است.
بلوار شهدا
امامزاده-سلطان-سید-علی-203323-همگردی

امامزاد ه سید داود(ع)

مرکز شهر خور
 امامزاد-ه-سید-داود-ع--134144-همگردی

امامزاده اسماعيل

معروف به اسماعيل ديباج فرزند ابراهيم غمر (كه به سال 145 ه .ق در زندان منصور دوانيقى از دنيا رفت و قبرش در كوفه تا هم اكنون معروف و زيارتگاه است) فرزند حسن مثنىّ فرزند امام حسن مجتبى عليه‏السلام است.

او پدر ابراهيم طباطبا سرسلسله سادات طباطبايى است كه به اصفهان مهاجرت نموده و پس از فوت، در قبرستان سنبلستان دفن شده است.

از ميان نوادگان اين بزرگوار شخصيتهاى معروف علمى و مراجع بزرگ تقليد از جمله سيد مهدى بحرالعلوم، آيت الله العظمى آقا حسين بروجردى، آيت الله العظمى سيد محسن حكيم و ديگران به درجات عالى علم و تقوى نايل آمدند.

كتيبه سر در صحن امامزاده به خط ثلث سفيد بر زمينه كاشى خشت لاجوردى چنين است:

«… هذه القبر للسيد الجليل اسماعيل بن حسن بن زيد بن حسن بن على‏ابن‏ابيطالب عليه‏السلام …».

و كتيبه در پنجره چوبى مشرف به كوچه واقع بالاى سر امامزاده به خط نسخ چنين نوشته است: «اسماعيل بن زيد بن حسن بن على ابن ابيطالب عليه‏السلام».

قبر امامزاده اسماعيل واقع در خيابان هاتف داراى بقعه، حرم، صحن و حجرات بسيار مجلل است كه از گذشته تاكنون محل سكونت طلاب علوم دينى مى‏باشد.

 

امامزاده درب امام

امامزاده درب امام در محله چمبلان (سنبلستان) از محلات قديمى اصفهان واقع شده است. كتيبه‏هاى امامزاده نشانگر آن است كه در آنجا، ابراهيم بطحاء از نوادگان امام حسن مجتبى عليه‏السلامو ابوالحسن زين العابدين از نوادگان على بن جعفر فرزند امام صادق عليه‏السلاممدفون هستند.

سردر اصلى بنا كه از شاهكارهاى بى‏نظير معمارى ايران است در سال 857 ه .ق بنا شده است. امام‏زاده داراى دو گنبد و سه صحن مى‏باشد. در صحن شمالى مسجدى منسوب به سعيد بن جبير واقع شده است.

 

 

امامزاده قاسم و امامزاده حمزه

قاسم بن حمزه فرزند امام موسى بن جعفر عليه‏السلام پس از آنكه به وسيله احمد بن محمد بن احمد معتصم عباسى دستور قتلش صادر شد، به اصفهان گريخت. اما پس از تعقيب، او را به همراه برادر زاده‏اش حمزه (كه فرزند اسماعيل بن حمزه يا على بن حمزه بوده) در سال 250 ه .ق در قريه اشترجان (از توابع لنجان اصفهان) يافتند و در همان جا آنها را به قتل رساندند.

هم اكنون قبر آن دو بزرگوار در اشترجان اصفهان معروف و زيارتگاه مؤمنين است.

 

 

 

بقعه پير بكران

بناى اين بقعه كه مربوط به قرن هشتم (703 تا 712) و در دوره سلطنت اولجايتو است، از شخصى است به نام محمد معروف به پير بكران، كه از رجال مشهور و از مدرسين، زهّاد و عرفاى اين ناحيه در نيمه دوم قرن هفتم هجرى بوده است.

محل بقعه احتمالاً مركز تدريس وى بوده است كه به منظور تجليل مقام علمى و مذهبى او تشكيلات مهم ساختمانى به شكل آرامگاه درآمده است.

 

بقعه بابا ركن‏ الدين

مسعود بن عبدالله بيضاوى معروف به بابا ركن‏الدين از عرفاى مشهور قرن هشتم هجرى است كه در سال 769 ه .ق وفات نمود و در قبرستان «تخت فولاد» اصفهان مدفون گرديد. سپس در دوره شاه عباس اول بر آرامگاه او گنبد هرمى شكل بنا شده است. «بابا» عنوان دراويش و صوفيه‏اى بوده است كه در فاصله سال‏هاى (700ـ900 ه .ق) در اصفهان مى‏زيسته‏اند.

 

بقعه بابا قاسم

بابا قاسم از دراويش مشهور اصفهان است كه در قرن هشتم هجرى مى‏زيسته است و مزارش پس از گذشت چند قرن هنوز زيارتگاه مشهورى به شمار مى‏رود.

يكى از مريدان بابا قاسم در زمان حياتش مدرسه‏اى براى تدريس او ساخته بود. بعد از وفاتش نيز آرامگاهى در كنار مدرسه براى او بنا كرد. مدرسه بابا قاسم را مدرسه اماميه نيز مى‏نامند.

 

بقعه شهشهان (شاه علاء الدين محمد)

يكى از بقاع اصفهان، بقعه شاه علاء الدين محمد در محله شهشهان است. وى از اشراف و نقباء اصفهان بود كه به خاطر همكارى با سلطان محمد بن بايسنقر به وسيله شاهرخ، پسر تيمور در سال 850 ه .ق به ساوه تبعيد و سپس مصلوب گرديد. جنازه او پس از مرگ شاهرخ به وسيله سلطان محمد به اصفهان منتقل و براى او آرامگاهى ساخته شد.

 

مرقد شعياى نبى

در كنار امام‏زاده اسماعيل مرقدى منسوب به يكى از انبياء الهى به نام شعياى نبى مى‏باشد. اولين مسجد در اصفهان در كنار اين مرقد به نام مسجد شعيا بنا شده است.

مناره آجرى و طاق‏هاى مجاور مسجد شعيا مربوط به عهد سلاجقه است. مجموعه زيارتگاهى امام‏زاده اسماعيل و مرقد حضرت شعياى در محله گلبهار واقع شده است.

 

مزار حضرت يوشع نبى

در تخت فولاد اصفهان مزارى منسوب به يكى از انبياء بزرگ به نام حضرت يوشع نبى مى‏باشد. در زمان آل بويه بر روى اين مزار، ساختمانى بنا شد و در دوره صفويه تجديد بنا و تكميل گرديد. در دوره اخير ساختمان قديمى تخريب گرديد و اكنون تنها سنگ قبرى مرمرين بر روى قبر قرار دارد.

 

بقعه ستى فاطمه

بقعه ستى فاطمه در محله چهارسوى كوچك اصفهان واقع شده است. فاطمه را از فرزندان امام موسى كاظم عليه‏السلام دانسته‏اند، ولى در كتب انساب، نامى از وى برده نشده است.

ساختمان مقبره در دوره صفويه بنا شده است و جمعى از بزرگان آن دوره، در اين بقعه و صحن آن مدفون هستند.

 

بقعه علامه مجلسى

علامه محمدباقر مجلسى از اعاظم فقهاى و محدثين شيعه در دوره صفويه به شمار مى‏رود. در اين بقعه، علامه مجلسى و پدر ايشان محمدتقى مجلسى مدفون مى‏باشند. مقبره مجلسى از مهمترين بقعات شهر اصفهان محسوب مى‏شود. اين مقبره كه مورد توجه خاص و عام است در سالهاى گذشته به طرز باشكوهى بازسازى و نوسازى شده است.

اصل بناى بقعه به سال 1092 ه .ق باز مى‏گردد. در جوار آرامگاه مجلسى بسيارى از علماء و محدثين بزرگ شيعه مدفون گرديده‏اند.

 

بقعه صاحب بن عباد

اسماعيل بن عباد معروف به صاحب بن عباد وزير لايق و شيعى مذهب آل بويه، اديبى نامدار و مؤلفى سخت‏كوش بود. وى از مدافعان سرسخت ولايت اهل‏البيت عليهم‏السلام و پايه‏گذار مذهب تشيع در اصفهان، محسوب مى‏گردد.

شمار كتابهاى كتابخانه وى را بالغ بر يكصد و چهل هزار و يا دويست و شصت هزار دانسته‏اند.

وى در سال 385 ه .ق دار فانى را وداع گفته است. مزار وى اكنون زيارتگاه شيعيان و دوستداران اهل البيت است.

 

بقعه شاهزادگان

در مجاورت يكى از زيارتگاه‏هاى اصفهان به نام «ستى فاطمه»، بقعه «شاهزادگان» واقع شده است كه داخل آن با نقاشى و گنبد آن با كاشى‏كارى تزيين شده است.

 

بقعه ميرزا رفيعا

ميرزا رفيعا از علماى معروف دوره شاه سليمان بوده است كه در سال 1082 ه .ق وفات يافت. بقعه او در قبرستان تخت فولاد واقع شده است.

 

آرامگاه صائب

شاعر معروف عهد صفويه در باغ شخصى وى به نام «باغ تكيه» در كنار نهر «نيا حرم» اصفهان واقع شده است و كتيبه سنگ مزار او مربوط به سال 1087 ه .ق مى‏باشد.

 

امام‏زاده سيد كمال الدين

سيد كمال الدين، فرزند على بن جعفر صادق عليه‏السلام مى‏باشد. اين امام‏زاده در روستاى سين منطقه برخوار اصفهان است و يكى از امام‏زاده‏هاى معتبر است. گلپايگان امام‏زاده ابوالفتوح

اين بقعه در قريه وانشان ميان راه گلپايگان به خوانسار واقع است و صاحب بقعه را يكى از فرزندان امام موسى كاظم عليه‏السلام دانسته‏اند.

اما در كتب انساب بين فرزندان امام هفتم به فرزندى به نام ابوالفتوح اشاره نشده است.

 

كاشان

امام‏زاده حبيب بن موسى

اين بقعه در كوى پشت مشهد كاشان واقع شده است. گفته مى‏شود كه نسب اين امام‏زاده به يكى از فرزندان امام محمد باقر عليه‏السلام يا به يكى از فرزندان امام موسى بن جعفر عليه‏السلام مى‏رسد.

 

امام‏زاده اسماعيل

اين امام‏زاده در دهكده بَرز، در سه كيلومترى ابيانه كاشان واقع شده است.

امام‏زاده عبدالله و امام‏زاده اسماعيل

اين امام‏زاده‏ها در كوى مختص آباد بيدگل كاشان قرار دارند. اين امام‏زاده‏ها فرزند حمزة بن امام زين العابدين عليه‏السلام هستند و هر يك از اين امام‏زادگان بقعه و بارگاهى مخصوص به خود دارند.

امام‏زاده عيسى و يحيى

اين بنا در نزديكى مسجد ابيانه واقع شده است و مدفن دو امام‏زاده عيسى و يحيى است.

امام‏زاده محمد

اين امام‏زاده در نوش آباد بيدگل واقع شده است و فرزند زيد و نواده امام حسن مجتبى عليه‏السلام مى‏باشد.

امام‏زاده هادى

اين امام‏زاده بين آران و بيدگل واقع شده است و از اولاد امام زين العابدين عليه‏السلاممى‏باشد.

امام‏زاده آقا على عباس

مقبره امام‏زاده آقا على عباس از فرزندان منسوب به امام موسى كاظم در بادر رود واقع است. اما سندى در اين باره وجود ندارد.

در جوار اين امام‏زاده، يكى ديگر از فرزندان امام هفتم به نام محمد عابد نيز مدفون است.

اين دو بزرگوار به همراه تعدادى از سادات پس از متفرق شدن همراهان احمد بن موسى عليه‏السلام، از رى به حوالى كاشان آمدند و مدتى در آنجا بودند كه خبر شهادت امام رضا عليه‏السلام را شنيدند.

پس از آن تصميم به بازگشت به مدينه گرفتند كه مأموران مأمون با آنها درگير شدند و آنها را به شهادت رساندند.

بدن مطهر آنها چندين روز روى زمين قرار داشت و كسى جرأت دفن آنها را نداشت تا اينكه زنان روستاى خالد آباد شهامت به خرج دادند و اقدام به دفن آنها نمودند.

امام‏زاده ابراهيم

اين امام‏زاده در بيرون دروازه كاشان نزديك مزار دربهشت، در جوار صحن على بن جعفر عليه‏السلام قرار دارد.

نام اين امام‏زاده ابوالقاسم ابراهيم بن احمد بن موسى الكاظم يعنى فرزند شاهچراغ مى‏باشد. برخى نيز او را از نوادگان حضرت سجاد عليه‏السلاممى‏دانند و معتقدند كه اين امام‏زاده ابراهيم بن احمد بن محمد بن حسين بن حسن بن على‏اصغر بن امام زين العابدين عليه‏السلام مى‏باشد.

امام‏زاده حبيب بن موسى

بقعه‏ى امام‏زاده حبيب واقع در كوى پشت مشهد كاشان، از زيارتگاه‏هاى معتبر و قديمى مردم كاشان محسوب مى‏شود. اين بقعه به خصوص در زمان شاه عباس اول چون دودمان صفويه خود را از اولاد اين امام‏زاده مى‏دانسته‏اند، مورد توجه كامل آنان بوده است.

برخى از نسب شناسان اين امام‏زاده را از نوادگان امام محمد باقر عليه‏السلامو برخى نيز از نوادگان امام موسى بن جعفر عليه‏السلامدانسته‏اند.

امام‏زاده حسن بن موسى بن جعفر

اين امام‏زاده در محله گذر مير نشانه، در شرق خيابان محتشم كاشان واقع است. اين امام‏زاده به مير نشانه ملقب است. در كنار ضريح چاه آبى است كه به قدمگاه امام زمان(عج) مشهور است و حاجت‏مندان و دردمندان با آب كشيدن از چاه، تبرك مى‏جويند و شفا طلب مى‏كنند.

امام‏زاده سلطان عطابخش

اين امام‏زاده در شهر كاشان در انتهاى غربى خيابان دروازه اصفهان قرار دارد.

بنا به اعتقادات مردم محل، اين بزرگوار حضرت سلطان عطابخش بن موسى بن جعفر عليه‏السلام مى‏باشد ولى در ميان فرزندان امام موسى كاظم عليه‏السلام، فرزندى به اين نام وجود ندارد.

بنابراين، اين بزرگوار بايد يكى از نوادگان آن حضرت عليه‏السلام باشد كه به چند واسطه به او مى‏رسد.

امام‏زاده مير احمد بن موسى بن جعفر

اين امام‏زاده در كاشان واقع است. احمد بن موسى الكاظم معروف به شاهچراغ در شيراز مدفون است.

بنابراين اين امام‏زاده بايد يكى از نوادگان امام هفتم عليه‏السلام باشد. برخى نيز احتمال داده‏اند كه او فرزند موسى مبرقع است كه در قم مدفون است.

امام‏زاده سليمان بن موسى

بقعه سليمان بن موسى بن جعفر معروف به شاه يلمان در اول بازار زرگرهاى كاشان واقع شده است.

نام يكى از فرزندان امام موسى كاظم را سليمان ثبت كرده‏اند. اما مدفن سليمان را در آبه آورده‏اند.

بنابراين شايد بتوان گفت كه اين امام‏زاده يكى از نوادگان امام موسى كاظم عليه‏السلام است.

امام‏زاده هارون بن موسى (پنجه شاه)

اين بقعه در پنجه شاه كاشان، كنار خيابان بابا افضل واقع است. داخل ضريح دو قبر وجود دارد كه يكى قبر هارون بن موسى و ديگرى قبر فرزندش محمد است.

گفته مى‏شود كه در اين محل يكى از دستان حضرت ابوالفضل عليه‏السلام نيز دفن گرديده است.

زمانى كه حضرت ابوالفضل را به شهادت رسانده و دستان او را از بدن جدا نمودند، يكى از سركردگان، يك دست آن حضرت را با خود برداشت و آن را نزد يكى از حاكمان عراق عجم آورد تا جايزه بگيرد.

چون به ناحيه كاشان رسيد جمعى از شيعيان متفق شده و آن دست مبارك را گرفته و در آن موضع به خاك سپردند!

 

شهرضا

امام‏زاده سيد على

اين بقعه در هجده كيلومترى شمال شهرضا واقع شده است و از آثار دوره صفويه محسوب مى‏شود.

چون در اين بقعه هيچ گونه نام و نشانى از مدفون در آن ذكر نشده، لذا معلوم نيست كه اين بزرگوار به چه كسى نسبت دارد.

امام‏زاده شاه سيد على اكبر

اين بقعه در هجده كيلومترى شمال شرقى شهرضا (قمشه) واقع شده است. امام‏زاده شاه سيد على‏اكبر، برادر حضرت امام رضا عليه‏السلام و شاهچراغ دانسته شده است.

امام‏زاده شهرضا

اين امام‏زاده در شهرضا (قمشه)، در دامنه كوهى سفيد رنگ واقع است. برخى از نسب شناسان وى را محمدرضا بن زيد بن امام حسن مجتبى عليه‏السلام دانسته‏اند و برخى نيز او را فرزند امام هفتم عليه‏السلام مى‏دانند.

در مورد نحوه شهادت او گفته‏اند كه در خدمت امام زين العابدين عليه‏السلام به سر مى‏برد و كسب علم مى‏نمود. امام او را به قلاع سميرم و شهرضا فرستادند و در آنجا كنار كوه شاه رضا شهيد شد.

برخى نيز گفته‏اند كه او پسر امام هفتم بوده و به امر برادرش امام رضا عليه‏السلام براى ارشاد مردم به ديار اصفهان و قمشه رهسپار شد و به دست ظالمين در كنار كوه شاه رضا شهيد گرديده است.

ديگر امامزادگان و بقاع متبركه استان اصفهان

امامزاده شاهزاده ابراهيم واقع در خيابان شيخ بهايى

امامزاده شاهزاده حسن غريب واقع در خيابان مارنان

امامزاده شاهزاده محمد واقع در خيابان وحيد

امامزاده عبدالله واقع در خيابان ماربين

امامزاده عبدالله (شُورى) واقع در محله دردشت

امامزاده شاه مير حمزه واقع در خيابان بزرگمهر

امامزاده باقر واقع در كوچه سيد عليخان

امامزاده محمد واقع در همايون‏شهر

امامزاده عطشاران واقع در خوراسگان

امامزاده شاه ابوالقاسم واقع در مهر و فيروزان

امامزاده درب شيخ واقع در كوى عليقلى آقا

امامزاده عموعبدالله واقع در تخت پولاد

امامزاده شاه ابوالعباس واقع در خوراسگان

امامزاده شهرستان واقع در حومه دروازه يزد

امامزاده سر شاه رضا واقع در طوقچى

امامزاده شاه مردان واقع در خوراسگان

بقعه على بن سهل واقع در طوقچى

بقعه عموعبدالله واقع در منار جنبان

بقعه شيخ ابو مسعود رازى واقع در محله در شيخ

مقبره آقانجفى واقع در چهار سو منصود

بقعه پير بكران واقع در فلاورجان

مقبره محمد بن بكران واقع در فلاورجان

بقعه پير اويس واقع در مهاباد

بقعه خواجه سيد واقع در مهاباد

بقعه ملا على واقع در مهاباد

بقعه هفت تن واقع در مهاباد

مقبره بى‏بى صديقه واقع در مهاباد

امام‏زاده سلطان سيد على واقع در نايين

امام‏زاده ابو محمد واقع در نايين

امام‏زاده جنيد واقع در نايين

امام‏زاده عبدالله واقع در نايين

امام‏زاده ابراهيم واقع در نايين

امام‏زاده پير مردان واقع در نايين

امام‏زاده فاطمه نسا واقع در نايين

بقعه بابا پير واقع در خوانسار

مقبره حليمه و نرگس واقع در خوانسار

امام‏زاده سيد صالح قيصر اول واقع در خوانسار

انتهای پیام/

منابع : صاحب نیوز – سمتا – همگردی – آفتاب

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. زینب گفت:

  با سلام
  اینجانب دانشجوی ارشد دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشم و پایان نامه اینجانی اثار چوبی دوره ایلخانی و تیموری بود و بر این اساس یا مطالعات صورت گرفته چند درب در اامامزداه اسماعیل و بقعه بابا قاسم اصفهانی می باشد که من نیاز به تصویر کلی این دربها دارم. لذا از شما خواهشمندم تا چند تصویر با کیفیت از این دربها در اختیار اینجانی قرار دهید. با تشکر

 2. یوسف گفت:

  چرا نامی از امزاده عبداتمطلب واقع درروستای اسفرجان که امامزاده معتبر وار نوادگان امام موسی الکاظم است برده نشده؟

 3. مهدی گفت:

  علامه مجلسی را هم ذکر کنید

 4. مهدی گفت:

  با سلام
  بنده نیست دارم تا اربعین ان‌شاءالله روزی یکی از امامزادگان را بروم و زیارت کنم
  ممنون از لطفتون
  التماس دعا

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715