جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۸

امامزاده ها ؛

امامزاده‏ ها و بقاع متبرکه استان اصفهان + تصاویر

امامزادگان معمولا در همه جا سبب پیدایش ابنیه زیبا و باشکوه و علت بقای هنرهای بسیاری گشته­ اند، بطوریکه هم اکنون بسیاری از مهمترین آثار صنایع ایرانی از قبیل معماری و طراحی و حجاری و خطاطی و منبت­ کاری و کاشی­ کاری و غیره را باید در ساختمان ها و بقعه­ های منتسب به امامزادگان جستجو نمود.

به گزارش ندای اصفهان ، در هر شهر و دیاری دستگاه امامزادگان معصوم (ع) مورد توجه و عنایت اهالی آن محل می باشند. دلسوختگان و درماندگان معمولا در مواقع گرفتاری و حاجت به این مکان ها پناهنده می شوند، به این امید که حوائجشان ان شاء الله برآورده خواهد شد و با این نیت چند صباحی فارغ از هم و غم امور دنیوی در کنجی می نشینند و مدت زمانی با آرامش خیال و آسایش خاطر به راز و نیاز با معبود می پردازند. وجود اینچنین مکان هایی هم از جهت زندگی مادی و هم از نظر ابعاد معنوی بسیار مایه غنیمت است، چرا که سعادت و کامیابی بشر در اطمینان قلب و یاد خداست.

از طرف دیگر دستگاه امامزادگان معمولا در همه جا سبب پیدایش ابنیه زیبا و باشکوه و علت بقای هنرهای بسیاری گشته­ اند، بطوریکه هم اکنون بسیاری از مهمترین آثار صنایع ایرانی از قبیل معماری و طراحی و حجاری و خطاطی و منبت­ کاری و کاشی­ کاری و غیره را باید در ساختمان ها و بقعه­ های منتسب به امامزادگان جستجو نمود.

امامزاده ابراهیم بطحانی

از امامزاده های اصفهان است که هم نسبش مشخص است و هم مدفنش. ایشان در مقبره امامزاده درب امام در محله سنبلان (سنبلستان) نزدیک بیمارستان امین مدفونند. نسب ایشان بدین قرار است: «ابراهیم بن محمد بطحانی بن قاسم بن حسن بن زید بن حسن بن علی بن ابی طالب (ع) ».

امامزاده درب امام

امامزاده درب امام

بقعه درب امام از جمله بناهای تاریخی بسیار مهم اصفهان است که از جهت گچبری و تزیینات دیگر کم نظیر است، از جمله سردرب نفیس با خط ثلث زیبا و کاشیکاری معرق هنری و نیز یک پنجره گچبری تاریخی که در این بنا موجود و در کل کشور بی­نظیر بود و زمان شاه جهت نگهداری و حفظ به چهلستون منتقل شد. عمده بنا مربوط به دوران سلطنت جهانشاه قره قویونلو است و سلاطین صفوی نیز در ترمیم و تکمیل آن کوشیده اند. مخصوصا شاه عباس کبیر که بخشی از مصرف موقوفاتش را مخصوص این بقعه قرار داد. محله اطراف این امامزاده به سبب نزدیکی به این امامزاده به درب امام شهرت یافت و کم کم نام این بقعه هم به درب امام معروف شد.

 امامزاده زین العابدین

ایضاً مدفون در مقبره درب امام. نسب ایشان بنا به نقل روضات: «سید ابوالحسن زین العابدین علی بن نظام الدین احمد بن شمس الدین عیسی ملقب به رومی ابن جمال الدین محمد بن علی عریضی ابن امام جعفر صادق (ع) ».

در شجره نامه سادات امامی هم نسب این امامزاده به قرار بالا بیان شده و صاحب روضات و ملاهاشم مشهدی و مرحوم مهدوی آنرا معتبر دانسته­ اند. مرحوم همائی نیز آنرا از امامزاده­ های متعبر اصفهان دانسته لکن اعتبار امامزاده ابراهیم ابراهیم بطحانی را بالاتر دانسته­ اند.

امامزاده درب امام

امامزاده درب امام

لازم به توضیح است که در اصفهان دو دسته سادات داریم که غالبا با یکدیگر اشتباه می­ شوند: یکی سادات امامی که حسینی و از اعقاب همین امامزاده زین العابدین هستند و عموما به امامی و فقیه امامی و امامی العریضی شهرت دارند و دیگری سادات درب امامی که منسوبند به محله درب امام و ممکن است حسینی و از اعقاب همین امامزاده باشند و یا موسوی و حسینی و از سایر رشته­ های سادات و این دسته دوم معمولا به درب امامی، توفیقی، رضاتوفیقی، همایونی شهرت دارند.

مردم اصفهان در گذشته و حال نسبت به دو امامزاده مدفون در بقعه درب امام عنایت خاصی داشتند و جهت برآورده شدن حاجاتشان نذر می کردند و عمدتا عصرها در صحن امامزاده نان و ماست نذری توزیع می شد و می شود.

 امامزاده اسماعیل

امامزاده ای معروف در خیابان هاتف. نسب سیادت و امامزادگی ایشان مسلم است، لکن در منابع پیرامون کیفیت نسب اختلاف وجود دارد و در کتیبه موجود در امامزاده نسب اینگونه است: «اسماعیل بن حسن بن زید بن حسن بن علی بن ابی طالب (ع) ». و مشهور و معروف همان نسب موجود در کتیبه است و مرحوم همائی نیز همین نسب را ترجیح داده­ اند. آنچه مسلم و قطعی است از قرن ۸ هجری تاکنون معروف بوده و آثار تاریخی مهمی از آن زمان در امامزاده موجود است.

امامزاده اسماعیل

امامزاده اسماعیل

در جوار این امامزاده مقبره جناب شعیا نبی قرار دارد و در کنار این مقبره مسجد کوچکی به نام مسجد شعیا. بر اساس متون تاریخی از جمله کتاب ذکر اخبار اصفهان حافظ ابونعیم، اولین مسجدی که در اصفهان بنا شد در زمان خلافت حضرت علی (ع) و در محله “خشینان” بوده است. در کتیبه مرقد جناب شعیا بیان شده است که اولین مسجد کبیری که در اصفهان ساخته شد مسجد شعیا بوده و در زمان علی (ع) ساخته شده است. پس دور از ذهن نیست که محله خشینان همین محله اطراف امامزاده اسماعیل باشد و مسجد شعیا نیز اولین مسجد اصفهان.

 امامزاده جعفر

امامزاده جعفر (معروف به جعفریه)

این امامزاده در حاشیه غربى خیابان هاتف کنونى و روبروى کوچه امامزاده اسماعیل قرار گرفته است.

بقعه برج مانند آن از ساختمانهاى دوران مغول مى‏باشد. نوشته عربى کتیبه سنگ قبر، این امامزاده را بدین‏گونه معرفى مى‏کند:

«… جعفر بن حسن بن حسین بن محمدبن على بن الحسین».

عبارات قبلى سنگ قبر بیانگر آنست که نامبرده از سادات با شخصیت، سخى، صاحب شمشیر و قلم بوده است.

وى در سال ۷۲۵ ه .ق به دست مخالفین به شهادت رسیده است.

امامزاده جعفر

امامزاده جعفر

نسبش بر روی قبر چنین نوشته شده است: «جعفر بن السید المرتضی المکرم شمس الدین حسن ابن سید عماد الدین حسین ابن محمد بن علی بن الحسین». برادرش سید مرتضی هم در اتاقی در ضلع جنوبی صحن مدفون است.

امامزاده احمد

در بازارچه حسن آباد نزدیک مدرسه عربان و مسجد ساروتقی. وی از امامزاده­ های معلوم الانتساب شمرده شده و نسبش در روضات چنین است: «احمد بن علی بن محمد الباقر» و گویند قبر پدرش در کاشان به امامزاده مشهد اردهال معروف است. نسب سادات طالقان از جمله مرحوم فقیه و مفسر مجاهد آیت الله سید محمود طالقانی به این امامزاده می رسد.

امامزاده احمد

امامزاده احمد

در زیر پنجره­ ای که در بیرون امامزاده و مشرف به کوچه است قطعه سنگی قرار دارد که بنابر آنچه معروف است و مرحوم جابری انصاری در تاریخ اصفهان و دیگران نقل کرده ­اند این قطعه سنگ مربوط به بت سومنات بوده که سلطان محمود از هند به غنیمت آورد و قطعه ای را در اینجا کار گذاشته­ اند. بقعه امامزاده مربوط به دوران شاه سلطان حسین صفوی است و در زمان ظل السلطان حاکم اصفهان مرمت شده است. در یکی از اتاق های امامزاده قبر همدم السلطنه دختر امیرکبیر و همسر ظل السلطان قرار دارد. در مجاورت امامزاده احمد مقبره آقا نجفی و خاندان نجفی مسجدشاهی قرار دارد.

 امامزاده هارون ولایت

مانند درب امام و امامزاده اسماعیل در اصفهان بسیار معروف است. در گوشه جنوب شرقی میدان امام علی (ع) و مقابل مسجد علی قرار دارد. مطابق نقل صاحب روضات «هارون بن علی» از اولاد امام علی النقی است، ولی مطابق نقل آیت الله العظمی مرعشی نجفی «هارون بن موسی بن جعفر» است. لکن چون بنابر مشهور امام علی النقی چهار پسر به نام های حسین و محمد و جعفر کذاب و حضرت عسکری داشته­ اند و پسری به این نام نداشته­ اند نقل آیت الله مرعشی صحیح­تر می نماید و در مرقد امامزاده هم همین نسب نوشته شده است.

امامزاده هارونامامزاده هارون ولایت

ساختمان این بقعه و کاشیکاری سردرب مربوط به دوران شاه اسماعیل صفوی است. گویند در آستانه این امامزاده نیز قطعه سنگی از همان بت سومنات قرار داشته است. معروف است که یک ملای یهودی هم در این مکان مدفون است و در زمان سابق پنجره­ ای از بقعه اصلی رو به خیابان و مقابل مسجد علی جهت زیارت یهودیان باز نموده بودند که اکنون بسته است. در زیر همین پنجره یک شیر سنگی قدیمی قرار دارد.

معجزه نمودن هارون ولایت بخش پر بحث و مهمی از تاریخ اصفهان است. در زمان قاجار در برهه ای هارون ولایت بطور پی در پی معجزه می نمود و کور و کر شفا می داد و این مطلب موافقان و مخالفانی پیدا کرده بود که مرحوم آقا نجفی جزو موافقان و مرحوم شیخ عبدالکریم گزی و سید محمدباقر درچه­ ای جزو مخالفان بودند.

امامزاده سلطان امیر احمد (ع)

زیارتگاه امامزاده سلطان امیراحمد کاشان در محله ای به همین نام در خیابان علوی و در مجاورت خانه های تاریخی طباطبایی و بروجردی و عباسیان واقع شده .
این بنای تاریخی از آثار مربوط به قبل از دوره صفوی به شمار می ره. گنبد آن مخروطی شکلِ دوازده ترکی با کاشی معرق دوره صفویه می باشد که طبق کتیبه کاشی دور گنبد مربوط به سال ۹۴۱ هجری قمری است. کاشی کاری گلدسته ها و ایوان متعلق به دوره قاجار می شه.
زیارتگاه سلطان امیر احمد (ع) به نگین حلقه خانه های تاریخی کاشان معروفه، در ایام محرم با فعالیت هیئت احمدی مردم در این مکان به عزاداری و سوگواری می پردازند.

کاشان-خیابان علوی-محله سلطان امیر احمد-جنب خانه تاریخی طباطبایی

امامزاده-سلطان-امیر-احمد--ع--204463-همگردی

 

امامزاده شاهرضا

مقبره امامزاده شاه رضا، مربوط به دوره صفویه و در ورودی شهرضا و در کنار کوهی مشهور به کوه سفیدی واقع شده. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده. با توجه به فضای سرسبز موجود در این منطقه از شهر، فضای بسیار دلپذیری رو برای مسافران ایجاد کرده به نحوی که سالیانه حدود ۶ میلیون نفر از این مکان بازدید می کنن. اهالی معتقدند حضرت شاهرضا علیه السلام رو در قسمتی از این کوه که امروزه به قتلگاه مشهوره سر بریده اند و به همین دلیله که هنوز هم هستند عده ای که برای روشن کردن شمع به این محل می روند.

ورودی شهرضا، کنار کوه سفید

امامزاده-شاه-رضا-97851-همگردی

 

 

امامزاده حلیمه خاتون کرکوند

آستانه امامزاده بی بی حلیمه خاتون، دختر احمد ابن ابوالحسن ابن محمد ابن جعفر ابن امام موسی کاظم (ع) که در زمان خلیفه عباسی مامون رشید و حکومت وقت طغرل خان در ایران ودر اواخر قرن دوم هجری در گذشته است در شهر کرکوند قرار داره، در متن شجره نامه بدین شکل ذکر شده «واقع است در قبله اصفهان شاه سلیمان ودر قبله شاه سلیمان امامزاده حلیمه خاتون (س) ودر قبله آسیاباد که به لنجان بالا مشهور است ودر طرف راست بابا سبز وطرف چپ شاه کوچک قراردارد.که خود محل زیارت وطلب حاجات اهالی و مردم شهرها وروستا های همجوار بوده است» بقعه قبلی امامزاده خود اثری تاریخی بوده که چهار ایوان در چهار ضلع اش قرار داشت در بالای ودر طول ایوانها دو طرف خروجی هایی یک ونیم متری قرارداشت و باعث می شد قسمت ایوانها دو طبقه به نظر آید و گنبد نسبتا کوچکی داشت. سقف ایوان ها نیم گنبد بود داخل ایوانها با طرحها وگلهایی همراه با آینه کاری مختصری تزئین شده بود و رنگ زمینه سبز رنگ بود در نزدیکی این امامزاده یک مادی قدیمی هم وجود دارد.

روبرو مسجد جامع کرکوند

امامزاده-حلیمه-خاتون-کرکوند-111207-همگردی

 

امامزاده احمد بن محمد بن حنیفه

امامزاده احمد بن محمد بن حنفیه، در شهرستان تیران و کرون، در محله قلعه حسین، در انتهای خیابان طالقانیِ این شهر قرار داره. بقعه و گنبد قدیمی این امامزاده که مساحتی به ۱۴۰ متر مربع داشته همچنان پابرجاست. روی گنبد کاشیکاری شده، هنر هنرمندان این دیار بخوبی مشخصه, بر روی گنبد قدیمی بقعه، گنبدی با ارتفاع ۱۶ متر، با مصالح آجر و سیمان ساخته شده است.
 محله قلعه حسین، در انتهای خیابان طالقانی
امامزاده-احمد-بن-محمد-بن-حنیفه-95725-همگردی

بقعه امامزاده زینبیه (س)

زینب یکی از دختران حضرت امام موسی بن جعفرعلیه السلامه، که مضجع شریف او بنابر گفته شیخ ابوالحسن عمری (سده پنجم) در روستای ارزنان که هم اکنون به اصفهان متصل شده و نام زینبیه بر آن شهرت یافته، قرار داره.
از آنگاه که به همت شیخ عباس قمی و علماء معاصر او، این مرقد شریف شهرت یافت ، انبوه عاشقان خاندان عصمت به قصد زیارت به آنجا مراجعه می کنند.

در یک فرسخى شمال شرقى اصفهان از سمت طوقچى (که در گذشته به نام ارزنان شهرت داشت) مقبره‏اى است به نام زینب دختر موسى بن جعفر که زیارتگاه دائمى مردم اصفهان و حومه آن است. این مقبره پس از شهرت یافتن آن در نیم قرن اخیر به همت مؤمنین داراى ساختمان بسیار مفصل و مجلل، شامل ضریحى ارزشمند، حرم مجلل، صحن بزرگ، حجرات و ایوانهاى کاشى‏کارى در چهار طرف صحن جهت سکونت زوار و استراحت واردین گردیده است. در جوار این امام‏زاده بعضى علما و شخصیت‏ها مدفون مى‏باشند.

محدث قمى نوشته است: در ملحقات «المجدى» یافتم که این مقبره زینب بنت امام هفتم است. سپس گوید به من رسیده که میر محمد هادى بن میرلوحى مورخ، در تاریخش ذکر نموده که زینب مدفون در قریه ارزنان از قراى اصفهان، از دختران بلافصل امام موسى الکاظم است.

قریه ارزنان
بقعه-امامزاده-زینبیه--س--109899-همگردی

امامزاده هادی (ع) بیدگل

آستانه امامزاده هادی بیدگل مربوط به دوره قاجاره و در شهرستان آران و بیدگل، بعد از میدان امام خمینی بید گل، واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۲۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .
خیابان شهدا، بعد از میدان امام خمینی
امامزاده-هادی--ع--بیدگل-114733-همگردی

بقعه امامزادگان عبدالله و ابراهیم

امامزاده عبدالله و ابراهیم (ع) از فرزندان موسی بن جعفر (ع) در روستای دامنه شهرستان فریدن، در ۱۲ کیلومتری شرق شهر داران واقع شده. بقعه امامزاده عبدالله و ابراهیم (ع) در شرق شهر در میان مزارع کشاورزی دشت دامنه واقع شده. بنا بر اعتقادات مردمی امامزاده ابراهیم (ع)، درون چاهی ست که بر روی آن ضریح نصب شده و امامزاده عبدالله (ع) هم، قبر دارن و بر روی قبرشان ضریحی چوبی نصب شده. ساختمان قدیمی بقعه در سال ۱۳۶۹ تخریب و اقدام به نوسازی بقعه نمودند.
۱۲ کیلومتری شرق شهر داران
بقعه-امامزادگان-عبدالله-و-ابراهیم-109183-همگردی

بقعه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع)

آستان مقدس حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع)، در اردهال، به عنوان شاخص ترین بقعه متبرکه این شهرستان نام برده می شه. این بقعه، که در ۴۰ کیلومتری غرب کاشان واقع شده، علاوه بر اینکه از آثار هنری و تاریخی کاشان محسوب می شه، به لحاظ اینکه مدفن یکی از امامزادگان معتبر، فرزند امام محمد باقر (ع) و از نواب خاص آن حضرت در منطقه کاشانه، اهمیت مذهبی خاصی داره و زیارتگاه دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت می باشد.
 ۴۰ کیلومتری غرب کاشان
بقعه-حضرت-سلطانعلی-بن-امام-محمد-باقر-ع--98119-همگردی

امامزاده هلال ابن علی (ع)

این بقعه در شمال غرب آران قرار گرفته و نزدیکترین بنای تاریخی به این آستان مسجد قاضیه. مدفن امامزاده محمد هلال بن علی بن ابیطالب که مطاب اهالی کاشان و توابع است، در آران، دو فرسنگی کاشان قرار داره، صحنی وسیع و گنبد و بارگاه های رفیع در اطراف و حجره‎ها و اتاقهایی عدیده بنا شده و دارای دو مسجد با حوضی بیضی شکله. اصل بنای کنونی، از دورهٔ صفویه، که بعدها چندین بار تجدید بنا و مرمت شده و با نقاشی های آب رنگ تزئین شده است .
شمال غرب آران
امامزاده-هلال-ابن-علی--ع--86050-همگردی

امامزاده پنچه شاه

در خیابان بابا افضل بقعه ای تاریخی با گنبد مخروطی شکل معروف به “پنجه شاه” واقع شده . این بقعه محل دفن امامزاده هارون بن موسی بن جعفر (ع) است که چون معتقدند یکی از دست های حضرت ابوالفضل (ع) در این بقعه دفن شده به پنجه شاه معروف گردیده است . این محل از زیارتگاه های معتبر شهر کاشان به شمار می رود. گفته می شود. در کنار امامزاده مقبره ای نیز وجود دارد که منتسب به دختر مالک اشتر می باشد.
خیابان بابا افضل
امامزاده-پنچه-شاه-204922-همگردی

امامزاده ابراهیم (امامزاده نرمی)

امامزاده ابراهیم معروف به امامزاده نَرمی، در فاصله ۳ کیلومتری مرکز شهر دولت آباد و در منطقه یا محله ای بنام نَرمی واقع شده. این امامزاده از فرزندان موسی بن جعفر هستش، که در تمام طول سال به ویژه پایان هفته و ایام سوگواری ائمه معصوم پذیرای زائران زیادی ازگوشه وکنار شهرستان واستانه. مردم این منطقه نذر و نیازهای خود رو با مراجعه و شفاعت قراردادن این عزیز و صالح، از خداوند تبارک و تعالا طلب کرده و اعتقادات محکمی به آن بزرگوار دارند . گرچه ساختمان قدیمی امامزاده ابراهیم در سالهای اخیر برای گسترش فضای آن تخریب شده ولی به همت و کمک های مردم و زائران بازسازی و درحال تکمیل و زیبا سازی فضاهای اطرافه.
 ۳ کیلومتری مرکز شهر دولت آباد، بلوار دانشگاه، خیابان امامزاده ابراهیم
امامزاده-ابراهیم-136815-همگردی

امامزاده سلطان سید علی

نسب این امامزاده جلیل القدر بنا به گفته و اعتقاد بزرگان و معتمدین شهر و کتب تاریخی نایین به امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسه. مؤلف تاریخ نائین به نقل از سالک این امامزاده رو صاحب کرامت ذکر کرده و او را سیدی بزرگوار نامیده است.
بلوار شهدا
امامزاده-سلطان-سید-علی-203323-همگردی

امامزاد ه سید داود(ع)

مرکز شهر خور
 امامزاد-ه-سید-داود-ع--134144-همگردی

امامزاده اسماعیل

معروف به اسماعیل دیباج فرزند ابراهیم غمر (که به سال ۱۴۵ ه .ق در زندان منصور دوانیقى از دنیا رفت و قبرش در کوفه تا هم اکنون معروف و زیارتگاه است) فرزند حسن مثنىّ فرزند امام حسن مجتبى علیه‏السلام است.

او پدر ابراهیم طباطبا سرسلسله سادات طباطبایى است که به اصفهان مهاجرت نموده و پس از فوت، در قبرستان سنبلستان دفن شده است.

از میان نوادگان این بزرگوار شخصیتهاى معروف علمى و مراجع بزرگ تقلید از جمله سید مهدى بحرالعلوم، آیت الله العظمى آقا حسین بروجردى، آیت الله العظمى سید محسن حکیم و دیگران به درجات عالى علم و تقوى نایل آمدند.

کتیبه سر در صحن امامزاده به خط ثلث سفید بر زمینه کاشى خشت لاجوردى چنین است:

«… هذه القبر للسید الجلیل اسماعیل بن حسن بن زید بن حسن بن على‏ابن‏ابیطالب علیه‏السلام …».

و کتیبه در پنجره چوبى مشرف به کوچه واقع بالاى سر امامزاده به خط نسخ چنین نوشته است: «اسماعیل بن زید بن حسن بن على ابن ابیطالب علیه‏السلام».

قبر امامزاده اسماعیل واقع در خیابان هاتف داراى بقعه، حرم، صحن و حجرات بسیار مجلل است که از گذشته تاکنون محل سکونت طلاب علوم دینى مى‏باشد.

 

امامزاده درب امام

امامزاده درب امام در محله چمبلان (سنبلستان) از محلات قدیمى اصفهان واقع شده است. کتیبه‏هاى امامزاده نشانگر آن است که در آنجا، ابراهیم بطحاء از نوادگان امام حسن مجتبى علیه‏السلامو ابوالحسن زین العابدین از نوادگان على بن جعفر فرزند امام صادق علیه‏السلاممدفون هستند.

سردر اصلى بنا که از شاهکارهاى بى‏نظیر معمارى ایران است در سال ۸۵۷ ه .ق بنا شده است. امام‏زاده داراى دو گنبد و سه صحن مى‏باشد. در صحن شمالى مسجدى منسوب به سعید بن جبیر واقع شده است.

 

 

امامزاده قاسم و امامزاده حمزه

قاسم بن حمزه فرزند امام موسى بن جعفر علیه‏السلام پس از آنکه به وسیله احمد بن محمد بن احمد معتصم عباسى دستور قتلش صادر شد، به اصفهان گریخت. اما پس از تعقیب، او را به همراه برادر زاده‏اش حمزه (که فرزند اسماعیل بن حمزه یا على بن حمزه بوده) در سال ۲۵۰ ه .ق در قریه اشترجان (از توابع لنجان اصفهان) یافتند و در همان جا آنها را به قتل رساندند.

هم اکنون قبر آن دو بزرگوار در اشترجان اصفهان معروف و زیارتگاه مؤمنین است.

 

 

 

بقعه پیر بکران

بناى این بقعه که مربوط به قرن هشتم (۷۰۳ تا ۷۱۲) و در دوره سلطنت اولجایتو است، از شخصى است به نام محمد معروف به پیر بکران، که از رجال مشهور و از مدرسین، زهّاد و عرفاى این ناحیه در نیمه دوم قرن هفتم هجرى بوده است.

محل بقعه احتمالاً مرکز تدریس وى بوده است که به منظور تجلیل مقام علمى و مذهبى او تشکیلات مهم ساختمانى به شکل آرامگاه درآمده است.

 

بقعه بابا رکن‏ الدین

مسعود بن عبدالله بیضاوى معروف به بابا رکن‏الدین از عرفاى مشهور قرن هشتم هجرى است که در سال ۷۶۹ ه .ق وفات نمود و در قبرستان «تخت فولاد» اصفهان مدفون گردید. سپس در دوره شاه عباس اول بر آرامگاه او گنبد هرمى شکل بنا شده است. «بابا» عنوان دراویش و صوفیه‏اى بوده است که در فاصله سال‏هاى (۷۰۰ـ۹۰۰ ه .ق) در اصفهان مى‏زیسته‏اند.

 

بقعه بابا قاسم

بابا قاسم از دراویش مشهور اصفهان است که در قرن هشتم هجرى مى‏زیسته است و مزارش پس از گذشت چند قرن هنوز زیارتگاه مشهورى به شمار مى‏رود.

یکى از مریدان بابا قاسم در زمان حیاتش مدرسه‏اى براى تدریس او ساخته بود. بعد از وفاتش نیز آرامگاهى در کنار مدرسه براى او بنا کرد. مدرسه بابا قاسم را مدرسه امامیه نیز مى‏نامند.

 

بقعه شهشهان (شاه علاء الدین محمد)

یکى از بقاع اصفهان، بقعه شاه علاء الدین محمد در محله شهشهان است. وى از اشراف و نقباء اصفهان بود که به خاطر همکارى با سلطان محمد بن بایسنقر به وسیله شاهرخ، پسر تیمور در سال ۸۵۰ ه .ق به ساوه تبعید و سپس مصلوب گردید. جنازه او پس از مرگ شاهرخ به وسیله سلطان محمد به اصفهان منتقل و براى او آرامگاهى ساخته شد.

 

مرقد شعیاى نبى

در کنار امام‏زاده اسماعیل مرقدى منسوب به یکى از انبیاء الهى به نام شعیاى نبى مى‏باشد. اولین مسجد در اصفهان در کنار این مرقد به نام مسجد شعیا بنا شده است.

مناره آجرى و طاق‏هاى مجاور مسجد شعیا مربوط به عهد سلاجقه است. مجموعه زیارتگاهى امام‏زاده اسماعیل و مرقد حضرت شعیاى در محله گلبهار واقع شده است.

 

مزار حضرت یوشع نبى

در تخت فولاد اصفهان مزارى منسوب به یکى از انبیاء بزرگ به نام حضرت یوشع نبى مى‏باشد. در زمان آل بویه بر روى این مزار، ساختمانى بنا شد و در دوره صفویه تجدید بنا و تکمیل گردید. در دوره اخیر ساختمان قدیمى تخریب گردید و اکنون تنها سنگ قبرى مرمرین بر روى قبر قرار دارد.

 

بقعه ستى فاطمه

بقعه ستى فاطمه در محله چهارسوى کوچک اصفهان واقع شده است. فاطمه را از فرزندان امام موسى کاظم علیه‏السلام دانسته‏اند، ولى در کتب انساب، نامى از وى برده نشده است.

ساختمان مقبره در دوره صفویه بنا شده است و جمعى از بزرگان آن دوره، در این بقعه و صحن آن مدفون هستند.

 

بقعه علامه مجلسى

علامه محمدباقر مجلسى از اعاظم فقهاى و محدثین شیعه در دوره صفویه به شمار مى‏رود. در این بقعه، علامه مجلسى و پدر ایشان محمدتقى مجلسى مدفون مى‏باشند. مقبره مجلسى از مهمترین بقعات شهر اصفهان محسوب مى‏شود. این مقبره که مورد توجه خاص و عام است در سالهاى گذشته به طرز باشکوهى بازسازى و نوسازى شده است.

اصل بناى بقعه به سال ۱۰۹۲ ه .ق باز مى‏گردد. در جوار آرامگاه مجلسى بسیارى از علماء و محدثین بزرگ شیعه مدفون گردیده‏اند.

 

بقعه صاحب بن عباد

اسماعیل بن عباد معروف به صاحب بن عباد وزیر لایق و شیعى مذهب آل بویه، ادیبى نامدار و مؤلفى سخت‏کوش بود. وى از مدافعان سرسخت ولایت اهل‏البیت علیهم‏السلام و پایه‏گذار مذهب تشیع در اصفهان، محسوب مى‏گردد.

شمار کتابهاى کتابخانه وى را بالغ بر یکصد و چهل هزار و یا دویست و شصت هزار دانسته‏اند.

وى در سال ۳۸۵ ه .ق دار فانى را وداع گفته است. مزار وى اکنون زیارتگاه شیعیان و دوستداران اهل البیت است.

 

بقعه شاهزادگان

در مجاورت یکى از زیارتگاه‏هاى اصفهان به نام «ستى فاطمه»، بقعه «شاهزادگان» واقع شده است که داخل آن با نقاشى و گنبد آن با کاشى‏کارى تزیین شده است.

 

بقعه میرزا رفیعا

میرزا رفیعا از علماى معروف دوره شاه سلیمان بوده است که در سال ۱۰۸۲ ه .ق وفات یافت. بقعه او در قبرستان تخت فولاد واقع شده است.

 

آرامگاه صائب

شاعر معروف عهد صفویه در باغ شخصى وى به نام «باغ تکیه» در کنار نهر «نیا حرم» اصفهان واقع شده است و کتیبه سنگ مزار او مربوط به سال ۱۰۸۷ ه .ق مى‏باشد.

 

امام‏زاده سید کمال الدین

سید کمال الدین، فرزند على بن جعفر صادق علیه‏السلام مى‏باشد. این امام‏زاده در روستاى سین منطقه برخوار اصفهان است و یکى از امام‏زاده‏هاى معتبر است. گلپایگان امام‏زاده ابوالفتوح

این بقعه در قریه وانشان میان راه گلپایگان به خوانسار واقع است و صاحب بقعه را یکى از فرزندان امام موسى کاظم علیه‏السلام دانسته‏اند.

اما در کتب انساب بین فرزندان امام هفتم به فرزندى به نام ابوالفتوح اشاره نشده است.

 

کاشان

امام‏زاده حبیب بن موسى

این بقعه در کوى پشت مشهد کاشان واقع شده است. گفته مى‏شود که نسب این امام‏زاده به یکى از فرزندان امام محمد باقر علیه‏السلام یا به یکى از فرزندان امام موسى بن جعفر علیه‏السلام مى‏رسد.

 

امام‏زاده اسماعیل

این امام‏زاده در دهکده بَرز، در سه کیلومترى ابیانه کاشان واقع شده است.

امام‏زاده عبدالله و امام‏زاده اسماعیل

این امام‏زاده‏ها در کوى مختص آباد بیدگل کاشان قرار دارند. این امام‏زاده‏ها فرزند حمزه بن امام زین العابدین علیه‏السلام هستند و هر یک از این امام‏زادگان بقعه و بارگاهى مخصوص به خود دارند.

امام‏زاده عیسى و یحیى

این بنا در نزدیکى مسجد ابیانه واقع شده است و مدفن دو امام‏زاده عیسى و یحیى است.

امام‏زاده محمد

این امام‏زاده در نوش آباد بیدگل واقع شده است و فرزند زید و نواده امام حسن مجتبى علیه‏السلام مى‏باشد.

امام‏زاده هادى

این امام‏زاده بین آران و بیدگل واقع شده است و از اولاد امام زین العابدین علیه‏السلاممى‏باشد.

امام‏زاده آقا على عباس

مقبره امام‏زاده آقا على عباس از فرزندان منسوب به امام موسى کاظم در بادر رود واقع است. اما سندى در این باره وجود ندارد.

در جوار این امام‏زاده، یکى دیگر از فرزندان امام هفتم به نام محمد عابد نیز مدفون است.

این دو بزرگوار به همراه تعدادى از سادات پس از متفرق شدن همراهان احمد بن موسى علیه‏السلام، از رى به حوالى کاشان آمدند و مدتى در آنجا بودند که خبر شهادت امام رضا علیه‏السلام را شنیدند.

پس از آن تصمیم به بازگشت به مدینه گرفتند که مأموران مأمون با آنها درگیر شدند و آنها را به شهادت رساندند.

بدن مطهر آنها چندین روز روى زمین قرار داشت و کسى جرأت دفن آنها را نداشت تا اینکه زنان روستاى خالد آباد شهامت به خرج دادند و اقدام به دفن آنها نمودند.

امام‏زاده ابراهیم

این امام‏زاده در بیرون دروازه کاشان نزدیک مزار دربهشت، در جوار صحن على بن جعفر علیه‏السلام قرار دارد.

نام این امام‏زاده ابوالقاسم ابراهیم بن احمد بن موسى الکاظم یعنى فرزند شاهچراغ مى‏باشد. برخى نیز او را از نوادگان حضرت سجاد علیه‏السلاممى‏دانند و معتقدند که این امام‏زاده ابراهیم بن احمد بن محمد بن حسین بن حسن بن على‏اصغر بن امام زین العابدین علیه‏السلام مى‏باشد.

امام‏زاده حبیب بن موسى

بقعه‏ى امام‏زاده حبیب واقع در کوى پشت مشهد کاشان، از زیارتگاه‏هاى معتبر و قدیمى مردم کاشان محسوب مى‏شود. این بقعه به خصوص در زمان شاه عباس اول چون دودمان صفویه خود را از اولاد این امام‏زاده مى‏دانسته‏اند، مورد توجه کامل آنان بوده است.

برخى از نسب شناسان این امام‏زاده را از نوادگان امام محمد باقر علیه‏السلامو برخى نیز از نوادگان امام موسى بن جعفر علیه‏السلامدانسته‏اند.

امام‏زاده حسن بن موسى بن جعفر

این امام‏زاده در محله گذر میر نشانه، در شرق خیابان محتشم کاشان واقع است. این امام‏زاده به میر نشانه ملقب است. در کنار ضریح چاه آبى است که به قدمگاه امام زمان(عج) مشهور است و حاجت‏مندان و دردمندان با آب کشیدن از چاه، تبرک مى‏جویند و شفا طلب مى‏کنند.

امام‏زاده سلطان عطابخش

این امام‏زاده در شهر کاشان در انتهاى غربى خیابان دروازه اصفهان قرار دارد.

بنا به اعتقادات مردم محل، این بزرگوار حضرت سلطان عطابخش بن موسى بن جعفر علیه‏السلام مى‏باشد ولى در میان فرزندان امام موسى کاظم علیه‏السلام، فرزندى به این نام وجود ندارد.

بنابراین، این بزرگوار باید یکى از نوادگان آن حضرت علیه‏السلام باشد که به چند واسطه به او مى‏رسد.

امام‏زاده میر احمد بن موسى بن جعفر

این امام‏زاده در کاشان واقع است. احمد بن موسى الکاظم معروف به شاهچراغ در شیراز مدفون است.

بنابراین این امام‏زاده باید یکى از نوادگان امام هفتم علیه‏السلام باشد. برخى نیز احتمال داده‏اند که او فرزند موسى مبرقع است که در قم مدفون است.

امام‏زاده سلیمان بن موسى

بقعه سلیمان بن موسى بن جعفر معروف به شاه یلمان در اول بازار زرگرهاى کاشان واقع شده است.

نام یکى از فرزندان امام موسى کاظم را سلیمان ثبت کرده‏اند. اما مدفن سلیمان را در آبه آورده‏اند.

بنابراین شاید بتوان گفت که این امام‏زاده یکى از نوادگان امام موسى کاظم علیه‏السلام است.

امام‏زاده هارون بن موسى (پنجه شاه)

این بقعه در پنجه شاه کاشان، کنار خیابان بابا افضل واقع است. داخل ضریح دو قبر وجود دارد که یکى قبر هارون بن موسى و دیگرى قبر فرزندش محمد است.

گفته مى‏شود که در این محل یکى از دستان حضرت ابوالفضل علیه‏السلام نیز دفن گردیده است.

زمانى که حضرت ابوالفضل را به شهادت رسانده و دستان او را از بدن جدا نمودند، یکى از سرکردگان، یک دست آن حضرت را با خود برداشت و آن را نزد یکى از حاکمان عراق عجم آورد تا جایزه بگیرد.

چون به ناحیه کاشان رسید جمعى از شیعیان متفق شده و آن دست مبارک را گرفته و در آن موضع به خاک سپردند!

 

شهرضا

امام‏زاده سید على

این بقعه در هجده کیلومترى شمال شهرضا واقع شده است و از آثار دوره صفویه محسوب مى‏شود.

چون در این بقعه هیچ گونه نام و نشانى از مدفون در آن ذکر نشده، لذا معلوم نیست که این بزرگوار به چه کسى نسبت دارد.

امام‏زاده شاه سید على اکبر

این بقعه در هجده کیلومترى شمال شرقى شهرضا (قمشه) واقع شده است. امام‏زاده شاه سید على‏اکبر، برادر حضرت امام رضا علیه‏السلام و شاهچراغ دانسته شده است.

امام‏زاده شهرضا

این امام‏زاده در شهرضا (قمشه)، در دامنه کوهى سفید رنگ واقع است. برخى از نسب شناسان وى را محمدرضا بن زید بن امام حسن مجتبى علیه‏السلام دانسته‏اند و برخى نیز او را فرزند امام هفتم علیه‏السلام مى‏دانند.

در مورد نحوه شهادت او گفته‏اند که در خدمت امام زین العابدین علیه‏السلام به سر مى‏برد و کسب علم مى‏نمود. امام او را به قلاع سمیرم و شهرضا فرستادند و در آنجا کنار کوه شاه رضا شهید شد.

برخى نیز گفته‏اند که او پسر امام هفتم بوده و به امر برادرش امام رضا علیه‏السلام براى ارشاد مردم به دیار اصفهان و قمشه رهسپار شد و به دست ظالمین در کنار کوه شاه رضا شهید گردیده است.

دیگر امامزادگان و بقاع متبرکه استان اصفهان

امامزاده شاهزاده ابراهیم واقع در خیابان شیخ بهایى

امامزاده شاهزاده حسن غریب واقع در خیابان مارنان

امامزاده شاهزاده محمد واقع در خیابان وحید

امامزاده عبدالله واقع در خیابان ماربین

امامزاده عبدالله (شُورى) واقع در محله دردشت

امامزاده شاه میر حمزه واقع در خیابان بزرگمهر

امامزاده باقر واقع در کوچه سید علیخان

امامزاده محمد واقع در همایون‏شهر

امامزاده عطشاران واقع در خوراسگان

امامزاده شاه ابوالقاسم واقع در مهر و فیروزان

امامزاده درب شیخ واقع در کوى علیقلى آقا

امامزاده عموعبدالله واقع در تخت پولاد

امامزاده شاه ابوالعباس واقع در خوراسگان

امامزاده شهرستان واقع در حومه دروازه یزد

امامزاده سر شاه رضا واقع در طوقچى

امامزاده شاه مردان واقع در خوراسگان

بقعه على بن سهل واقع در طوقچى

بقعه عموعبدالله واقع در منار جنبان

بقعه شیخ ابو مسعود رازى واقع در محله در شیخ

مقبره آقانجفى واقع در چهار سو منصود

بقعه پیر بکران واقع در فلاورجان

مقبره محمد بن بکران واقع در فلاورجان

بقعه پیر اویس واقع در مهاباد

بقعه خواجه سید واقع در مهاباد

بقعه ملا على واقع در مهاباد

بقعه هفت تن واقع در مهاباد

مقبره بى‏بى صدیقه واقع در مهاباد

امام‏زاده سلطان سید على واقع در نایین

امام‏زاده ابو محمد واقع در نایین

امام‏زاده جنید واقع در نایین

امام‏زاده عبدالله واقع در نایین

امام‏زاده ابراهیم واقع در نایین

امام‏زاده پیر مردان واقع در نایین

امام‏زاده فاطمه نسا واقع در نایین

بقعه بابا پیر واقع در خوانسار

مقبره حلیمه و نرگس واقع در خوانسار

امام‏زاده سید صالح قیصر اول واقع در خوانسار

انتهای پیام/

منابع : صاحب نیوز – سمتا – همگردی – آفتاب

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. زینب گفت:

    با سلام
    اینجانب دانشجوی ارشد دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشم و پایان نامه اینجانی اثار چوبی دوره ایلخانی و تیموری بود و بر این اساس یا مطالعات صورت گرفته چند درب در اامامزداه اسماعیل و بقعه بابا قاسم اصفهانی می باشد که من نیاز به تصویر کلی این دربها دارم. لذا از شما خواهشمندم تا چند تصویر با کیفیت از این دربها در اختیار اینجانی قرار دهید. با تشکر

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715