یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۹

اطلاع رسانی شفاف!

سایت خبری تحلیلی جهان نیوز چگونه اداره می شود؟

چیستی و چرایی جهان نیوز/ گرایش های سیاسی/ منابع مالی/ مدیران جهان نیوز از ابتدا تا کنون/ شاکیان جهان نیوز/ میزان بازدید/ پرونده های ویژه/ و موضع گیری های جهان نیوز را در زیر ذره بین صاحب نیوز مطالعه فرمایید…

به گزارش ندای اصفهان به نقل از صاحب نیوز/ حسین اسدی: یکی از مسائلی که همیشه برای مخاطبان و مراجعین خبرگزاری ها جالب و مورد توجه بوده و هست، مقوله مدیریت و نویسندگان و به عبارتی گردانندگان پایگاه های خبری است؛ بر خلاف روزنامه ها و نشریات که در صفحه آخر خود دارای شناسنامه مختصر هستند خبرگزاری ها و پایگاه های خبری کمتر به جزئیات خود اشاره می کنند و تنها برخی شنیده ها و جهت گیری ها مخاطب را با خط فکری و جناحی آشنا می کند. یکی از پایگاه های اصولگرایی که در سال ۹۲ هفت ساله شد و اتفاقاً کلیک خور زیادی دارد، پایگاه خبری جهان نیوز است. پایگاه خبری تحلیلی جهان نیوز در آذر ماه سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرد و بعد از گذشت هفت سال پخته شده و به یک سایت حرفه ای و تمام عیار مبدل شد. عمده شهرت جهان نیوز به دلیل ورود به پرونده های ریز و درشت مفاسد اقتصادی و اداری کشور است. طراحی و گرافیک خوب و استفاده کمتر از اخبار زرد و تیترنویسی از ویژگی های این رسانه اصولگرا است.

چیستی و چرایی جهان نیوز؟

پیگیری اخبار، سکوت یا موضع گیری های یک پایگاه خبری در قبال مسائل چالشی روز، حمایت از کاندیداتوری نامزدها در انتخابات و … می تواند فلسفه شکل گیری یک پایگاه خبری را روشن کند.

مدیران جهان نیوز هدف و انگیزه خود را از راه اندازی این پایگاه خبری اینگونه عنوان می کنند:

“هدف اصلی از تاسیس جهان نیوز، اطلاع رسانی شفاف، روشنگری، بصیرت بخشی و ایجاد تفکر و افزایش قدرت تحلیل در بین مخاطبان بوده است و معتقدیم این موارد از مهمترین ماموریت های رسانه اسلامی است که “جهان نیوز” سعی داشته و دارد که در آن مسیر فعالیت نماید. اگرچه معترفیم تا رسیدن به چنین الگویی راه بسیاری را در پیش داریم و اشتباهاتی نیز در این زمینه داشته ایم.”

علیرضا نادعلی سردبیر وقت جهان نیوز در گفت و گو با همشهری ماه مورخ تیر ۱۳۸۹ در خصوص شکل گیری جهان نیوز می گوید: “ما از دل دانشگاه برخاسته ایم. پس از دوم خرداد فضای خاصی در دانشگاه ها بوجود آمد. ما به عنوان نیروهای انقلابی و حزب اللهی تصمیم گرفتیم با نگاهی تحول خواهانه و در چهارچوب دیدگاه های مقام معظم رهبری و حضرت امام راحل به یک بازگشت به خویشتن در عرصه انقلاب برسیم و می خواستیم با صحنه هایی که تجدید نظرطلب ها خلق می کردند مقابله کنیم. این گروه، تولیدات نرمی داشتند و ما تصمیم داشتیم که جلوی بوجود آمدن جو مطلوب این افراد را بگیریم. این نوع نگاه با این ویژگی که وابستگی به جریان یا شخص خاصی نداشته باشد در چندین انتخابات مانند مجلس هفتم و ریاست جمهوری نهم و دهم حضور داشت اما این حضور انتخاباتی پاسخگوی آرمان ها و اهداف ما نبود به همین جهت این حرکت تبدیل به یک جریان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به اصطلاح تابلودار برای حضور این جریان (جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی) در عرصه سیاسی شد.

گرایش های سیاسی جهان نیوز

شواهد و موضع گیری ها و انعکاس اخبار مربوط به جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی حکایتگر گرایش فکری جهان نیوز به این دو طیف اصولگرای کشور است:

اما اظهار نظر جهان نیوز:
“با اینکه تصور می شود دکتر علیرضا زاکانی مسئول جهان نیوز است، اما از بدو تاسیس تاکنون وی هیچگاه مسئولیتی در جهان نیوز نداشته و صرفا نزدیکی فکری برخی اعضای تحریریه به آقای زاکانی دلیل این انتساب غیر واقعی است.

 جهان نیوز

علیرضا نادعلی سردبیر وقت جهان نیوز در گفت و گو با همشهری ماه مورخ تیر ۱۳۸۹ در خصوص گرایش سیاسی جهان نیوز می گوید: “جهان نیوز به هیچ عنوان سایت ارگانی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی نیست؛ البته از نظر عقیدتی با این جمعیت همخوانی داریم و البته با اینکه کار سیاسی انجام می دهیم سیاست زده نمی شویم.”

در حال حاضر مدیرمسئول سایت جهان، پرویز سروری نماینده شورای شهر تهران و نماینده سابق مجلس می باشد و سردبیر آن ابراهیم رضایی است و اعضای تحریریه آن نیز جمعی از دانشجویان دانشگاه های کشور می باشند.”
شایان ذکر است دکتر علیرضا زاکانی هم اکنون دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و مدیرمسئول هفته نامه پنجره نیز است.

جهان نیوز و چالشی به نام دانشگاه آزاد!!

جهان نیوز از همان ابتدا با دست گذاشتن روی پرونده پیچیده و تو در توی تخلفات دانشگاه آزاد وارد یک کارزار بزرگ رسانه ای شد، عرصه ای که هنوز جهان نیوز در آن فعال است. این پرونده زمانی که ریشه دار بودنش در بدنه مدیریتی کشور برای همگان مشخص شد، اهمیت ویژه ای پیدا کرد و این پرونده با مصوبه عجیب مجلس شورای اسلامی مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و تجمع و تحصن دانشجویان مقابل مجلس به اوج خود رسید. این پرونده زمانی عمیق و امنیتی شد که ارتباط مهدی هاشمی و دانشگاه آزاد در پرونده اتفقات سال ۱۳۸۸ برملا شد.

جهان نیوز

جهان نیوز ورود به این پرونده را این گونه شرح می دهد:
“همزمان با ورود مجلس هفتم در پرونده تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد، مطالب و پرونده های بسیار نگران کننده ای از تخلفات سازمان یافته که فضای مدیریت کشور را تحت تاثیر قرار می داد به دست آمد که هیچ رسانه ای در آن زمان کمترین همکاری را در انتشار این مطالب انجام نمی داد.

پرونده دانشگاه آزاد از این منظر حائز اهمیت بود که مدیریت وقت دانشگاه به دلیل فرهنگ اشتباه مدرک گرایی در کشور، توانسته بود بخش زیادی از مسئولین در قوای سه گانه، رسانه ها و بخش های مهم کشور را وامدار خود نماید و از این طریق مفاسد مدیریتی خود را بدون کمترین مانعی دنبال نماید. معاون اول دولت دهم، دادستان سابق تهران، بسیاری از نمایندگان مجلس، برخی مسئولین دولتی و قوه قضائیه از افرادی بودند که یا خود به صورت ویژه فارغ التحصیل دانشگاه آزاد شده بودند و یا وابستگان و اطرافیانشان، نیاز به تسهیلات ویژه این دانشگاه داشتند!

بنابراین اراده ی چندانی برای برخورد با مفاسد مدیریتی این دانشگاه وجود نداشت و به نظر می رسید تنها راه مبارزه با این مفاسد، رسانه ای شدن برخی موضوعات باشد.

جهان نیوز در چنین شرایطی آغاز به کار کرد و مبارزه رسانه ای با مفاسد مدیرتی و اقتصادی به ویژه افراد وابسته به قدرت (که برای پیگیری نیاز به رسانه ای شدن داشت) را در دستور کار خود قرار داد که برای آن نیز هزینه های بسیاری را متحمل شده از جمله فیلترشدن سایت در سال ۸۷ توسط دادستان وقت تهران.
اما به حمدالله دستاوردهای بسیاری را به دست آورد که سختی های پیمودن این مسیر را شیرین می کرد.””

مدیران جهان نیوز از ابتدا تا کنون

جهان نیوز کار خود را با سردبیری سید حبیب موسوی و مدیرمسئولی سید نظام الدین موسوی آغاز کرد؛ مجید تولایی دومین سردبیری بود که سکان جهان نیوز را با مدیرمسئولی پیام تیرانداز به دست گرفت.

علیرضا نادعلی، میثم تولایی، محسن مهدیان، ابراهیم رضایی از دیگر مدیران جهان نیوز در طی سال های اخیر هستند.

مجید تولایی هم اکنون سردبیر ماهنامه ۴۲ است و سردبیری پایگاه خبری سیاست نامه و نشریه ذکر را در کارنامه خود دارد.

 منابع مالی جهان نیوز:

پایگاه های خبری که وابستگی به سازمان ها و یا نهادهای دولتی یا غیر دولتی ندارند، به طور معمول با یک هزینه جزیی و به صورت توافقی با همکاری مدیران و گردانندگان خود شروع به فعالیت می کنند و پس از اینکه پایگاه خبری به مرور زمان بازدید کننده خودش را پیدا کرد، با گرفتن تبلیغات تجاری از موسسات مختلف ضمن تامین اعتبارات و هزینه های لازم برای اداره فنی سایت، به یک منبع درآمد مناسب برای گردانندگان آن خواهد شد.

اما اظهار نظر مدیران جهان نیوز در خصوص منابع مالی جهان نیوز:

در اطلاعیه جهان نیوز در آذرماه ۱۳۹۲ آمده است:
“جهان نیوز هیچگونه وابستگی مالی به دستگاه های دولتی ندارد و تا کنون به جز یک مورد به مبلغ کمتر از ۲ میلیون تومان مربوط به یارانه تخصیصی از دولت نهم به همه رسانه ها، هیچ مبلغی را تحت هیچ عنوانی از بودجه دولتی دریافت نکرده است.

چند سالی است که سایت جهان از محل تبلیغات تجاری، هزینه های خود را تامین می کند و پیش از آن نیز هزینه های اندک اداره سایت جهان نیوز، به صورت کاملا شخصی و کمک های غیر دولتی تامین می شد.”

علیرضا نادعلی سردبیر وقت جهان نیوز در گفت و گو با همشهری ماه مورخ تیر ۱۳۸۹ در خصوص منابع مالی جهان نیوز می گوید: “ما حدود ۱۵ نفر نیرو داریم و در مورد بحث مالی هم باید بگویم که مباحث مالی تقریبا در همه جا محرمانه است چون ممکن است با انتشار آن با سوء استفاده های سیاسی مواجه شویم و همان مجرا را هم از دست بدهیم. اما در کل ما سعی می کنیم به هیچ دسته و گروه و سرمایه داری اتصال پیدا نکنیم و با استفاده از ظرفیت های خودمان درآمد داشته باشیم.”

علیرضا نادعلی در مورد وجود حمایت مالی می گوید:

“حداقل در مورد ما که وجود نداشته است.  سایت ها معمولا به هزینه شخصی یا توسط جریان های سیاسی اداره می شوند. هرچقدر که کمک های مالی از طرف وزارت ارشاد کمتر باشد اهرم های قدرت و ثروت کمتر خواهند توانست بر روی رسانه ها نفوذ مالی داشته باشند. وقتی یک سایت مجبور به انتشار تبلیغ یا رپرتاژ آگهی می شود استقلال و آزادی اش را از دست می دهد. بسیاری از سایت ها و از جمله ما، با وجود وضعیت وحشتناک مالی روی پای خود ایستاده ایم.”

میزان بازدید جهان نیوز چقدر است؟
طبق آمار ارائه شده توسط جهان نیوز در آذرماه سال ۱۳۹۲ روزانه بطور متوسط بیش از ۷۵۰ هزار تا یک میلیون مراجعه به مطالب جهان نیوز به صورت کلیک مستقیم صورت گرفته است که با احتساب آمار سایت الکسا (باز شدن متوسط چهار خبر توسط هر مخاطب) میزان افراد مراجعه کننده به سایت روزانه ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار نفر در روزهای عادی می باشد. که این میزان در ایام خاص، نظیر ایام انتخابات چندین برابر می شود.

 جهان نیوز

هم اکنون جهان نیوز از از لحاظ رتبه سایت الکسا ۸۳امین سایتی است که مخاطبان ایرانی به آن مراجعه می کنند. جهان نیوز بعد از فارس نیوز، عصر ایران، باشگاه خبرنگاران، خبر آنلاین، الف، انتخاب و چند پایگاه خبری دیگر جزء پربیننده ترین مرجع های خبری در کشور است و بالاتر از رجانیوز و شفاف نیوز قرار دارد.

برخی پرونده های ویژه که جهان نیوز برای اولین بار به آنها پرداخت:

۱) فساد مدیریتی در دانشگاه آزاد
۲ ) پرونده فروش سوالات کنکور
۳) ابعاد پنهان از فتنه ۸۸ و وابستگی فتنه گران به خارج از کشور
۴) رسانه ای کردن جنایت کهریزک
۵) پیگیری حوادث کوی دانشگاه و برخورد با دانشجویان
۶) فساد فکری و اعتقادی جریان سروش
۷) پرونده بیمه ایران و خانه فاطمی
۸) پرونده جعلی بودن مدرک تحصیلی برخی مسئولین
۹) اطلاع رسانی در مورد پرونده بسیار پیچیده کرسنت در دولت تدبیر و امید

و بسیاری دیگر از پرونده ها نظیر فساد ۳۰۰۰ میلیاردی که علیرغم آنکه اولین بار در جهان نیوز منتشر نشده بود اما پیگیری های ثانویه آن در دستور کار این رسانه قرار گرفته است.

شاکیان جهان نیوز
ورود رسانه ای به پرونده مفاسد مدیریتی و اقتصادی و نیز انحرافات فکری که مسیر انقلاب را تهدید می کند، طبیعی است با مخاطراتی از جمله بازشدن پرونده حقوقی در محاکم قضایی همراه باشد به ویژه آنکه اکثر نقدها و روشنگری های جهان نیوز مربوط به صاحبان قدرت در زمان تصدی آنها در پست های مهم کشور بوده و است.
در این زمینه شاکیان اصلی جهان نیوز چهره های شناخته شده می باشند که اکثرا در دوران مسئولیتشان مورد نقد قرار گرفته اند. و از آنجا که مطالب جهان نیوز مستند بوده است در اکثر پرونده های بررسی شده تبرئه شده است.

جدول عناوین شاکیان جهان نیوز

نام و نام خانوادگی

مسئولیت

گرایش فکری

نتیجه دادگاه

عبدالله جاسبی

رئیس وقت دانشگاه آزاد

جناح راست سنتی

تبرئه جهان نیوز

سعید مرتضوی

دادستان وقت تهران

منتسب به جناح راست

در حال رسیدگی

اسفندیار رحیم مشایی

رئیس دفتر وقت رئیس جمهور

دولت نهم و دهم

تبرئه جهان نیوز

مهدی هاشمی

فرزند آقای هاشمی رفسنجانی

اصلاح طلب

تبرئه جهان نیوز

فائزه هاشمی

نماینده مجلس پنجم و فرزند آقای هاشمی رفسنجانی

اصلاح طلب

در حال رسیدگی

حمیدرضا بقایی

معاون رئیس جمهور وقت

دولت دهم

تبرئه جهان نیوز

محمد شریف ملک زاده

رئیس وقت میراث فرهنگی

دولت دهم

در حال رسیدگی

محمدرضا رحیمی

معاون اول دولت دهم

نزدیک به هاشمی و احمدی نژاد

تبرئه جهان نیوز

نعمت الله پوستین دوز

مدیرعامل سابق سایپا

دولت دهم

تبرئه جهان نیوز
و پس گرفتن شکایت از سایپا

شایان ذکر است برخی از افراد جدول بالا چندین شکایت علیه سایت جهان داشته اند.

مروری بر پرونده های مذکور نشان می دهد، جهان نیوز منطبق با مشی اصولگرایانه خود، وجود فساد و تخلف را در بین هر جریان سیاسی از جمله افراد منتسب به جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی را فارغ از مرزبندی های سیاسی دنبال می کند.

موضع گیری جهان نیوز در انتخابات ریاست جمهوری

جهان نیوز به دلیل مرام اصولگرایی خود در انتخابات سال ۱۳۸۸ از محمود احمدی نژاد حمایت کرد. در سال ۱۳۹۲ در ابتدا ازکاندیداتوری دکتر علیرضا زاکانی حمایت کرد و پس از رد صلاحیت دکتر زاکانی، از کاندیداتوری دکتر حدادعادل حمایت و بعد از انصراف دکتر حدادعادل از کاندیداتوری دکتر سعید جلیلی حمایت کرد.

جهان نیوز و دولت اعتدال

پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و افزایش انتقاد رسانه ها و نشریات ارزشی به رویکرد فرهنگی دولت و برخی از عزل و نصب های دولت اعتدال، هفته نامه یالثارات و ۹ دی با حکم هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف و تعطیل شدند و در زمان تنظیم این مطلب پرویز سروری مدیرمسئول سایت جهان نیوز در گفت و گو با خبرگزاری فارس از احتمال توقیف جهان نیوز پس از توقیف هفته نامه ۹ دی ماه خبر داده است.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715