چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶

واردات برنج آمریکایی از دیدگاه مردم

از بازخوانی پروژه آمریکایی‌ها در تغییر ساختار مواد غذایی تا مخالفت مردم با واردات

شهروندان مازندرانی، نسبت به واردات برنج آمریکایی با دیدگاه‌های سیاسی، اجتماعی، بهداشتی و ... اظهار نظر کردند.

به گزارش ندای اصفهان، واردات برنج آمریکایی و اعتراض کشاورزان نسبت به حمایت دولت و سکوت مسئولان اتاق بازرگانی کشور از این نوع کالاها بازتاب رسانه‌ای داشته و نقل محافل سیاسی قرار گرفته است.

واردات ۲۹ میلیون تن برنج آمریکایی به ارزش ۱۶ میلیون و ۶۶۳ هزار دلار در حالی صورت گرفت که رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه الزامات اجرای توافق برجام بر ممنوعیت کالای مصرفی از آمریکا تاکید کرده بودند که این مسئله از سوی برخی مسئولان داخل کشور نقض شد.

حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری یکی از اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین مباحث کشور در اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولیدات داخلی به‌شمار می‌رود که در بعضی از مواقع عملکرد مسئولان دولت خلاف این نوع دستورات را نشان می‌دهد.

خبرگزاری فارس استان مازندران بر اساس رسالت حرفه‌ای و در حمایت از تولیدکنندگان داخلی اقدام به تولید گزارشی با عنوان «استعمار سفره‌های ایرانی با برنج آمریکایی» کرده که بازتاب خوبی بین کاربران فارس و عموم مردم داشته است.

کاربران فارس دیدگاه‌های قابل توجه‌ای در زمینه استعمار سفره‌های ایرانی با برنج آمریکایی داشتند که هر کدام از آن‌ها با دیدگاه‌های سیاسی، اجتماعی، بهداشتی و … نسب به آن‌ها نظرات خود را ارائه دادند.

* بازخوانی پروژه آمریکایی‌ها در تغییر ساختار مواد غذایی

برخی از کاربران برنج آمریکایی را مرغوب‌تر و بهتر از برنج‌های هندی، پاکستانی و تایلندی دانستند و نوعی این اقدام را تایید کردند اما در مقابل برخی از کاربران از پروژه آمریکایی‌ها در تغییر ساختار مواد غذایی برای افزایش مبتلایان به سرطان و ناباروری یاد کردند و خواستار جلوگیری واردات هرگونه مواد غذایی از این کشور شدند.

همچنین برخی از کاربران فارس، خریداری برنج آمریکایی را نوعی حمایت مالی از آمریکا در تولید سلاح برای کشتن انسان‌های بی‌گناه در نقاط مختلف جهان دانستند و با این روند ملت ایران نوعی به اقتصاد این کشور کمک می‌‌کند.

* بهره‌برداری آمریکا از وادادگی دولت در واردات

بسیاری از کاربران بر خبر استعمار سفره‌های ایرانی با برنج آمریکایی را تاکید کردند و با اشاره به تحریم‌های ظالمانه این اقدام آمریکا را فرصت‌طلبی از تعلیق تحریم‌ها و نهایت بهره‌برداری از وادادگی دولت در جلوگیری از ورود اینگونه اجناس دانستند.

بالا بودن قیمت برنج ایرانی و پایین بودن قیمت برنج خارجی یکی دیگر از مباحث مطرح شده در نظرات کاربران فارس بود که برخی از آن‌ها بر کیفیت و امنیت غذایی برنج ایرانی تاکید داشتند و افرادی دیگر نیز برنج آمریکایی را محکوم به آلودگی کردند.

* مخالفت مردم با اصل واردات

بسیاری از کاربران با اصل واردات برنج مخالف بودند و با اشاره به بهترین طعم، عطر و کیفیت برنج ایرانی خواستار تقویت تکنولوژی و افزایش بهره‌وری اراضی کشاورزی از سوی دولت و مسئولان مربوطه شدند.

برخی‌های دیگر در دیدگاه‌های خود با ابراز تأسف از واردات بی‌رویه برنج این حرکت دولت و اتاق بازرگانی را خلاف اصل ماهیت اقتصاد مقاومتی دانستند و این حرکت را غیر قانونی و بر خلاف دستورات مقام معظم رهبری اظهار کردند.

* رعایت نکردن دولت در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

یکی از کاربران فارس با بیان اینکه دولت از کشاورزان کشور حمایت نمی‌کند اما در مقابل با واردات برنج آمریکایی، تایلندی، هندی و… از تولیدکنندگان خارجی حمایت می‌کند، گفت: اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند با اینگونه سیاست‌های دولت رعایت نمی‌شود.

یکی دیگر از کاربران فارس، کیفیت برنج آمریکایی را به مراتب بهتر از برنج هندی و تایلندی دانست و با تشویق واردات برنج آمریکایی، گفت: زمان واردات برنج هیچ تداخلی با کاشت شالیکاران شمالی ندارد و جهت تنظیم قیمت بازار تا شهریور سال آینده است.

* دلالان؛ استعمارگران اصلی برنج داخلی

بعضی از کاربران علت اصلی تغییر کاربری اراضی کشاورزی را واردات بی‌رویه برنج به کشور دانستند و از مسئولان خواستند در زمان تغییر کاربری و فروش اراضی شالیزاری دخالت نکنند!

یکی دیگر از کاربران فارس استعمارگران اصلی را دلالان داخلی دانست و نسبت به فعالیت آن‌ها از زمان برداشت محصول تا زمان فروش انتقاد کرد و خواستار برخورد جدی دولت با سلاطین برنج شد.

به گزارش فارس، کشاورزان کشور همیشه بر این سعی دارند تا بهترین و با کیفیت‌ترین برنج ایرانی را بر سر سفره‌های مردم قرار دهند اما تراژدی غم‌انگیز واردات بی‌رویه برنج موجب دل‌سردی جامعه کشاورزی کشور شده است.

 

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق