سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس
 زمزمه استقراض دولت از بانک مرکزی برای پرداخت حقوق/ مجلس رسیدگی می‌کند   

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجلس تخلف احتمالی دولت در خصوص استقراض از بانک مرکزی برای پرداخت حقوق ماه گذشته کارمندان دولت را رسیدگی می‌کند، گفت: دولت سالانه ۱۳۰هزار میلیارد تومان صرف پرداخت حقوق می‌کند.

به گزارش ندای اصفهان، ارسلان فتحی‌پور در خصوص تأخیر دولت در ارائه بودجه ۹۵ و برنامه ششم به مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید ۱۵ آذرماه بودجه را به مجلس ارائه می‌داد، اما الآن ۲۵ دی ماه است و هنوز خبری از بودجه نیست. بودجه بریده‌ای از برنامه است و با توجه به اینکه در حال اتمام برنامه توسعه پنجم هستیم، دولت باید تا شهریور امسال برنامه ششم را ارائه می‌کرد. از این رو بعید می‌دانم بتوانیم قبل از بودجه وارد برنامه شویم.

وی با بیان اینکه مجلس سه هفته کاری دیگر دارد و بعد از آن بحث انتخابات آغاز می‌شود، اظهار کرد: پس از انتخابات، مجلس اسفندماه شروع به کار می‌کند، خیلی هم فشرده کار کنیم، باز هم زمان کافی برای بررسی بودجه و برنامه را نداریم.

وی با ابراز “امسال به بودجه هم نمی‌رسیم” تأکید کرد: دولت باید بودجه سه‌دوازدهم را به مجلس بدهد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی، گفت: دولت باید برنامه را مبتنی بر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب تدوین کند و باید تمام دوره برنامه ششم بر مبنای اقتصاد مقاومتی باشد.

وی با تذکر “اگر این اتفاق روی ندهد قطعاً چالش خواهیم داشت” اظهار کرد:‌ کمیسیون اقتصادی مجلس وارد موضوع اقتصاد مقاومتی شد و تمام قوانین مزاحم را احصا کرد. طی ۶ ماه این کمیسیون تمام مواردی را که باید ملغی‌الاثر می‌کرد احصا کرد. این مسئله به رئیس مجلس ارائه شد و آقای لاریجانی نیز آن را به آقای باهنر ارجاع و وی نیز آن را به معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ کرد.

وی با بیان اینکه معاون اول رئیس‌جمهوری نیز این موارد را به سازمان مدیریت اعلام کرد، در پاسخ به این‌ پرسش که آیا دولت این موارد را اعمال کرده است، گفت: خیر، هیچ‌کدام از موارد اعمال نشده است، باید دولت لایحه می‌آورد که تاکنون این کار را انجام نداده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد:‌ این‌همه همایش، نمایشگاه و سخنرانی در باب اقتصاد مقاومتی برگزار می‌کنند اما در عمل اتفاقی روی نمی‌دهد.

فتحی‌پور با اشاره به اینکه برخی نمایشگاه‌ها و همایش‌ها با اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد، تأکید کرد: باید برنامه ششم منطبق بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد، غیر از این باشد نمایندگان به‌سختی رغبت وارد شدن به آن را خواهند داشت.

وی با اعلام “اقتصاد مقاومتی تمام پتانسیل‌های بالقوه ما را به بالفعل تبدیل می‌کند” خاطرنشان کرد: کشوری مانند بنگلادش ۱۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد، صادرات غیرنفتی این کشور سالانه فقط در رابطه با پوشاک ۳۰ میلیارد دلار است. نرخ بیکاری در این کشور یک درصد است.

فتحی‌پور تصریح کرد: ما با توجه به در اختیار داشتن معادن غنی، ذخائر نفت، گاز و… می‌توانیم خیلی بهتر از بنگلادش عمل کنیم و صادرات غیرنفتی بالایی داشته باشم.

وی با یادآوری “برای واردات کالاهای اساسی ۱۶ میلیارد دلار ارز پرداخت می‌کنیم” بیان کرد: اگر به کشاورزی بها دهیم، این ۱۶ میلیارد دلار را به حداقل می‌رسانیم و کشور رشد می‌کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه برخی دولتی‌ها می‌گویند تولید در کشاورزی صرفه ندارد، گفت: اینها دنبال واردات هستند.

وی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری که گفته بود “از کلمه رکود استفاده نکنید” افزود: آقای رئیس‌جمهوری بگویند یا نگویند امروز در کشور نیاز داریم که بازار را تحریک کنیم. امروز دولت باید تسهیلات به مصرف‌کننده بدهد که گردش نقدینگی داشته باشیم در این صورت بازار تحریک می‌شود.

فتحی‌پور با ابراز اینکه کسی که بیکار است ماشین یا تلویزیون قسطی به چه دردش می‌خورد، گفت: وقتی درآمدی نیست کسی دنبال این برنامه نمی‌رود. باید فرمولی ارائه دهیم که بازار از این شرایط خارج شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه هیچ کالایی در کشور ارزان نمی‌شود،  خاطرنشان کرد: نباید برجام مبنای همه‌چیز باشد چون با دشمنی روبه‌رو هستیم که قابل اعتماد نیست و زیر حرفش می‌زند. باید مبنای کار اقتصاد مقاومتی و تولید ملی باشد.

وی با بیان اینکه متأسفانه بدنه دولت الآن خیلی بزرگ شده است، افزود: سالانه ۱۳۰هزار میلیارد تومان حقوق کارمندان دولتی است، رقم خیلی بالایی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به برخی خبرها مبنی بر استقراض دولت از بانک مرکزی برای پرداخت حقوق کارمندان دولت، گفت: اگر تخلفاتی در این رابطه صورت گرفته باشد، کمیسیون اقتصادی مجلس به آن وارد می‌شود، قطعاً برنامه داریم که به این مسائل رسیدگی شود و احیاناً اگر از محل صندوق توسعه ملی یا جایی دیگر مبالغی برداشت شده باشد به آن رسیدگی خواهیم کرد.

پیش از این ثروتی نماینده مجلس ار بروز مشکل در پرداخت حقوق کارمندان دولت در ماه گذشته خبر داده بود و یکی از مسئولان بانکی هم  در جایی تأیید کرده بود که برای پرداخت حقوق کارمندان دولت در ماه گذشته از بانک مرکزی استقراض شده بود.

فتحی‌پور در ادامه با توجه به قانون مبارزه با قاچاق و سنگ‌اندازی برخی وزارتخانه‌ها در اجرای آن، تصریح کرد: قانون مذکور نوشته شده ولی آئین‌نامه‌های آن هنوز به تصویب نهایی نرسیده است. برای این کار نامه‌های زیادی به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صنعت نوشته و خواستار اجرای آن شده‌ایم اما متأسفانه در این زمینه اقدامی صورت نگرفته و گفته‌اند «داریم آئین‌نامه‌های این قانون را تهیه می‌کنیم».

وی با اظهار اینکه دولت برای اصلاح این قانون لایحه‌ای را به مجلس آورده است، تصریح کرد: وقتی که هنوز این قانون اجرا نشده چگونه می‌خواهند آن را اصلاح کنند؟ این قانون یک قانون خیلی متقنی است.

وی با یادآوری “سالانه ۲۵ میلیارد دلار قاچاق کالا داریم” گفت: سالانه ۴۰ درصد فرار مالیاتی داریم که با قانون جدید جلوی این فرارها را می‌گیریم.

رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس با ابراز اینکه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون پولی ــ بانکی در دستور کار کمیسیون قرار دارد، بیان کرد:‌ دولت هنوز لایحه‌ای در رابطه با قانون پولی و بانکی به مجلس نداده ولی به دولت یک مهلت دوهفته‌ای داده‌‌ایم که پیش‌نویس قانون را بیاورد و با طرح مجلس ادغام شود تا به این ترتیب قانون خوبی را در این حوزه تصویب کنیم.

 

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز